inšpekcijski pregled

Država v inšpekcijske preglede vseh zaklonišč v Sloveniji

31. 03. 2025 06.00

Področje zaklanjanja prebivalstva pred vojnimi in drugimi nevarnostmi je bilo v državi v zadnjih letih precej zanemarjeno. Zaklonišč se praktično ni vzdrževalo, tudi na normativni ravni nismo sledili družbenim spremembam, ocenjuje Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami na Morsu. Zato je – v luči zaostritve varnostnih razmer v svetu in Evropi – odredil pregled vseh zaklonišč v Sloveniji in pripravo načrta sanacije.

Pregledovanje torb, omejitev elektronskih naprav in kaznovanje staršev

24. 03. 2025 09.57

Predlog novele zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi, vključuje določbe o zagotavljanju varnosti, med drugim omejuje uporabo elektronskih naprav in omogoča pregled šolskih torb. Ob več neopravičenih izostankih od pouka bi lahko šola obvestila CSD in zoper starše podala predlog za prekršek. Predviden je nov predmet o digitalnih tehnologijah.

Uspeh za Slovenijo: medveda Felixa bodo izpustili iz ujetništva

25. 02. 2025 16.27

Po skoraj treh letih vztrajnih prizadevanj je mednarodna organizacija za zaščito živali Four paws dosegla pomemben preboj – lastnik se je strinjal z izpustitvijo medveda Felixa, ki je vse življenje preživel v ujetništvu ob restavraciji v Kočevju, in dovolil, da ga premestijo v Medvedje zatočišče Arbesbach v Avstriji. Izkazalo se je tudi, da so slovenski organi zmotno verjeli, da je Felix že poginil, saj so ga zamenjali z njegovo nekdanjo spremljevalko Mašo, ki je umrla februarja lani.

Polovica dijaških domov brez alarmov, inšpektorat v izredni nadzor

30. 01. 2025 14.25

Stavba dijaškega doma na Poljanski nima ne alarma ne požarnih stopnic. In ni edina. 17 dijaških domov v Sloveniji, torej kar polovica od 34, nima alarmov oz. tehnične opreme, ki je po veljavni zakonodaji sicer ni nujno imeti. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je napovedal pobudo za spremembo zakonodaje na tem področju.

Nove nepravilnosti: jajca zavajajoče označevali kot ekološka

28. 01. 2025 16.21

Znane so dodatne podrobnosti izrednega nadzora na kmetiji Kaučič, ki so jo obiskali inšpektorji po objavi posnetkov nehigieničnih razmer na farmi. Inšpekcija je zdaj pregledala tudi obrat za proizvodnjo jajčnih testenin in pakirni center za jajca. Med drugim so ugotovili, da so jajca označevali z žigom drugega izvajalca in tako potrošnike zavajali, da gre za ekološko rejo.

Iskanje rudarjev se nadaljuje, do večera odkopali prvih pet metrov mulja

21. 01. 2025 06.02

Na odkopu v jami Preloge Premogovnika Velenje je v ponedeljek zaradi vdora mokre gline zasulo tri rudarje. Enega so našli mrtvega, preostala dva pogrešana, pa reševalne ekipe po več kot 27 urah še vedno iščejo. Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo, je pozno zvečer sporočil, da so reševalci doslej prekopali prvih pet metrov mulja. "Gre za luknjo tipa 10 kvadratnih metrov in dolžine skoraj 50 metrov," je o razsežnosti in zahtevnosti reševalne akcije še pojasnil Kumer.

Sum nezakonitega zakopavanja odpadkov v Krškem, Policija vodi preiskavo

04. 12. 2024 11.31

Je komunalno podjetje Kostak iz Krškega v začetku leta na območju podtalnice zakopalo večje količine odpadkov? Podjetje vse obtožbe zanika, okoljska inšpektorica pa med junijskim nadzorom ni ugotovila nepravilnosti. A portal Necenzurirano je pridobil dokaze, ki nekatere navedbe podjetja postavljajo na laž, prav tako pa se postavlja vprašanje, ali je bil inšpekcijski nadzor ustrezno izveden. Na Policijski upravi Novo mesto so potrdili, da vodijo intenzivno kriminalistično preiskavo zaradi suma nezakonitega zakopavanja odpadkov.

