inštitut za vode

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej

08. 04. 2025 07.50

Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.

Prve meritve po požaru na deponiji pokazale, da je kakovost zraka slaba

10. 03. 2025 07.12

Ponoči je zagorelo na deponiji podjetja Cerop Puconci. Večje število gasilcev je uspelo lokalizirati in ustaviti požar, dela na požarišču pa še potekajo. Zaradi morebitnih škodljivih snovi v zraku naj prebivalci v okoliških naseljih ne odpirajo oken in vrat, osebe s težavami z dihanjem pa naj ne zapuščajo domov. Prve meritve so pokazale, da je kakovost zraka slaba.

Slovenski fizik odkril pojav, povezan s koncem vesolja

07. 03. 2025 13.52

V sodelovanju s kolegi iz Velike Britanije in Nemčije je slovenski fizik dr. Jaka Vodeb s kvantno simulacijo pridobil dragocen vpogled v razpad lažnega vakuuma. Po novih spoznanjih bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart. Vendar šele čez več milijard let.

V živo o priložnostih evropskih sredstev

23. 01. 2025 00.15

Uvodna konferenca projekta, ki osvetljuje priložnosti in rezultate evropskih sredstev na področju kohezijske politike, bo postregla z zanimivim in pestrim programom.

Potrjena primera ptičje gripe pri labodih na Ptuju

15. 10. 2024 13.10

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce perutnine in ptic v ujetništvu obvešča, da je bila pri dveh poginjenih labodih, ki so ju našli na Ptujskem jezeru v občini Ptuj, potrjena visoko patogena aviarna influenca oziroma ptičja gripa. Rejce poziva, naj upoštevajo veljavna priporočila in ustrezno ukrepajo.

Smrdeča gošča na Savi: 'Velik otok odmirajočih alg ni naraven pojav', gre za fekalije?

06. 09. 2024 15.01

Na reki Savi se je na Cajhnovem jezu tako kot pred šestimi leti znova pojavila smrdeča gošča. Občina Radovljica je ob domnevi, da bi lahko šlo za izliv fekalnih odplak, podala prijavo na inšpektorat, sama pa bo izvedla intervencijsko čiščenje Save. Ob tovrstnih pojavih se znova porajajo dvomi v zmogljivost čistilnih naprav.

NIJZ: Posamezni primeri okužb še ne opravičujejo rabe biocidov v okolju

04. 09. 2024 13.06

Kljub pojavu treh primerov okužb z virusom Zahodnega Nila ter povečanemu številu komarjev na NIJZ pojasnjujejo, da to še ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom zmanjšanja števila komarjev. To bi bilo smiselno le ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, do česar pa zdaj še ni prišlo, navajajo na spletni strani.

Na priljubljeni plaži na Korčuli spet nevarna bakterija

31. 08. 2024 18.29

Morje na mestni plaži Banje in Hotelu Park na otoku Korčula je onesnaženo z nevarno bakterijo Escherichia coli. Od preiskavi zadnjih vzorcev so namreč ugotovili, da koncentracija nevarnih bakterij ponovno presegla mejne vrednosti.

'Otroci, ki vedo, da pes ni samo ljubljenček, bodo odrasli v odgovorne lastnike'

26. 08. 2024 06.03

''O veličini naroda in o njegovi moralni razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali," Gandhijeve besede povzameta Tina in Urška iz Zavoda Raziskovalni inštitut pes, ki se zavzema za dobrobit psov in njihovo sprejemanje v družbi. S kampanjo Pes ni igrača ozaveščata ljudi, da psi niso zgolj lepi, srčkani in zvesti – priti do takšnega ljubkega, zvestega in vzgojenega psa je po navadi vse prej kot romantično. Zato je pred nakupom ali posvojitvijo psa treba temeljito razmisliti, ali smo pripravljeni spremeniti oz. prilagoditi svoj življenjski slog njegovim potrebam, opozarjata.

Na plaži v Ičićih prepovedali kopanje: se je v morju pojavila smrtonosna bakterija?

16. 08. 2024 19.13

Hrvaški državni inšpektorat je na plaži Ičići postavil tablo, ki prepoveduje kopanje. Za ukrep so se odločili na podlagi nedoslednih ugotovitev o kakovosti morja, zaradi katerih so morali po poročanju hrvaških medijev hitro ukrepati in zaščititi zdravje občanov in obiskovalcev.

Bo status kopalnih voda na nekaterih priljubljenih kopališčih ukinjen?

15. 08. 2024 15.32

Ministrstvo za naravne vire in prostor je te dni v javno obravnavo posredovalo osnutek prenovljene uredbe o upravljanju kakovosti kopalnih voda, ki vzpostavlja posodobljen seznam kopalnih voda. Dodani sta dve novi območji kopalnih voda, dve sta združeni, na določenih območjih pa je status kopalnih voda ukinjen.

Kako ravnati v primeru požara?

