infektologi

Covid-19 znova v porastu: tudi večkratni prebolevniki s težjimi simptomi

19. 12. 2023 19.04

Ob epidemiji oslovskega kašlja in gripi na Hrvaškem močno narašča tudi število okuženih s koronavirusom. Potrjenih je več kot 5000 primerov, v enem tednu je umrlo 42 oseb. Tudi pri nas je v začetku decembra umrlo 20 bolnikov s covidom-19, število uradno potrjenih okužb je preseglo 2000. Če so strokovnjaki med epidemijo napovedovali, da bo vsako prebolevanje milejše od prejšnjega, pa je bolezen to sezono tudi večkratne prebolevnike zdelala bolj, kot so pričakovali. Kot pravijo infektologi, so trenutne različice omikrona nekoliko drugačne, zato prebolelost preteklih različic ne nudi več zaščite. Prav tako je od prvih cepljenj minilo že precej časa, zato je raven protiteles nizka.

'Težji potek covida imajo tisti, ki ga še niso preboleli ali niso cepljeni'

29. 11. 2023 20.59

Bodo pacienti ponekod kmalu ostali še pred zaprtimi vrati lekarn? Lekarnarji namreč opozarjajo, da prihajajo vse pogosteje k njim ljudje z vidnimi prehladnimi oziroma bolezenskimi znaki, kar ogroža varnost drugih pacientov in zaposlenih. Da jih ne bi zdesetkale bolniške odsotnosti, kar bi pomenilo slabšo oskrbo z zdravili, pozivajo, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarne, naj zdravila zanje prevzamejo svojci, sosedje ali prijatelji. V primeru drugih akutnih okužb dihal naj si ljudje nadenejo masko, vse stranke pa naj si razkužijo roke. Da je okužb s koronavirusom vedno več, opažajo tudi v družinskih in pediatričnih ambulantah. Infektologi pa svarijo: nekoliko smo pozabili, da je covid-19 resna bolezen.

Okužena ekipa civilne zaščite, prepoved obiska na nekaterih oddelkih bolnišnic

15. 08. 2023 15.44

Medtem ko je po poročanju Svetovne zdravstvene organizacije število covidnih bolnikov po svetu v zadnjem mesecu naraslo za 80 odstotkov, Nacionalni inštitut za javno zdravje ne beleži intenzivnega širjenja koronavirusnih okužb. V Sloveniji je za zdaj malo zaznanih primerov okužbe, saj je tudi obseg testiranja zelo omejen. A Splošna bolnišnica Celje je zaradi vdora okužb prepovedala obiske pri pacientih, ki se zdravijo na kardiološkem oddelku. Za enak ukrep se je na Centru za geriatrično medicino v Bolnišnici dr. Petra Držaja odločil tudi UKC Ljubljana.

V ljubljanskem UKC zapirajo covidne oddelke na DTS

02. 06. 2022 13.03

Po letu in pol delovanja svoja vrata zapirajo covidni oddelki na diagnostično-terapevtskem servisu, ki so ga v le desetih dneh dogradili in opremili, da so v njem lahko zdravili covidne bolnike. Teh je bilo več tisoč.

Poklukar o akutnem hepatitisu: V Sloveniji en primer, otrok dobro okreva

28. 04. 2022 11.40

Minister za zdravje Janez Poklukar je s predstojnikom Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslavom Petrovcem spregovoril o akutnem hepatitisu nejasnega vzroka pri otrocih. V Sloveniji je bil potrjen primer pri enem otroku, ki pa že dobro okreva in je v domači oskrbi, je povedal minister. Starše je pozval, naj ostanejo mirni, kljub temu pa naj bodo pozorni na morebitno zlatenico, svetlo blato oziroma temen urin. V primeru teh simptomov naj otroka odpeljejo k pediatru.

