inštituta

Stanje vode se izboljšuje, a še vedno ni neoporečna

25. 04. 2025 18.26

Stanje vode se po fekalnem onesnaženju interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa izboljšuje, saj so analizni podatki bistveno boljši. Preverjanje vzroka onesnaženja še vedno poteka, z vrsto strokovnjakov, tudi zunanjih, pa so določili najverjetnejši vzrok, a ga še ne morejo potrditi, so sporočili iz Mercatorja, ki upravlja objekt.

Ekonomsko-socialni svet dal soglasje k predlogu pokojninske reforme

25. 04. 2025 14.26

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je na izredni seji dal soglasje k predlogu pokojninske reforme. Vlada bo predlog obravnavala 8. maja, potem pa bo šel v DZ. Vključeni v ESS po ministrovih navedbah pričakujejo, da bosta vlada in DZ spoštovala usklajeno besedilo.

Onesnaženje v Maxiju: še vedno ni jasno, kje je težava

25. 04. 2025 07.37

V Maximarketu je voda še vedno onesnažena s fekalijami. Kaj se dogaja, da v več dneh institucije niso ugotovile ne vzroka, zakaj je do onesnaženja prišlo, niti onesnaženja še niso odpravile? Mercator, ki upravlja z veleblagovnico, odgovorov nima. Z onesnaženo vodo pa se je medtem okužilo več kot 500 ljudi.

Voda v Maximarketu še vedno onesnažena, vzrok neznan

22. 04. 2025 17.05

Po dezinfekciji sistema interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa odvzeti vzorci še vedno kažejo na fekalno onesnaženje, a v bistveno manjših koncentracijah. Vzrok onesnaženja še ni znan. NIJZ je doslej zabeležil več kot 400 okuženih oseb, dve sta bili krajši čas hospitalizirani, sicer pa hujšega poteka bolezni ni zaznal.

Del stroke meni, da vlada znižuje standarde. Ministrstvo: Poziv k ustavitvi predloga je nerazumen

22. 04. 2025 14.11

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, Onkološkem inštitutu Ljubljana in Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča pozivajo k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Menijo, da predlog znižuje standarde zdravstvene obravnave in izobrazbeni nivo strokovnjakov, ki naj bi v zdravstvu opravljali to dejavnost. Na ministrstvu za zdravje pa menijo, da je poziv k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti nerazumen. Poudarjajo, da je zakon nujno potreben, saj je področje popolnoma neurejeno in ni "nikakršnega nadzora nad tem, kdo se predstavlja kot psihoterapevt in ali je sploh ustrezno strokovno usposobljen".

Zaradi fekalnega onesnaženja vode okuženih več kot 350 ljudi

19. 04. 2025 07.48

Rezultati analiz vode v prostorih Maximarketa, ki jih je Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano opravil v petek, so potrdili, da je fekalno onesnaženje vode omejeno na interno vodovodno napeljavo objekta. V vzorcih, ki jih je Zdravstveni inšpektorat vzel v sosednjih stavbah, fekalnega onesnaženja niso zaznali. Po zadnjih podatkih je okuženih več kot 350 ljudi.

Odpovedan shod upokojencev, vodilni so se zastrupili z vodo iz Maxija

19. 04. 2025 13.19

Vodja protestnega shoda upokojencev Pavel Rupar je sporočil, da je napovedani protest, ki bi se moral zgoditi 23. aprila odpovedan. Vzrok pa: infekcija članov obeh organizacij, ki so se zastrupili pred novinarsko konferenco v kavarni Maxi v Ljubljani. Dva člana, vključno s predsednikom, sta morala poiskati zdravniško pomoč, eden tudi bolnišnično, je sporočilo društvo Glas upokojencev.

Lani največja pojavnost oslovskega kašlja v zadnjih 60 letih

18. 04. 2025 14.30

Cepljenje je najboljša naložba v javno zdravstvo, so sogovorniki poudarili na novinarski konferenci Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pred začetkom svetovnega in evropskega tedna cepljenja. Ob pozitivnem trendu precepljenosti proti gripi in HPV inštitut letos širi programe cepljenja proti noricam in klopnem meningoencefalitisu.

