inštitut danes je nov dan

Širitev Onkološkega inštituta: vlada zagotovila 42,8 milijona evrov

10. 04. 2025 18.40

Vlada je v načrt razvojnih programov za obdobje 2025-2028 uvrstila nov projekt Onkološki inštitut Ljubljana – dozidava. Za širitev bolnišnice pa je vlada zagotovila 42,8 milijona evrov. Informacijo je vodstvu osebno prenesel premier Golob med obiskom inštituta. Premier in ministrica za zdravje Valentine Prevolnik Rupel sta z vodstvom Onkološkega inštituta Ljubljana sicer govorila o spremembah v organizaciji zdravljenja onkoloških bolnikov. Po besedah ministrice so se dogovorili, da do konca aprila pogledajo, kakšne so možnosti, ter najdejo najboljšo možno rešitev za bolnike.

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih

20. 02. 2025 06.00

Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

Na slovensko državno tožilstvo vložili kazensko ovadbo zoper izraelsko vodstvo

22. 11. 2024 13.40

Zoper Izrael je bila vložena kazenska ovadba na slovenskem državnem tožilstvu za kazniva dejanja genocida, hudodelstev zoper človečnost in vojnih hudodelstev. Vložila jo je koalicija nevladnih organizacij. Propalestinske nevladne organizacije pa so na sodišču v Haagu nizozemsko vlado obtožile, da ni storila dovolj, da bi preprečila genocid, ki ga Izrael po njihovem mnenju izvaja v Gazi. Prav tako so od vlade zahtevale ustavitev izvoza orožja v Izrael.

Klic na pomoč: (pre)stari obsevalniki, kemoterapija v hrupu in na hodniku ...

05. 09. 2024 06.00

Mariborski onkološki bolniki kličejo na pomoč. Kot opisujejo, v zadušljivi smrdljivi kleti mariborske onkologije na obravnavo čakajo vse do večera, stojijo v dolgih kolonah, kemoterapije prejemajo na hodnikih, v hrupu. Bojijo pa se, da bodo ostali brez zdravljenja v Mariboru. In da se bodo morali v izredno ranljivem stanju v najpomembnejši bitki za življenje voziti v Ljubljano. "Iskrena bom. Bojazen je upravičena," opozarja namestnica predstojnice Oddelka za onkologijo v Mariboru Tamara Petrun.

'Otroci, ki vedo, da pes ni samo ljubljenček, bodo odrasli v odgovorne lastnike'

26. 08. 2024 06.03

''O veličini naroda in o njegovi moralni razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali," Gandhijeve besede povzameta Tina in Urška iz Zavoda Raziskovalni inštitut pes, ki se zavzema za dobrobit psov in njihovo sprejemanje v družbi. S kampanjo Pes ni igrača ozaveščata ljudi, da psi niso zgolj lepi, srčkani in zvesti – priti do takšnega ljubkega, zvestega in vzgojenega psa je po navadi vse prej kot romantično. Zato je pred nakupom ali posvojitvijo psa treba temeljito razmisliti, ali smo pripravljeni spremeniti oz. prilagoditi svoj življenjski slog njegovim potrebam, opozarjata.

Evropa v primežu vročinskega vala

13. 08. 2024 11.59

Velik del Evrope je v primežu vročinskega vala, ki naj bi te dni dosegel vrhunec. V Italiji za 19 večjih mest od Sicilije do Trsta velja rdeče opozorilo zaradi visokih temperatur. Nov vročinski val je zajel tudi Hrvaško in druge države na Balkanu, kjer bodo temperature ponekod presegle 40 stopinj Celzija.

S kampanjo opozarjajo na škodljive posledice kratkoročnega oddajanja stanovanj

27. 05. 2024 13.07

Zavod Danes je nov dan je zagnal kampanjo, s katero želi v času javne razprave o osnutku novega zakona o gostinstvu opozoriti na škodljive posledice kratkoročnega nereguliranega oddajanja nepremičnin prek spletnih platform, kot sta Airbnb in Booking. Z osnutkom se strinjajo, a predlagajo določene zaostritve.

