inštitut za medicino dela

Prevolnik Ruplova zadovoljna s potekom investicij v UKC Ljubljana
12. 03. 2025 14.59Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel si je dopoldne v ljubljanskem UKC ogledala, kako tečejo investicije, med drugim prenova glavne stavbe. S potekom del je zadovoljna. V UKC sicer ocenjujejo, da bi zaradi zastarelosti velikega dela prostorov in opreme vsako leto potrebovali več kot 96 milijonov evrov za investicije.

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?
07. 06. 2024 06.02V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Na vnovič analiziranih dokazih ni Kamenikovih sledi, tožilstvo je v njegovo krivdo prepričano
10. 05. 2023 14.37Vnovična analiza DNK nekaterih materialnih dokazov v zadevi Tekačevo ni prinesla ničesar novega. Sledi so se doslej delno pobrisale ali pa se zaradi starosti niso ohranile. Za Kristijana Kamenika pa to po mnenju njegove zagovornice lahko pomeni le eno: da pri okrutnem štirikratnem umoru pred 25 leti ni sodeloval. A vendar tožilstvo nad primerom še ni obupalo: na prihodnjem naroku bosta (predvidoma) zaslišani še dve priči. Zahteva tožilstva za sodno preiskavo zoper morebitnega sostorilca Mladena Fabijanića pa medtem 'še čaka' na sodišču.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Umrl mednarodno priznani avstrijski umetnik Peter Weibel
02. 03. 2023 19.38V nemškem Karlsruheju je umrl mednarodno priznani avstrijski umetnik Peter Weibel. Bil je dolgoletni direktor Centra za umetnost in medije (ZKM) v Karlsruheju. Slovensko občinstvo je lahko njegovo delo spoznalo na razstavi v ljubljanski Moderni galeriji leta 2005, bil je tudi kustos trienala sodobne slovenske umetnosti U3 leta 1997.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'
22. 10. 2022 11.57Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Nobelova nagrada za medicino za odkritja v povezavi z evolucijo človeka
03. 10. 2022 07.12Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke švedskemu genetiku Svanteju Pääbu za odkritja v povezavi z genomi izumrlih praljudi in evolucije človeka, je danes sporočil švedski inštitut Karolinska.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici
13. 09. 2022 06.00Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Poklukar bo odločanje o programu cepljenja prepustil prihodnjemu ministru
04. 04. 2022 16.25Minister za zdravje Janez Poklukar je napovedal, da bo predlog programa cepljenja za leto 2022 v sprejemanje prepustil ministru v prihodnjemu mandatu vlade. Pravi namreč, da si ne želi, da bi cepljenje postalo področje za predvolilna soočenja. K odločitvi je prispevalo tudi 30.000 pripomb na predlog in pojav koronavirusne različice omikron.

'Predlog programa cepljenja ne prinaša nujno uvedbe obveznega cepljenja proti covidu-19'
27. 01. 2022 16.43Na Kliničnem inštitutu za medicino dela ocenjujejo, da bi bilo cepljenje proti covidu-19 po predlogu programa cepljenja za leto 2022 v trenutni situaciji svetovano večini zaposlenih. A kot dodajajo, predlog po njihovi oceni za zaposlene ne prinaša tudi nujno uvedbe obveznega cepljenja. Verjetneje je, da bo cepljenje po vzoru gripe priporočeno.

Ministrstvo: Pri odločitvi o cepljenju mora biti upoštevan glas delavcev
15. 01. 2022 09.30Kot izhaja iz odgovorov ministrstva za zdravje, predlagana sprememba pravilnika o cepljenju, ki bi nastopila letos, ne predstavlja podlage za uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19 za določene skupine zaposlenih oz. za tiste na izpostavljenih delovnih mestih. Kot poudarjajo, mora biti pri odločitvi o potrebnosti cepljenja za določeno delovno mesto upoštevan tudi glas delavcev.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Nobelova nagrada za medicino: odkritje receptorjev za temperaturo in dotik
04. 10. 2021 12.10Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke ameriškemu fiziologu Davidu Juliusu in armensko-ameriškemu molekularnemu biologu Ardemu Patapoutianu za odkritje receptorjev za temperaturo in dotik, je sporočil švedski inštitut Karolinska, ki podeljuje nagrade. Zaradi njunega odkritja lahko denimo znanstveniki zdaj bolje razumejo, kako zaužitje čilija v možganih izzove signale za občutek vročine, čeprav čili ni vroč, ali pa zakaj mentol hladi, je pojasnil profesor Andraž Stožer. Odbor inštituta sicer letos ni imel lahkega dela pri navezovanju stika z obema znanstvenikoma. Uspelo mu je šele s pomočjo njunih sorodnikov.

