infektolog

Najboljša zaščita proti klopnemu meningoencefalitisu je cepljenje
17. 03. 2025 13.27Slovenija še vedno sodi med države z najvišjo pojavnostjo klopnega meningoencefalitisa (KME) v Evropi, so na novinarski konferenci NIJZ opozorili strokovnjaki. V zadnjem desetletju je v Sloveniji za KME zbolelo povprečno 100 ljudi letno. Zbrani so poudarili, da cepljenje predstavlja najučinkovitejšo zaščito proti tej bolezni.

Po obisku zdravnika sledil šok: 'V čakalnici je bil oboleli z ošpicami'
14. 03. 2025 20.01Svetovna zdravstvena organizacija opozarja na porast ošpic. V ameriškem Teksasu je v nekaj dneh zbolelo več kot 100 ljudi, eden od bolnikov je umrl. Tudi v Evropi število primerov te izjemno nalezljive bolezni narašča. Lani se je podvojilo in je najvišje v zadnjih 27 letih. Prijavljenih je bilo več kot 127 tisoč primerov, zato pristojni pozivajo k ukrepom za povečanje precepljenosti, ki je padla med pandemijo covida-19. V Sloveniji primerov ošpic trenutno ne beležijo, vendar se to lahko hitro spremeni.

Minilo je pet let: prvi okužbi sledil plaz
04. 03. 2025 08.44Bilo je 4. marca 2020, že v večernih urah, ko je odhajajoči predsednik vlade Marjan Šarec na družbenem omrežju na kratko sporočil: "Odkrili prvo okužbo s koronavirusom tudi pri nas." Potrdili so jo pri moškem, ki se je par dni prej s skupino potnikov prek Italije vrnil iz Maroka. In prav Italija je bila največje žarišče zunaj Kitajske. Ko so v Sloveniji potrdili prvi primer, je pri naših zahodnih sosedih število smrtnih žrtev že doseglo sto, v več delih države je bilo javno življenje ustavljeno, Bergamo je bil na kolenih.

Zdravniki se bojijo še več odhodov in še daljših čakalnih vrst
12. 12. 2024 19.50Ko bodo ljudje stali v še daljših vrstah in bodo upravičeni jezni, naj se spomnijo, da smo zdravniki na to opozarjali in se proti temu borili, poudarja infektolog David Zupančič. Iz zdravništva se nad novelo zakona vrstijo ostri odzivi. Sprevrženo, so kritični Mladi zdravniki, vlada to počne namerno in pod lažno pretvezo boja za javno zdravstvo, so jasni. Na Zdravniški zbornici so zbrali mnenja pravnih strokovnjakov, ki svarijo, da gre za kršenje ustavnih pravic. Je na vidiku tudi ustavna presoja?

Nasilje nad zdravstvenimi delavci: pijan pacient grozil na urgenci
04. 07. 2024 20.31Prejšnji teden je pijan pacient na ljubljanski urgenci ure vpil in grozil zdravnikom, sestram, varnostnikom in policistom. "Komaj so ga krotili, če bi me dobil v roke, bi me verjetno raztrgal," opisuje eden od zdravnikov. Da bi osebju zagotovili varno delovno okolje in zaščitili tudi ostale paciente, želijo na Zdravniški zbornici spremeniti kazensko zakonodajo, po kateri bi nasilje nad zdravstvenimi delavci preganjali po uradni dolžnosti. Za vložitev predloga zakona potrebujejo 5000 podpisov, manjka jim jih le še peščica, 60-dnevni rok za zbiranje pa se izteče v ponedeljek.

Otroška srčna kirurgija po dolgih letih kalvarije – kje smo?
02. 06. 2024 11.50Doc. dr. Marko Pokorn, dr. med., je pediater, infektolog, scenarist in pisatelj. Z Brankom Đurićem - Đurom je ustvarjal priljubljeno televizijsko oddajo Teater Paradižnik, pozneje – spet z Đurom – še danes zelo priljubljeno serijo Našo malo kliniko, ki je prejela vrsto nagrad. Piše kolumne, ki jih je leta 2022 izdal v knjigi Smešno, ma non troppo: Zapisi o telesu, duhu, glasbi in vrtanju po nosu. Je strokovni direktor Pediatrične klinike UKC LJ in o tem sva govorila. O njegovem delu na pediatriji, konkretno o programu otroške srčne kirurgije, ki so ga zadnja leta pretresle smrti otrok, tudi takšne, ki bi jih lahko preprečili.

Goljufi zlorabili identiteto znanega zdravnika za prodajo prehranskega dopolnila
17. 05. 2024 15.48Zdravstveni inšpektorat opozarja na goljufivo prakso pri promociji prehranskega dopolnila Germivir na spletu in družbenih omrežjih. Gre namreč za lažni intervju z infektologom Davidom Zupančičem, v katerem izdelku pripisujejo nedovoljene učinke zdravljenja in preprečevanja raznih bolezenskih stanj, kar lahko predstavlja tveganje za zdravje, opozarjajo.

