informacije javnega značaja

Vrhunec kampanje: kako zapravljiv je rektor Univerze v Ljubljani?

25. 03. 2025 16.55

Pred vrati so nove volitve za rektorja Univerze v Ljubljani, kjer ponovno kandidira dosedanji rektor Gregor Majdič, poleg njega pa še Irena Mlinarič Raščan in Metka Tekavčič. Na vrhuncu kampanje, teden dni pred volitvami, pa v javnosti krožijo informacije o domnevni potratnosti Majdičevega rektorata. Predvsem so pod drobnogledom stroški rektorata, Majdičeva potovanja v tujino in stroški za reprezentanco.

KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib napakam v Erarju oblikovali mešano delovno skupino

06. 03. 2025 10.24

Kot smo poročali, je Gen-I ob predstavitvi nove različice Erarja opozoril, da gre pri prikazih njihovih izjemno visokih nakazil fizičnim osebam za sistemsko napako v aplikaciji. V KPK so te očitke zavrnili in poudarili, da so takšne podatke prejeli od UJP in jih niso spreminjali. V Upravi za javna plačila so priznali, da je šlo pri navedbi podatka o 20 milijonih evrov izplačila Gen-I fizični osebi za napako in da je šlo dejansko za nakazilo KDD. UJP ni prejel ustrezne informacije iz Ajpesovega registra, algoritem je transakcijo prepoznal kot v dobro fizični osebi, je pojasnila direktorica UJP. KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib podobnim napakam oblikovali mešano delovno skupino, ki se bo intenzivno ukvarjala s takšnimi primeri.

Gen-I v ustavni spor: so v ozadju zneski plač v državnem podjetju?

26. 02. 2025 18.55

Komisija za preprečevanje korupcije bo kmalu zagnala prenovljeno aplikacijo Erar, ki omogoča vpogled v porabo javnega denarja. Za razliko od obstoječe bo po novem mogoče videti tudi nakazila javnega denarja fizičnim osebam, vključno z nakazili v tujino. Vendar pa je razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja očitno zmotil največjega trgovca z električno energijo Gen-i, ki je sprožil ustavni spor.

Je bil propad Biobanke načrtovan?

07. 12. 2024 07.07

Razkrivamo: vodstvo Educella in Biobanke je vsaj sedem mesecev pred propadom Biobanke vedelo, da bo podjetje, ki je hranilo matične celice več kot sedem tisoč staršev, opustilo svojo dejavnost in zaključilo svojo pot. V začetku leta so namreč aktivno iskali kupca za vzorce celic in tkiv, medtem ko staršev o načrtovanem propadu niso obvestili. Še več, čeprav so vedeli, da svojih obveznosti ne bodo mogli izpolniti, so še naprej sklepali pogodbe za 20-letno hrambo popkovnične krvi. Razkrivamo tudi, da je bil namestnik odgovorne osebe za te celice v Biobanki vse do začetka avgusta Miomir Kneževič – prav tisti biotehnolog, ki se je aprila zaposlil v podjetju Gordane Živčec Kalan, pri kateri so zdaj vsi ti vzorci. Spomnimo, slednja že več tednov trdi, da ne ve, kdo je zapustil omenjene vzorce.

Poročilo razkriva: varnostniki kupovali drage obleke in fitnes opremo, obnovili savno ...

17. 12. 2024 08.14

V poročilu o izrednem nadzoru nad Centrom za varovanje in zaščito, ki so ga pridobili kolegi s portala N1, je med drugim omenjen varnostnik, ki je še pred zaključkom varovanja zapustil delovno mesto in s službenim vozilom vozil pod vplivom alkohola. Pozneje ga je izsledila Policija. Sredstva iz lastne dejavnosti naj bi se v preteklosti porabljala netransparentno – z njimi se je pred leti v objektu CVZ obnovila savna, oprema za fitnes, nabavila so se draga oblačila za izbrance. Opisan je tudi primer varnostnika, ki je službeno vozilo uporabljal izven delovnega časa, nadzorna skupina pa je ugotovila tudi pretirano oseben odnos med varovanimi osebami in policisti. Premier Robert Golob je ministru za notranje zadeve Boštjanu Poklukarju naročil pripravo poročila v zvezi z dogajanjem na centru za varovanje in zaščito, ki ga na ministrstvu že pripravljajo, je Poklukar pojasnil medijem.