V Zagrebu oče umoril svoje tri otroke: 'Policija ga do zdaj nikoli ni obravnavala'
25. 09. 2021 09.29V zagrebškem okrožju Mlini so hrvaški policisti naleteli na grozljiv prizor. V stanovanju so namreč odkrila tri otroke, ki niso kazali znakov življenja. Za njihovo smrt sumijo očeta, ki so ga omamljenega našli v stanovanju. Zagrebška policija je sporočila, da 56-letnega storilca do zdaj nikoli niso obravnavali. Policistom, ki so našli trupla otrok, pa bo zagotovljena psihološka pomoč, so še dodali.

Cepljenje proti HPV tudi za dečke: 'Ne želimo umiranja za raki, ki se jih da preprečiti'
03. 09. 2021 11.59S tem šolskim letom je cepivo proti HPV brezplačno na voljo ne le učenkam, ampak tudi učencem šestih razredov. Strokovnjaki zdaj starše pozivajo, naj ne oklevajo in naj cepijo otroke. S tem lahko namreč v njihovi odrasli dobi preprečimo pojav raka in morda tudi prezgodnjo smrt.

Vlada sprejela predloga zakonov o investicijah in nujnih ukrepih v zdravstvu
17. 06. 2021 15.59Predlog zakona o investicijah v zdravstvo ureja zagotavljanje in porabo skoraj dveh milijard evrov v zdravstvu do leta 2031, predlog zakon o nujnih ukrepih pa določa začasne ukrepe za omilitev in odpravo posledic epidemije covida-19. Med drugim predvideva dodatek za izbiro specializacije iz družinske medicine. Vlada je sprejela tudi predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo posebnega prispevka najpozneje do 30. junija 2024.

V nedeljo 304 nove okužbe
08. 02. 2021 09.44Po podatkih Sledilnika covid-19 so pristojni v nedeljo opravili 3831 PCR- in hitrih antigenskih testov. Potrdili so 304 okužbe z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje števila potrjenih primerov trenutno znaša 1011.

'Ko družinski zdravniki ne zmorejo več, se sistem sesuje'
02. 11. 2020 10.40Predsednica Zdravniške zbornice Slovenija Zdenka Čebašek-Travnik je poudarila pomen družinske medicine v času koronakrize. Da so prav osebni zdravniki prvi v liniji, ko pacient potrebuje zdravniško pomoč, je izpostavila in opozorila na preobremenjenost zdravstvenega sistema. Paciente pa je pozvala, naj se, če le znajo, poslužujejo uporabe računalnika in e-pošte, telefonske linije pa naj bodo na voljo za najranljivejše.

V četrtek rekordnih 192 okužb s koronavirusom
25. 09. 2020 07.26Vlada je sporočila, da so v četrtek v Sloveniji potrdili 192 novih okužb s koronavirusom, kar je rekordno število do zdaj, rekordno pa je bilo tudi število testiranj, in sicer 3645. V bolnišnični oskrbi je 60 ljudi, na intenzivni negi 15. Iz bolnišnice so odpustili 11 oseb. Umrl ni nihče. "Vnosov v državo skoraj ni, ukvarjamo se z okužbami, ki se dogajajo v lokalnem okolju. Še vedno pa je preveč okužb neznanega izvora," je opozoril Kacin. Če se bo stanje še poslabšalo, bodo za vikend razpravljali o zaostritvi ukrepov. V CUDV Črna so potrdili že več kot 30 primerov koronavirusa.

Se ponavlja zgodba z azbestom? 'Tudi takrat so govorili, da je vse po zakonu in da ne škoduje'
19. 09. 2020 07.37Prebivalci Občine Kanal ob Soči že dolga leta opozarjajo na svoje zdravstvene in okoljske težave. Kljub temu Salonit Anhovo svojo dejavnost nemoteno nadaljuje, emisije pa je v vseh teh letih celo povečeval. Cementarna je neposredno odgovorna za tisoče uničenih življenj, smrti in uničenega okolja, opozarjajo v društvu Eko Anhovo in dolina Soče.

82 novih primerov: virus se širi v Pivki, okužbe na Policijski postaji Vič
15. 09. 2020 10.40V ponedeljek so pristojni v Sloveniji opravili 2247 testov na koronavirus in potrdili 82 novih okužb. V bolnišnici se trenutno zdravi 50 pacientov, od tega deset na intenzivni negi. Največ novih primerov so zabeležili v Ljubljani in Mariboru. Na sprejem bolnikov s covidom-19 se pripravlja Splošna bolnišnica Celje, obolele trenutno zdravijo v UKC Ljubljana in Maribor ter na Kliniki Golnik. Nove okužbe so potrdili v Pivki, med drugim v OŠ Pivka in družbi Pivka perutninarstvo.