Razkrili najvišje plače zaposlenih v UKC Ljubljana na vrhuncu epidemije
04. 04. 2024 14.06Že nekaj časa je znano, da je največji zaslužkar med zdravniki v UKC Ljubljana decembra 2020, ko smo bili na vrhuncu drugega vala epidemije covida-19, prejel več kot 27.400 evrov bruto, zdaj pa so razkrili tudi ime. Po kar treh letih skrivanja so namreč morali v naši največji bolnišnici javnosti posredovati poimenski seznam stotih najbolje plačanih.

Trampuž: Zdravstveni sistem bi lahko na noge postavili v enem letu
03. 08. 2023 19.20"Odločitev, da se sam ponudim za ministra za zdravje, ni bila preprosta, a na ta način predsednika vlade spodbujam k hitremu ukrepanju," pravi infektolog Andrej Trampuž. Trampuž, ki je precej oster tako do nekdanjega ministra kot do premierja, je mnenja, da zdravniki ne morejo hkrati delati v javnem in zasebnem zdravstvu. Prepričan je tudi, da bi lahko zdravstveni sistem na noge postavili v enem letu.

Kdo vse se poteguje za prazni ministrski stolček v zdravstvenem resorju?
02. 08. 2023 10.48Zdravstveno ministrstvo po odstopu Danijela Bešiča Loredana za zdaj vodi kar premier Robert Golob, ki pa že dobiva ponudbe kandidatov za novega ministra. Da je pripravljen biti minister, mu je že pisal tudi infektolog Andrej Trampuž. Državna volilna komisija pa je medtem po prvem neuspešnem poskusu vročanja pošiljke s pozivom, naj jo obvesti, če bo prevzel mandat nadomestnega poslanca, Bešiču Loredanu zdaj poslala novo pošiljko. A je nekdanji minister tudi tokrat ni prevzel.

V Avstriji potrdili 25 primerov ošpic, pri nas zadnji izbruh leta 2020
22. 02. 2023 12.29Nedaleč od Slovenije, v avstrijskem Gradcu, se te dni spopadajo z izbruhom ošpic. Do zdaj so skupno potrdili 25 primerov, šest otrok je zaradi težjega poteka bolezni v bolnišnici. Slovenski inštitut za javno zdravje je nazadnje okužbe z ošpicami zabeležil v letu 2020. Vseh šest primerov je bilo predvidoma povezanih z izbruhom v kranjski regiji. Na ravni države je bila leta 2021 najnižja precepljenost v regiji Kranj, najvišja pa v Murski Soboti.

Knjižne uspešnice zdravnikov
13. 12. 2022 19.01V službi zdravniki, v prostem času pisatelji. In to zelo uspešni. Trije zdravniki – imunolog Alojz Ihan, infektolog in pediater Marko Pokorn ter specializant infektologije David Zupančič – dokazujejo, da so lahko tudi zdravniki pisateljske zvezde, covid-19 pa tema za uspešnice, kljub temu, da bi pričakovali, da o tem res ne želimo več govoriti ali brati.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo
09. 11. 2022 10.19Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

Novo zdravilo proti covidu: 'To novost je treba zagrabiti z vso močjo'
02. 10. 2022 19.18"Če uporabimo vsa orožja in orodja, ki jih imamo na voljo, se po številu hospitalizacij in smrti zaradi covida lahko približamo tistim, ki jih povzroči gripa," pravi infektolog Janez Tomažič. Za obvladovanje širjenja okužb s koronavirusom je cepljenje še vedno najučinkovitejše in najbolj dostopno, pravijo zdravniki, na voljo pa je tudi zdravilo za covid, ki po besedah Tomažiča za skoraj 90 odstotkov zmanjša potrebo po hospitalizaciji. Ni pa namenjeno vsem pacientom.

Zdravilo Paxlovid učinkovito orodje v boju proti covidu-19
30. 09. 2022 14.18Prve izkušnje zdravnikov ob predpisovanju Pfizerjevega zdravila Paxlovid, ki je namenjeno zdravljenju covida-19, so dobre, zdravilo je učinkovito in varno, je povedal infektolog Janez Tomažič. Sam je Paxlovid predpisal že desetim bolnikom s covidom-19, nihče od njih kasneje ni potreboval zdravljenja v bolnišnici.

