inštalacije

Drama z Dramo, kaj pa NUK 2?

15. 03. 2025 07.47

Skoraj 100 milijonov evrov vredna gradnja NUK 2 in 60-milijonska prenova ljubljanske Drame. Gre za pomembnejša kulturna infrastrukturna projekta zadnjih desetletij. Pa bosta tudi uresničena? Gradnja NUK 2 naj bi se - skoraj 40 let od prvih idej - vendarle začela še letos. Medtem ko nujna prenova osrednjega državnega gledališča zaradi spora s sosedi že več kot dve leti stoji. Drama pa za najem nadomestnih prostorov na obrobju prestolnice plačuje 71 tisoč evrov na mesec. Kje se torej zapleta? Zakaj traja leta, celo desetletja, da se tako pomembni projekti, kot sta Drama in NUK 2, premaknejo z mrtve točke? O tem nocoj rubriki 24UR Inšpektor.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Se gradnja hiše danes sploh še splača?

05. 03. 2025 17.49

Družina Karpe, ki po več letih trdega dela dokončuje novogradnjo v Domžalah, se nadeja lepih spominov v novi hiši. Kljub temu, da sta zakonca v projekt vložila vsak trenutek prostega časa ter veliko mero potrpljenja, sta se pri gradnji novega poglavja spopadla s težavami pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, pa visokimi nepredvidenimi stroški. Ali se torej gradnja hiše danes sploh še splača ter kakšne rešitve za zapletene postopke pridobivanja gradbenih in uporabnih dovoljenj pripravlja pristojno ministrstvo?

Ukradla slavno Banksyjevo umetnino Dekle z balonom

14. 09. 2024 08.00

Dva moška sta bila obtožena vloma in kraje umetnine uličnega umetnika Banksyja iz londonske galerije, je v petek sporočila policija. Metropolitanska policija je sporočila, da naj bi Larry Fraser in James Love v nedeljo zvečer odtujila slavno umetnino 'Dekle z balonom' iz galerije Grove. Osumljenca sta se v četrtek pojavila na sodišču v Wimbledonu, kjer so jim odredili pripor do naslednjega zaslišanja, ki bo 9. oktobra. Policija pravi, da je že izterjala delo, ki je v sodnih dokumentih ocenjeno na 320 tisoč evrov.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Mariborsko letališče še pred sanacijo škode ponovno poplavljeno

04. 07. 2024 11.07

Neurja z močnimi nalivi in točo v začetku junija, ki so zajela vzhodni del države, so škodo povzročila tudi na mariborskem letališču. Še preden bi jo uspeli sanirati, pa je voda ponovno vdrla ob zadnjih neurjih. Od sredine junija letališče deluje v omejenem obsegu, pristojni odgovarjajo, da so nujne ukrepe za preprečitev nadaljnje škode izvedli in da dodatna škoda pri zadnjih neurjih ni nastala.

Zaščitite se pred strelo!

01. 07. 2024 00.15

Brez ustrezne zaščite lahko udar strele povzroči požar ali poškodbo stavbe, najbolj občutljive so električne naprave. Namestite kakovostno strelovodno in prenapetostno zaščito.

Švarc Pipanova, Boštjančič in Golob nezakonito prerazporedili sredstva za nakup Litijske

24. 06. 2024 16.29

Neuradno smo pridobili celotno poročilo Službe za notranjo revizijo na pravosodnem ministrstvu. Tam so več mesecev prečesavali dokumentacijo enega najbolj spornih nakupov države v zadnjih letih – propadajoče sodne stavbe na Litijski v Ljubljani. Revizija, ki je tik pred zaključkom, zelo močno obremenjuje takratno ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan, ministra za finance Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba. Da so s svojimi ravnanji "nezakonito prerazporedili sredstva iz proračunske postavke", je ena najbolj izstopajočih ugotovitev revizorjev.

