inštitut za zaščito otrok

Pri obravnavi psihopatov zaostajamo za EU, korak bo lovil nov inštitut

24. 01. 2025 16.11

V Sloveniji približno 15.000 ljudi ustreza kliničnim kriterijem psihopatske osebnostne motnje, medtem ko ima vsaj desetkrat toliko posameznikov subklinično psihopatsko strukturo. Ti posamezniki s svojim vedenjem povzročajo znatne družbene in gospodarske posledice. Slovenija pri prepoznavanju in obravnavi teh motenj zaostaja za drugimi državami EU, zato je zdaj zaživel Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije (IPSIH), katerega naloga je ozaveščanje o simptomih in vplivu psihopatije na posameznika in družbo.

'Z obdavčitvijo bi psi spet postali obravnavani kot lastnina'

07. 01. 2025 10.36

Novela zakona o zaščiti živali, ki med drugim prinaša plačevanje prispevka za lastnike psov, še naprej razburja. Da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?

10. 10. 2024 12.30

Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Brezplačno cepljenje proti noricam, novosti tudi pri KME

10. 07. 2024 21.56

Nabor cepljenj, ki jih bo krilo obvezno zdravstveno zavarovanje, se je razširil. Na seznamu bo po novem tudi cepljenje otrok proti noricam in nekaterih odraslih proti klopnemu meningoencefalitisu. Nacionalni inštitut za javno zdravje poziva vse, ki jim cepljenje pripada, naj to možnost izkoristijo.

Oslovski kašelj: v lanskem letu 120 primerov, januarja letos pa že 76

02. 02. 2024 11.21

Zgolj v prvem mesecu letošnjega leta smo zabeležili 76 primerov oslovskega kašlja, v celotnem lanskem letu pa jih je bilo 120. Kljub temu je to še vedno manj kot denimo leta 2018, ko smo zabeležili 213 primerov. Razlog za povišanje primerov v zadnjih dveh letih bi lahko bilo tudi dejstvo, da je bilo v času pandemije covida-19 število primerov zaradi "omejitve kroženja drugih povzročiteljev okužb dihal" nižje. V UKC Ljubljana so bili sicer v zadnjem mesecu hospitalizirani trije otroci z oslovskim kašljem, med njimi dva dojenčka.

Mladoletniki prek spleta brez ovir do alkoholnih pijač

06. 09. 2023 11.15

Kot ugotavlja nova raziskava Zveze potrošnikov Slovenije, je skrb vzbujajoče, da lahko mladoletniki v Sloveniji preko spleta praktično brez ovir naročijo alkoholne pijače. Kot so ugotovili, prav nihče od desetih trgovcev ali pogodbenih dostavljavcev ni od mlade osebe, ki je prevzela alkoholno pijačo na domu, zahteval osebnega dokumenta za preverjanje starosti.

Rak in hitrejše staranje: prekomerno izpostavljanje soncu je nevarno

29. 05. 2023 10.56

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ob več sončnih dneh in pred začetkom poletja opozarja, da prekomerno izpostavljanje soncu in s tem UV-sevanju povečuje tveganja za hitrejše staranje kože in razvoj kožnega raka. Osnovni ukrepi za zaščito so izogibanje sončenju, uporaba zaščitne obleke in različnih pripravkov z UV-zaščitnim faktorjem.

Ena desetina okuženih s HIV ne ve, da je okužena. Ključno je testiranje

21. 11. 2022 12.44

Po ocenah NIJZ je konec leta 2020 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno ena desetina ni vedela, da je okužena s tem virusom. Pri okužbah s HIV in z virusoma hepatitisa B in C ter s spolno prenosljivimi okužbami, ki se prenašajo na podoben način, je pomembno pravočasno testiranje, saj si oboleli na ta način povečajo možnosti uspešnega zdravljenja. Obenem je testiranje ključno za preprečevanje nadaljnjih okužb. Testiranje je v Sloveniji dobro dostopno, na voljo so številne možnosti. Če ste se kadar koli izpostavili tveganju, se čim prej testirajte, ob evropskem tednu testiranja na omenjene okužbe spodbujajo na ministrstvu za zdravje.