Grozljivka v Litiji: gradbena inšpekcija ustavila postopek glede vodomerne postaje

26. 07. 2024 06.00

Dan po naših razkritjih o grozljivki, ki jo v domači hiši že skoraj leto dni doživljata Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne, ju je gradbena inšpektorica obvestila, da postopek glede nevzdrževane vodomerne postaje končuje. Zakaj? Ugotovila je, da je lanska ujma zid, nad katerim stojita vodomerna postaja in njuna hiša, tako hudo poškodovala, da ga je treba sanirati kot posledico naravne nesreče. Za to pa inšpekcija ni pristojna, ampak država, ki je sprejela zakon glede odprave posledic poplav. A ključno vprašanje ostaja odprto: kdo je lastnik zidu in kdaj bo saniran? Zlatko in Darja težko čakata kdaj bo rešen njun dom.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo

15. 07. 2024 06.00

Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

So zdravniki obračunavali več storitev, kot so jih dejansko opravili?

12. 07. 2024 07.00

Govorili smo z več pacienti, ki so ugotovili, da so njihovi zdravniki ZZZS-ju obračunali več ali pa celo druge storitve, kot so jih dejansko opravili. Mama dveh otrok pravi, da so strokovnjaki opravili 4 ure terapije, zabeležili pa 30 ur, psihiater je za sedemminutne obravnave 25-letnika obračunal vedenjske psihoterapije in druge tehnike, čeprav te v tako kratkem času niti niso mogle biti izvedene, tretjo sogovornico pa je osebje prosilo, če lahko termin na svojo kartico odstopi drugemu pacientu. Zveza pacientov poroča, da poznajo še več podobnih primerov. Čeprav tega seveda ne počnejo vsi zdravniki, bi bilo treba nadzor okrepiti, pravijo na ZZZS. Kaj pa pravita ministrstvo in Zdravniška zbornica?

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Zdravniki v URI Soča bodo začeli izvajati preglede za vozniška dovoljenja za invalide

13. 03. 2024 15.03

V zdravniškem sindikatu Fides in stavkovnem zboru zdravnikov na URI Soča so se skupno odločili, da tamkajšnji stavkajoči zdravniki omilijo svoje stavkovne aktivnosti. Zdravniške preglede za potrebe vozniškega dovoljenja bodo odslej torej lahko opravili vsi – tudi tisti med starostjo 18 in 65 let. Na URI Soča načrtujejo, da bi bili vsi pacienti, ki v preteklih tednih niso prišli do pregleda, obravnavani v dveh tednih. Naročanje pacientov, ki jih je okrog 20, se bo pričelo še ta teden. Premier Robert Golob je izrazil zadovoljstvo s Fidesovo odločitvijo.

Pretresljiv zapis: bo invalid zaradi stavke Fidesa izgubil službo?

10. 03. 2024 11.18

Igor Plohl, slovenski mladinski pisatelj in geograf, je delil pretresljiv zapis o tem, kaj konkretno za invalide pomeni odločitev Ambulante za voznike invalide v Soči v Ljubljani. Tam namreč zaradi stavke Fidesa ne podaljšujejo vozniških dovoljenj invalidom, saj, kot pravijo, ne gre za nujno storitev. A kot opisuje Plohl, se mu bo zaradi te odločitve življenje postavilo na glavo. Izgubi lahko celo službo.

Huliganom desetletna prepoved udeležbe in približevanja športnemu objektu?

29. 02. 2024 20.41

Notranje ministrstvo predlaga razširitev pogojev za izrek prepovedi udeležbe na športnih prireditvah tudi v primeru uporabe pirotehničnega izdelka na športni prireditvi in v primeru, ko je storilec z izvrševanjem dejanja ob prihodu policistov že prenehal ali pa s kraja pobegnil. Ukrep prepovedi udeležbe bi se podaljšal na deset let in bi zajemal tudi prepoved približevanja športnemu objektu v času izvajanja športne prireditve. Na mizi je tudi zvišanje globe v primerih, če kršitelj ne upošteva prepovedi udeležbe na športni prireditvi ali če ne upošteva odredbe preiskovalnega sodnika.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Neuradno: zdravniki zahtevajo tudi 5000 evrov več brez dežurstev in dodatkov

19. 01. 2024 19.00

Peti dan zdravniške stavke se število razočaranih in jeznih pacientov veča, stavkajoči odbori Fidesa pa že snujejo novo zaostrovanje. Vlada njihove zahteve označuje kot nemogoče. Neuradno naj bi poleg treh plačnih razredov za starejše zdravnike Fides zahteval še dodatnih sedem razredov, kar bi pomenilo tudi do 5000 evrov več. Osnovna bruto plača starejših zdravnikov bi tako v povprečju znašala kar 8500 evrov brez dežurstev in dodatkov. Ob tem, da imajo do dva meseca in pol dopusta, nočejo pa se odreči niti enemu prostemu dnevu. Pogajanja naj bi nadaljevali v ponedeljek.

