inštitut jožef stefan

Slovenski fizik odkril pojav, povezan s koncem vesolja
07. 03. 2025 13.52V sodelovanju s kolegi iz Velike Britanije in Nemčije je slovenski fizik dr. Jaka Vodeb s kvantno simulacijo pridobil dragocen vpogled v razpad lažnega vakuuma. Po novih spoznanjih bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart. Vendar šele čez več milijard let.

Zdravnik, ki je na voljo 24 ur dnevno
10. 01. 2025 18.56Bi si želeli zdravnika, ki je na voljo 24 ur na dan? Prav to skušajo omogočiti na Inštitutu Jožef Stefan, kjer so testno zagnali sistem umetne inteligence, imenovan HomeDOCtor oziroma domači zdravnik. Ta ponuja nasvete za blage do zmerne zdravstvene težave oziroma oceni, kdaj je priporočljiv obisk zdravnika. Kar bi, so prepričani, lahko nekoliko pomagalo zmanjšati število posvetov in pregledov v ambulantah. Poudarjajo pa, da to ni nadomestilo za strokovno zdravniško svetovanje.

Projekt Squash: v Sloveniji bodo razvijali kvantno tehnologijo
22. 10. 2024 19.24Slovenija napoveduje, da jo bo čez nekaj let ves svet poznal kot državo, kjer se razvijajo najnovejše kvantne tehnologije. In ne, to ni napovednik za kak znanstvenofantastični film. Na Inštitutu Jožef Štefan so predstavili konkreten projekt. Projekt Squash namerava k nam privabiti znanstvenike z vsega sveta, da bodo tu premikali meje znanosti.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Reaktor in zajtrk Nasinih astronavtov
13. 03. 2024 19.23Zakaj je jedrska energija pomembna, je Slovenija pri tem samozadostna in koliko je sevanje pravzaprav nevarno? O vsem tem so govorili na Inštitutu Jožef Stefan, kjer so nas s pomočjo zanimivega eksperimenta podučili o radioaktivnosti, nas popeljali okoli reaktorja, obenem pa smo pokusili tudi zajtrk, ki ga bodo morda jedli Nasini astronavti.

Pomemben korak k reševanju potreb po čisti energiji
15. 12. 2023 12.11Slovenski raziskovalci so pri študiju minerala rutila opazili, da ta material spontano cepi vodo na ione. Njihova raziskava odpira novo smer v raziskavah katalitske cepitve vode in predstavlja pomemben korak za reševanje vse večjih svetovnih potreb po čisti energiji, so sporočili z Instituta Jožef Stefan.

Kaj ima umetna inteligenca z vodenjem?
20. 11. 2023 00.15Blejski inštitut za voditeljstvo na področju digitalne preobrazbe in umetne inteligence (BILDAI) bo povezal napredne tehnologije in deležnike.

Sanacija celotne Mežiške in dela Dravske doline bo dolgotrajna
08. 09. 2023 11.52Po ujmi, ki je s težkimi kovinami onesnažen mulj nanosila po celotni Mežiški dolini in tudi v Dravsko dolino, na ministrstvu za okolje skupaj z NIJZ pripravljajo "nabor ukrepov za sanacijo celotne Mežiške doline in verjetno, glede na rezultate, tudi del Dravske doline", so pojasnili na ministrstvu. Takšno sanacijo pričakujejo tudi župani.

Se kdaj sprašujete, kako visok bo vaš otrok, ko odraste?
18. 06. 2023 20.20Zdaj lahko starši ugibanja preverite z modelom napovedovanja končne višine otrok in mladostnikov, ki so ga razvili strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan in Fakultete za šport. Model umetne inteligence uporablja obsežne podatke o višini otrok, ki jih že desetletja v šolah zbirajo za športnovzgojni karton. Na voljo je tudi pediatrom in šolskim zdravnikom.

12.000 evrov za 60 dni v postelji. Služba, ki je vse prej kot sanjska
30. 05. 2023 16.31Ste te dni na spletu zasledili oglas, da lahko z mirovanjem v postelji zaslužite 12.000 evrov? Oglas je resničen, tudi zaslužek, res pa je, da je pot do denarja zelo zahtevna. Gre za raziskavo 'bed rest' pod okriljem Evropske vesoljske agencije, prvič pa bo potekala v Sloveniji, in sicer pod okriljem Instituta Jožef Stefan.

Znanstveniki Inštituta Jožef Stefan del oglasa znamke Adidas
28. 01. 2023 19.46Kako so znanstveniki Inštituta Jožef Stefan postali del oglasa za športne copate Adidas? Z obsežno raziskavo so med drugim potrdili obstoj številnih statistično pomembnih razlik stopal med regijami in spoloma, s tem pa postavili nove standarde za izdelavo obutve. Njihove izsledke je pri izdelavi novega ženskega športnega čevlja uporabil tudi nemški športni velikan Adidas. Raziskovalci verjamejo, da bo temu sledilo še več čevljarskih podjetij.

Slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v zrnih toče
06. 10. 2022 12.18Pred dobrimi tremi leti je ekstremno debela toča, ki je v premeru merila tudi deset centimetrov in več, v krajih ob Kolpi razbijala strehe, uničevala avtomobile in opustošila posevke. Slovenski znanstveniki so štiri zrna vzeli pod drobnogled in v njih kot prvi na svetu odkrili mikroplastiko. Slednja bi lahko bila eden od dejavnikov pri nastanku tako debele toče.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal
18. 06. 2022 17.02Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Dva milijona evrov za projekt slovenske znanstvenice, ki bo razvijala biofilm
17. 03. 2022 13.02Vodji raziskovalne skupine inštituta InnoRenew CoE in profesorici Univerze na Primorskem Anni Sandak je kot prvi ženski v Sloveniji uspelo pridobiti projekt Evropskega raziskovalnega sveta (ERC) za utrjevanje samostojne raziskovalne kariere. Z dva milijona evrov vrednim projektom bo Sandakova z ekipo razvijala biofilm, ki med drugim ščiti površine biomaterialov, betona, plastike in kovin. Ena od njegovih izjemnih funkcij je naravno samozdravljenje.

Komunikator znanosti 2021 je Alojz Ihan
27. 01. 2022 12.37Naziv Komunikator znanosti za leto 2021, ki ga podeljuje Slovenska znanstvena fundacija (SZF), je pripadel kliničnemu mikrobiologu in imunologu Alojzu Ihanu. Ta se je odlikoval v obsežnem seznanjanju javnosti o razvoju epidemije covida-19 s pomočjo objav v tisku, izhaja iz utemeljitve nagrade.

So maske tipa FFP2 res učinkovitejše?
18. 01. 2022 19.55Od srede se bodo morali zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu in šolstvu po visokotveganem stiku sedem dni testirati ali samotestirati vsak dan in uporabljati zaščitno masko FFP2. Tisti, ki ne delajo v zdravstvu, mask tipa FFP2 ne potrebujejo, za splošno populacijo zadostujejo kirurške maske, so prepričani strokovnjaki. Res pa je, da maske tipa FFP2 zdržijo dlje – če jih znamo pravilno uporabljati.

Stroka po besedah Hojsa predlagala strožji nadzor na mejah
21. 12. 2021 13.21Bo vlada prepovedala silvestrovanja in zaostrila pogoje za vstop v Slovenijo? Tudi o tem so danes razpravljali ministri in strokovna skupina za covid-19. Medtem ko minister za zdravje opozarja pred odlašanjem z zaostrovanjem ukrepov, je minister za gospodarstvo prepričan, da so razmere dovolj dobre za opuščanje omejitev. Tako minister Počivalšek kot obrtniki in podjetniki soglasno nasprotujejo zapiranju ali omejevanju gospodarstva, strinjajo pa se, da je treba spoštovati pogoj PCT, najbolj prizadetim panogam pa zagotoviti ukrepe pomoči.

Prostih le še devet covidnih intenzivnih postelj, odprli še 10 dodatnih
13. 11. 2021 17.34Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je povedal, da je v državi prostih še devet covidnih intenzivnih postelj. Z direktorji covidnih bolnišnic so se zato na večernem sestanku dogovorili, da bodo bolnišnice kapaciteto covidnih intenzivnih oddelkov povečale za 10 dodatnih postelj. Prihodnji teden bodo bolnišnice covidnim bolnikom namenile maksimalne kapacitete. A glavna ovira niso postelje ali prostor, temveč pomanjkanje kadra, opozarja Vindišar.

IJS: Epidemija je predvidoma dosegla vrh četrtega vala
12. 11. 2021 17.22Institut Jožef Stefan v svoji najnovejši napovedi ocenjuje, da je epidemija predvidoma dosegla vrh četrtega vala glede na število pozitivnih testov. Vrh bo v enotah intenzivne terapije predvidoma dosežen v zadnjem tednu novembra zaradi časovnega zamika od pozitivnega testa do hospitalizacije. Predvidoma bo na intenzivnih oddelkih več kot 250 covidnih bolnikov, verjetno pa jih ne bomo presegli 300.

V aplikaciji VešKajJeš po novem tudi podatki o sladilih
10. 11. 2021 14.03Proizvajalci hrane in pijač v vse več živil dodajajo sladila v zadnjih letih, predvsem v brezalkoholne pijače, je pokazal rezultat raziskave, ki jo je izvedel Inštitut za nutricionistiko v Sloveniji. Strokovnjaki so si enotni: sladila kljub zmanjšani energijski vrednosti niso optimalna izbira. Raziskovalci pa so v nekaterih pijačah odkrili kar pet različnih sladil. Da bi potrošniki na čim bolj enostaven način izvedeli, ali so dodana hrani in pijači, so ustvarjalci VešKajJeš aplikacijo posodobili tako, da se prehranski semafor pri živilih s sladili obarva sivo.