Politična zloraba Knovsa? Koalicija poziva k razmisleku o umiku Žaklja

17. 06. 2024 16.32

Oster odziv koalicije po našem razkritju, da prijave, na podlagi katerih je po aferi Dars sledil nadzor Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb novembra lani na Policiji, ne obstajajo. Letijo namreč očitki o politični zlorabi Komisije in pozivi k razmisleku o umiku Janeza Žaklja s čela komisije. Čeprav smo od pooblaščenke DZ za posredovanje informacij javnega značaja prejeli odločbo, ki potrjuje, da prijave za nadzor ne obstajajo, pa Žakelj trdi, da to ne drži ter da je nadzor potekal zakonito.

Prijave KNOVSU za preverjanje prisluhov ne obstajajo

17. 06. 2024 08.04

Prijave, na podlagi katerih so štirje poslanci Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, pod vodstvom predsednika Janeza Žaklja in njegovega strankarskega šefa, prvaka Nove Slovenije Mateja Tonina, novembra lani od Policije zahtevali, da jim razkrije, ali prisluškujejo petnajstim akterjem afere Dars, ne obstajajo.

Na Hrvaškem spremenili kazensko zakonodajo, nato pa razpustili sabor

14. 03. 2024 13.23

Hrvaški poslanci so pred skorajšnjimi volitvami izglasovali razpustitev sabora. Pred tem so sprejeli še spremembe kazenskega zakonika, ki kot kaznivo dejanje uvajajo femicid ter nepooblaščeno razkrivanje vsebin iz preiskav in dokaznih postopkov oz. odtekanje informacij. K temu, da glasujejo proti spornemu členu zakona, so ves čas pozivali novinarji in opozicija, češ da poskušajo vladajoči utišati novinarje in žvižgače.

Lindavov podpis na dokumentu, o katerem ni vedel nič

27. 02. 2024 14.52

Upokojeni policist in nekdanji prvi mož Policije Boštjan Lindav je, kot kažejo dokumenti, krivo pričal pred parlamentarno preiskovalno komisijo. To dokazuje njegov podpis na dokumentu, ki smo ga od ministrstva za notranje zadeve pridobili v skladu z dostopom do informacij javnega značaja. Lindav je namreč trdil, da papirji o zaposlitvi policista, ki naj bi jo zahteval neformalni Golobov svetovalec Miloš Njegoslav Milović, niso prišli do njega, toda dokumenti razkrivajo, da je na predlogu za ponovno zaposlitev omenjenega policista njegov podpis.

Ne bo odšla molče: ministrica bo razkrila del poročila o spornem nakupu

22. 02. 2024 16.52

Pravosodna ministrica, ki za zdaj še opravlja tekoče posle, Dominika Švarc Pipan se je predvidoma še zadnjič udeležila seje vlade. Zatem pa bo po tednih razčiščevanj okoliščin nakupa stavbe na Litijski zapustila vladne vrste in krajši čas koristila nadomestilo. A ministrica bo pred svojim slovesom imela še zadnje besede. Napovedala je, da bo pred odhodom javnosti razkrila del poročila o omenjenem nakupu.

Dominika Švarc Pipan: Na mizi je več rešitev za odpravo neustavnosti

09. 11. 2023 06.12

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan še vedno verjame v pravočasno rešitev glede sodniških plač. Kot je poudarila v današnji izjavi za javnost po sestanku s člani Sodnega sveta, imajo na mizi več rešitev za odpravo neustavnosti pri sodniških plačah, ki se niso usklajevale že več kot desetletje.

Bodo sodišča postala netransparentna? 'To je nesprejemljiv korak nazaj'

06. 11. 2023 20.06

Se bo sodna veja oblasti zaprla pred javnostjo? V torek se končuje javna razprava o dveh zakonih, ki bi lahko sedanja pravila postavila na glavo. Če bosta zakona o sodiščih in o sodniški službi sprejeta v takšni obliki, kot sta spisana, pravnomočne sodbe ne bodo več javne, prav tako ne bodo več niti javni podatki o plačah sodnikov ter o disciplinskih postopkih zoper njih. V demokraciji, ki teži k čim večji transparentnosti odločevalcev, so takšni predlogi nedopustni, pravijo številni kritiki. Tudi informacijska pooblaščenka ocenjuje, da gre za nesprejemljiv korak nazaj.

