inšpekcijski postopek

Odgovorne za lažna ekološka jajca s kmetije Kaučič oglobili in ovadili
09. 04. 2025 10.48Uprava za varno hrano je zaradi ugotovljenih neskladij, ki jih je po razkritju skritih posnetkov reje kokoši pokazal inšpekcijski nadzor, kmetijskemu gospodarstvu Kaučič in podjetju M. M. Kaučič izdala plačilne naloge in odgovorne kazensko ovadila tožilstvu. Med drugim so ugotovili zavajajoče označevanje jajc kot ekoloških.

Država v inšpekcijske preglede vseh zaklonišč v Sloveniji
31. 03. 2025 06.00Področje zaklanjanja prebivalstva pred vojnimi in drugimi nevarnostmi je bilo v državi v zadnjih letih precej zanemarjeno. Zaklonišč se praktično ni vzdrževalo, tudi na normativni ravni nismo sledili družbenim spremembam, ocenjuje Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami na Morsu. Zato je – v luči zaostritve varnostnih razmer v svetu in Evropi – odredil pregled vseh zaklonišč v Sloveniji in pripravo načrta sanacije.

Pregledovanje torb, omejitev elektronskih naprav in kaznovanje staršev
24. 03. 2025 09.57Predlog novele zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi, vključuje določbe o zagotavljanju varnosti, med drugim omejuje uporabo elektronskih naprav in omogoča pregled šolskih torb. Ob več neopravičenih izostankih od pouka bi lahko šola obvestila CSD in zoper starše podala predlog za prekršek. Predviden je nov predmet o digitalnih tehnologijah.

Ščurki na ljubljanski psihiatriji, uveden inšpekcijski postopek
05. 03. 2025 09.51Minuli teden je bila noč na psihiatrični kliniki Polje vse prej kot mirna. Zaradi invazije ščurkov je moralo namreč medicinsko osebje paciente seliti iz ene sobe v drugo. Prijavo so prejeli tudi na zdravstvenem inšpektoratu, kjer so uvedli inšpekcijski postopek. Na psihiatrični kliniki medtem odgovarjajo, da kljub ukrepom za preprečevanje pojava ni mogoče vnaprej predvideti, takoj pa da so izvedli še dodatne ukrepe za zatiranje insektov.

Vlada v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih
20. 02. 2025 06.16Vlada po potrditvi na seji v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih. Prvi kot eno bistvenih novosti predvideva prenovo postopkov zaposlovanja v organih državne uprave z vzpostavitvijo centra za kadre. Z drugim bi na sistemski ravni uredili in poenotili pravice in obveznosti funkcionarjev.

Upravljanje soteske Vintgar: bosta pomagali sprememba zakona in inšpekcija?
03. 02. 2025 15.01Vprašanja, povezana z upravljanjem naravnih znamenitosti, še naprej ostajajo nerešena. Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je problematiko upravljanja soteske Vintgar skušal rešiti s skrbniško pogodbo, vendar je postopek zaradi nerešenih lastniških razmerij ustavil. Nejasnosti naj bi pomagali razrešiti inšpekcija in sprememba zakona.

Polovica dijaških domov brez alarmov, inšpektorat v izredni nadzor
30. 01. 2025 14.25Stavba dijaškega doma na Poljanski nima ne alarma ne požarnih stopnic. In ni edina. 17 dijaških domov v Sloveniji, torej kar polovica od 34, nima alarmov oz. tehnične opreme, ki je po veljavni zakonodaji sicer ni nujno imeti. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je napovedal pobudo za spremembo zakonodaje na tem področju.

Vsa Šaleška dolina tri dni upala na čudež, a jama je vzela vse tri rudarje
22. 01. 2025 07.02Po ponedeljkovi tragični nesreči v Jami Preloge v Premogovniku Velenje so se reševalci prebili do lokacije še tretjega ponesrečenega rudarja. Pristojni so potrdili, da je v vdoru mokre gline umrl tudi on. Že zjutraj so sporočili, da so našli drugega ponesrečenca, popoldne pa so prebili še do tretjega. Odkopati ga sicer še niso uspeli. Na mestu vdora so doslej odkopali 250 kubičnih metrov materiala. Po besedah generalnega direktorja Marka Mavca je bila iskalna akcija izjemno težavna, za rudarske reševalce, ki so iskali svoje tovariše, pa tudi izredno travmatična. Nudijo jim tudi psihološko pomoč. Pri reševanju je aktivno sodelovalo 80 reševalcev. Pomoč, tudi materialno, je prav tako obljubil svojcem ponesrečencev. Dva umrla sta imela namreč tudi zelo majhne otroke. Umrli rudarji so bili stari 31, 32 in 49 let.