Infektologinja o akutnem hepatitisu: zaenkrat ni razlogov za pretirano skrb

25. 04. 2022 12.09

V več evropskih državah so potrdili že več primerov skrivnostnega hepatitisa pri otrocih, potrdili pa so ga tudi v ZDA. Nam najbližje primere so za zdaj odkrili v sosednji Italiji, najnovejše podatke o akutnem hepatitisu pri otrocih pa je predstavila Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, ki je dejala, da zaenkrat ni razloga za paniko. Vse starše poziva, da pozorno spremljajo svoje otroke, če bi pri njih opazili katerega od znakov, kot so akutno bruhanje, rumenica kože ali sluznic, svetlo obarvano blato ali temno obarvan urin, pa naj o tem opozorijo otrokovega pediatra.

V Sloveniji še brez primera neznanega hepatitisa

20. 04. 2022 16.43

V Sloveniji doslej še nismo potrdili hepatitisa neznanega izvora, slovenski pediatri in infektologi pa so obveščeni o pojavu več primerov po svetu, je pojasnila infektologinja Mojca Matičič. V Evropi so doslej potrdili več kot 80 primerov hepatitisa, devet pa tudi v Združenih državah Amerike. Okužba je doslej večinoma prizadela otroke, mlajše od desetih let, simptomi pa so zlatenica, driska, bruhanje in bolečine v trebuhu.

Ponekod konec pogoja PCT. Fafangel: Covid-19 ne bo več karantenska bolezen

15. 02. 2022 08.57

Minister za zdravje Janez Poklukar je s strokovno skupino za covid-19 in predstavniki zdravstva na Brdu pri Kranju razpravljal o prilagajanju ukrepov za zajezitev epidemije covida-19. Sodelujoči na posvetu so se strinjali, da omikron z blažjim potekom bolezni ne ogroža več populacije v tej meri, kot so jo pretekle različice, zato je čas za postopno sproščanje ukrepov. Predstojnik Centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel je povedal, da so predlagali, naj se iskanje stikov ustavi, s tem pa tudi karantene. "Od 18. februarja covid-19 ne bo več karantenska bolezen."

V četrtek potrdili 7.500 novih okužb, v torek o prilagajanju ukrepov

11. 02. 2022 10.09

V četrtek so ob 2978 PCR-testih in 90.970 hitrih antigenskih testih potrdili 7514 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 162.374 primerov aktivnih okužb, kar je 9317 primerov manj kot dan prej. Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 429 bolnikov, na intenzivnih oddelkih pa 116, je objavila vlada. Širša zdravstvena stroka in minister za zdravje Janez Poklukar bodo v torek na Brdu pri Kranju razpravljali o prilagoditvah epidemioloških ukrepov.

Po karantenah krajše tudi izolacije? Z deset na sedem dni

20. 01. 2022 20.28

Izolacija za okužene se bo po vsej verjetnosti z 10 skrajšala na sedem dni, napoveduje vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Stroka namreč ugotavlja, da je pri omikronu potek bolezni hitrejši. Po enem tednu bodo izolacijo lahko zaključili okuženi brez simptomov, sedmi dan bodo morali opraviti hitri antigenski test. Svetovalna skupina je predlog že predstavila vladi, ta naj bi ga potrdila najpozneje v začetku prihodnjega tedna. Skrajšanje izolacije bi olajšalo kadrovske stiske številnih podjetij, šol in zdravstvenih ustanov, ki zaradi okužb med zaposlenimi ne zmorejo več opravljati dela. V domovih za starejše so tako na pomoč priskočili prostovoljci Rdečega križa.

Zdravniške organizacije s pozivom k uvedbi PC-pogoja

04. 01. 2022 12.26

Slovenska medicinska akademija, Komisija za medicinsko etiko, Zdravniška zbornica Slovenije in Slovensko zdravniško društvo pozivajo k takojšnji uvedbi PC-pogoja, v primeru nadaljevanja epidemijskih valov pa tudi k uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19. V Komisiji za medicinsko etiko so sicer danes že pozvali k razmislekom o uvedbi obveznega cepljenja za najbolj ranljive skupine prebivalstva oz. za vse, ki se vsakodnevno poklicno srečujejo s skupinami ljudi.