Otroci v Sloveniji imajo občutek, da njihov glas ni slišan

20. 11. 2023 07.33

Svetovni dan otrok v Sloveniji poteka pod geslom "Svet smrdi, če ne upošteva mladih!" in v ospredje postavlja participacijo otrok in mladih. Pri nas je odslej na voljo nujno potrebna Unicefova platforma U-Report, ki omogoča, da je glas otrok in mladih slišan, so sporočili iz organizacije.

Socialni transferji in pokojnine se bodo vendarle usklajevali z inflacijo

16. 11. 2023 15.21

Vlada je sprejela dopolnila k predlogu zakona o izvrševanju državnega proračuna. Predlaga črtanje določbe, po kateri se osnovne plače v javnem sektorju v letu 2024 ne bi uskladile. Socialni transferji bi se v letu 2024 uskladili v višini 70 odstotkov rasti cen življenjskih potrebščin, pokojnine pa že januarja v višini 8,2 odstotka. Inštitut 8. marec je ob tem izrazil zadovoljstvo, da je minister za finance napovedal sprejem amandmaja, ki bo predčasno uskladil pokojnine.

V novem atlasu preverite, katere naravne nesreče so bile v vašem kraju

09. 11. 2023 15.01

Na Oddelku za naravne nesreče pri Geografskem inštitutu Antona Melika ZRC SAZU so izdelali spletni Geografski atlas naravnih nesreč v Sloveniji. Obsega podatke o zgodovinskih naravnih nesrečah v državi in podatke o nevarnosti za najpogostejše tipe naravnih nesreč na določenih lokacijah. Posvečen je 100. obletnici rojstva slovenskega geografa Ivana Gamsa.

'Mala delavska ustava' pod plazom očitkov zaradi neusklajenih ukrepov

20. 10. 2023 11.55

Vlada je na dopisni seji v predlog novele Zakona o delovnih razmerjih vključila dodatne spremembe s področja zaščite žrtev nasilja v družini, in sicer možnost sklenitve krajšega delovnega časa. Delodajalci opozarjajo, da so tudi ti ukrepi neusklajeni in da so v predlog novele prišli mimo pogajanj na željo nevladnikov, med njimi Inštituta 8. marec.

Odbor za zunanjo politiko obsodil napad Hamasa

11. 10. 2023 12.50

Odbor za zunanjo politiko (OZP) je na seji obsodil napad palestinske skupine Hamas na Izrael, obe strani pa pozval k spoštovanju mednarodnega prava ter vrnitvi k mirovnim pogovorom. Opozicija je bila ob tem posebej kritična do Levice, ki da s svojimi stališči ruši enotnost slovenskega odziva na zadnje dogajanje na Bližnjem vzhodu. Več organizacij in gibanj, med njimi prvopodpisano Gibanje za pravice Palestincev, je medtem v javnem pismu premierja Roberta Goloba in zunanjo ministrico Tanjo Fajon pozvalo k takojšnjemu umiku "podpore izraelski okupacijski politiki".

Promet s Krima spet stekel, na jugu in vzhodu Ukrajine novi napadi

18. 07. 2023 07.20

Potem ko sta v ponedeljek zjutraj dve eksploziji zaustavili promet na krimskem mostu, ki povezuje polotok Krim s celinsko Rusijo, je promet po poškodovanem vozišču deloma že stekel. Napad namreč ni poškodoval podpornih stebrov. Moskva je za eksploziji okrivila Ukrajino, ta odgovornosti ne prevzema. V noči na torek je jug in vzhod Ukrajine zadel nov val ruskih raket in dronov iranske izdelave. Poškodovana je bila pristaniška infrastruktura v Odesi.

