inštitut jožefa stefana

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'

16. 03. 2021 06.00

Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

IJS: Epidemija stagnira, a nas novi sevi že dohitevajo

14. 03. 2021 15.46

"Potrudimo se krivulje obrniti čim bolj strmo navzdol, ker nas dohitevajo novi bolj kužni sevi, ki se v trenutnih pogojih hitro razmnožujejo," so v aktualni projekciji širjenja bolezni covid-19 v Sloveniji zapisali na Institutu Jožefa Stefana. Po njihovih ocenah je reprodukcijsko število R spet nekoliko naraslo in znaša 1 (dan prej 0,92). V soboto je še veljalo, da bi povprečno število pozitivnih oseb lahko padlo pod 300 na dan do konca aprila. "Dokler epidemija ne bo začela vidno upadati, ne bomo podajali napovedi, ker so negotovosti prevelike," pa so zapisali danes.

Kriterije za razglasitev epidemije bi lahko presegli že v soboto

16. 10. 2020 21.44

Epidemiološki podatki kažejo, da se v državi hitro približujemo t.i. rdeči fazi, ki pomeni ponovno razglasitev epidemije in prinaša dodatno zaostritev ukrepov. Pogoja, da se vlada za to odloči, sta tako rekoč že skoraj izpolnjena. Na Inštitutu Jožefa Stefana ocenjujejo, da bomo kriterije za rdečo fazo presegli že v soboto.

Projekcije širjenja covida-19 v Sloveniji: v tednu dni smo lahko v 'rdečem'

12. 10. 2020 15.50

Na Institutu Jožefa Stefana so pripravili novo poročilo o tem, kaj kažejo podatki v zvezi z aktualno epidemiološko sliko v Sloveniji, ter projekcije, kakšen bi lahko bil glede na trenutno stanje trend širjenja okužb v prihodnjih dneh in tednih. Kot kaže, epidemiološka služba več ne zdrži pritiska virusa, ugotavljajo raziskovalci. Zadnji kriterij za prehod na rdeči seznam ukrepov v drugem valu pa bo, če se napovedi uresničijo, predvidoma presežen 19. oktobra. "Če nam epidemije ne bo uspelo pravočasno ustaviti, nas bo ustavila ona, kajti naraščajoče eksponentne funkcije se ne da premagati," svarijo na inštitutu.

Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco bo v Ljubljani

11. 04. 2019 14.41

Unesco je soglasno podprl predlog Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport za ustanovitev mednarodnega raziskovalnega centra umetne inteligence v Ljubljani. Predlog ministrstva predvideva, da bi na začetku center gostili na Inštitutu Jožefa Stefana, ki velja za pionirja tem področju.

Umetna inteligenca za zaznavanje učnih težav otrok

01. 06. 2017 17.58

Sistem Metis uporablja algoritme umetne inteligence in strojnega učenja za napovedovanje, kateri učenci bodo verjetno imeli učne težave na koncu semestra. Poleg tega je uporabnikom na voljo tudi orodje za dodatno pomoč učencem pri odpravljanju težav.

Kaj vse bi Slovenija lahko postala, če bi se tisti z znanjem povezali s proizvajalci?

17. 01. 2017 18.12

Si predstavljate, da bi dobili dobro idejo za izdelek in bi lahko, namesto da sami preizkušate različne materiale, enostavno potrkali na vrata Inštituta Jožefa Stefana in tam znanstvenike prosili za nasvet? Obrtniki in podjetniki iz skoraj 35 podjetij so iz prve roke izvedeli, kaj jim lahko tam ponudijo.

Žoga, ki ne neha skakati, dinozaver, ki pobira igrače … Tako je videti, ko ideje naših otrok postanejo resničnost

11. 06. 2015 15.37

Otroci so narisali, kakšni so njihovi sanjski stroji, dijaki in študentje pa so njihove ideje skupaj s svojimi mentorji v okviru mednarodne iniciative MyMachine dejansko uresničili in sedaj postavili na ogled.

Politiki radi govorijo, da je znanost treba podpirati. A realnost?

23. 03. 2015 18.52

Na Inštitutu Jožef Stefan so se začeli tradicionalni dnevi, ki so seveda poimenovani po Stefanu. To je čas, ko naši znanstveniki lahko pokažejo, kakšne izjemne rezultate so dosegli. Je pa tudi čas, da se zamislijo nad prihodnostjo.

Bodo roboti zamenjali tudi voditelje informativnih oddaj?

11. 10. 2013 21.22

Večkrat nagrajeni japonski genij Hiroši Išiguro je obisk v Sloveniji končal pred polno predavalnico inštituta Jožefa Stefana. Svojega dvojnika je moral pustiti v Trbovljah, razkril pa je, da je kot otrok želel postati slikar, ker pa mu slikanje ni šlo najbolje od rok, se je lotil računalništva.

Bodo našli novo fiziko?

21. 11. 2011 10.49

Na Japonskem s pomočjo slovenskih znanstvenikov iščejo novo fiziko. Med drugim želijo dokazati, da živimo v več kot tridimenzionalnem svetu, česar se ne zavedamo, podobno kot mravlja na veji, ki se giblje le v dveh in ne treh smereh.

Podpora za primorsko univerzo

15. 01. 2003 00.00

Odbor DZ za kulturo, šolstvo, znanost in šport je s 17 glasovi za in nobenim proti podprl odlok o ustanovitvi Univerze na Primorskem. Slovenija bo tako po ljubljanski in mariborski dobila še tretjo, Univerzo na Primorskem.

Čokova za sodelovanje s Hrvaško

08. 06. 2001 00.00

Ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok je na uradni obisk sprejela ministra za znanost in tehnologijo Republike Hrvaške Hrvoja Kraljevića s sodelavci.

Praznovanje Štefanovih dnevov

17. 03. 2000 17.12

<a href=http://www.ijs.si/ target=_new>Inštitut Jožef Stefan</a> letos že osmo leto zapored praznuje Štefanove dneve, obletnico rojstva slovenskega fizika, rojenega 24. marca 1835. Praznovanje bo potekalo od 20. do 24. marca, podelili pa bodo tudi Zlate znake Jožefa Stefana.