Odvzem goveda pri Krškem: uprava ugotovila kršitve zakonodaje

07. 12. 2023 16.43

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v okviru izredne verifikacije odvzema goveda na kmetiji v Leskovcu pri Krškem ugotovila kršenje posameznih določb nacionalne zakonodaje. Inšpekcijski postopek sicer v času verifikacije še ni bil zaključen, so zapisali na upravi. Prejšnji teden je odvetniška pisarna, ki zastopa skrbnika živali, na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vložila tudi pritožbo zoper odločbo o odvzemu.

Odvzeto govedo premestili na štiri lokacije, vložena pritožba na odločbo

01. 12. 2023 07.58

Na kmetiji pri Krškem odvzeto govedo so premestili na štiri lokacije po državi, nobenega niso usmrtili ali oddali v zakol, so povedali na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Medtem je odvetniška pisarna, ki zastopa skrbnika živali, na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vložila pritožbo zoper odločbo o odvzemu. Inšpekcijskemu organu zaradi številnih kršitev različnih zakonov predlaga, da jo odpravi kot nezakonito. Poseg v pravice kmeta je bil po njihovem mnenju prestrog, pa tudi v nasprotju z dejanskim stanjem na terenu.

Inšpektorica po več kot tednu dni le spisala odločbo

23. 11. 2023 10.26

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je sporočila, da je veterinarka, ki vodi inšpekcijski postopek glede odvzema krav kmetu iz okolice Krškega, danes izdala odločbo, na katero se bo stranka v nadaljevanju postopka lahko pritožila. Kot so zatrdili, je to znotraj zakonskega roka. Poudarili so, da možnost trajnega odvzema živali velja že od leta 2013 in ni posledica nedavno sprejete novele Zakona o zaščiti živali. Informacija, da je prijava prišla s strani nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju zaščite živali, pa po njihovih besedah ne drži.

Je onesnaženje na Ljubljanskem barju naraven pojav?

22. 08. 2023 10.25

Je za onesnaženje Ljubljanice in Ljubljanskega barja krivo odloženo komunalno blato ali gre za naraven pojav, kakor trdijo domačini? Namreč, ker je voda po poplavah več kot dva tedna stala na širšem območju barja, bi lahko ob visokih temperaturah prišlo do gnitja in s tem do onesnaženja.

Dolga leta opozarjal na nevarnost, zdaj so odrezani od sveta

09. 08. 2023 11.54

Jurij Fortin živi z dvema sinovoma in bratrancem na ekološki kmetiji na 1000 metrih nadmorske višine v Koprivni pri Črni. To je naselje samotnih kmetij, ki je po katastrofalnih poplavah ostalo povsem odrezano od sveta. A že več dni pred poplavami se je na območju sprožil plaz, ki je zasul potok. In čeprav je pred nevarnostjo plazu Fortin že dalj časa svaril pristojne institucije, se ni premaknilo nič, nihče pa niti ni prišel očistit potoka, pripoveduje. Poplave so zato za seboj pustile veliko večjo škodo, kot bi jo sicer, je prepričan. Da so ubranili hišo, so poleg drv, ki so jo delno zaščitila, morali nanjo privezati avtomobil in traktor.

KPK: Večina javnih zavodov nima ustreznega kadra za vodenje javnih naročil

05. 07. 2023 10.44

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predstavila analizo delovanja javnega sektorja na področju zdravstva. Analiza je zajemala pregled dobaviteljev medicinske opreme 26 javnim zdravstvenim zavodom na sekundarni ravni. Kot glavno problematiko ocenjujejo različne informacijske sisteme zavodov za vodenje enakih zadev in kader, ki nima vseh potrebnih kompetenc za vodenje javnih naročil. Sedem zdravstvenih zavodov sicer ni ustrezno poročalo o javnih naročilih, so še opozorili.

Naftni madeži v izolski marini: posledica izteka kurilnega olja iz hotela Delfin

18. 05. 2023 12.30

Na morju v marini Izola so se pojavili naftni madeži. Kot ugotavlja inšpektorat, gre za posledico večjega izliva kurilnega olja iz hotela Delfin decembra lani. Časnika Delo in Primorske novice navajata ocene, da naj bi šlo za 30.000 litrov. Čeprav je hotel Delfin upošteval navodila inšpektorjev, se zdaj, kot predvidevajo, količina olja še vedno nahaja v zemljini in se predvsem v času padavin izpira v morje. V morju so postavili lovilno pregrado in več pivnikov.