18. 07. 2024 13.33

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob izbruhu požara na Krasu objavil napotke za ravnanje v primeru požara. Ob požaru namreč nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju.

Kako se spopasti z vročino? Poiščite senco, pijte dovolj vode, omejite aktivnosti

19. 06. 2024 08.36

Slovenijo je zajel prvi vročinski val, zato je Arso za vso državo od 14. do 21. ure izdal rumeno opozorilo. Na NIJZ opozarjajo, da lahko vročina škodljivo vpliva na zdravje, zlasti občutljivejših skupin prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo.

Fekalni madež vse bližje Postojnski jami: 'To je posledica človeške neumnosti'

22. 02. 2024 14.08

Postojnčani se spopadajo z ekološko katastrofo. Približno 1800 kubikov gnojevke se je razlilo v lokalne vodostaje. V potoku Koretan so fekalije pobile vse ribe in rastline, onesnažena voda pa je dosegla tudi reko Nanoščico, od koder se pomika proti Postojnski jami. Ali to pomeni, da je ogroženo tudi življenje človeške ribice? Kakšne so posledice?

Na območju Podrožniške poti bodo zaradi varnosti odstranili še 21 dreves

20. 02. 2024 16.38

Ob Podrožniški poti v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib v Ljubljani bodo zaradi zagotavljanja varnosti obiskovalcev odstranili še 21 oslabljenih, nevarnih, bolnih in suhih dreves, je na novinarski konferenci pojasnil Jurij Kobe z oddelka za gospodarske dejavnosti in promet Mol. Dela bodo izvajali predvidoma od srede do začetka marca.

Zaradi ptičje gripe v več občinah prepovedali rejo perutnine na prostem

07. 02. 2024 19.43

Državno središče za nadzor bolezni je zaradi novih primerov visoko patogene aviarne influence oz. ptičje gripe pri divjih pticah v občinah Ptuj, Markovci, Videm pri Ptuju, Cirkulane in Hajdina prepovedalo rejo perutnine na prostem. Bolezen so potrdile tudi vse sosednje države, zato je ključnega pomena, da rejci dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe.

Novi primeri ptičje gripe, odkrili osem okuženih labodov

06. 02. 2024 12.16

Pri labodih grbcih v Sloveniji se je spet pojavila visoko patogena aviarna influenca oziroma ptičja gripa. Nacionalni veterinarski inštitut je bolezen potrdil pri osmih labodih grbcih, najdenih v občini Markovci. Rejce ptic pozivajo, naj se strogo držijo zaščitnih ukrepov, sprehajalce pa, da se izogibajo vodnim površinam, na katerih se nahajajo vodne ptice, in jih ne krmijo.

Nemci in Britanci turiste svarijo pred potovanjem na Hrvaško

29. 01. 2024 15.10

Nemški inštitut za globalno zdravje Heidelberg je pri najmanj 23 pacientih, ki so oktobra prebivali v kampih v hrvaški Istri, diagnosticiral nalezljivo črevesno bolezen kriptosporidiozo, so sporočili z inštituta. V Nemčiji in Veliki Britaniji se zato že pojavljajo opozorila pred potovanjem na Hrvaško zaradi morebitne nevarnosti okužbe.

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih

15. 01. 2024 15.02

Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

Pomemben korak k reševanju potreb po čisti energiji

15. 12. 2023 12.11

Slovenski raziskovalci so pri študiju minerala rutila opazili, da ta material spontano cepi vodo na ione. Njihova raziskava odpira novo smer v raziskavah katalitske cepitve vode in predstavlja pomemben korak za reševanje vse večjih svetovnih potreb po čisti energiji, so sporočili z Instituta Jožef Stefan.

To je fasadni sistem, ki kljubuje ekstremnim vremenskim pojavom!

09. 10. 2023 00.15

Vse večje število ekstremnih vremenskih pojavov, kot so neurja, močan veter, toča in visoka temperaturna nihanja, postavljajo stavbe in njihove fasade na preizkušnjo.

Premier Golob verjame, da bo ministrica vse očitke ovrgla

29. 09. 2023 13.02

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, ki se v zadnjih dneh otepa očitkov o visokih stroških službene poti v New York in domnevni netransparentnosti pri razpisu za nevladne organizacije, uživa zaupanje predsednika vlade, so sporočili iz njegovega kabineta. V NSi pa na nujni seji komisije za nadzor javnih financ pričakujejo pojasnila o stroških službene poti delegacije ministrstva za javno upravo v New York, med drugim poročilo o dejavnosti posameznih članov delegacije in natančno specifikacijo stroškov.