V Ljubljani na stiske zlorabljenih otrok opozarja ogromen plišasti medvedek

05. 11. 2022 07.00

Skoraj vsak peti otrok doživlja spolno nasilje. Ker je to pri nas še vedno tabu tema, nasilje ostaja med štirimi stenami doma, otroci pa večinoma ne dobijo nikakršne pomoči. V času covida-19 se je nasilje med štirimi stenami povečalo za deset odstotkov. Policija v Sloveniji letno obravnava okoli 80.000 različnih kaznivih dejanj nad otroki, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju. Ta številka pa predstavlja le vrh ledene gore, saj večina družinskega nasilja ostaja neprijavljena.

Žrtev spolne zlorabe vsaka peta deklica in vsak sedmi deček

21. 09. 2022 17.43

Inštitut za zaščito otrok Lunina vila s kampanjo Če prijaviš, lahko ustaviš! Ker ljubezen zmore drugače, želi opozoriti na pomen prepoznavanja in nujnost prijave spolnih zlorab otrok ter osveščati o nasilju. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je žrtev spolne zlorabe vsaka peta deklica in vsak sedmi deček, so sporočili iz inštituta.

'Umiranje otrok zaradi te bolezni se bo lahko končalo še za časa naših življenj'

11. 09. 2022 20.25

Znanstveniki Univerze v Oxfordu so razvili cepivo proti malariji, ki bi lahko spremenilo svet. Ekipa pričakuje, da ga bodo začeli uporabljati prihodnje leto, potem ko so poskusi pokazali do 80-odstotno zaščito pred smrtonosno boleznijo. Znanstveniki pravijo, da je cepivo poceni in da so že sklenili pogodbo za proizvodnjo več kot 100 milijonov odmerkov na leto.

Mrtvi in ranjeni v mestnem parku in blokih Harkova

15. 04. 2022 11.14

Teče že 51. dan ruske invazije na Ukrajino, umik ruskih sil z nekaterih območij pa razkriva vse več dokazov o grozodejstvih, ki so utrpeli prebivalci. Medtem se pripravlja nova večja ofenziva ruskih sil na vzhodu države. Rusija je medtem obljubila nove napade na ukrajinsko prestolnico, ruske oblasti pa so sporočile, da so nadzor prevzeli tudi nad mariupolsko tovarno Ilič. Obstreljevanje se nadaljuje tudi vzdolž "frontne črte" v Donecku, od koder poskušajo evakuirati čim več ljudi. V granatiranju naseljenega območja v Harkovu na vzhodu Ukrajine je umrlo sedem ljudi, med njimi tudi otrok, 34 pa je bilo ranjenih, so sporočile lokalne oblasti.

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'

20. 02. 2022 10.18

Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

Kuba razvila svoja cepiva, zaobšla blokado ZDA in precepila večino prebivalstva

04. 12. 2021 12.25

Kljub desetletjem gospodarskih in političnih sankcij, je Kuba na pragu uspeha v boju proti covidu-19. Cepivo Soberana je po kliničih preizkušanjih pokazalo 92,4-odstotno učinkovitost. Na otoku, kjer so razvili že dve cepivi, je vsaj en odmerek prejelo 90 odstotkov prebivalstva, število okužb pa se je v zadnjih dveh mesecih drastično zmanjšalo. Cepljenje je sicer dobilo zalet šele po tem, ko so posamezniki in organizacije uspeli zaobiti ameriško blokado in Kubi donirati več kot osem milijonov injekcijskih igel. Vsa svetovna podjetja, ki jih proizvajajo, namreč s Kubo zaradi ameriških sankcij ne smejo poslovati.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Toplotno obremenitev bo stopnjevala sopara, pred nami vsaj dve tropski noči

06. 07. 2021 10.29

Dosegel nas je vroč afriški zrak. Vročina se stopnjuje in pred nami je nekaj toplotno zelo obremenjenih dni. Ob koncu tedna bo vročina resda popustila, ampak že v prihodnjem tednu morda spet bolj pritisnila. Pazite nase in na bolj ranljive skupine prebivalstva, umaknite se pred soncem, ne pozabite na zadostno količino tekočine in UV-zaščito.