Starši utopljenega 10-letnika: Nisva vedela, kje je najin otrok, nisva mogla do njega
03. 08. 2020 16.24Smrt 10-letnega dečka iz Ljubljane, ki se je utopil v reki Soči, še vedno odmeva. Starši so v pretresljivi izpovedi spregovorili o njihovem "najgrozljivejšem dnevu v življenju" in obenem opozorili, kako nehuman je sistem predajanja informacij svojcem ob takšnih tragičnih dogodkih. Kot navajajo, so bili o smrti obveščeni šele več ur po dogodku, stik s preostalima sinovoma so jima preprečile delavke CSD. Te se branijo, da so delovale po navodilih in da so skrušenim svojcem nudile psihosocialno pomoč v najtežjih trenutkih.

Največ okužb v domovih za starejše, šolstvu in trgovinah
28. 07. 2020 15.40V zadnjih dveh mesecih je bilo med posameznimi dejavnostmi največ okužb z novim koronavirusom potrjenih v domovih za starejše, kjer so potrdili 80 okužb. Sledi šolstvo s 54 potrjenimi okužbami, v trgovinah je bilo 37 okužb. V zdravstvu so potrdili 32 primerov okužbe, v gostinstvu pa 13, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Spravljivi toni: Zaščitne opreme v Hrastniku dovolj, pogovori o gradnji novega doma
23. 07. 2020 09.53V Sloveniji smo potrdili 27 novih okužb s koronavirusom. V Domu starejših Hrastnik je pozitivnih še devet oskrbovancev in dva zaposlena, tako da je skupno 39 okuženih. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je po obisku doma zagotovil, da imajo dovolj zaščitne opreme, zdravstveni minister Gantar pa miril, da potrebe po izolaciji občine Hrastnik ni. V celjski bolnišnici je okužen zdravstveni delavec z oddelka za intenzivno interno medicino, v celjskem vrtcu Tončke Čečeve v enoti Center pa strokovna delavka.

'Če bi potniki imeli masko tistih 20 minut, vozniku ne bi bilo treba osem ur voziti z njo'
24. 06. 2020 15.53Potem ko smo poročali o težkih delovnih pogojih, v katerih so primorani delati šoferji medkrajevnih avtobusov, so svoj vidik predstavili tudi delodajalci. V Arrivi pravijo, da proizvajalci vozil naknadne vgradnje zaščitnega pleksi stekla na teh avtobusih niso predvideli in bi bila zato ta varnostno vprašljiva. Svoj vidik ukrepov so predstavili tudi v Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije, kjer se med drugim zavzemajo za popolno fizično ločenost voznika od uporabnikov.

'Pogoji dela so neznosni: imam očala, masko, vizir ... Strah me je za potnike'
23. 06. 2020 16.35"Pogoji dela za voznike avtobusov na medkrajevnih linijah so povsem neživljenjski. Ker nam delodajalci niso postavili zaščitnega pleksi stekla, moramo obvezno nositi maske in vizirje. A to močno omejujejo vidno polje," pravi eden od voznikov, ki dela na Obali. "Ob tem da osem ur sedim pred vetrobranskim steklom, skozi katero pripeka sonce. Pred dnevi mi je postalo tako slabo, da sem moral ustaviti avtobus." V novih priporočilih NIJZ vizir sicer ni (več) omenjen.

Uradno: 18. maja se odpirajo vrtci in šole za učence prvega triletja
05. 05. 2020 15.09Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je ravnatelje vrtcev in šol tudi uradno seznanilo s časovnico, po kateri bo potekalo postopno odpiranje vzgojno-izobraževalnih ustanov. Tudi po njej velja, da se 18. maja odpirajo vrtci in šole za učence prvega triletja, medtem ko se učenci devetih razredov v šolo vračajo 25. maja.

Inštitut za otroške srčne bolezni z dovoljenjem za opravljanje zdravstvene dejavnosti
18. 07. 2018 15.03Ministrstvo za zdravje je Nacionalnemu inštitutu za otroške srčne bolezni izdalo dovoljenje za opravljanje zdravstvene dejavnosti. Za krajši delovni čas ima tako že zaposlene nosilce za pediatrijo, anesteziologijo, reanimatologijo in perioperativno intenzivno medicino in kardiovaskularno kirurgijo.

Nov uspeh slovenskega dijaka na področju nevroznanosti: iz Katmanduja prinesel srebrno medaljo
07. 11. 2017 12.00Domen Pregeljc, dijak 4. letnika Gimnazije Vič, je na azijsko-pacifiški konferenci mladih znanstvenikov v Katmanduju osvojil srebrno medaljo za raziskovalno delo na področju nevroznanosti. Njegove raziskave imajo pomembno vlogo pri razumevanju metabolizma živčnih prenašalcev ter s tem povezanih nevroloških bolezni.

FOTO: Peter S. nepreklicno priznal rezultat testa očetovstva, Rode vesel, da je tak, kot je predvideval
02. 10. 2012 11.20Nemški inštitut je ugotovil, da Franc Rode ni oče Petra Stelzerja. Kardinal je dejal, da je vedel, da so govorice brez podlage, a ga je zadeva vseeno globoko prizadela. "To, kar sem doživljal, je bila zame ena najbolj bolečih preizkušenj v življenju," je povedal Rode.