V lanski ujmi uničeni Kamp Menina tudi uradno odpira vrata

15. 06. 2024 07.51

V Kampu Menina v Rečici ob Savinji, ki ga je v drugi polovici julija lani prizadelo neurje, le dva tedna pozneje pa so bili zaradi poplavljanja Savinje prisiljeni predčasno končati turistično sezono, so s slovesnostjo tudi uradno odprli obnovljene zmogljivosti. Kamp je sicer v omejenem obsegu odprt že od prvomajskih praznikov.

V UKC Ljubljana odprli prenovljene prostore oddelka za hematologijo

14. 06. 2024 15.49

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so odprli prenovljene prostore Kliničnega oddelka za hematologijo. V okviru projekta so prenovili 21 kopalnic, je pojasnil generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug. Uredili so tudi prezračevanje, vodovodne inštalacije in strop. Prenova je stala slabih 400.000 evrov.

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Ljubljana bo med 9. in 11. majem obdana s tekači in pohodniki

07. 05. 2024 15.29

Ljubljana bo med 9. in 11. majem obdana s tekači in pohodniki na že 66. prireditvi Pot ob žici. To je ena največjih športno-rekreativnih prireditev v Sloveniji, ki vsako leto privabi okrog 30.000 udeležencev. Osrednji del bo v soboto, 11. maja, ko bo tek trojk, lani se je pomerilo 1265 udeležencev.

Celjski stadion bo imel prenovljeno podobo

30. 04. 2024 11.38

Celjski nogometaši so konec tedna predčasno osvojili naslov državnih prvakov za sezono 2023/24. Zdaj pa so v Celju začeli tudi dela za prekategorizacijo celjskega stadiona Z'dežele na višjo raven zahtev krovne zveze Uefe, so sporočili iz MO Celje.

Poročni trendi 2024

02. 03. 2024 00.15

Letos so v ospredju barve, drznost in maksimalizem.

Prenovljena grajska terasa s kraljevskim razgledom

31. 01. 2024 18.59

Nekoč mogočni, v zadnjih desetletjih pa zapuščeni grad Podčetrtek, ki velja za enega najstarejših v Sloveniji, končno dobiva podobo, kot si jo zasluži. V zadnjih dveh letih je občina, ki je lastnik gradu od leta 2021, prenovila vse potrebne inštalacije, obnovljen je tudi del fasade. Obiskovalci se bodo tako po napovedih župana po grajskem dvorišču lahko sprehodili že konec letošnjega poletja.

V osnovni polici res tisto, kar se lahko zgodi vsakemu – tudi padec letala?

12. 10. 2023 06.00

V osnovnem zavarovanju hiše ali stanovanja imate zavarovan denimo padec letala, zavarovane so tudi demonstracije. Niso pa v tej isti osnovni polici zavarovane poplave. Zakaj ne? Je v Sloveniji na stanovanjski objekt sploh že kdaj padlo letalo? Anomalij pri zavarovanjih je več, katerih? Ali zavarovalnice oglašujejo tudi produkte, ki jih sploh ne ponujajo? Ali – kot je kritičen odvetnik Luka Švab: "Zavarovalni agenti, ki so plačani tudi od uspešnosti prodaje, morda ne predstavijo ljudem, kaj je res treba zavarovati in v kakšni višini."

Vozniki zapeljali v poplavljen podvoz. Kakšne rešitve predlaga Janković?

29. 08. 2023 08.09

V prestolnici je močno deževje povzročilo nekaj nevšečnosti. Gasilci so imeli polne roke dela s črpanjem meteornih voda iz kleti. Zalilo je tudi več cestnih podvozov, iz katerih so reševali vozila in osebe v njih. Janković kot rešitev omenja tudi postavitev semaforjev pred podvozom, ki bi ob stoječi vodi ustavili promet. Ob tem pa dodaja: "Če kdo zapelje v podvoz, kljub temu da vidi, do kje je prišla voda, jaz res ne morem pomagati." Vozniki, ki so zapeljali v poplavljene podvoze, sicer niso kršili cestno prometne zakonodaje, saj pred njihovim prihodom cestne zapore še niso bile postavljene.