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli

22. 04. 2023 07.00

Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

'Brutalne' najemnine in 'oderuški' krediti: 'Privilegij je, da si suženj banke'

05. 04. 2023 06.00

150 povprečnih plač mora danes odšteti posameznik, da bi si lahko privoščil nakup 50 kvadratov velikega rabljenega stanovanja v Ljubljani. Obrestne mere za stanovanjska posojila so že nad štirimi odstotki, zato je zanimanja za kredite manj. Na najemnem trgu medtem vladata negotovost in nestabilnost, za garsonjero je treba odšteti tudi do 900 evrov mesečno. Prišli smo do točke, ko je obrok kredita pogosto nižji od najemnine, a je danes privilegij že to, da ti banka posojilo odobri, saj se število kreditno sposobnih prebivalcev z leti zmanjšuje. Se torej bolj splača živeti v najemu ali kupiti lastno stanovanje? Vlada napoveduje poostren nadzor nad najemnim trgom, na mizi je tudi predlog regulacije rasti najemnin.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Nika Kovač: Bojim se nedelje

25. 11. 2022 14.36

Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, velja za neustrašno. Fizični napad, katerega tarča je bila pred kratkim, je pri njenih prizadevanjih ni ustavil, pač pa jo je le še bolj spodbudil. Boji pa se nedelje. Dneva, ko si želi, da bi Slovenci in Slovenke na referendumu o RTV Slovenija glasovali ZA in s tem znova pokazali, v kakšni državi si želijo živeti. Pojasnila nam je, kaj pravzaprav pomeni glas za in zakaj je tako pomembno, da ga ljudje oddajo.

Okužbe s salmonelo v štirih regijah, tudi v Ljubljani

23. 11. 2022 09.14

V vzhodni Sloveniji so zaznali povečano število okužb s salmonelo. Do zdaj je potrjenih 19 primerov, ki jih obravnavajo območne enot NIJZ Ravne, Murska Sobota, Celje in Ljubljana. Epidemiološka preiskava je še v teku, so pa vzorce vzeli v enem od mesno pridelovalnih obratov, ki med drugim proizvaja tudi biftek. Čeprav neposredne povezave med okužbami in mesnim izdelkom še niso potrdili, je okuženim skupno zaužitje prav tega živila. Kot kaže, naj bi se okužili v času martinovanja.

Nika Kovač: Danes sem glasovala z veseljem

22. 11. 2022 07.28

Začelo se je predčasno glasovanje pred nedeljskimi zakonodajnimi referendumi. Če v nedelji ne boste mogli na volišča, lahko glas za ali proti oddate vsak dan do četrtka med 7. in 19. uro. V Inštitutu 8. marec so to že naredili, ob tem pa poudarili, da je udeležba na referendumu pomembna in da lahko pokažemo, v kakšni družbi želimo živeti.

'Demonizacija članov in funkcionarjev SDS se izvaja že več let'

02. 11. 2022 11.51

Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je spregovorila o nadaljnjih potezah SDS in pričakovanjih glede ravnanja vodstva DZ po napadu na poslanca SDS Branka Grimsa. Kot je povedala, ji je predsednica DZ odgovorila, da njen predlog o varovanju poslancev na poti od DZ do garažne hiše podpira in da se bodo o tem pogovorili po počitnicah. "Mi pa menimo, da je narava dogodka taka, da bi bilo to treba narediti takoj," je še dejala. Kot pravi Godčeva, se demonizacija in črnitev članov SDS izvaja že več let, še dodatno spodbudo za napade pa so posameznikom dajali protesti v zadnjih dveh letih, ki so jim "legitimnost dajali tudi izvoljeni funkcionarji nekaterih strank".

Se sprašujete, ali zaužijete premalo ali preveč vitamina D? Novo orodje za vašo dilemo

02. 11. 2022 06.00

Drugega novembra obeležujemo svetovni dan vitamina D. V zadnjih letih vse več ljudi posega po tem prehranskem dodatku, mnogi pa se še vedno sprašujejo, kdaj je primerno dodajati vitamin D in v kakšnih odmerkih. Raziskovalci so ugotovili, da nekateri prebivalci sicer poročajo o dodajanju vitamina D s farmacevtskimi pripravki, vendar je njihov dnevni odmerek lahko prenizek, nekateri pa celo poročajo o zelo visokih odmerkih tega vitamina, ki že predstavljajo zdravstveno tveganje.

