industrijska proizvodnja

Mladoletnemu dijaku povsod prodali prepovedane vejpe, nikotinske vrečke, cigarete
31. 01. 2025 06.00Danes je nacionalni dan brez cigarete. Podatki pa skrb vzbujajoči, opozarjajo na NIJZ in govorijo celo o epidemiji. Mladi vse pogosteje uporabljajo elektronske cigarete, rjave fuge in nikotinske vrečke. Celo več kot odrasli. Samo elektronske cigarete je v zadnjem mesecu uporabilo kar 30 odstotkov 16-letnikov. So torej (pre)lahko dostopne? Kako jih mladi sploh dobijo, če je prodaja mlajšim od 18 let prepovedana? Skrita kamera s 16-letnikom je zgovorna. V slabi uri so mu vse izdelke in to brez vprašanja prodali povsod.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere
16. 11. 2024 16.14Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke
17. 10. 2024 09.39Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Slovenija marca z največjim padcem industrijske proizvodnje v EU
15. 05. 2024 15.01Industrijska proizvodnja se je v območju z evrom marca na mesečni ravni okrepila za 0,6 odstotka, v EU pa za 0,2 odstotka. V Sloveniji je upadla za 5,9 odstotka, kar je največ med državami članicami. V medletni primerjavi je industrijska proizvodnja tako v območju z evrom kot v EU nazadovala za odstotek. V Sloveniji je bil padec 6,9-odstoten.

Globalne emisije ogljikovega dioksida v 2023 na novi rekordni ravni
01. 03. 2024 11.56Izpusti ogljikovega dioksida iz proizvodnje energije so se lani na globalni ravni glede na leto prej povišali za 1,1 odstotka na 37,4 milijarde ton in znova dosegli rekordno raven, je sporočila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Rezultat je med drugim posledica izjemno sušnega poletja in posledično večje rabe fosilnih goriv.

Ob močnem decembrskem padcu industrijska proizvodnja lani nazadovala za 5,3 odstotka
09. 02. 2024 17.37Industrijska proizvodnja je lani nazadovala za 5,3 odstotka, je objavil statistični urad. K temu je po nekoliko ugodnejših jesenskih gibanjih prispeval močan decembrski padec. Samo v lanskem decembru se je namreč industrijska proizvodnja v primerjavi z novembrom zmanjšala za 7,5 odstotka, v medletni primerjavi pa za 10,2 odstotka.

'Nemčija ni bolnik Evrope. Le utrujena je, potrebuje dobro skodelico kave'
20. 01. 2024 16.15Nemški finančni minister Christian Lindner je na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu zavrnil namige, da je njegova država znova postala "bolnik" Evrope. "Samo malce je utrujena in potrebuje skodelico kave," je dejal v petek. S temi besedami je komentiral upad gospodarske rasti v preteklem letu in še slabše napovedi za letošnje leto.

Argentina ima novega predsednika: za nacionalno valuto bi uvedel dolar
20. 11. 2023 08.07Argentinski volivci so v nedeljo v drugem krogu na položaj predsednika države izvolili desničarskega populista Javierja Mileija, ki je prejel 55,7 odstotka glasov, njegov nasprotnik, levosredinski gospodarski minister Sergio Massa, pa 44,3 odstotka.

Nemška industrijska proizvodnja septembra z večjim padcem od napovedi
07. 11. 2023 11.37Obseg industrijske proizvodnje v Nemčiji se je septembra v primerjavi z avgustom zmanjšal za 1,4 odstotka, je sporočil državni statistični urad. Četrti zaporedni padec je bil večji od napovedi analitikov, ki so v povprečju za september pričakovali 0,1-odstotni padec, kar potrjuje slabo gospodarsko sliko države. Obseg proizvodnje je septembra dosegel najnižjo raven po avgustu 2020.

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov
21. 07. 2023 10.15Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

Putinove (ne)resnične številke: je dva v resnici tri ali celo štiri?
13. 03. 2023 14.55Po ruskem napadu na Ukrajino je bil odgovor Zahoda hiter. Proti Rusiji so bile uvedene stroge sankcije, ki naj bi sčasoma Vladimirja Putina prisilile k temu, da konča vojno. A kakšen je njihov dejanski učinek, ostaja predmet debate. Strokovnjaki menijo, da so sankcije orodje, ki deluje šele, ko preteče nekaj časa. Zagovorniki Rusije menijo, da je država tako odporna, da ji sankcije enostavno niso prišle do živega. Tudi Putin se hvali z gospodarskimi rezultati. A vprašanje je – gre za (ne)resnične številke?

'Želimo se izogniti temu, da to postane vojna med Rusijo in Natom'
18. 01. 2023 17.12WEF v Davosu je nagovoril nemški kancler Olaf Scholz. Dotaknil se je vojne v Ukrajini, energetskih izzivov in premika k bolj zelenemu gospodarstvu. Obljubil je, da bo tudi Nemčija Ukrajino podpirala, dokler bo treba, potem ko smo to že slišali od predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, in napovedal nadaljevanje zelene gospodarske transformacije. Prav slednji temi je posvetil večino časa. Kljub dodatnemu vprašanju tako Ukrajina niti tokrat ni dočakala obljube pošiljke tankov leopard.