Kakšna usoda čaka prebivalce ljubljanskih Sneberij?

27. 08. 2023 19.56

Ljubljanski župan Zoran Janković je prebivalcem uničenih Sneberij predstavil občinski načrt obnove. Vpoklical je devet gradbincev, s katerimi sodeluje občina, ki bodo po enotni ceni - 20 tisoč evrov na hišo - obnavljali zidove, tla in inštalacije. Del sanacijskih stroškov bo pokrila Zveza prijateljev mladine, in sicer glede na osebne prejemke lastnikov. Ti se bodo prenove lahko lotili tudi sami in bodo še vedno upravičeni do delnega povračila stroškov. Janković, ki je napovedal, da je pripravljen začasno zaustaviti kakšno občinsko gradbišče, je namignil, da bi bilo dobro, če bi to storila tudi vlada.

Škodne stopnje, po katerih se bodo razdelili prvi vladni milijoni humanitarne pomoči

21. 08. 2023 11.59

Slovenijo so letos poleti najprej z izjemno intenzivnostjo prizadela močna neurja, nato pa so sledile še uničujoče poplave. Vlada je sprejela odločitev o dodelitvi 11,1 milijona evrov za nabavo najnujnejših sredstev in izvedbo najnujnejših sanacijskih del po neurjih ter prve humanitarne pomoči za zagotovitev osnovnih življenjskih potrebščin po poplavah, humanitarne organizacije in občine pa so nato določile merila za višino škodnih stopenj. Pri pomoči po neurjih je največji možni znesek 15.000 evrov in je vanj že vključena tudi sanacija stanovanjskega objekta, pri pomoči po poplavah pa je maksimalni znesek 3000 evrov, a gre le za prvo humanitarno pomoč. Rok za oddajo vlog je 28. avgust, oddate pa jih lahko na občino ali pristojno humanitarno organizacijo.

V Psihiatrični bolnišnici Begunje spet delujejo specialistične ambulante

08. 08. 2023 10.08

V Psihiatrični bolnišnici Begunje, ki so jo močno prizadele petkove poplave, po običajnem urniku znova deluje specialistična psihiatrična ambulantna dejavnost, bolnišnična dejavnost pa zaradi izrednih razmer še vedno ostaja zaprta. V nujnih primerih paciente prosijo, naj se obrnejo na druge psihiatrične bolnišnice v državi.

Vodje bataljona Azov izpuščeni na prostost, Kremelj ogorčen

09. 07. 2023 14.26

Marsikdo je bil prepričan, da poveljnikov ukrajinskega nacionalističnega bataljona Azov, ki je za Ruse ob začetku invazije v Ukrajino postal sinonim za "denacifikacijo", nikoli več ne bomo videli živih. Po predaji v Mariupolu so padli v ruske roke, čez čas pa so jih prepeljali v Turčijo, kjer naj bi počakali na konec vojne. V soboto pa je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski po obisku Istanbula nepričakovano objavil fotografije z letala: Denis Prokopenko, Svjatoslav Palamar, Sergija Volina, Oleg Komenko in Denis Šleha v velikem slogu odhajajo domov iz ujetništva. Vrnili se bodo na fronto.

Ujeti na vlakcu smrti: obiskovalci več ur viseli z glavo navzdol

06. 07. 2023 10.29

Obisk zabaviščnega parka na festivalu v Wisconsinu se je za osem potnikov spremenil v nočno moro. Zaradi tehnične napake so namreč vagoni na vlakcu smrti obstali, nekateri potniki v njih pa so na pomoč in zaključek mučne vožnje z glavo navzdol čakali tudi več ur. Ena od oseb je potrebovala bolnišnično oskrbo.