Tudi ŠOU naj bi že več kot 1000 dni čakal na dokumente Radia Študent

07. 07. 2023 09.37

Potem ko je Radio Študent v tem tednu znova javno izpostavil, da jim njihova krovna organizacija ŠOU ne posreduje želenih dokumentov o poslovanju, se ti odzivajo, da zavod RŠ počne podobno. Že več kot 1000 dni naj bi namreč čakali na informacije o plačah redno zaposlenih, honorarcev in študentov, ki soustvarjajo program radia. RŠ pa je že takoj ob izkazani zahtevi dejal, da bodo dokumente pokazali, ko bo to zahteval nadzorni organ, oziroma naj ŠOU k njim pošlje revizorja.

Razsipna Študentska organizacija: izleta v Gardaland ter Banjaluko

04. 07. 2023 19.09

Radio Študent je v več kot letu dni, odkar je od Študentske organizacije Univerze v Ljubljani zahteval dokumentacijo o tem, kako porablja študentske milijone, pridobil le manjši del dokumentov. Ti razkrivajo, kam so se z njihove finančne kartice stekali denarci. Za funkcionarje ŠOU so financirali izlete, prav tako pa tudi pogostitev "poslovnih partnerjev" organizacije. Tisočaki pa so medtem iz organizacije odtekali še za pravno svetovanje, telefoniranje in drage prevoze s taksijem.

Direktor ŠOU raje, kot da bi izročil dokumente, plačal 800 evrov globe

03. 07. 2023 11.53

"Namesto da bi študentom razkril, kaj počne z njihovim denarjem, direktor ŠOU v Ljubljani Andrej Klasinc raje plačuje globe," pravijo na Radiu Študent, kjer že več kot leto dni čakajo na zahtevane dokumente javnega značaja. ŠOU v Ljubljani je v preteklosti sicer denar že porabljal za izdatke, ki niso nujno v interesu vseh študentov. Leta 2019 so več kot 10.000 evrov namenili za prevoze s taksiji, leta 2020 so financirali izlet funkcionarjev ŠOU v Banjaluko, najvišjo postavko – takoj za honorarji – pa so predstavljale telefonske naročnine funkcionarjev ŠOU. Glede na navedeno je vprašanje, "kaj tokrat skrivajo", na mestu.

Vrata lovilcem IMSI ostajajo priprta: 'Nujne varovalke za zaščito tretjih oseb'

06. 02. 2023 06.00

Skoraj dve dekadi dolge sage z lovilci IMSI kljub nedavni odločitvi ustavnega sodišča, da njihovo uporabo ustavi, ni konec. Ministrstvo za pravosodje še ni obupalo in odločbo preučuje, da ustavno sodišče še ni zaprlo vrat za pritajen nadzor mobilnih telefonov osumljencev, pa meni tudi stroka. Napravi, katerih obstoj je bil dolgo časa predmet vztrajnega zanikanja samega vrha Policije, uradno ostajata pod ključem.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'

18. 10. 2022 07.00

Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Na Finskem sodijo novinarjem, ki naj bi razkrili tajne obveščevalne podatke

26. 08. 2022 08.20

Na Finskem sodijo trem novinarjem, ki so obtoženi, da so v časopisnem članku objavili zaupne obrambne obveščevalne podatke. "Za vsak objavljeni stavek lahko dokažemo, da je bilo podatek mogoče najti na internetu ali v knjigah pred objavo našega članka. Informacija javnega značaja ne more biti tajna," pravijo novinarji.