'Kobile so tako sestradane, da jim žrebeta poginjajo od lakote'

11. 05. 2023 18.01

Društvo za zaščito konj je na spletu delilo nov primer mučenja živali. Grozljive fotografije sestradanih konj prihajajo iz kraja Prestranek, primer pa naj bi, kot so dejali, reševali dve inšpektorici. Gre za 15 kobil in dva žrebička, ki so v grozljivem stanju. "Kobile so tako sestradane, da jim žrebeta poginjajo od lakote," so zapisali ter pristojne pozvali, naj od besed preidejo k dejanjem. Z dogajanjem na kmetiji so seznanjeni tudi na inšpekciji Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, kjer so pojasnili, da so odredili ukrepe za zavarovanje zdravja in življenja živali, vse živali so bile oskrbljene s strani veterinarja in so pod stalnim veterinarskim nadzorom in nadzorom inšpekcije.

Po inšpekcijskem nadzoru bodo lastnici goveda na Koroškem odvzeli vse živali

16. 03. 2023 10.13

Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je na podlagi prijave v soboto na kmetijskem gospodarstvu na Koroškem v naselju Podgora opravila inšpekcijski nadzor. Ob tem so ugotovili več kršitev v povezavi z govedom, ki ga redijo na tem kmetijskem gospodarstvu. Devet živali je poginilo, kadavri pa so bili ob inšpekciji v različnih stadijih razkrajanja, od najstarejšega kadavra so ostale samo kosti. Pisnega izvida patologa še nimajo, a ob obdukciji so v živalih odkrili ostanke plastike. Uradni veterinar je kasneje odredil tudi odvzem vseh živali.

V nesreči v španskem rudniku umrli trije mladi geologi

10. 03. 2023 10.17

V nesreči rudnika kalijevega karbonata v španskem kraju Suria severozahodno od Barcelone so umrli trije moški, ki so ostali ujeti globoko v rudniku, potem ko se je v četrtek v njem zrušila ena od galerij. Po poročanju medijev so v rudniku delali kot geologi.

Skupni vir okužb s salmonelo je bil biftek iz istega obrata v Sloveniji

25. 01. 2023 13.03

Preiskave in analize, ki jih je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin skupaj z Nacionalnim inštitutom za zdravje izvedla na odvzetih vzorcih okuženih s salmonelo in tatarskega biftka, so potrdile domnevo, da je bil skupni vir novembrskih okužb najverjetneje prav biftek iz obrata Fingušt, Mesnine Štajerske. Okužbe so se pojavile v osmih od devetih slovenskih regij, nobenega primera niso zabeležili le na območju Nove Gorice. Epidemičnega seva Salmonele enteritidis, ki je krožil pri nas, niso zabeležili v nobeni drugi državi, od koder so poslali povratno informacijo.

'Hekerski napad posledica izrazite malomarnosti prejšnjega vodstva URSZR'

14. 01. 2023 10.23

Ko so po inšpekcijskem nadzoru nad delovanjem enot Civilne zaščite ugotovili, da je celoten sistem v razsulu, so bili na ministrstvu za obrambo šokirani. Na koncu so ugotovili, da je bil sistem preobširen, zato so sklenili, da bodo šli v reorganizacijo, pove Rudi Medved, državni sekretar na Morsu. Še bolj jih je pretresla malomarnost prejšnjega vodstva URSZR ob kibernetskem napadu. V intervjuju za 24ur.com je spregovoril tudi o drugih izzivih, med katerimi je izgradnja Nacionalnega centra zaščite in reševanja. Že pred poletjem naj bi imeli prvi dve letali za gašenje iz zraka, vojska pa bo še bolj vključena v spopadanje z naravnimi nesrečami, napoveduje. Glede nekaterih zahtev sindikatov pa pravi, da včasih z ministrstvom ne govorijo istega jezika.

Iz nekdanjega Etola iztekla manjša količina odpadne vode v reko Hudinjo

13. 01. 2023 18.04

Iz celjskega podjetja Tastepoint Slovenija, nekdanjega Etola, je med čiščenjem delovne opreme v jašek za odpadne vode iztekla manjša količina vode, ki se je zaradi proizvodnje osnove za multivitaminsko brezalkoholno pijačo, ki vsebuje surovine in živilska barvila, namenjena prehrani ljudi, obarvala v rumeno. Poškodovano cev so sanirali.