'Vstopamo v jesensko-zimski val okužb. Izrednih razmer ni'
30. 09. 2022 08.45Kakšna jesen in zima nas čakata? Na novinarski konferenci glede epidemije covida-19 v Sloveniji so sodelovali številni sogovorniki, tudi minister za zdravje Bešič Loredan, ki je poudaril, da izrednih razmer ni in da ostajamo odprta družba. Vodja posvetovalne skupine pri Nijz Mario Fafangel je dejal, da pričakovano vstopamo v jesensko-zimski val ter da bo število okužb naraščalo, a da imamo na voljo številna orodja - predvsem cepljenje in zdravila.

Kako so bolnišnice pripravljene na morebitni jesenski covidni val?
29. 07. 2022 15.50Infektolog Matjaž Jereb je ocenil, da je število bolnikov na covidnih oddelkih bolnišnic doseglo stagnacijo in bo najverjetneje začelo upadati v drugi polovici avgusta. Bolnišnice se kljub temu pripravljajo na morebitni jesenski val, ki bi mu sledila rast števila bolnikov. Covidne bolnike bodo zdravili na posebnih covidnih oddelkih, pa tudi v izolacijah na matičnih oddelkih.

Jereb avstrijsko odpravo obvezne izolacije označil kot nesprejemljivo
27. 07. 2022 11.38Infektolog Matjaž Jereb je ocenil, da je število bolnikov na covidnih oddelkih bolnišnic doseglo stagnacijo in bo najverjetneje začelo upadati v drugi polovici avgusta. Potezo v Avstriji, kjer bodo s 1. avgustom odpravili obvezno izolacijo za okužene z novim koronavirusom, pri čemer bodo pozitivni lahko zapustili dom, če se ne bodo počutili bolne, je označil kot "ekonomsko učinkovito, nikakor pa kot zdravstveno sprejemljivo." Pristojni so sicer v torek v Sloveniji ob 645 PCR-testih in 5791 hitrih antigenskih testih potrdili 1964 okužb z novim koronavirusom, kar je 975 manj kot v ponedeljek. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 88 bolnikov, na oddelkih intenzivne terapije 14.

Kakšna bo vladna strategija spopadanja z morebitnim novim valom?
27. 06. 2022 19.38Potem ko je ustavno sodišče ugotovilo, da so bili tudi vladni odloki iz leta 2020, ki so v zaprtih javnih prostorih zapovedovali uporabo zaščitnih mask in razkuževanje rok, neustavni, bo nova vlada v torek predstavila strategijo spopadanja z morebitnim novim valom. V večini evropskih držav namreč že narašča število novih okužb, kljub temu pa bo zima epidemiološko bolj blaga od minulih dveh, napoveduje slovenski infektolog Andrej Trampuž. Po njegovem 'lockdown' in zaprtje šol absolutno ne bosta potrebna, bodo pa še vedno smiselne maske v zaprtih prostorih in cepljenje.

Bo Bešič Loredan zamenjal člane strokovne skupine za covid-19?
22. 05. 2022 12.06Kandidat za zdravstvenega ministra Danijel Bešič Loredan napoveduje, da bo strokovna skupina za covid-19 po nastopu njegovega mandata prešla pod okrilje NIJZ. Ali to pomeni tudi menjavo članov, za zdaj ne razkriva. Ob tem napoveduje tudi novo strategijo obvladovanja epidemije covida-19, ki bo bolj kot na ukrepih temeljila na priporočilih. Ob pohvalah za enotno koordiniranje bolnišnic med epidemijo medtem že potekajo priprave na morebitni jesenski val okužb.

Epidemija covida-19 še vedno ogroža onkološke bolnike
22. 04. 2022 20.03Epidemija covida-19, ki je dve leti krojila naš vsakdan, kljub umirjanju epidemičnih razmer še vedno ogroža onkološke bolnike, so opozorili na spletnem pogovoru, ki ga je pripravila v sodelovanju z združenjem bolnikov z limfomom in levkemijo L&L. Zato še vedno pozivajo k previdnosti in upoštevanju preventivnih zaščitnih ukrepov.

Je cepljenje s tretjim odmerkom še smiselno? Zdravstvena stroka pravi, da je
22. 02. 2022 20.08S poživitvenim odmerkom je pri nas cepljenih komaj 30 odstotkov prebivalcev, kar nas znova uvršča na sam rep evropskih držav. Pa je glede na sproščanje in napovedi, da bo pandemije poleti konec, tretji odmerek sploh še smiseln? Zdravstvena stroka pravi, da je. Vodja slovenske cepilne strategije Bojana Beović sicer dodaja, da če ste okužbo pravkar preboleli, vam z obnovitveno dozo ni treba hiteti. Profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta pa cepljenje priporoča čim prej.