Aneks na aneks, milijon na milijon

17. 04. 2025 06.00

Od TEŠ 6, pediatrične klinike, Stožic, šentviškega predora do aktualnih projektov – gradnje kopališča Ilirija, obnove ljubljanskega kliničnega centra, DARS-ove palače, drugega tira. V Sloveniji praktično ni večjega gradbenega projekta, ki se zaradi sprememb osnovne pogodbe ne bi podražil. Zakaj je tako? Kdo je kriv, da se gradnje in obnove serijsko dražijo z milijonskimi aneksi?

UKC Ljubljana vzorcev ne pošilja več v zunanje laboratorije

17. 04. 2025 17.34

V UKC Ljubljana, kjer se je v soboto zjutraj v centralnem laboratoriju povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij, so delo uspeli organizirati tako, da pri izvajanju laboratorijskih preiskav ne potrebujejo več pomoči zunanjih laboratorijev. Sanacijo poškodovanega stropa pa bodo predvidoma končali v začetku maja.

'Glasovi 1,2 milijona Evropejcev morajo biti slišani'

17. 04. 2025 19.03

Inštitut 8. marec je uradno zaključil zbiranje podpisov za varen in dostopen splav v EU v kampanji My Voice, My Choice, v kateri so zbrali več kot 1,2 milijona podpisov. Ob tej priložnosti so na novinarski konferenci v Ljubljani izpostavili pravico do odločanja o svojem telesu in opozorili na prizadevanja politikov, ki jo hočejo odvzeti.

'Kupljenih živil ne zaužijte': zaradi slabosti obležalo več poslancev

17. 04. 2025 16.41

Več poslancev je verjetno obležalo zaradi onesnažene vode v veleblagovnici Maximarket v Ljubljani. Voda v trgovini je zdravstveno neustrezna zaradi prisotnosti mikroorganizmov, so po poročanju medijev ugotovili v podjetju Voka Snaga. Vodovodni sistem v Ljubljani je sicer varen in deluje nemoteno, natančna analiza vode pa še poteka. Inšpektorji za hrano pa še vedno izvajajo nadzor v več obratih veleblagovnice.

Po Nizozemski svarila tudi pred kontaminacijo hrane pri nas

17. 04. 2025 09.43

Medtem ko se aktivisti v Sloveniji borijo za prepoved baterijske reje kokoši, Nizozemce skrbi nekaj povsem drugega. Nizozemska vladna agencija je v torek sporočila, da bi morali ljudje na Nizozemskem prenehati jesti domača jajca kokoši, ki se hranijo na domačih dvoriščih. In kaj je razlog nenavadnega opozorila? Njihov nacionalni inštitut za javno zdravje skrbi kontaminacija s PFAS, bolj znanim kot večne kemikalije. Kokoši bi se lahko z njimi kontaminirale preko svojega plena – deževnikov, glist in ostalih črvov, ki so njihova največja poslastica, pravijo. Opozorilo nizozemskega inštituta za javno zdravje Nizozemcem, naj zaradi pojava visokih ravni umetno ustvarjenih kemikalij PFAS ne uživajo jajc iz lastne reje, navaja k previdnosti tudi pri nas, so opozorili v ZPS.

Za večjo precepljenost odraslih pripravili predlog za cepljenje v lekarnah

16. 04. 2025 16.25

Precepljenost odraslih je v Sloveniji nizka, so pred svetovnim tednom cepljenja izpostavili sogovorniki na okrogli mizi. V lekarniški zbornici so zato pripravili pilotni projekt, ki bi omogočil cepljenje proti gripi v lekarnah, s čimer bi povečali dostopnost in ozaveščenost o pomenu cepljenja. Ministrstvo za zdravje je predlogu naklonjeno.

Puščavski prah nad Slovenijo, zvišana raven delcev PM10

16. 04. 2025 12.18

Zaradi prehoda puščavskega prahu Agencija RS za okolje opozarja na povišane ravni delcev PM10 v zraku in predlaga prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Slovenija s prepovedjo arom v e-cigaretih med najnaprednejšimi v EU

11. 04. 2025 14.41

Bliža se 24. april, ko bo začela veljati prepoved vseh arom (razen tobačnih) v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih. Slovenija bo tako naredila pomemben korak pri zaščiti zdravja prebivalcev, predvsem mladih. Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je povedala, da so namreč prav privlačne arome eden glavnih razlogov, zakaj se mladostniki odločajo za uporabo elektronskih cigaret.