Iskanje rudarjev se nadaljuje, do večera odkopali prvih pet metrov mulja
21. 01. 2025 06.02Na odkopu v jami Preloge Premogovnika Velenje je v ponedeljek zaradi vdora mokre gline zasulo tri rudarje. Enega so našli mrtvega, preostala dva pogrešana, pa reševalne ekipe po več kot 27 urah še vedno iščejo. Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo, je pozno zvečer sporočil, da so reševalci doslej prekopali prvih pet metrov mulja. "Gre za luknjo tipa 10 kvadratnih metrov in dolžine skoraj 50 metrov," je o razsežnosti in zahtevnosti reševalne akcije še pojasnil Kumer.

Nadzor pokazal neskladja glede pogojev reje in veterinarske oskrbe
15. 01. 2025 10.20Inšpekcijski nadzor na kmetiji Kaučič še ni zaključen, je pa uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v okviru nadzora ugotovila neskladja glede pogojev reje kokoši v obogatenih kletkah, ravnanja z živalskimi stranskimi proizvodi ter zagotavljanja veterinarske oskrbe. Na kmetiji odpravo nepravilnosti napovedujejo do konca meseca.

Lastnik kokošje farme: Posnetki so zmontirani, inšpektorji večjih neskladij niso ugotovili
14. 01. 2025 16.17Po objavi skritih posnetkov z ene izmed slovenskih farm kokoši nesnic, ki prikazuje nehigienične razmere na farmi, na kmetiji obtožbe zavračajo in trdijo, da so posnetki zmontirani. Društvo AETP, ki se zavzema za opustitev baterijske reje, medtem zagotavlja, da gre za avtentične posnetke. Postopek uradnega nadzora na kmetiji še poteka.

Svet Gimnazije in srednje šole Kočevje po plazu obtožb razrešil ravnatelja Pečana
14. 01. 2025 08.21Svet Gimnazije in srednje šole Kočevje je na seji izglasoval razrešitev ravnatelja Gregorja Pečana, na katerega se je septembra usul plaz obtožb, je sporočil predsednik zavoda Damjan Lazar. Pozitivno mnenje k razrešitvi je pred tem podal tudi minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj.

Na pomurski kmetiji inšpektorji, lastnika: 'Posnetki so zmontirani'
10. 01. 2025 08.19Po objavi skritih posnetkov, ki razkrivajo grozljive razmere v baterijski reji kokoši na eni izmed slovenskih kmetij, so inšpektorji tam opravili izredni nadzor. Po besedah direktorice uprave za varno hrano naj bi v prihodnjih dneh hlev popolnoma izpraznili. Pred našo kamero sta medtem stopila lastnika kmetije, ki trdita, da sta nameravala jato zamenjati, posnetki pa da so "zmontirani" in "računalniško obdelani".

Inšpektorat lani opravil 33 nadzorov na področju pirotehničnih izdelkov
09. 01. 2025 12.37V lanskem letu je Inšpektorat RS za notranje zadeve opravil 33 nadzorov na področju pirotehničnih izdelkov, v okviru katerih so opravili 114 pregledov. Nadzirali so tako trgovce na debelo kot trgovce na drobno. Najpogostejše nepravilnosti so bili neurejene dokumentacija in evidence ter skladiščenje pirotehničnih izdelkov.

Sviz: Zaradi neukrepanja ministrstva gre za eno največjih afer v šolstvu
18. 12. 2024 19.27Ali je Gregor Pečan, nekdanji predsednik Združenja ravnateljev in zdajšnji ravnatelj Gimnazije in srednje šole Kočevje, s svojim ravnanjem prestopil mejo sprejemljivega? Svet zavoda se že mesece ukvarja z očitki o nespoštljivem in neprimernem odnosu do dijakov, ki naj bi bil dovolj sporen, da bi terjal njegovo razrešitev. Dodatno težo primeru dajejo anonimne obtožbe nekdanjih zaposlenih o neprimernem vedenju z domnevno spolno konotacijo. Odvetnica ravnatelja trdi, da gre za orkestrirano gonjo in poskus javnega linča, Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture opozarja, da gre zaradi neukrepanja ministrstva za eno največjih afer v slovenskem šolstvu po osamosvojitvi.