Podgoršek 'pozabil' plačati račun za 800 evrov, zadevo bo preveril KPK

15. 04. 2022 09.56

Januarja letos je kmetijski minister s soprogo odšel na vikend oddih v Bohinj, kjer je prenočil v hotelu Damiana Merlaka. Računa v vrednosti 800 evrov pa po odhodu ni plačal. Podgoršek pravi, da se je zgodila napaka, račun bi namreč moral prejeti naknadno, a hotel računa ni poslal. Po ministrovem opozorilu se je hotel opravičil, minister pa je obveznosti poravnal iz družinskih sredstev. "To smo tudi dokazali z že podano dokumentacijo," pravi minister. KPK bo preveril, ali obstaja sum kršitev.

Ustavno sodišče odprlo pot lestvicam šol

03. 11. 2021 16.23

Ustavno sodišče je sklenilo, da določbe zakonov o osnovni šoli in maturi, po katerih se podatki in analize o dosežkih nacionalnega preverjanja znanja ter mature ne smejo uporabiti za razvrščanje šol, niso v neskladju z ustavo. Po oceni ustavnega sodišča takšna prepoved ni prekomeren poseg v pravico do svobode izražanja. Kot so sicer zapisali v obrazložitvi, je ustvarjanje lestvic uspešnosti šol prepovedano le državnim organom, ne pa tudi posameznikom. Posamezniki torej lestvice lahko ustvarjajo. Ob odločitvi je profesor Jurij Toplak zagotovil: "Lestvica šol bo."

Od začetka epidemije več pritožb glede dostopa do informacij javnega značaja

28. 09. 2021 16.25

Pri informacijskem pooblaščencu ob svetovnem dnevu dostopa do informacij poudarjajo, da bi moralo biti delovanje medijev zaradi njihove posebne družbene vloge v času epidemije okrepljeno, razmere za njihovo delovanje pa boljše. A statistika pritožbenih postopkov pred informacijskim pooblaščencem kaže ravno obraten trend, navajajo.

Sindikat policistov Slovenije s pritožbo zaradi prikritja podatkov Policije

24. 08. 2021 11.23

Zaradi prikrivanja podatkov v Poročilih o nadzoru, ki so bili podlaga za izrek opozoril pred odpovedjo delovnega razmerja trem policistom, je Sindikat policistov Slovenije na informacijskega pooblaščenca naslovil pritožbo. Policija je namreč v posredovanih dokumentih prikrila ključne podatke, za kar, tako SPS, nima nikakršne pravne podlage v Zakonu o dostopu do informacij javnega značaja.

Oglaševanje Slovenske vojske, vredno 1,2 milijona evrov, je poslovna skrivnost

23. 07. 2021 06.00

4,8 milijona evrov so vlada in ministrstva lani in letos porabili za oglaševanje. Oglaševali so cepljenje proti covidu-19, aplikacijo Ostani zdrav, gozdni bonton, zdravo prehranjevanje, Slovensko vojsko in medgeneracijsko sodelovanje. Večino projektov oglašujejo tudi v medijih, ki imajo zanemarljiv doseg gledalcev oziroma bralcev. Še več, v primeru Slovenske vojske ne želijo razkriti, kje projekt oglašujejo, in se skrivajo za poslovno skrivnostjo. Preverili smo, katere projekte so oglaševali in kje ter na osnovi katerih kriterijev so izbirali medije. Kam torej odteka oglaševalski denar?

Elektronska pošta novinarjev ne uhaja samo z obrambnega ministrstva, ampak tudi s Policije

17. 06. 2021 13.57

Novinarje različnih medijskih hiš je včeraj razburila objava njihovih elektronskih sporočil na enem od spletnih portalov, čeprav so bila namenjena obrambnemu ministrstvu oziroma njihovi službi za stike z javnostjo. To pa ni prvi primer, ko gre za manipulacije z lansiranjem novinarskih vprašanj nepooblaščenim osebam. Naša medijska hiša je imela enako izkušnjo s Policijo že konec aprila letos, ko smo zahtevali odgovore glede policijske preiskave zoper državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Žana Mahniča. Vsebina našega elektronskega sporočila pa se je že naslednji dan znašla na profilu na Twitterju, ki ga uporablja Tine Ribič.

Kdo je posredoval novinarska vprašanja spletni strani blizu stranke SDS?