Širitev Onkološkega inštituta: vlada zagotovila 42,8 milijona evrov

10. 04. 2025 18.40

Vlada je v načrt razvojnih programov za obdobje 2025-2028 uvrstila nov projekt Onkološki inštitut Ljubljana – dozidava. Za širitev bolnišnice pa je vlada zagotovila 42,8 milijona evrov. Informacijo je vodstvu osebno prenesel premier Golob med obiskom inštituta. Premier in ministrica za zdravje Valentine Prevolnik Rupel sta z vodstvom Onkološkega inštituta Ljubljana sicer govorila o spremembah v organizaciji zdravljenja onkoloških bolnikov. Po besedah ministrice so se dogovorili, da do konca aprila pogledajo, kakšne so možnosti, ter najdejo najboljšo možno rešitev za bolnike.

'Frankenjet': iz dveh poškodovanih lovcev F-35 sestavili novo 'nevidno' letalo

10. 04. 2025 13.44

V ameriškem vojnem letalstvu ga imenujejo "Frankenjet", večnamenski lovec, sestavljen iz delov dveh letal F-35, ki sta bili hudo poškodovani v nesrečah. Kot so sporočili iz letalstva, je na novo sestavljeno oz. reciklirano letalo pripravljeno za izpolnjevanje bojnih nalog.

Onesnaženje vode v Logatcu: kriva avtopralnica?

09. 04. 2025 13.06

Do nedavnega onesnaženja pitne vode v delu Logatca je prišlo na območju lokalne avtopralnice, je dosedanje ugotovitve Policije na spletni strani objavilo Komunalno podjetje Logatec. "V tem trenutku ni mogoče natančno določiti, ali gre za napako v delovanju sistema ali človeško napako," so navedli. Preiskava še poteka. Podjetje je dodatno ukrepalo.

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej

08. 04. 2025 07.50

Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.

Nekateri proizvajalci avtomobilov začasno ustavljajo izvoz v ZDA

07. 04. 2025 18.24

Proizvajalca avtomobilov Audi in Jaguar Land Rover naj bi zaradi nove carinske politike ZDA začasno zaustavila izvoz v ZDA. Pri Audiju naj bi to po pisanju revije Automobilwoche veljalo za tiste avtomobile, ki so bili v ameriška pristanišča dobavljeni po 2. aprilu, ko so začele veljati 25-odstotne carine na njihov uvoz v ZDA. Trump je medtem Kitajski zagrozil z dodatnimi 50-odstotnimi carinami.

Zapravljamo popoplavne milijone za varnost ljudi ali za lasten zaslužek?

07. 04. 2025 06.00

Dobro leto in pol po rušilnih poplavah. Kaj je bilo narejenega, zakaj se postopki vlečejo, hiše rušijo počasi, vodotoki pa betonirajo? Za popoplavno obnovo smo iz državne blagajne plačali več kot milijardo evrov. Samo za vodotoke preko 230 milijonov. Smo zato bolj varni pred novimi poplavami? Zapravljamo popoplavne milijone za varnost ljudi ali za lasten zaslužek? Kakšni so interesi v ozadju, kdo ima največje koristi? Predvsem pa: bomo še vedno ignorirali opozorila strokovnjakov?

V Planici letos med prostovoljci tudi osebe z invalidnostjo

07. 04. 2025 00.15

Planica znova dokazuje, da je več kot prizorišče športnih presežkov – je prostor, kjer lahko vsak doživi vrhunsko vzdušje in soustvarja nepozabno dogajanje. Dogodek letos zaznamuje več pomembnih novosti, ki še krepijo prizadevanja za večjo dostopnost in vključevanje vseh, tako obiskovalcev kot tistih, ki v Planici aktivno delujejo. Med njimi izstopa dejstvo, da kar 10 % prostovoljcev predstavljajo osebe z invalidnostjo, ki so se dogodku, ob podpori družbe Mastercard, pridružile prek platforme SharePlanica. Ob tem so tekme letos tudi prvič tolmačene v slovenski znakovni jezik, kar je pomemben korak k večji dostopnosti za gluhe obiskovalce.

