indeks žensk

Nahtigal: Von der Leynova je načeloma precej naklonjena Sloveniji
14. 09. 2024 07.00Komisarska saga se nadaljuje, merjenja moči med koalicijo, ki je zadnji hip zamenjala kandidata za evropskega komisarja, in opozicijo, ki noče sklicati seje pristojnega parlamentarnega odbora in tako blokira imenovanje Marte Kos, še ni konec. Ursula von der Leyen medtem ostaja pri svojem načrtu, da v torek predstavi kandidate za novo komisarsko ekipo, ne glede na zamudo Slovenije. Zamudo, ki jo je sama sprožila z zavrnitvijo Tomaža Vesela. Dogajanje je za oddajo 24UR ZVEČER komentiral predstojnik Katedre za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede Matjaž Nahtigal.

BLOG: Težave s spolno slo? Pomagajte si s pomočjo narave
07. 04. 2024 15.00Obstaja veliko kultur in civilizacij, ki so skozi zgodovino uporabljale različna živila, zelišča in prakse za povečanje spolne želje oziroma libida. Na primer, antični Grki so verjeli, da lahko uživanje medu in oreščkov poveča spolno moč. Podobno so v starodavni kitajski kulturi ginseng, korenina rožiča in ingver veljali za afrodizijska živila. Afrodizijska živila so torej tista, za katera se verjame, da povečujejo spolno željo, vzburjenje ali izboljšujejo spolno zmogljivost. Ljudje so od nekdaj verjeli, da imajo ta živila sposobnost povečati spolno poželenje ali izboljšati spolno zmogljivost, zato so jih vključevali v svojo prehrano ali kot dodatke k prehrani in so bila del tradicionalnih zdravilnih praks.

Dobro počutje in čvrsta postava v menopavzi? Ja, je mogoče!
19. 12. 2023 00.15Končno se lahko čisto zares postavim v kožo naših gostov v srednjih letih, zlasti žensk v času menopavze, ki prihajajo v Terme Šmarješke Toplice na programe zdravega hujšanja ter za razbremenitev in imunsko ravnovesje.

Hujšanje brez diet in gibanja?
04. 11. 2023 09.30Je svet vendarle dočakal čudežno zdravilo proti debelosti? Semaglutid, pri nas v obliki zdravila za diabetes tipa 2 – Ozempic – napoveduje revolucijo, saj je debelost ena najhujših kroničnih bolezni sodobnega časa. Ko se je vrsta zvezdnic in zvezdnikov pohvalila, da so shujšali prav s tem zdravilom, je povpraševanje eksplodiralo. Zdravila pa ni dovolj, brez njega občasno ostanejo tudi diabetiki. Raziskave o stranskih in dolgoročnih učinkih še vedno potekajo, strokovnjaki in tudi nekateri uporabniki pa opozarjajo, da to ni čudežna rešitev za nezdravo življenje in slabo samopodobo.

Kje na svetu je najbolje biti ženska?
29. 10. 2023 17.25V javnost je prišla nova raziskava, ki je države po svetu razvrstila glede na položaj žensk. Glede na raziskavo je med najboljšimi 10 državami za ženske kar devet evropejskih, na sam vrh se je uvrstila Danska. Slovenija se je uvrstila na 36. mesto od 177 držav, je pa na lestvici še vseeno za vsemi sosedami. Na zadnjem mestu se je znašel Afganistan.

Finančni komentar: Zlato, nafta ali plin
17. 10. 2023 06.00Vsakič, ko pride do zastrašujočih svetovnih dogodkov, cena zlata močno poskoči za razliko od cene nafte. Zaradi konflikta na Bližnjem vzhodu bi se lahko povišala cena zemeljskega plina.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

'Vegetarijanke imajo večjo verjetnost za zlom kolkov v poznejših letih'
12. 08. 2022 07.33Študija v Združenem kraljestvu je pokazala, da je pri ženskah, ki so vegetarijanke, verjetnost za zlom kolkov v poznejših letih večja kot pri tistih, ki bolj pogosto jedo meso. Dr. James Webster, raziskovalec na Univerzi v Leedsu, ob tem pravi, da naj se vegetarijanci ne odpovedujejo načinu prehranjevanja, saj je ta način z ostalih vidikov zdrav in okolju prijazen, vendar naj pazijo, da hrano dobro načrtujejo in da ne izpustijo hranil, ki jih izključujejo, če ne jedo mesa ali rib.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?
01. 03. 2022 16.50V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

Digitalizacija Evropske unije – aktualno stanje in prihodnost
12. 02. 2022 16.46Digitalizacija oziroma digitalna transformacija družbe je trend, o katerem se je bolj resno začelo govoriti v zadnjih nekaj letih, čeprav proces digitalizacije poteka že več kot desetletje. Eden izmed ključnih katalizatorjev digitalne transformacije družbe in povečane uporabe digitalnih orodij je prav gotova pandemija koronavirusa.

