inštitut za zdravje in okolje

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej
08. 04. 2025 07.50Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.

Peticija za zakonsko omejitev uporabe pametnih naprav v šolah
20. 02. 2025 15.23Strokovnjaki in predstavniki različnih institucij so osvetlili problematiko prekomerne uporabe digitalnih naprav v šolah in vzgojno-izobraževalnih ustanovah ter pozvali k podpisu peticije "Odklopi.net", ki si prizadeva za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov v šolah. Podpise pod peticijo bodo zbirali 30. marca. Ob tem predlagajo tudi, da bi postal 20. februar dan brez telefona.

Arso opozarja na povečano onesnaženost zraka. NIJZ: Omejite aktivnosti na prostem
11. 02. 2025 15.01V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.

Kako v 2025 prišparati? Tako boste za svoj denar dobili več!
15. 01. 2025 00.15V zadnjih letih narašča trend priljubljenosti lastnih blagovnih znamk, v primerjavi s priznanimi znamkami. Razkrivamo, zakaj se nakup tako imenovanih generičnih izdelkov bolj splača.

Na Koroškem začetek odvzemov krvi otrokom, odziv za zdaj slab
07. 10. 2024 13.11Nacionalni inštitut za javno zdravje na Koroškem začenja organizirane odvzeme krvi vabljenim triletnikom za preverjanje vsebnosti svinca v krvi. Prvi odvzemi bodo danes popoldne potekali v zdravstveni postaji v Črni na Koroškem, v prihodnjih dneh tudi drugje. Odziv je za zdaj precej slab, starši se za termin še lahko dogovorijo.

Kako preprečiti, da bi javno zdravstvo ostalo brez vrhunskih zdravnikov?
12. 09. 2024 06.00Medtem ko v bolje plačane službe bežijo medicinske sestre in zdravniki in ko ni jasno, ali bodo v mariborskem kliničnem centru ostali brez onkologije, so na zdravstvenem ministrstvu razgrnili spremembe javnega in zasebnega sektorja. Zdravniki v javnem zdravstvu ne bodo mogli več delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Glavna točka novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa so podjemne pogodbe. Zaposlene naj bi za delo motivirali z manj obdavčenimi podjemnimi pogodbami, olajšava pa bo veljala le, če bodo podjemno pogodbo sklenili s svojim delodajalcem. Je to rešitev ali nas čaka prebeg preostanka javnega zdravstva v zasebni sektor? Kje je zdravstvena reforma, ki jo je premier obljubljal za leto 2024? Kaj se dogaja z najdlje trajajočo stavko zdravnikov v zgodovini Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

Kako nam indeks ekonomske svobode pomaga razumeti neoliberalizem
31. 08. 2024 07.00Indeks ekonomske svobode, ki ga objavlja kanadski inštitut Fraser, je za družbene analitike priročen merski inštrument. Meri pet vidikov: skromnost države, integriteto pravnega sistema in zasebne lastnine, vzdržnost denarne politike, svobodo mednarodne trgovine in skromnost regulacije. Pokriva veliko večino držav, dostopen je tudi za preteklost, vsi njegovi sestavni deli so transparentno prikazani in javno dostopni. Prav tako izhajajo iz priznanih mednarodnih inštitucij, na katere se raziskovalci stalno zanašamo.

Bo status kopalnih voda na nekaterih priljubljenih kopališčih ukinjen?
15. 08. 2024 15.32Ministrstvo za naravne vire in prostor je te dni v javno obravnavo posredovalo osnutek prenovljene uredbe o upravljanju kakovosti kopalnih voda, ki vzpostavlja posodobljen seznam kopalnih voda. Dodani sta dve novi območji kopalnih voda, dve sta združeni, na določenih območjih pa je status kopalnih voda ukinjen.

Najbolj vroč teden tega poletja: živo srebro vse do 39 stopinj Celzija
12. 08. 2024 09.43V večjem delu Slovenije smo vstopili v najbolj vroč teden letošnjega poletja. Vročina bo najbolj izrazita v osrednjem in južnem delu države ter v Posočju, kjer se bodo popoldanske temperature do vključno petka gibale med 35 in 38 stopinj Celzija. Na severnem Primorskem se lahko lokalno ogreje celo do 39 stopinj Celzija. Na severu Slovenije pa bodo termometri pokazali od 31 do 35 stopinj Celzija. Arso je zaradi vročine za ves teden izdal vremensko opozorilo.