Stekel postopek za razrešitev Pečana, a se je zataknilo pri vročanju
03. 12. 2024 19.11Je nekdanji predsednik Združenja ravnateljev Gregor Pečan, ki sedaj vodi kočevsko gimnazijo in srednjo šolo, res prestopil mejo sprejemljivega in dijake nagovoril tako neprimerno, da bi ga morali zaradi tega razrešiti s položaja? S temi očitki se svet zavoda ukvarja že od oktobra, pred dnevi pa so, da bi Pečanu vročili sklep o začetku postopka razrešitve, najeli celo detektiva. A brez uspeha. Pečan sicer pravi, da bi mu lahko sklep poslali po pošti.

Štiri dni delali po 18 ur, brez počitka in dnevnic
22. 11. 2024 06.00Ne le, da varnostniki Centra za varovanje in zaščito za razliko od varnostnikov predsednika vlade ne dobivajo dnevnic za Slovenijo, ampak vodilni od njih zahtevajo, da delajo več, kot bi po zakonu lahko. Inšpektorat za delo je namreč v izrednem pregledu, o katerem smo izvedeli neuradno, ugotovil več nepravilnosti in zato uvedel postopek o prekršku. Več kot 70 ur na teden, štiridnevno zaporedno delo od jutra do večera in brez zakonskih 11 ur počitka. "Gre za policijski Marinblu" je oster predsednik Sindikata policistov, ki opozarja, da utrujeni in nenaspani varnostniki ne ogrožajo le svoje varnosti, pač pa tudi varnost funkcionarjev, nad katerimi bdijo. Denimo predsednico države in Državnega zbora, notranjega in obrambnega ministra ter zunanjo ministrico.

Po tragediji v Novem Sadu odstopil minister: 'Odgovoren sem, nisem pa kriv'
04. 11. 2024 16.29Po tragediji v Novem Sadu, v kateri je umrlo 14 oseb, še tri so v kritičnem stanju, je odstopil srbski minister za infrastrukturo. Kljub cenzuri in prizadevanjem srbske vlade, da bi prikrila podrobnosti o dogodkih, ki so privedli do zrušitve betonskega nadstreška, pa na dan prihajajo nove informacije. Eden od srbskih medijev razkriva, da državno podjetje Infrastrukture železnice Srbije, ki je po pogodbi investitor in naročnik del, sploh ni vložilo zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja za gradnjo železniške postaje v Novi Sad.

Afera z Biobanko in shranjenimi matičnimi celicami se še bolj zapleta
28. 10. 2024 19.26Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje matičnih celic Biobanke, a v Celici pravijo, da toliko prostora nimajo, kar naj bi agencija neuradno vedela že prej. Celica se je zdaj pritožila nad njihovo odločbo, medtem pa proti Biobanki teče inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti. In tu se še ne konča. Pretekli teden so bili pred vhod podjetja Gaiacell, kjer je prej delovala Biobanka, dostavljeni dokumenti in oprema Biobanke. Za kakšne dokumente gre, ni znano, škatle so prevzeli kriminalisti. Kaj v vsem tem odgovarjajo pristojni, kdaj bo v zgodbo vstopilo pristojno ministrstvo in kako uporabne pravzaprav sploh so celice, ki so zadnje tedne v medijskem središču?

Celica nad odločbo JAZMP s pritožbo, dokumenti Biobanke pri kriminalistih
26. 10. 2024 14.11Podjetje Celica, ki mu je agencija za zdravila odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic Biobanke, opozarja, da je odločba neizvršljiva. Glede na to so vložili pritožbo. V torek naj bi se medtem pred podjetjem Gaiacell v Trzinu, kjer je prej delovala Biobanka, znašli njeni dokumenti, ki so že pri kriminalistih.

