inštitut za biotehnologijo

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'
16. 03. 2021 06.00Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Ruski laboratorij bo raziskoval prazgodovinske viruse iz talečega se permafrosta
21. 02. 2021 18.34V ruskem državnem laboratoriju bodo preučevali prazgodovinske, že izginule viruse. Analizirali bodo namreč tkiva živali, ki so se skozi tisočletja ohranila v večno zamrznjenih tleh ruskega skrajnega severa – ob podnebnih spremembah in naraščajočih temperaturah pa se permafrost tali. V zadnjih letih so tako odkrili več dobro ohranjenih ostankov živali. Raziskavo so začeli z analizo vsaj 4500 let starega tkiva konja.

Odslej bomo lahko kakovost zaščitnih mask preverili v Sloveniji
14. 09. 2020 14.22V Sloveniji je odslej mogoče preveriti kakovost zaščitnih mask, s preskusi prepustnosti na dihanje, učinkovitosti filtracije na bakterije in biokompatibilnost mask in materialov tujih proizvajalcev in domačih podjetij. Tako lahko slovenski uvozniki in proizvajalci zdaj v bistveno krajšem času zaščitne maske in ostale materiale preskusijo in s tem potrdijo skladnost v Sloveniji.

'DNK je lahko pameten gradbeni material za tvorbo popolnoma novih struktur in oblik'
18. 02. 2016 13.51Raziskovalci Kemijskega inštituta so našli način za pripravo molekulskih struktur, pri katerih se veriga molekul v določenem vrstnem redu zelo hitro spontano zvije v želeno nanostrukturo. Avtorji menijo, da bodo molekulski vozliči, ki se križajo več kot 30-krat, omogočili pripravo trdnejših nanomaterialov "z zanimivimi lastnostmi".

Reprodukcijsko kloniranje ni potrebno
26. 11. 2001 00.00Novica, da so v ZDA klonirali človeški zarodek je nemudoma obšla svet in svetovno javnost dodobra razburila. Odmevi so v glavnem negativni in odklonilni, spet pa so oživele razprave o smiselnosti kloniranja. O vsem tem smo se pogovarjali z dr. Radovanom Komelom z Inštituta za biotehnologijo medicinske fakultete v Ljubljani.

Objavili genetsko karto polovice človeških genov
08. 10. 1998 15.20Znanstveniki so objavili genetsko karto skoraj polovice človeških genov in njihovih zapisov na kromosomih, s katero želijo olajšati ugotavljanje in zdravljenje bolezni. Po ocenah nosilca projekta, Nacionalnega informacijskega centra za biotehnologijo (NCBI), bo nova genetska karta povečala možnosti za določitev genov, ki so odgovorni za bolezni, pomembno pa bo prispevala tudi k razumevanju biologije človeka.