Kako ravnati v primeru požara?
18. 07. 2024 13.33Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob izbruhu požara na Krasu objavil napotke za ravnanje v primeru požara. Ob požaru namreč nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju.

Kako se spopasti z vročino? Poiščite senco, pijte dovolj vode, omejite aktivnosti
19. 06. 2024 08.36Slovenijo je zajel prvi vročinski val, zato je Arso za vso državo od 14. do 21. ure izdal rumeno opozorilo. Na NIJZ opozarjajo, da lahko vročina škodljivo vpliva na zdravje, zlasti občutljivejših skupin prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo.

Negovalna bolnišnica v novi podobi: 93 namesto 33 postelj
07. 06. 2024 15.09Končana je prenova in energetska sanacija Negovalne bolnišnice na Vrazovem trgu. Za UKC Ljubljana in vso Slovenijo je to izjemno pomembna posodobitev in povečanje bolnišničnih kapacitet – namesto prejšnjih 33 bo zdaj na voljo kar 93 negovalnih postelj. Bolnišnica bo omogočila še boljšo oskrbo pacientov in izboljšala delovne pogoje zaposlenim, so sporočili z UKC Ljubljana.

Teorije zarote, ki se širijo hitreje kot puščavski prah
06. 04. 2024 07.11Ob pojavu puščavskega peska oz. prahu v zraku je v zraku tudi vse več teorij zarote, ki se širijo na družbenih omrežjih. V objavah pa: kup trditev, ki so daleč od resnice. Med njimi je bila tudi ta, da je Kemijski inštitut analiziral prah, v katerem naj bi našli kovine, ki jih v Sahari sploh ni. Šli smo po sledeh zapisov in ugotovili, da je večina objav neresničnih. Znanstveniki so enotni: prašnim delcem se je treba izogibati, vendar pa ni razloga, da bi verjeli, da gre tu za nadnaraven pojav.

Koalicija po protestih zaposlenih Salonita: Strožje zahteve ničesar ne ogrožajo
16. 02. 2024 12.36Potem ko je okoli 450 zaposlenih v cementarni Salonit Anhovo in somišljenikov v četrtek pred stavbo Občine Kanal ob Soči protestiralo proti noveli zakona o varstvu okolja, so predstavniki zaposlenih razloge za nasprotovanje predstavili še pred državnim zborom v Ljubljani. DZ je v drugi obravnavi predloga novele sprejel dopolnila predlagateljev, tretjo obravnavo pa bo opravil na naslednji seji. Poslanci SDS so opozarjali, da je zaradi strožjih zahtev glede izpustov ogrožen obstoj cementarne Salonit Anhovo, predlagatelji in koalicija so trdili, da strožje zahteve ničesar ne ogrožajo.

Biolog in hidrolog pred preiskovalno komisijo DZ: Trasa kanala C0 ni primerna
23. 01. 2024 06.31Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) po besedah biologa Andreja Uršiča še vedno smatra, da trasa kanala C0 v Ljubljani ni primerna, saj povečuje tveganje ogroženosti za oskrbo Ljubljane s pitno vodo. Tudi hidrologi menijo, da obstajajo tehnologije in sredstva, da bi ta kanal potegnili drugje, je dodal profesor Mihael Brenčič. Odločitve glede projektov, kakršen je povezovalni kanal C0 Ljubljani, morajo biti sprejete transparentno in strokovno, je v pričanju pred preiskovalno komisijo DZ poudarila predsednica Nataša Pirc Musar. Njen lanski poziv, da se gradnja projekta začasno ustavi, pa je bil posledica njene ocene, da javnost nima dovolj informacij, je dodala.

'Prebivalci si zaslužijo zdravo okolje, ne klofute politike in kapitala!'
16. 01. 2024 12.45Potem ko je vlada napovedala delno podporo noveli Zakona o varstvu okolja, s katero bi med drugim izenačili zahteve glede naprav za sosežig in sežigalnic odpadkov, so se odzvali v gibanju Mladi za podnebno pravičnost in pozvali vlado ter poslance, da je "skrajni čas, da začnemo postavljati zdravje ljudi in narave pred kapitalske dobičke". Medtem v Salonitu Anhovo poudarjajo, da bodo v primeru potrditve zakonske novele v DZ sprožili ustrezne postopke na ustavnem sodišču.