Kustečeva uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje

15. 03. 2021 06.10

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je po maratonski razpravi uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje. Opozicijskim LMŠ, SD, Levici in SAB v DZ tako ni uspelo zbrati dovolj glasov v podporo interpelaciji, za je namreč glasovalo 38 poslancev, proti pa 41. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Da bo ministrica interpelacijo prestala uspešno, je bilo razbrati že iz poslanskih razprav, poleg koalicijskih strank so ji podporo napovedali tudi v SNS in Desusu.

Je cepljenje zagotovilo, da lahko odvržemo maske?

12. 03. 2021 06.00

Odločitev o cepljenju bo v veliki meri odvisna od tega, ali bo to pomenilo tudi več svoboščin oziroma sproščanje ukrepov gibanja ter druženja v skupinah za posameznike, kaže zadnja raziskava NIJZ. A neodgovorjenih vprašanj je še veliko: kdaj bo varno odvreči maske? Obiskati sorodnike in prijatelje brez skrbi, da s tem koga ogrožamo? Podatkov o tem, kako cepiva vplivajo na širjenje virusa, še ni dovolj, a raziskovalci se strinjajo, da so ključna za razbremenitev zdravstva in pomenijo najhitrejšo pot do normalizacije.

S cepljenjem učinkovito nad nekatere vrste raka

01. 03. 2021 13.36

Letošnji teden boja proti raku v ospredje postavlja obvladovanje raka s cepljenjem. Okužbam lahko pripišemo približno 15 odstotkov vseh rakov v svetu, zato stroka poleg upoštevanja ostalih preventivnih priporočil poziva tudi k cepljenju otrok proti HPV in hepatitisu B.

Vlada prestavila odločanje. Neuradno naj bi prekinili preverjanje na regije

03. 02. 2021 06.20

Vlada je na Brdu pri Kranju odločala o ukrepih v prihodnjem tednu glede na epidemiološko sliko. Neuradno naj bi razmišljali o tem, da bi prekinili preverjanje na posamezne regije, ter bi od zdaj naprej gledali na državo kot na celoto. To bi tudi pomenilo, da bi se prihodnji teden v šolske klopi vrnili učenci prve triade v celotni državi. Odločanje je vlada sicer preložila na četrtek, tako da dokončnih odločitev še ni.

Demokratična družba in kibernetske grožnje

05. 12. 2020 06.55

Ko začnemo govoriti o kibernetski varnosti, pogosto pomislimo na računalnik in varnost tega računalnika. V zadnjih nekaj letih, ko se je družba začela močno digitalizirati, pa smo začeli kibernetsko varnost povezovati s kontekstom širše družbe. Ljudje smo nagnjeni k temu, da poskrbimo za svojo varnost. Ko zapustimo svoje stanovanje oz. hišo, večkrat preverimo, ali smo zaklenili vhodna vrata, prav tako smo zelo previdni pri zaklepanju našega avta. Kako pa je s kibernetsko varnostjo oz. varnostjo na spletu? Smo ljudje prav toliko previdni, kot smo na ostalih področjih? Se kot družba, država, lokalna skupnost in posamezniki zavedamo novih izzivov?

Podaljšanje ukrepov: še sedem dni ostajajo zaprte nenujne trgovine

19. 11. 2020 07.20

Vlada je zasedala na Brdu pri Kranju in po pričakovanjih podaljšala veljavnost tistih ukrepov, katerih upravičenost mora v skladu z odločitvijo ustavnega sodišča presojati vsak teden. Še za teden dni je tako podaljšala prepoved ponujanja blaga in storitev potrošnikom ter kulturne in kinematografske storitve. Začasno so ustavljeni roki za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih, za 14 dni pa se podaljša tudi ukrep, ki zapoveduje namestitev razkužilnikov v večstanovanjskih stavbah.