Jeseni porabili manj elektrike in zemeljskega plina
18. 10. 2022 09.45Večina podjetij je septembra pričakovala zmanjšanje proizvodnje do konca leta. To se odraža tudi pri porabi elektrike, ki je bila prejšnji mesec precej nižja kot v enakem obdobju lani. V zadnjih mesecih je bila varčnejša tudi poraba zemeljskega plina, kar na Umarju tako kot pri elektriki povezujejo s podražitvami in manjšo rabo energentov.

Negotovost v industriji: 'Za elektriko plačujemo desetkrat več kot lani'
26. 09. 2022 19.01Industrijska podjetja so zaradi visokih cen elektrike še naprej v negotovosti. "Za električno energijo plačujemo desetkrat več kot lani, ponudbe, ki jih dobivamo, pa so tako visoke, da si jih ne upamo podpisati," pravijo pri Celjskih mesninah. Družba Gen-I pa trenutno ponudb industrijskim podjetjem zaradi nepredvidljive situacije na trgu in v pričakovanju ukrepov Evropske unije sploh ne daje. Težave s ponudbami imajo še vedno tudi upravniki večstanovanjskih stavb, ki obenem svarijo pred nepoštenimi poslovnimi praksami, s katerimi naj bi se dobavitelji skušali izogniti regulirani ceni elektrike.

Minister: Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi. Podjetniki: Poiskati je treba rešitev
09. 09. 2022 06.07To, na kar že nekaj časa opozarjajo gospodarstveniki, se je, kot kaže, začelo uresničevati. Enormne cene energentov in prepočasno ukrepanje vlade že terjajo svoj davek v gospodarstvu. Finančni minister pa kljub temu pojasnjuje, da je čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo.

Golob: Ukrepi, ki jih bomo morali sprejeti, se ocenjujejo na več kot 1,5 milijarde
05. 09. 2022 06.10Za pomoč gospodarstvu ob energetski draginji bo treba po oceni predsednika vlade Roberta Goloba sprejeti ukrepe v vrednosti več kot 1,5 milijarde evrov. Kakšne bodo dejansko potrebe, pa je odvisno tudi od tega, koliko bomo uspešni pri zagovarjanju nujnosti reforme energetskih trgov v Evropi, je dejal po srečanju na GZS. Dogovorili so se o oblikovanju ekipe, ki bo v naslednjem mesecu sprejela odločitev, kako v naslednjem letu pomagati gospodarstvu. Predstavniki gospodarstva pa sporočajo, da s sestankom niso zadovoljni, predvsem zato, ker vlada ni obljubila kapice na ceno energentov tudi za gospodarstvo.

Gladina Rena tako nizka, da ogroža največje evropsko gospodarstvo
13. 08. 2022 11.00Evropska reka Ren postaja presuha, ovira dobavne verige in povzroča več težav nemškemu gospodarstvu. Nizek vodostaj ovira ladijski promet, tovorne ladje morajo zdaj prenašati manjše tovore, transportni stroški pa le naraščajo. Upadajoča gladina reke pa bo omejila tudi pošiljke energentov ter prevoz kemikalij in žita

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'
11. 08. 2022 09.49Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

V požaru v livarni v Stražišču nastalo za okoli 100.000 evrov škode
29. 07. 2022 09.49V četrtek je zagorela livarna Blisk v industrijski coni Laze v Stražišču pri Kranju. Kriminalisti so zaključili z ogledom kraja požara in okoliščine kažejo, da je v industrijskem objektu zagorelo zaradi napake na električni napeljavi. Nastala je velika materialna škoda, so sporočili s Policijske uprave Kranj.

ZDA Ukrajini pošiljajo sodobne raketne sisteme, Kremelj jih obtožuje zaostrovanja
01. 06. 2022 07.07Vlada ameriškega predsednika Josepha Bidna se je odločila, da bo Ukrajini, ki se sooča z okrepljeno agresijo ruskih sil na vzhodu države, poslala na pomoč raketne sisteme srednjega dosega HIMARS. Kremelj pa je Washington obtožil, da s takimi potezami "namerno prilivajo olje na ogenj" in da obstaja nevarnost, da se bodo ZDA zapletle v neposredni konflikt z Rusijo. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je priznal, da dnevno pade med 60 in 100 ukrajinskih vojakov, še 500 pa je ranjenih, zato je dotok zahodne bojne opreme po njegovem prepričanju ključnega pomena. Medtem se nadaljujejo boji za Severodoneck, kjer ruske sile iz središča mesta napredujejo proti industrijski coni, Slavjansk pa je utrpel močan raketni napad.