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih
15. 01. 2024 15.02Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

Sanacija celotne Mežiške in dela Dravske doline bo dolgotrajna
08. 09. 2023 11.52Po ujmi, ki je s težkimi kovinami onesnažen mulj nanosila po celotni Mežiški dolini in tudi v Dravsko dolino, na ministrstvu za okolje skupaj z NIJZ pripravljajo "nabor ukrepov za sanacijo celotne Mežiške doline in verjetno, glede na rezultate, tudi del Dravske doline", so pojasnili na ministrstvu. Takšno sanacijo pričakujejo tudi župani.

Več let zastrupljena zemlja, ki je Mežico spremenila v 'dolino smrti'
03. 09. 2023 16.31Strah prebivalcev Mežiške doline po silovitih poplavah, ki so v začetku avgusta pustošile po Sloveniji, je seveda na mestu. Domačini se namreč še predobro zavedajo, da živijo v t. i. dolini smrti. V dolini, kjer zemlja zaradi preteklega večstoletnega rudarjenja v sebi še vedno nosi strupene težke kovine, kjer so imeli otroci tudi desetletje po opozarjanju pristojnih v krvi povečano vsebnost svinca, 15-letni program za reševanje območja pa je z namenom sanacije območja izvedel vrsto ukrepov. So stoletne poplave odplaknile tudi vsa ta leta truda in Mežiško dolino vrnila desetletja nazaj v nevarno preteklost?

V Mežiški dolini in Črni prvi primeri črevesnih bolezni: bruhanje in driska
10. 08. 2023 09.09Po zgodovinskem potopu, ki je prizadel Slovenijo, so se ponekod že pojavile tudi črevesne okužbe. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje so nam potrdili, da so prve primere opazili na območju občin Mežiške doline, nekaj več pa v Črni na Koroškem. Za zdaj beležijo nekaj več kot 10 primerov, a predvidevajo, da je teh še več, saj da vsi pomoči v zdravstvenih ustanovah ne poiščejo. Ob tem Inštitut opozarja, da se lahko okužbe pojavijo tudi drugod, zato je pomembno, da ljudje na prizadetih območjih upoštevajo preventivne ukrepe za varovanje zdravja.

Trenutno ni človeka, ki ga katastrofa ni prizadela ali presunila
08. 08. 2023 08.15Po oceni psihiatrinje Zdravstvenega doma Sevnica Mojce Zvezdane Dernovšek so katastrofalne poplave, ki so pustošile po Sloveniji, povzročile "akutno stresno motnjo" pri tako rekoč vseh prebivalcih v državi. "Trenutno ga namreč ni človeka, ki ga ena največjih naravnih katastrof v zgodovini države ne bi prizadela ali presunila," je poudarila.

Živo srebro se je ponekod povzpelo do 36 stopinj Celzija
10. 07. 2023 09.34Do sredine tedna bo sredi dneva in popoldne po nižinah velika toplotna obremenitev, opozarjajo vremenoslovci. Temperature so se popoldan v več krajih povzpele nad 33 stopinj Celzija. Vroče je tudi na sosednjem Hrvaškem. Glede na Arsove merilne podatke je bilo ob 15. uri najbolj vroče v Novi Gorici, kjer je živo srebro prilezlo do 36 stopinj Celzija, v Ljubljani pa do slabih 35 stopinj Celzija. Ob vročini je nekaj nasvetov podal tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Nevladniki začeli kampanjo za čistejši zrak: 'Anhovo vedno znova nasrka'
26. 05. 2023 17.06Nekatera društva, civilne iniciative in nevladne organizacije so začele kampanjo, v okviru katere opozarjajo na nujnost izboljšanja zraka v Anhovem in drugod ter zbirajo podpise podpore zakonskim spremembam, s katerimi bi med drugim izenačili standarde izpustov pri sežigu in sosežigu odpadkov. Salonit Anhovo pa je napovedal ukrepe, ki naj bi omogočili delovanje cementarne v okviru mejnih vrednosti, ki veljajo za sežigalnice, in prinesli zmanjšanje vplivov na okolje.