'Čas je, da snamemo rokavice. Podpiramo uvedbo obveznega cepljenja'

30. 12. 2021 09.36

V sredo so v Sloveniji ob 5107 opravljenih testih potrdili 1704 nove okužbe. Delež pozitivnih testov je bil 33,4-odstoten. Hospitaliziranih je 574 covidnih bolnikov, od tega jih je 186 na intenzivni negi, je sporočila vlada. V sredo je umrlo osem covidnih bolnikov. "Čas je, da si nalijemo čistega vina," je na izjavi za javnost dejala predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. Izpostavila je, da infektologi podpirajo uvedbo obveznega cepljenja.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'

21. 09. 2021 06.00

Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Potočnik: Toliko izgorelih mladih zdravnikov še nisem videl

18. 09. 2021 07.06

"Virus obstaja, dokazi za njegov obstoj so neizpodbitni," je dejal zdravnik, dr. Federico Potočnik, specializant infektologije iz celjske bolnišnice. Kot pravi, so se ljudje dolžni informirati in tudi izbrati, katerim informacijam bodo verjeli. Potočnik tudi že ves čas epidemije dela s covidnimi bolniki in še vsak, ki ga je povprašal o tem, je obžaloval, da se ni cepil. "Toliko izgorelih mladih zdravnikov, starih okoli 30 let, še nisem videl," je še dejal in opozoril, da jih zato veliko odhaja v tujino.

'Cepivo prepreči hud potek bolezni v 95 odstotkih'

25. 08. 2021 19.11

Učinkovitost cepiv proti covidu-19 proizvajalcev Pfizer in Moderna je ob prevladujoči različici delta padla s predhodnih 91 na 66 odstotkov, je pokazala nova študija ameriškega Centra za preprečevanje in nadzor bolezni. "V zgodovini še ni bilo cepiva, ki bi delovalo 100-odstotno", pravi predstojnica Infekcijske klinike in dodaja, da je pomembno to, da cepivo ščiti pred težjim potekom bolezni in smrtjo. Tudi šolska ministrica, ki je zbolela kljub cepljenju – menda ima zahteven potek bolezni – ne potrebuje hospitalizacije, so sporočili z ministrstva. Ima pa povišano temperaturo, kašlja, bolijo jo sklepi, grlo in pljuča in je utrujena, so še zapisali.

Cepljenje tujcev v Srbiji in cvetoči cepilni turizem

24. 02. 2021 06.00

Absolutni prvaki v cepljenju na Balkanu so Srbi, predvsem zaradi kitajskega in ruskega cepiva, ki v EU nista odobreni. Prebivalci sosednjih držav zato pogledujejo v Srbijo, nekateri so si celo zagotovili cepivo, tudi Slovenci. Do cepiva se skušajo na vsak način dokopati tudi premožni Zemljani, t. i. cepilni turizem pa je postal nova realnost. Po svetu je bilo do zdaj razdeljenih 209 milijonov odmerkov cepiva, največ ga je šlo v roke bogatih držav. A Evropsko unijo kljub obsežnemu financiranju pestijo težave z dobavami, cepljenje pa posledično poteka (pre)počasi.

Stroka o številnih zdravstvenih težavah po preboleli bolezni covid-19

30. 01. 2021 07.00

Številni, ki so covid-19 že preboleli, imajo po okrevanju različne zdravstvene težave. Približno 15 odstotkov se jih vrne v bolnišnico: zaradi težav s pljuči, srcem ali nevroloških težav. Na UKC Ljubljana so zato odprli več ambulant za post covid bolnike. "Spremljamo, koliko časa pri njih vztrajajo spremembe na rentgenski sliki ali izpad v pljučni funkciji," je dejal Matevž Harlander, vodja KO za pljučne bolezni in alergijo.