Več let zastrupljena zemlja, ki je Mežico spremenila v 'dolino smrti'

03. 09. 2023 16.31

Strah prebivalcev Mežiške doline po silovitih poplavah, ki so v začetku avgusta pustošile po Sloveniji, je seveda na mestu. Domačini se namreč še predobro zavedajo, da živijo v t. i. dolini smrti. V dolini, kjer zemlja zaradi preteklega večstoletnega rudarjenja v sebi še vedno nosi strupene težke kovine, kjer so imeli otroci tudi desetletje po opozarjanju pristojnih v krvi povečano vsebnost svinca, 15-letni program za reševanje območja pa je z namenom sanacije območja izvedel vrsto ukrepov. So stoletne poplave odplaknile tudi vsa ta leta truda in Mežiško dolino vrnila desetletja nazaj v nevarno preteklost?

V Mežiški dolini in Črni prvi primeri črevesnih bolezni: bruhanje in driska

10. 08. 2023 09.09

Po zgodovinskem potopu, ki je prizadel Slovenijo, so se ponekod že pojavile tudi črevesne okužbe. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje so nam potrdili, da so prve primere opazili na območju občin Mežiške doline, nekaj več pa v Črni na Koroškem. Za zdaj beležijo nekaj več kot 10 primerov, a predvidevajo, da je teh še več, saj da vsi pomoči v zdravstvenih ustanovah ne poiščejo. Ob tem Inštitut opozarja, da se lahko okužbe pojavijo tudi drugod, zato je pomembno, da ljudje na prizadetih območjih upoštevajo preventivne ukrepe za varovanje zdravja.

Živo srebro se je ponekod povzpelo do 36 stopinj Celzija

10. 07. 2023 09.34

Do sredine tedna bo sredi dneva in popoldne po nižinah velika toplotna obremenitev, opozarjajo vremenoslovci. Temperature so se popoldan v več krajih povzpele nad 33 stopinj Celzija. Vroče je tudi na sosednjem Hrvaškem. Glede na Arsove merilne podatke je bilo ob 15. uri najbolj vroče v Novi Gorici, kjer je živo srebro prilezlo do 36 stopinj Celzija, v Ljubljani pa do slabih 35 stopinj Celzija. Ob vročini je nekaj nasvetov podal tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Poki v Zaporožju: ruske sile naj bi minirale hladilni bazen nuklearke

21. 06. 2023 12.41

Na ukrajinsko-ruski fronti se nadaljujejo obstreljevanja. Kot trdijo ukrajinske sile, še naprej osvajajo ozemlja v Zaporožju v smeri Melitopolja in Berdjanska. Ruske sile pa naj bi ob jedrski elektrarni v Zaporožju minirale hladilni bazen, trdi vodja ukrajinske obveščevalne službe. Ob tem je opozoril, da obstaja nevarnost eksplozije. Belorusija je spremenila svoj status nejedrske države v jedrsko.

Brezskrbno na dopust: higienska priporočila za kopalce

21. 06. 2023 08.50

V času vročih poletnih dni številni osvežitev poiščejo v bazenih, rekah ali jezerih. Na Nacionalnem inštitut za javno zdravje (NIJZ) so ob tem spomnili na pravila, ki jih morajo zagotavljati upravljavci bazenskih kopališč, pa tudi na osnovna higienska pravila ravnanja za kopalce bazenov in na pravila za varno kopanje v rekah in jezerih.

Kijev poroča o uspehih ofenzive, Putin govori o velikih izgubah

13. 06. 2023 07.25

Ukrajina je zagotovila, da so njene oborožene sile dosegle določene uspehe na terenu proti ruskim enotam. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem ponovno zatrdil, da dolgo pričakovana ukrajinska protiofenziva ne gre po načrtih in da se Ukrajinci soočajo z velikimi izgubami.

Ukrajinska vojska osvobaja naselja v Donecku: 'Verjamemo v najboljše'

12. 06. 2023 06.42

Ukrajinske sile naj bi v ponedeljek osvobodile še eno mesto ob fronti z Rusijo. Gre za četrto naselje, ki je v zadnjem tednu prešlo v ukrajinske roke. Ob tem je Kijev objavil posnetek, na katerem njihovi vojaki v Blagodatni dvigujejo ukrajinsko zastavo. Rusija naj bi medtem napadla evakuacijski čoln, s katerim so s poplavljenih območij Hersona reševali starejše občane. Trije so v napadu umrli.

'Ko vlada krepi javno državo in dostojanstvo vseh, smo njen največji zaveznik'

03. 06. 2023 07.00

Civilna iniciativa Glas ljudstva vladi Roberta Goloba očita, da so nekatere zaveze še neizpolnjene, celo prelomljene. "Pred več kot pol leta smo v državni zbor vložili predlog zakona za brezplačna kosila v osnovnih šolah, uradnih odgovorov še nimamo," pa jim očitajo pri Inštitutu 8. marec. Podporniki obeh gibanj so na ulicah glasno protestirali proti 14. vladi, ki jo je vodil Janez Janša, zdaj pa imajo pri novi odprta vrata. Se je meja med oblastjo in civilno družbo zabrisala? Ali je aktualna vlada res normalizirala stanje v državi?