Plače zaposlenih v Melaminu pol leta ostajajo enake
16. 05. 2022 06.15V kočevski kemični tovarni Melamin, kjer se je prejšnji teden zgodila najhujša industrijska nesreča pri nas, nadaljujejo čiščenje prizadetih delov podjetja. Z razmerami po eksploziji in požaru, ki sta terjala pet življenj, so se na izredni seji seznanili člani nadzornega sveta družbe. Po besedah direktorja Srečka Štefaniča so nadzorniki izrazili zaupanje v predstavljen načrt sanacije. Uprava jih je seznanila tudi s škodo, ki jo ocenjuje na okoli 36 milijonov evrov. Kočevski občinski svet je sprejel sklep o imenovanju komisije, ki bo spremljala sanacijo v Melaminu.

Delavci bodo v obdobju, ko bo potekala sanacija, prejemali plačo
13. 05. 2022 10.17Po četrtkovi delovni nesreči, ki je močno zarezala v delovanje podjetja, v kočevskem Melaminu iščejo rešitve, kako naprej. Pri tem po besedah direktorja Srečka Štefaniča upajo tudi na pomoč države. O tem so govorili z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravkom Počivalškom, ki si je v Kočevju ogledal prizorišče katastrofe. Po srečanju poteka izjava za medije, na kateri bodo spregovorili župan Kočevja dr. Vladimir Prebilič, Štefanič in Počivalšek.

77 let kasneje na kraju trpljenja: 'Vse upanje pustite zunaj'
08. 05. 2022 07.13Ko po približno petih urah vožnje prispemo v avstrijski Mauthausen, je nebo sivo, dežuje. Primerna kulisa za sivo obzidje, nad katerim se dvigajo nekdanji stražni stolpi. Smo namreč na območju nekdanjega koncentracijskega taborišča. Z nami je Dušan Stefančič. Prvič je sem prišel pred več kot 77 leti in bil je med tistimi, ki so tudi odšli. Pa ne (zgolj) zaradi sreče. Predvsem zato, ker je verjel, da se njegovo življenje tukaj ne bo končalo, poudari.

Sij Acroni v poročilu: Odpraševalne naprave, manj porabe vode, zamenjava vrat
23. 04. 2022 15.33V podjetju Sij Acroni so na podlagi poziva krajevne skupnosti Slovenski Javornik – Koroška Bela izdelali poročilo o zmanjševanju vplivov na okolje. S tem odgovarjajo na pomisleke krajanov o onesnaževanju in pojasnjujejo, kako s številnimi naložbami zmanjšujejo negativne vplive na okolje. Kot navajajo, so v zadnjih 12. letih v najsodobnejšo tehnologijo, kar ima pozitiven vpliv na okolje, vložili 348 milijonov evrov. Med drugim so namestili odpraševalne naprave, zmanjšali so porabo vode, na vseh proizvodnih obratih so namestili industrijska rolo vrata.

GZS: Blagovna menjava kaže na konkurenčnost slovenskega gospodarstva
23. 03. 2022 11.30Blagovna menjava v lanskem letu kaže na konkurenčnost slovenskega gospodarstva, ocenjujejo v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). 20- oziroma 31-odstotna rast izvoza in uvoza lani sta bili namreč nad pričakovanji in "odražata tako visoko rast domačega povpraševanja in investicij kot krepitev povpraševanja po slovenskih izdelkih v tujini", so zapisali.

30 milijard za industrijo: Potrebujemo državo, ki proizvaja več
12. 10. 2021 14.25Francoski predsednik Emmanuel Macron namerava posodobiti industrijo države z velikim zagonskim programom. Vlagali bodo v e-avtomobile in podnebju prijazna letala, pa tudi zeleni vodik in nove jedrske reaktorje.

S konopljo nad težavami s kožo!
29. 09. 2021 00.15Ste eden izmed tistih, ki jih pestijo težave s kožo? Že dolgo iščete ustrezen način, kako jih lajšati, pa vam noben od njih ne ustreza? Potem je čas, da podrobneje spoznate konopljo in koristi, ki jih ima na našo kožo.

Na Švedskem izdelali prvo jeklo brez uporabe fosilnih goriv
19. 08. 2021 19.28Švedska družba SSAB je sporočila, da jim je uspelo proizvesti "prvo jeklo na svetu brez fosilnih goriv". Dobavili so ga Volvu. Dosežek je rezultat projekta Hybrit, ki ga je SSAB, ki je v lasti energetskega podjetja Vattenfall in LKAB, skupine za rudarstvo in minerale, vzpostavil leta 2016. Tako Vattenfall kot LKAB sta v lasti švedske države. Ideja, na kateri temelji Hybrit, je uporaba vodika namesto premoga in koksa pri proizvodnji jekla.

Zdravljenje s konopljo neurejeno, črni trg cveti, "za običajno olje so plačali 1000 evrov"
24. 07. 2021 07.30V Sloveniji naj bi bilo okoli 10 tisoč bolnikov, po nekaterih ocenah še več, ki se samozdravijo z izvlečki iz konoplje. Pomagala naj bi pri 46 različnih težavah, najpogosteje za rakava obolenja, kronične bolečine, motnje spanja, depresijo … A jasnih pravil za proizvodnjo konoplje v medicinske namene še vedno ni, zato črni trg cveti. Kaos vlada tudi pri industrijski konoplji, proizvodnja se opušča, priložnost za posel je tako pograbila tujina.