Zakaj nekateri po covidu-19 izgubijo voh, okus ali jim izpadajo lasje? 'Samo brez panike'
01. 02. 2022 11.30Vse več ljudi se po prebolelem covidu-19 sooča tudi z okvarami voha in okusa, številni tožijo o izgubi las. Kako virus povzroči te težave in kako si lahko pomagate? Čudežnega zdravila ni, potrebna je potrpežljivost, saj pri večini simptomi izzvenijo sami. Če vam po bolezni izpadajo lasje, bodo ti najverjetneje zrasli nazaj, proces je namreč povraten. Kot poudarja infektolog dr. Tomažič, ki se srečuje s številnimi bolniki, ki jim je dolgi covid poslabšal kakovost življenja tudi na drugih področjih, pogoste so namreč tudi težave s spominom in koncentracijo, je najpomembnejše zaupanje, da bodo te sčasoma izzvenele. Najprej pa je treba izločiti možnost drugih bolezni, ki bi lahko povzročale te simptome. Za vas smo zbrali nekaj nasvetov, kako si lahko pomagate, če vas pestijo težave po preboleli okužbi.

Infektolog Trampuž: Pandemija bi se lahko končala najkasneje do poletja
29. 01. 2022 07.00Kot pravijo v Svetovni zdravstveni organizaciji naj bi se do marca okužilo 60 odstotkov evropske populacije, s tem pa bi proti koncu marca pandemija že lahko izzvenela. Smo lahko optimistični? Priznani infektolog dr. Andrej Trampuž pravi, da še nikoli nismo bili tako blizu konca pandemije in da je optimizem upravičen, saj bi lahko pandemija izzvenela do poletja.

Dolgoročne posledice covida premagujejo s pomočjo rehabilitacije
28. 01. 2022 20.03Zadihanost pri naporu, utrujenost, bolečine v mišicah, kosteh in prsih, izpadanje las, nespečnost, tesnoba, motnje spomina in koncentracije. Vse to so lahko posledice tako imenovanega dolgega covida – simptomi, ki se običajno pojavijo tri mesece po okužbi z novim koronavirusom in vztrajajo vsaj dva meseca. Težave se lahko pojavijo pri vseh, ne glede na starost, od tistih, ki so preboleli zelo blago obliko do tistih z najtežjim potekom bolezni.

Tomažič: S skrajšanjem izolacije na sedem dni se pojavlja tridnevno tveganje za okužbo
22. 01. 2022 07.00Število okuženih z novim koronavirusom še kar raste. V četrtek smo zabeležili skoraj 10 tisoč novih primerov, med njimi sta bila tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič in obrambni minister Matej Tonin. Ob tem pa tudi novosti glede izolacije okuženih: od ponedeljka bo izolacija trajala le sedem dni. A le pod določenimi pogoji. Zakaj in za koga spremembe, smo povprašali Janeza Tomažiča z Infekcijske klinike. Medtem pa vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar opozarja, da se lahko kljub blažji različici bolezni ob okužbi z omikronom ob rekordnih številkah okuženih poveča tudi število covidnih bolnikov v bolnišnicah. Zato o sproščanju ukrepov še ne razmišljajo.

Zorčič in Tonin pozitivna na novi koronavirus
21. 01. 2022 10.45Po tem ko so iz državnega zbora sporočili, da je Igor Zorčič po včerajšnjem testiranju pozitiven na novi koronavirus, je na družbenih omrežjih okužbo s covidom-19 sporočil tudi obrambni minister Matej Tonin. Slednji je ob tem dejal, da trenutno nima simptomov ter da cepljenje deluje, ministrstvo pa je sporočilo, da delo na ministrstvu poteka nemoteno.

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi
19. 01. 2022 13.50Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

Logarjeva: Pogoj PC trenutno ni najboljša izbira
12. 01. 2022 22.00V sredo smo zabeležili rekordno število okuženih, v karanteni je več kot 35.000 učencev, v srednjih šolah 13.000 dijakov. Svetovalna skupina za cepljenje zato predlaga, da se takoj uvede pogoj PC - prebolevnik, cepljen, obvezno cepljenje pa po njihovem mnenju trenutno ni primerno. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar pa pravi, da tudi pogoj PC trenutno ni najboljša izbira. Ker tudi preboleli in cepljeni lahko prenašajo virus, bi se morali potemtakem za uporabo storitev tudi testirati.

Tudi blago prebolevanje covida-19 lahko pušča poškodbe organov
06. 01. 2022 19.34Ob bliskovitem širjenju omikrona, ki naj bi povzročal blažji potek covida-19, nemški znanstveniki v največji študiji doslej ugotavljajo, da tudi blago prebolevanje koronavirusne bolezni lahko pušča srednjeročne poškodbe organov. Dokazali so, da vpliva na delovanje srca, pljuč in ledvic, pogosto je povezano tudi z vensko trombozo na nogah, ni pa bilo poslabšanja na možganih. Strokovnjaki zato znova pozivajo, da se je veliko varneje cepiti.