Agencija podjetju Celica odredila shranjevanje celic propadle Biobanke
25. 10. 2024 16.46JAZMP je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic podjetja Biobanka, ki je pred stečajem. Podjetju Celica je odredila tudi nadomestno shranjevanje pripadajoče dokumentacije, so sporočili iz JAZMP. To mora Celici omogočiti podjetje GaiaCell, ki je vzorce in dokumentacijo prevzelo od Biobanke.

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'
18. 09. 2024 06.00Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

Črne gradnje bodo padale, največ na Obali, v Ljubljani in Celju
21. 08. 2024 14.59Gradbena inšpekcija letos načrtuje več odstranitev nelegalnih objektov kot v preteklih letih, skupno od 30 do 40, največ na Obali, v Ljubljani in Celju. Za to ima namreč v proračunu na voljo nekaj več sredstev, 500.000 evrov, je povedala direktorica gradbene inšpekcije Andreja Troha. Lani je inšpekcija izvršila eno odstranitev nelegalnega objekta, zavezanci sami pa 255. Legalizacij objektov je bilo 175.

Grozljivka v Litiji: gradbena inšpekcija ustavila postopek glede vodomerne postaje
26. 07. 2024 06.00Dan po naših razkritjih o grozljivki, ki jo v domači hiši že skoraj leto dni doživljata Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne, ju je gradbena inšpektorica obvestila, da postopek glede nevzdrževane vodomerne postaje končuje. Zakaj? Ugotovila je, da je lanska ujma zid, nad katerim stojita vodomerna postaja in njuna hiša, tako hudo poškodovala, da ga je treba sanirati kot posledico naravne nesreče. Za to pa inšpekcija ni pristojna, ampak država, ki je sprejela zakon glede odprave posledic poplav. A ključno vprašanje ostaja odprto: kdo je lastnik zidu in kdaj bo saniran? Zlatko in Darja težko čakata kdaj bo rešen njun dom.

So pod oznako Izbrana kakovost Slovenija prodajali tuja jabolka?
25. 07. 2024 10.57Potem ko je uprava za varno hrano konec junija opozorila na prisotnost pesticida fenpiroksimat v vzorcu jabolk, ki so bila v trgovinah na prodaj pod oznako Izbrana kakovost Slovenija, se zdaj poraja dvom o njihovem poreklu. Ta pesticid se v Sloveniji ne sme uporabljati na jablanah, dotična jabolka pa bi lahko bila dejansko s Poljske. Iz Sadjarstva Slom so v odzivu zapisali, da bi bilo lahko vzrokov za ugotovljeno aktivno snov več. Od napak pri sortiranju in pakiranju jabolk v zaboje, kontaminacije ali da vzorec odvzetih jabolk sploh ni njihov.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita
25. 07. 2024 06.00Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo
15. 07. 2024 06.00Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

So zdravniki obračunavali več storitev, kot so jih dejansko opravili?
12. 07. 2024 07.00Govorili smo z več pacienti, ki so ugotovili, da so njihovi zdravniki ZZZS-ju obračunali več ali pa celo druge storitve, kot so jih dejansko opravili. Mama dveh otrok pravi, da so strokovnjaki opravili 4 ure terapije, zabeležili pa 30 ur, psihiater je za sedemminutne obravnave 25-letnika obračunal vedenjske psihoterapije in druge tehnike, čeprav te v tako kratkem času niti niso mogle biti izvedene, tretjo sogovornico pa je osebje prosilo, če lahko termin na svojo kartico odstopi drugemu pacientu. Zveza pacientov poroča, da poznajo še več podobnih primerov. Čeprav tega seveda ne počnejo vsi zdravniki, bi bilo treba nadzor okrepiti, pravijo na ZZZS. Kaj pa pravita ministrstvo in Zdravniška zbornica?

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Alge in madež na Savi Dolinki: Jeseniška komunala očitke zavrača
07. 05. 2024 08.27Javno komunalno podjetje iz Jesenic je od lanskega poletja iz čistilne naprave v Savo Dolinko večkrat izpustilo odpadne vode temne barve in vonja po detergentih, opozarja Društvo za varstvo okolja Bled. To bi lahko bil razlog, da so v akumulacijskem jezeru Moste zacvetele alge in povzročile rjav madež. "Centralna čistilna naprava Jesenice obratuje v okviru zakonsko določenih parametrov in v skladu z veljavnimi predpisi," na očitke odgovarjajo v Javnem komunalnem podjetju Jesenice.