Zunanja 'čakalnica' za rakave bolnike razburja. 'To je ukrep za zagotavljanje varnosti'

16. 11. 2020 12.44

Pred dnevi se je razširila objava fotografije čakalnega prostora pred vhodom na Onkološki inštitut v Ljubljani, kjer je nekaj pacientov čakalo na obravnavo pod zasilnim grelcem in nadstreškom. Takoj se je vsul plaz kritik, češ da gre za najbolj ranljive bolnike, ki bi morali biti ves čas na toplem. Preverili smo, kako je urejen postopek sprejema in zakaj morajo nekateri bolniki čakati na mrazu.

Poljska le korak od 'popolne karantene', v Švici vojska na pomoč bolnišnicam

04. 11. 2020 08.19

Italija uvaja nove ukrepe proti novemu koronavirusu. Premier Conte je podpisal odlok, ki za mesec dni prepoveduje nočne izhode oziroma omejuje gibanje. Prebivalci bodo lahko domovanja zapustili zgolj iz službenih ali zdravstvenih razlogov ter zaradi spremstva otrok v šolo. Tudi Poljska zaostruje ukrepe in je le še korak od popolne karantene za vso državo. Švicarska vlada pa je odobrila namestitev do 2500 pripadnikov vojske za pomoč zdravstvenemu sistemu.

'Žrtve novele zakona o tujcih bodo delavci, družine, otroci in najranljivejši'

01. 10. 2020 11.33

"Ministrstvo za notranje zadeve po več mesecih opozarjanja stroke in civilne družbe ni spremenilo ničesar in v DZ pošilja krute in nehumane zakonske predloge, ob popolnem zavedanju, da so protiustavni," so glede predloga novele zakona o tujcih opozorili v Delovni skupini za azil. Še bolj zaskrbljujoče je, so dodali, da tako drastične in daljnosežne spremembe sprejema pod ministrom, ki "še posebej po lažnem odstopu nima več niti minimalne politične ali strokovne kredibilnosti".

Proti komarjem z repelenti in komarniki, učinkovitost naravnih pripravkov pa nižja

25. 07. 2020 15.48

Poletni čas poleg dopustovanja označuje tudi višek sezone komarjev. Njihovi piki so neprijetni, na mestu vboda nastane srbeča oteklina. Hkrati so lahko komarji prenašalci nekaterih virusov, zato je pomembno, da se pred piki primerno zaščitimo.

Spravljivi toni: Zaščitne opreme v Hrastniku dovolj, pogovori o gradnji novega doma

23. 07. 2020 09.53

V Sloveniji smo potrdili 27 novih okužb s koronavirusom. V Domu starejših Hrastnik je pozitivnih še devet oskrbovancev in dva zaposlena, tako da je skupno 39 okuženih. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je po obisku doma zagotovil, da imajo dovolj zaščitne opreme, zdravstveni minister Gantar pa miril, da potrebe po izolaciji občine Hrastnik ni. V celjski bolnišnici je okužen zdravstveni delavec z oddelka za intenzivno interno medicino, v celjskem vrtcu Tončke Čečeve v enoti Center pa strokovna delavka.

Če sumite, da imate ošpice, ostanite doma in pokličite zdravnika

13. 03. 2015 09.39

Če imate simptome ošpic, ostanite doma in se najprej po telefonu posvetujte s svojim zdravnikom, pozivajo na inštitutu za javno zdravje. Ošpice so namreč zelo nalezljive, zato je pomembno, da je zdravstvena služba na sprejem takega bolnika pripravljena.

Za ošpice ni zdravila

09. 03. 2015 12.30

Virus ošpic lahko ostane aktiven do dve uri v zraku ali na površinah v prostoru, kjer je bil bolnik. Pričetek bolezni je nenaden, z visoko vročino, hudim glavobolom, utrujenostjo, nahodom, vnetjem očesnih veznic in kašljem. Sledi pojav izpuščaja na koži.

O otroški paralizi v Siriji so bili obveščeni tudi na IVZ

29. 10. 2013 11.24

V Siriji so potrdili izbruh otroške paralize. Virus so odkrili pri 10 od 22 bolnikov, pri katerih so posumili na nevarno bolezen. Po opozorilih WHO je velika nevarnost širjenja okužbe, tudi v države Evropske unije.