Stanovanjski stroški so veliko breme za dobro petino Slovencev

31. 10. 2022 13.35

Najemnina, zavarovanje, stroški rednega vzdrževanja in popravil, obresti za stanovanjski ali hipotekarni kredit, stroški za vodo, kanalizacijo, odvoz odpadkov, elektriko, plin, ogrevanje, redno vzdrževanje, popravila ... so izdatki, ki jih upoštevamo, ko računamo, kolikšni del plače nam odškrtnejo stanovanjski stroški na leto. Lani je 22 odstotkov slovenskih gospodinjstev potožilo, da plačevanje stanovanjskih stroškov zanje predstavlja veliko breme, za 6 od 10 gospodinjstev so bili ti stroški srednje veliko breme. V slabih stanovanjskih razmerah je lani živelo 19 odstotkov Slovencev, 98 odstotkov pa jih je zatrdilo, da so lani lahko primerno ogrevali svoje domove, kažejo podatki Sursa.

'Za dostojno življenje najemnina ne sme presegati 30 odstotkov družinskega prihodka'

20. 10. 2022 10.39

Inštitut za druga vprašanja Danes je nov dan je predstavil poročilo Neznosna negotovost bivanja: stanje na ljubljanskem najemnem trgu, s katerim želi opozoriti na nevzdržne pogoje in nujnost javne intervencije na lokalni in nacionalni ravni.

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'

04. 09. 2022 09.04

V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Sindikati ostro proti Jankoviću: Mesto podreja izkoriščevalskim korporacijam

17. 08. 2022 11.13

Če bi imeli dostojne pogoje za opravljanje svojega dela ne glede na to, koliko dostav s kakšnimi razdaljami opravijo, ne bi bili prisiljeni v hitenje na cesti, so se v sindikatu Mladi plus odzvali na odločitev, da morajo kurirji Wolta in Glova v Ljubljani nositi identifikacijske številke, ki naj bi olajšale sankcioniranje v primeru neprimerne vožnje.

Obljubo o demokratičnem soodločanju držala manj kot polovica županov

18. 07. 2022 09.30

56 slovenskih županov se je v aktualnem mandatu zavezalo k izvajanju procesa demokratičnega soodločanja, pri katerem o porabi dela proračunskih sredstev neposredno odločajo občani. Obljubo o participativnem proračunu pa je izpolnilo le 24 županov, navaja inštitut Danes je nov dan. Skupno v demokratičnih procesih soodločanja pri porabi sredstev sodelujejo prebivalci 39 slovenskih občin.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'

17. 07. 2022 11.39

Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Prenovljeni parlameter: kateri poslanci najbolj aktivni in zgovorni?

30. 06. 2022 10.41

Na inštitutu Danes je nov dan so osvežili svoje orodje Parlameter. Na podlagi novih podatkov je tako mogoče preveriti, kateri poslanci in poslanke so največkrat prisotni na sejah, kdo je izgovoril največ besed, katere poslanske skupine so najbolj in najmanj enotne ter katere tematike so zaznamovale posamezne seje.

Golob razglasil zmago: Naš cilj, da v državo pripeljemo svobodo, je dosežen

24. 04. 2022 19.00

Vse kaže, da je velika zmagovalka volitev novinka Gibanje Svoboda. Predsednik stranke Robert Golob izide volitev spremlja od doma, saj je zaradi okužbe z novim koronavirusom še vedno v izolaciji. V svojem videonagovoru je zbranim v volilnem štabu dejal, da je danes pravi praznik. "Jutri bomo začeli trdo delati, da upravičimo to zaupanje, to je naša zaveza tistim, ki so nas danes podprli."

Mrtvi in ranjeni v mestnem parku in blokih Harkova

15. 04. 2022 11.14

Teče že 51. dan ruske invazije na Ukrajino, umik ruskih sil z nekaterih območij pa razkriva vse več dokazov o grozodejstvih, ki so utrpeli prebivalci. Medtem se pripravlja nova večja ofenziva ruskih sil na vzhodu države. Rusija je medtem obljubila nove napade na ukrajinsko prestolnico, ruske oblasti pa so sporočile, da so nadzor prevzeli tudi nad mariupolsko tovarno Ilič. Obstreljevanje se nadaljuje tudi vzdolž "frontne črte" v Donecku, od koder poskušajo evakuirati čim več ljudi. V granatiranju naseljenega območja v Harkovu na vzhodu Ukrajine je umrlo sedem ljudi, med njimi tudi otrok, 34 pa je bilo ranjenih, so sporočile lokalne oblasti.