Projekcija IJS: od začetka epidemije se je okužila približno slaba polovica prebivalstva
20. 08. 2021 15.41Institut Jožef Stefan v svoji novi projekciji širjenja covida-19 v Sloveniji ocenjuje, da je trenutno lokalno reprodukcijsko število okoli 1,30, kar je manj kot pri sedemdnevnem povprečju. Kljub temu pa bomo ob trenutnem trendu razvoja epidemije v rdečo fazo (po kriterijih ECDC) po izračunih predvidoma prešli že konec avgusta. Od začetka epidemije se je sicer okužila približno slaba polovica prebivalstva.

IJS: Čim prej bi se morali cepiti vsaj vsi starejši od 40 let
02. 08. 2021 16.36Če želimo četrti val epidemije covida-19 omejiti in preprečiti obremenjevanje bolnišnic, je priporočljivo, da se vsaj vsi starejši od 40 let čim prej cepijo in s tem zaščitijo pred hujšim potekom bolezni. Zaželena precepljenost odrasle populacije je nad 90 odstotkov, so zapisali na Institutu Jožef Stefan.

PCT nujen za udeležbo na dogodkih in shodih, organizatorji morajo to preverjati
22. 07. 2021 09.46Izpolnjevanje pogoja PCT je odslej nujno za udeležbo na dogodkih in shodih, organizatorji pa bodo morali preverjati izpolnjevanje pogoja. V sredo so v Sloveniji potrdili 69 novih okužb. Opravili so 1446 PCR-testiranj. Umrla je ena oseba. Hospitaliziranih je 27 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je sedem.

IJS: Prevladujočo vlogo pri razvoju epidemije imajo uvožene okužbe, a naraščajo tudi lokalne
21. 07. 2021 15.56Epidemija še vedno narašča, ugotavlja Institut Jožef Stefan (IJS) tudi v najnovejši projekciji širjenja novega koronavirusa. Smo v obdobju, ko imajo dominantno vlogo pri razvoju epidemije uvožene okužbe, vendar v njihovi senci verjetno že narašča lokalno okuževanje, pravijo.

IJS: V oranžni fazi čez 10 dni, v zeleni šele avgusta
07. 06. 2021 12.55Inštitut Jožef Stefan je objavil novo napoved širjenja epidemije, v kateri ugotavlja, da je Slovenija postala rdeči otok sredi Evrope. Reprodukcijsko število smo sicer uspeli znižati na 0,88, a to ni dovolj, če se želimo uspešno zoperstaviti bolj kužnim različicam virusa. Morali bi ga spustiti pod 0,7, kar pa nam bo "z dovolj hitrim cepljenjem predvidoma še pravočasno uspelo", so optimistični raziskovalci IJS.

Epidemija predvidoma počasi upada, v rumeno fazo bi lahko prešli maja
30. 04. 2021 18.09Strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan so pripravili nove projekcije širjenja okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. Kot je zapisano na njihovi spletni strani, epidemija predvidoma počasi upada, ocenjeno reprodukcijsko število pa znaša 0,96. Poleg tega ocenjujejo, da bi ob enakem trendu razvoja epidemije lahko v rumeno fazo prešli sredi maja.

Vlada skrajšala policijsko uro, tri regije postajajo rdeče
24. 03. 2021 16.29Vlada je ob slabšanju epidemiološke slike spremenila nekatere omejitvene protikoronske ukrepe. Policijska ura bo po novem krajša, veljala bo od 22. do 5. ure zjutraj. Tri regije se bodo obarvale rdeče – koroška, obalno-kraška in goriška. Prehajanje v in izven teh regij bo prepovedano. Šole in trgovine pa ostajajo odprte. Za vstop v Slovenijo bo posameznik po novem potreboval negativni PCR-test. Spremembe bodo v veljavo vstopile dan po objavi v Uradnem listu.

Število hospitaliziranih nad 500. 'Vse bolnišnice so spet covidne bolnišnice'
23. 03. 2021 09.36V ponedeljek je bilo ob 5022 opravljenih PCR-testih potrjenih 981 okužb z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na dan znaša 829. V bolnišnici zdravijo 507 covidnih bolnikov, intenzivno zdravljenje jih potrebuje 96. Zaradi slabšanja epidemiološkega stanja so vse bolnišnice spet covidne bolnišnice, je povedal koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'
16. 03. 2021 06.00Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Računalniški model, ki vladam predlaga, katere ukrepe naj sprejmejo med epidemijo
14. 03. 2021 19.49Skupina raziskovalcev Instituta Jožef Stefan se je udeležila posebnega tekmovanja, na katerem so morali izdelati računalniški model, ki bi ocenil, katere ukrepe naj vlade sprejemajo med epidemijo. Naši znanstveniki so osvojili drugo mesto in dobili več kot 200.000 evrov nagrade. Nekoliko manj navdušujoče pa je slišati, kaj je računalnik predlagal vladi. A moramo vedeti, da so želeli s tem modelom razviti dobro orodje za ljudi, ki odločajo. Računalnik namreč še ne zna oceniti, kakšne so naše vrednote in kaj res hočemo.