Vplivne ženske v slovenskem gospodarstvu
04. 01. 2022 11.00V Sloveniji potrebujemo več žensk na vodilnih položajih. V času predsedovanja smo bili edina država v Evropski uniji, ki se ji je indeks enakosti poslabšal. V oddaji Preverjeno smo izpostavili šest vplivnih menedžerk, ki ustvarjajo nova delovna mesta, širijo proizvodnjo in razvijajo različne gospodarske sektorje.

Slovenija po indeksu enakosti spolov na 12. mestu med članicami EU
28. 10. 2021 20.15Indeks enakosti spolov za letošnje leto, ki ga je objavil Evropski inštitut za enakost spolov, je pokazal, da Slovenija dosega 67,6 točke od 100 in se umešča na 12. mesto med 27 državami članicami EU. To je eno mesto nižje kot lani. Ker je bil letos poudarek na zdravju, je na virtualni konferenci ob predstavitvi indeksa nastopil tudi minister Poklukar.

Več kot polovica Evropejcev je prekomerno težkih
24. 07. 2021 12.22V EU ima 45 odstotkov prebivalcev normalno telesno težo glede na indeks telesne mase (ITM), več kot polovica (53 odstotkov) pa je prekomerno težkih, od tega se jih 17 odstotkov smatra kot debele, kažejo podatki Eurostata za leto 2019. Poleg tega imajo trije odstotki prebivalstva prenizko telesno težo.

Cepivo ne povzroča neplodnosti. 'Za to ni popolnoma nobene osnove'
10. 02. 2021 06.00Več kot 500 okuženih nosečnic, 12 so jih sprejeli na infekcijsko kliniko, ena je umrla. To so slovenski podatki o okužbah z novim koronavirusom pri nosečnicah. Teorija zarote pa: cepivo povzroča neplodnost. "Če bi cepivo povzročalo neplodnost, bi jo tudi okužba z novim koronavirusom, zmanjšano plodnost po okužbi pa bi zaznale vse svetovne statistike," poudarja dr. Mojca Lunder s Fakultete za farmacijo. Čeprav obsežnejše klinične študije na nosečnicah še niso bile opravljene, pa podatki za zdaj ne kažejo, da bi cepivo v resnici vplivalo na plodnost. Nekaj udeleženk kliničnih študij je med izvajanjem raziskav celo zanosilo.

Covid-19: Kakšno tveganje predstavlja za zdravje Donalda Trumpa?
03. 10. 2020 15.32Ameriški predsednik Donald Trump, ki so ga zaradi okužbe z novim koronavirusom preventivno premestili v bolnišnico, je javnosti v videonagovoru - sicer vidno bled - zagotovil, da se počuti dobro. Svetovni politični vrh mu je ob tem zaželel čimprejšnje okrevanje. A dejstvo je, da 74-letnik spada v rizično skupino obolelih - tako zaradi starosti kot svoje klinične debelosti in življenjskega sloga. Kako resno je torej ogroženo zdravstveno stanje predsednika ZDA?

Zdrav način življenja podaljša življenje brez bolezni
10. 01. 2020 10.42Ste med tistimi, ki se redno gibate, zmerno pijete alkohol, imate uravnoteženo dieto in ne kadite? Potem ste na dobri poti do daljšega življenja. Raziskava, ki so jo opravili med 111.000 ljudmi v obdobju 20 let, je namreč pokazala, da lahko ženske, ki se držijo prej opisanih navodil, pridobijo deset let, moški pa sedem dodatnih let brez rakavih obolenj, srčnih težav in sladkorne bolezni tipa dve.

Seksizem naš vsakdanji – kaj si res zaslužimo ženske?
20. 07. 2019 07.00Svet Evrope je po priporočilu odbora ministrov konec letošnjega marca sprejel mednarodno definicijo seksizma in seksističnega vedenja ter različna priporočila za identifikacijo in boj proti seksizmu v Evropi. Omenjeni dokument je seksizem poimenoval kot zgodovinsko neenaka razmerja moči, ki vodijo v diskriminacijo v naši družbeni sedanjosti in preprečujejo enak in emancipatoričen napredek žensk v prihodnosti.

Kje pri nas živijo najdlje, kje so najbolje plačane in kje imajo največ otrok?
08. 03. 2019 06.00Statistično še vedno velja, da ženske živijo v povprečju dlje kot moški. Toda ali veste, kje v Sloveniji ženske živijo najdlje? V kateri regiji so najbolje plačane in kje je največ diplomantk? Ob mednarodnem dnevu žensk smo pogledali, kaj o morebitnih razlikah med ženskami iz različnih delov Slovenije pove statistika.

Največ kadilcev v zasavski, najmanj pa v goriški regiji
19. 11. 2018 06.00Danes je mednarodni dan moških. V Sloveniji je na začetku leta živelo 49,7 odstotka moških, med njimi je bilo največ Francev, Markov, Ivanov, Janezov in Jožefov. Skoraj vsi so porodu prisostvovali v primorsko-notranjski in goriški regiji, medtem ko jih je bila v pomurski regiji pri porodu prisotna manj kot polovica. Najvišji moški živijo v goriški, najdebelejši pa v zasavski regiji.