16. 06. 2021 16.48

Novinarji 24ur.com, Svet24 in Večera smo na ministrstvo za obrambo naslovili vprašanja, njihovo vsebino in celo elektronske naslove novinarjev pa je danes objavila ena od spletnih strani blizu stranke SDS. Kako so te informacije prišle do njih? Na Morsu zagotavljajo, da s tem nimajo nič. Informacijski pooblaščenec je sporočil, da bo uvedel nadzor. To pa ni edini primer spornega posredovanja novinarskih vprašanj nepooblaščenim osebam.

Informacijska pooblaščenka: Kacin znova zavajal javnost

28. 04. 2021 15.22

Na obtožbe nacionalnega koordinatorja za cepljenje Jelka Kacina, da je težavo pri uspešnejšem cepljenju predstavljal informacijski pooblaščenec, se je odzvala tudi informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik, ki pravi, da je nacionalni koordinator za cepljenje ponovno zavajal javnost. "Navedbe so netočne in zavajajoče ter kažejo zaskrbljujoče dejstvo slabega poznavanja sistema naročanja na cepljenje, čeprav bi bilo pričakovati, da je prav to osnovna naloga nacionalnega koordinatorja za cepljenje," je kritična.

Kacin: Težko je pričakovati, da bi se Sputnik v Evropi pojavil pred koncem junija

27. 04. 2021 07.00

90 milijonov odmerkov cepiva Evropski uniji, od tega 400.000 odmerkov Sloveniji. Toliko švedsko britansko podjetje AstraZeneca po pogodbi že zdaj dolguje EU. Tudi v drugem četrtletju namesto obljubljenih 180 milijonov odmerkov napoveduje zgolj 70 milijonov. Zato je 27 držav članic, ki jih zastopa Evropska komisija, AstraZeneco s tožbo pozvalo na sodišče. Kaj to pomeni za že načrtovane dobave in vse tiste, ki čakajo na drugi odmerek tega cepiva? Jasno je, da do poletja v Sloveniji ne bo obljubljene 70-odstotne precepljenosti.

Vsi, ki so oddali vlogo prek e-Uprave, bodo morali interes za cepljenje še enkrat izraziti

26. 04. 2021 11.37

Potem ko je prvi poskus vzpostavitve centralnega zbiranja prijav na cepljenje proti covidu-19 spodletel, ministrstvo za zdravje in NIJZ zdaj pripravljata novo aplikacijo. Vsi, ki so interes za cepljenje izrazili z vlogo prek e-Uprave, bodo prejeli navodila za prijavo v naročilno knjigo. NIJZ pa je medtem izpolnil zahteve informacijske pooblaščenke, ki je opozorila, da zbiranje interesa za cepljenje prek omenjene vloge ni imelo jasnega namena. Kot so zatrdili, so interes zbirali z namenom zagotovitve potrebnih količin cepiva.

Kacin zavajal javnost? Informacijska pooblaščenka ni kriva za težave s cepljenjem

12. 04. 2021 12.15

Nacionalni koordinator za cepljenje Jelko Kacin je za težave s cepljenjem ponovno okrivil informacijsko pooblaščenko. Ta naj bi po njegovih besedah onemogočila prenos podatkov, ki so jih s prijavami na cepljenje zbrali na eUpravi. A to ni res, saj ni informacijska pooblaščenka nikoli prepovedala uporabe podatkov iz teh prijav. "Izjavo gospoda Kacina razumem kot povsem neprimerno," je obtožbe že komentirala informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik.

Zaradi vdora v Facebook in Hojsovega seznama ogrožena varnost več kot tisoč policistov?

09. 04. 2021 06.00

Če osebne podatke slovenskih uporabnikov, ki so bili ukradeni s Facebooka, križamo s podatki o plačah policistov, ki jih je objavil minister Hojs, to predstavlja dodatno varnostno grožnjo, predvsem za policiste, ki delajo na občutljivih delovnih mestih, pravi strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl. Tudi v sindikatu opozarjajo, da lahko s tem nastane huda motnja v notranji varnosti, posledično pa bi lahko bila ogrožena tudi varnost schengenskega območja. Ministra pozivajo k razmisleku o nadaljnjih objavah osebnih podatkov policistov. A Hojs v tem še vedno ne vidi nič spornega.