Otroci bodo čutili krizo tako, kot jim jo bodo prikazali starši

02. 12. 2020 06.00

Je to res katastrofa? Je učenje od doma res takšna groza? Bodo naši zanamci res vseživljenjsko zaznamovani zaradi življenja, ki je obstalo in se spremenilo tudi zanje? Po odgovore na ta vprašanja sem se napotila k priznanemu psihiatru in psihoterapevtu dr. Željku Čuriću, ki se je v dolgoletni karieri srečal tudi z ljudmi, ki imajo posttravmatski stresni sindrom, z ljudmi, ki niso zmogli prebroditi težkih življenjskih preizkušenj. Pomiril me je – otroci bodo to obdobje lahko prebrodili brez večjih težav. Odvisno je od tega, kako jim bodo ta čas prevedli in prenesli njihovi starši oziroma odrasli, ki zanje skrbijo.

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19?

22. 11. 2020 07.00

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19? Kakšna je, kako zbolevamo, kakšni so poteki bolezni, kako trenutno poteka zdravljenje? O virusu, cepljenju, ukrepih. O zdravstvenih delavcih na robu zmogljivosti. In o vseh drugih boleznih, ki niso izginile. Za 24ur Fokus o vsem tem govori predstojnica infekcijske klinike UKC Ljubljana, doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc.

Specializanti infektologije odgovarjajo 'stroki, ki se je odločila spregovoriti resnico'

17. 09. 2020 14.03

Po spletu (in predvsem na družbenih omrežjih) je zaokrožil nov posnetek zaposlenih v zdravstvu, ki na okrogli mizi razpravljajo o domnevnem zavajanju množičnih medijev, vladne skupine za covid-19, pa tudi druge stroke glede resnosti novega koronavirusa in smiselnosti ukrepov za omejitev njegovega širjenja. Specializanti infektologije, zaposleni na UKC Ljubljana, pa so se tovrstnemu širjenju informacij, ki so pogosto izvzete iz konteksta ali na trhlih temeljih, zdaj odločili narediti konec. "Odgovor podajamo v luči kolegialnosti in z dobrimi nameni, da se čim učinkoviteje razčistijo nejasnosti in omejijo strokovno nepodkovane izjave, ki lahko predvsem negativno vplivajo na laično javnost," so zapisali.

Otrokom iz vrtca in prve triade ob prehladu ne bo treba na testiranje

10. 09. 2020 12.58

Stroka ter ministrstvo za zdravje so dosegli konsenz glede vprašanja, ali testirati vse otroke z znaki okužbe dihal. Po novem tako na testiranje na okužbo s koronavirusom ne bo treba vrtčevskim otrokom ter šolarjem iz prve triade, razen v primeru, ko bi imeli tako znake okužbe dihal kot tudi vročino in drisko, je pojasnil pediater Denis Baš.

V vrtec le cepljeni otroci?

08. 09. 2020 06.00

Bodo necepljeni otroci ostali brez vrtca? Ali bo vlada po novem omejevala tudi obisk prijateljev ali sorodnikov v naših domovih? Nov predlog zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga pripravili na zdravstvenem ministrstvu Tomaža Gantarja, je obdržal tudi možnost, da vam država v primeru epidemije lahko za zdravstvene potrebe zaseže pisarne, domove, tudi vaš avto.

Odslej globe za nenošenje mask v zaprtih javnih prostorih, inšpektorji na delo

04. 09. 2020 06.05

Zaradi slabšanja epidemiološke slike oziroma večanja števila okužb z novim koronavirusom je vlada z odlokom začasno določila obvezno uporabo zaščitne maske v zaprtih javnih prostorih ter obvezno razkuževanje rok. Odslej bodo spoštovanje odloka na terenu preverjali tudi inšpektorji, ki lahko izrečejo globo za neupoštevanje. Obvezno nošenje mask bodo preverjali tudi čez vikend.