Janković o pozivu Pirc Musarjeve, naj ustavi gradnjo C0: Podprla je ulico
15. 05. 2023 22.49Bo ljubljanski župan Zoran Janković upošteval poziv predsednice države Nataše Pirc Musar, da začasno ustavi gradnjo kanala C0, ki je konec tedna dvignil veliko prahu in ga je predsednica države končala s pomenljivim napisom "Verjamem, da vam nikakor ni vseeno za zdravje ljudi, za kar ste kot župan soodgovorni, zato vas vnovič pozivam, da začasno prekinete gradnjo kanala C0." "Nad dopisom sem zgrožen in razočaran," priznava Janković, ki trdi, da bo pitna voda z dokončanim kanalom, ki bo imel tudi varovalke za primere potresov ali izpustov, še bolj zaščitena.

Pirc Musarjeva Jankovića znova poziva k začasni prekinitvi gradnje kanala C0
11. 05. 2023 10.03Predsednica republike Pirc Musarjeva je odgovorila na pojasnila in dokumentacijo glede gradnje CO, ki jo je pred dobrim mesecem prejela iz urada ljubljanskega župana. V svojem odgovoru županu je izpostavila kar nekaj vprašanj, na katera ni dobila zadovoljivega odgovora. Ker je, kot pravi, pomembno, da se umakne vsak dvom v to, da bi gradnja povezovalnega kanala C0 lahko kakor koli posegala ali celo trajno ogrožala človekovo pravico do pitne vode, je župana znova pozvala k začasni prekinitvi gradnje in čimprejšnji pridobitvi neodvisno izvedene presoje vplivov na okolje in okoljevarstvenega soglasja. Janković bo najprej odgovoril predsednici, predvidoma prihodnji teden pa bo njen poziv javno komentiral.

Ruski obrambni minister: Smo korak bližje jedrskemu trku
22. 03. 2023 07.17Britansko obrambno ministrstvo obtožuje Rusijo, da skuša namerno zavajati javnost, potem ko je ruski predsednik opozoril London, naj Ukrajini ne dobavlja streliva, ki vsebuje osiromašeni uran. Ruski obrambni minister pa je izpostavil, da sta Rusija in Zahod en korak bližje "jedrskemu trku".

3 nasveti za ugoden, kakovosten in hitrejši nakup
17. 03. 2023 00.15Včasih ste morali izbirati med kakovostjo in ugodno ceno. Zdaj imate lahko oboje! Z našimi nasveti boste nakupovali pametneje, hitreje, predvsem pa ugodneje.

Zagorel delovni stroj, nato se je ogenj razširil na odpadno plastiko in papir
09. 03. 2023 07.50Sinoči, nekaj po 20. uri, je izbruhnil požar na območju novomeške komunale v industrijski coni na Cikavi. Zagorelo je na odlagališču odpadkov. Po prvih ugotovitvah je zagorel delovni stroj, ogenj pa se je razširil na odpadno plastiko in papir. Aktiviran je bil mobilni ekološki laboratorij, ki bo analiziral posledice morebitnega onesnaženja okolja.

Dan, ko je bila eksplozija 'ekološke bombe' le trenutek stran
22. 02. 2023 09.29Odjeknila je eksplozija, sledil je požar. Pisal se je 12. maj 2022, ko se je zgodila ena največjih industrijskih nesreč pri nas. Naposled je umrlo sedem ljudi, pet na kraju nesreče, še dva kasneje v bolnišnici. In ni manjkalo veliko, da bi bila tragedija še hujša. Sredi Kočevja se namreč, kot so takrat opozorili prebivalci, nahaja "ekološka bomba". Kakšna pa je usoda podjetja več mesecev kasneje?

NIJZ: Ni znakov o onesnaženosti širše okolice po eksplozijah na Vrhniki
17. 02. 2023 14.20Nacionalni inštitut za javno zdravje in pristojne službe spremljajo dogajanje ob eksplozijah v vrhniškem podjetju Hamex. Po prvih informacijah s terena ni znakov, da bi bila onesnažena širša okolica. "Priporočamo pa, da se izogibate bližnji okolici objekta," so opozorili na spletni strani NIJZ.