S pravilnim zajtrkom bi čez dan pojedli manj
16. 11. 2018 06.00Se spomnite, kaj ste največkrat zajtrkovali v mladosti? Kruh, margarino in marmelado? Morda mlečni zdrob? Belo žemljo s piščančjo salamo? Morda pa ste zajtrke spuščali in to še vedno počnete? Največja napaka je, ker si ne vzamemo časa za zajtrk, če pa že nekaj na hitro pojemo, to praviloma ni zdravo.

Ali vsak dodaten kilogram škoduje vašemu srcu?
01. 06. 2018 06.06Se ne obremenjujete s kakšnim odvečnim kilogramom, ker se v resnici odlično počutite? Na kilograme morda vseeno popazite. Britanski raziskovalci namreč ugotavljajo, da imajo ženske, ki so prekomerno težke, a sicer v dobrem splošnem zdravstvenem stanju, kljub temu povečano tveganje za bolezni srca in ožilja.

Nežnejši spol v boj za svoje pravice: ženske živijo dlje, v večji revščini in z nižjo plačo
08. 03. 2018 06.00Obeležujemo 8. marec, praznik žensk. Borba nežnejšega spola za ekonomsko, socialno in politično enakopravnost v teh časih nikakor ni samoumevna, saj ženske z višjo in visoko izobrazbo v povprečju na primer prejmejo okrog 450 evrov manj plače kot njihovi moški kolegi. Tudi revščina pri nas grozi več (starejšim) ženskam kot moškim.

Bo moralo res miniti 217 let, da bodo ženske in moški po svetu enako plačani?
02. 11. 2017 08.55Razkorak med spoloma vsaj glede plačila in zastopanosti na vodilnih mestih je očitno še vedno zelo velik. Svetovni ekonomski forum ugotavlja, da se je ta razkorak letos povečal in da bo svet rabil kar 217 let, da ga bo izničil. Slovenija je na lestvici sicer zelo dobro uvrščena, saj je razkorak med spoloma v naši državi relativno nizek.

Francija proti nedosegljivim lepotnim idealom: manekenke odslej potrebujejo zdravniško potrdilo, da niso presuhe
06. 05. 2017 16.33V Franciji je v veljavo stopil zakon, po katerem morajo imeti vse manekenke, ki delajo v državi, zdravniško potrdilo, da niso presuhe in da so dobrega zdravja. Z ukrepom želijo preprečiti promocijo nedosegljivih lepotnih idealov in preprečiti anoreksijo med mladimi, hkrati pa zaščititi zdravje manekenk in manekenov, ki so pogosto presuhi.

Stota obletnica dneva žensk ali kako družba še vedno ohranja razlike med spoloma
08. 03. 2017 06.30Tudi sto let po tistem, ko več kot sto držav 8. marca obeležuje mednarodni praznik ekonomske, politične in socialne enakopravnosti in dosežkov žensk, se tudi med politiki najdejo takšni, ki mislijo, da so ženske manj inteligentne in šibkejše ter morajo zato zaslužiti manj.

To izjemno pomaga pri hujšanju, pa tega večina ne ve!
21. 04. 2016 15.41Uživanje rjave alge izjemno pomaga pri hujšanju, so ugotovili znanstveniki. Ker neposredno vpliva na hormon, ki razgrajuje odvečno maščobo v telesu. Pospeši njegovo delovanje. Rjavo algo bi lahko uživali kot hrano. Lahko pa jo zaužijete v obliki prehranskega dopolnila Slimcut DIETSTAR.

V nekaj korakih nad maščobo, ki se nabira na trebuhu!
04. 04. 2016 09.59Ste že začeli razmišljati o tem, da se bo počasi treba znebiti odvečnih kilogramov, ki so se nabrali na trebuhu in zadnjici čez zimo? Potem gotovo že razmišljate o dieti oziroma ste se že začeli redno gibati in nekoliko bolj zdravo prehranjevati.

Evropi grozi epidemija debelosti. Preverite, v katerih državah bo največ predebelih
06. 05. 2015 16.19Če ne bo ustreznih ukrepov, ki bi omejile uživanje nezdrave hrane in spodbudile zdrav življenjski slog, Evropi do leta 2030 grozi epidemija debelosti, svari WHO. Največ predebelih v Evropi pričakujejo na Irskem, porast debelosti pa opažajo v skoraj vseh evropskih državah.

Pogosto jeste v restavracijah? Že enkrat na teden je lahko preveč
13. 04. 2015 11.17Hrana v restavracijah je kalorična, slana in polna nasičenih maščob, vse to pa povečuje krvni tlak. Nova raziskava je pokazala, da že en takšen obrok na teden povečuje tveganje za razvoj visokega tlaka kar za 6 odstotkov. Visok tlak lahko povzroča hude posledice, zmanjšamo pa ga lahko s fizično aktivnostjo in zdravo prehrano.