Izkušnje z Infekcijske klinike: izguba vonja in okusa, povečano tveganje nastanka krvnih strdkov

30. 07. 2020 09.46

V sredo so v Sloveniji odkrili 24 novih primerov okužb, ena oseba s covidom-19 je umrla. Podatki iz torka in srede kažejo, da okoli 50 odstotkov novih okužb prihaja iz delovnih organizacij, je povedala namestnica vladnega govorca Špela Horjak. V UKC Ljubljana se medtem pripravljajo na jesensko-zimski čas, ko se pričakuje porast okužb. Izkušnje z obolelimi z Infekcijske klinike v Ljubljani pa kažejo, da skoraj 30 odstotkih okuženih poroča o izgubi vonja in okusa. Covid-19 pa povečuje tudi tveganje za nastanek krvnih strdkov in posledično možganske kapi.

Okužbe so spet precej razpršene, stroka je zaskrbljena

25. 07. 2020 10.08

V petek smo v Sloveniji potrdili novih 14 primerov okužbe s koronavirusom, umrla je ena oseba. V bolnišnicah se trenutno zdravi 19 obolelih, pri tem štirje na oddelku za intenzivno nego. V državi imamo 239 aktivnih okužb. Zaradi razpršenosti okužb je izvor okužb težko ugotoviti, infektologi so zaskrbljeni. Bodo zato pristojni še dodatno omejili stike med ljudmi, bodo spet zaprli notranje prostore gostinskih lokalov?

'Kmalu po zabavi smo izvedeli, da je bil eden od udeležencev pozitiven na covid'

10. 07. 2020 18.47

Če so bili pred tedni glavni krivec za širjenje novega koronavirusa pri nas vnosi iz tujine, so zdaj sporna množična druženja pred uvedbo omejitve. Govorili smo z udeležencem rojstnodnevnega piknika, na katerem so se okužili trije ljudje. Zakaj NIJZ ni vsem odredil karantene? Bi jim jo sploh lahko? In zakaj so morali za testiranja plačevati sami?

Gantar: Župnik se bo moral organizirati tako, da bodo kontakti znani

08. 07. 2020 22.47

Novi ukrepi, zbiranje do deset ljudi, kaj pa lokali, pikniki, zasebne zabave, verski obredi? Minister za zdravje Tomaž Gantar razlaga, da se bo moral duhovnik, ki bo vodil obred, pač organizirati tako, da bodo kontakti znani. "Vedeti moramo, da je namen tega predvsem to, da lahko potem v primeru okužbe, epidemiologi spremljajo kontakte na relativno enostaven način," pravi minister. Dilem in nejasnosti v povezavi z novimi ukrepi je sicer še veliko. Lahko na primer inšpektor napiše kazen nekomu, ki doma organizira piknik in se zbere 11 sorodnikov? Kako pa je z dokazovanjem dopustovanja na Hrvaškem? Račun za kavo ali parkirni listek namreč nista več dovolj.

Kacin: Udeleženci teh velikih rajanj so turisti in to bi bilo res nevarno žarišče

29. 06. 2020 21.39

Je klic slovenskega premierja Janše hrvaškega kolega Plenkovića zalegel? Z otoka Pag že novica, da letos zabav v znamenitih Zrćah ne bo. Pri nas pa medtem nove okužbe v UKC Maribor, ki so marsikoga presenetile. Je lahko mariborski klinični center novo žarišče okužb? Tudi prvi val koronavirusa se je začel v medicinskih vrstah.

Koronavirus: kaj morate vedeti in kako ravnati?

14. 03. 2020 08.28

Slovenija je razglasila epidemijo, javno življenje se je ustavilo za vsaj 14 dni, najverjetneje za dlje časa. Število obolelih za koronavirusom skokovito narašča, zato so ukrepi, kako zaščiti sebe, zlasti starejše in bolne, ključnega pomena. Začne se z osnovnimi higienskimi ukrepi – umivanje rok, razkuževanje, higiena kašlja, primerna razdalja, izogibanje nepotrebnim opravkom, druženju, zdržite in ostanite doma. Če zbolite za okužbo covid-19, najprej pokličite zdravnika in ostanite v samoizolaciji.