S simbolično zasaditvijo oljke začetek gradnje novega centra oljkarstva

03. 04. 2025 20.28

S simbolično zasaditvijo oljke so na Plavjah, tik ob italijanski meji, obeležili začetek gradnje novega Kompetenčnega centra za oljkarstvo. Ta bo v novem, 3000 kvadratnih metrov velikem objektu na območju nekdanje vojaške karavle združeval vse službe s področja oljkarstva. Vrednost projekta je ocenjena na 4,5 milijona evrov, dokončali pa ga bodo do konca prihodnjega leta.

Evropska oboroževalna vročica: kaj kupuje Slovenska vojska?

03. 04. 2025 06.00

Če ne boste plačevali več, vas ne bom več branil. To je ultimat ameriškega predsednika Donalda Trumpa članicam NATA, ki je sprožil vseevropsko oboroževalno histerijo. Evropska komisija za krepitev vojaških zmogljivosti Evropske unije snuje 800 milijard evrov težak načrt in obljublja 150 milijard evrov posojil za naložbe v obrambo. Kaj pa Slovenija?

Še vedno ni znan izvor onesnaženja vode v Logatcu, odvzeli nove vzorce

31. 03. 2025 14.06

Za okoli 600 občanov Logatca še naprej velja prepoved uporabe vode iz vodovodnega sistema, potem ko so prejšnji teden v njem zaznali kemično onesnaženje. Zato so znova odvzeli vzorce, rezultate analiz pa pričakujejo v torek ali najkasneje v sredo, je povedal direktor Komunalnega podjetja Logatec. Izvor onesnaženja še ni znan.

Po vrnitvi iz vesolja: sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog

29. 03. 2025 07.04

Ste že slišali za sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog? Z njim se pravkar spopada 59-letna astronavtka slovenskih korenin Sunita Williams, ki se je po devetih mesecih vrnila iz vesolja. Njeno telo je v tem času doživelo številne spremembe, v breztežnosti je izgubila mišično in kostno maso, pozornost javnosti je pritegnila tudi njena dolga brada, ki je videti povsem drugače kot pred misijo. Kakšne posledice na človeškem telesu povzroča dolgotrajno bivanje v vesolju in kdaj se bo Sunita znova postavila na noge?

'Orožje še nikoli ni prineslo miru in varnosti. Prinaša le uničenje in smrt'

27. 03. 2025 20.24

"Absolutno zavračamo retoriko, da je edina pot do miru pripravljanje na vojno," so v središču Ljubljane poudarili udeleženci shoda za mir in proti oboroževanju. Ob tem so poudarili, da načrti za oboroževanje Evrope potekajo brez sleherne javne razprave, brez demokratičnih procesov, "kot da gre za nekaj povsem samoumevnega in neizogibnega". Pobudniki poudarjajo, da je shod šele prvi korak v oblikovanju širokega in trajnega civilnega zavezništva, ki bo z različnimi akcijami in z vsemi razpoložljivimi sredstvi dosledno nasprotoval prevladi militarističnega enoumja in vojnega hujskaštva.

Ali 'tradwife' vplivnice vračajo ženske v preteklost?

27. 03. 2025 19.48

Brezhibno čista stanovanja, pridni otroci in do potankosti urejene gospodinje. Tako bi lahko na kratko opisali nov trend, imenovan tradwife, ki je zadnja leta zavzel družbena omrežja. V objavah gospodinje, ki pa niso zgolj to, pač pa vplivnice, več milijonom sledilcem predstavljajo svoje idilično življenje. In če si marsikdo ob tem morda zaželi estetike in lahkotnosti, prikazane v teh objavah, je realnost velikokrat precej drugačna. Kakšne pasti se skrivajo v tovrstnih objavah, ki promovirajo vračanje k tradicionalnim vrednotam?

'Ko pri 18 letih izveš, da boš ostal brez noge, se začneš boriti ali pa se vdaš'

27. 03. 2025 17.29

Športnik, predsednik prostovoljnega gasilskega društva, direktor Inštituta Zlata pentljica za pomoč otrokom z rakom. Tudi sam ga je preživel pri 18 letih, ostal brez spodnjega dela noge, a kljub temu ostal aktiven, predvsem pa s pozitivnim pogledom na svet. 26-letni Tomi Jakša je nekdanji reprezentant v odbojki sede, zdaj igra nogomet, teče in kolesari. Pravi, da v življenju ni ovir, le predati se ne smeš. Tudi on je prostovoljec na letošnji Planici.