Državna sekretarka v konfliktu interesov?

14. 06. 2023 16.35

Se je državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen ujela v nasprotje interesov? Sodelovala je pri pripravi pravilnika, ki ureja področje balkonskih solarnih panelov, prav te pa trži podjetje Energen, katerega direktor je njen svak Marko Seršen. Državna sekretarka očitke zavrača, KPK pa je začela preučevati potencialni konflikt interesov.

Veselje v Vili Šumica: posebno darilo bo krepko znižalo stroške ogrevanja

03. 06. 2023 07.00

V Vili Šumica, pravljični hiški, za katero skrbi ZPM Ljubljana Moste-Polje s svojim Zavodom Enajsta šola, je bil prav poseben dan. Počitniški dom, kamor vsako leto peljejo več kot dva tisoč otrok, ki sicer ne bi šli na počitnice, je namreč bogatejši za toplotno črpalko v vrednosti 75 tisoč evrov, ki jo je doniralo podjetje Resalta. Tako bo v pravljični hiški sredi pravljične narave vselej toplo, stroški ogrevanja pa precej nižji kot doslej. To pa še ni vse.

Iščete kreativne rešitve za opremo prostorov?

10. 05. 2023 11.27

V iskanju svežih idej za arhitekturne rešitve in notranje oblikovanje se obrnite na strokovno ekipo Kreatif design, ki bo uresničila vse vaše želje.

Študent pojedel banano, ki je bila kot del razstave prilepljena na steno

01. 05. 2023 11.08

Obiskovalcem muzeja Leeum Musuem of Art v Seulu je na ogled umetniška inštalacija "Komediant" avtorja Maurizia Cattelana. Del inštalacije je banana, ki je s sivim lepilnim trakom prilepljena na steno. Na spletu pa se je pojavil posnetek, kako južnokorejski študent banano sname s stene, jo poje, olupek pa prilepi nazaj na steno.

V Spodnjem Narofu zaradi nevarnosti eksplozije evakuirali 40 prebivalcev

29. 04. 2023 12.05

V naselju Spodnji Narof v občini Zagorje ob Savi so nekaj po 9. uri zaradi nevarnosti eksplozije gasilci iz domovanj evakuirali 40 stanovalcev. Pri izkopu je namreč prišlo do poškodbe plinovoda, zato so pristojne službe zaprle plinovodni ventil. Po izvedenih meritvah so se stanovalci lahko znova vrnili v svoja stanovanja.

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'

13. 03. 2023 06.00

Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Kako kakovostna je voda iz vaše pipe?

09. 01. 2023 00.15

Slovenija ima kakovostno pitno vodo. To je dejstvo. Toda, voda, ki teče iz naših pip, je tudi trda in kot taka povzroča številne nevšečnosti. Znaki trde vode so madeži na kopalniški armaturi, slab pritisk vode, srbeča in razdražena koža ter podobno. Pomembno vprašanje je kako vodo lahko omehčamo.

Svojega moža je končno uzrla živega

23. 09. 2022 08.00

Številni Ukrajinci (in drugi) niso verjeli, da jih bodo še kdaj videli žive. Ves svet je spremljal dolgotrajno obleganje jeklarne Azovstal in nazadnje predajo še zadnjih mariupolskih borcev v ruske roke. Denis Prokopenko, Svjatoslav Palamar in Sergij Volinski so bila imena vodilnih mož. Ko je Moskva nato ukrajinski bataljon Azov razglasila za teroristično organizacijo, se je zdelo, da je njihova usoda zapečatena. Zdaj pa je odjeknila novica, da so ujetništvo preživeli in so izpuščeni (skoraj) na prostost. Med najsrečnejšimi ljudmi ta hip je zagotovo Katerina Prokopenko, ki je v zadnjih mesecih prehodila pot od papeža do ameriškega kongresa, da bi pomagala rešiti svojega moža.