inšpekcijski nadzor

Pregledovanje torb, omejitev elektronskih naprav in kaznovanje staršev

24. 03. 2025 09.57

Predlog novele zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi, vključuje določbe o zagotavljanju varnosti, med drugim omejuje uporabo elektronskih naprav in omogoča pregled šolskih torb. Ob več neopravičenih izostankih od pouka bi lahko šola obvestila CSD in zoper starše podala predlog za prekršek. Predviden je nov predmet o digitalnih tehnologijah.

Jezni protestniki z jajci in kamni nad občino, uničili lokal lastnika kluba

17. 03. 2025 08.52

V Kočanih v Severni Makedoniji se dan po tragediji še vedno borijo za življenja nekaterih hudo poškodovanih v požaru v diskoteki. Pomagati jim skušajo tudi v številnih drugih državah, tudi v Sloveniji. Med domačini pa vladajo šok, žalost in jeza. Svojci in prijatelji žrtev požara se že ves dan zbirajo na glavnem trgu in prižigajo sveče. Množica ljudi se je s transparenti zbrala na protestu, med drugim so se odpravili pred stavbo občine, kjer so zahtevali odgovore in terjali odgovornost za tragedijo, v kateri je umrlo najmanj 59 ljudi, okoli 155 pa jih je bilo poškodovanih. Nekateri protestniki so v občino metali jajca in kamenje, skupina mladih pa se je znesla tudi nad kavarno, ki je v lasti lastnika kluba.

Vlada v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih

20. 02. 2025 06.16

Vlada po potrditvi na seji v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih. Prvi kot eno bistvenih novosti predvideva prenovo postopkov zaposlovanja v organih državne uprave z vzpostavitvijo centra za kadre. Z drugim bi na sistemski ravni uredili in poenotili pravice in obveznosti funkcionarjev.

Stanovalcev zavoda Dom na Krasu ne bodo deložirali

07. 02. 2025 15.10

Ministrstvo za naravne vire in prostor je minuli teden ugodilo pritožbi Doma na Krasu na odločbo inšpektorata, da je treba uporabnike prostorov v Solkanu izseliti. Kot je pojasnil v. d. direktorja doma Goran Blaško, so z odločitvijo zadovoljni, enako odločitev pa pričakujejo tudi za prostore v Renčah. Ob tem poziva k spremembam zakonodaje.

Upravljanje soteske Vintgar: bosta pomagali sprememba zakona in inšpekcija?

03. 02. 2025 15.01

Vprašanja, povezana z upravljanjem naravnih znamenitosti, še naprej ostajajo nerešena. Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je problematiko upravljanja soteske Vintgar skušal rešiti s skrbniško pogodbo, vendar je postopek zaradi nerešenih lastniških razmerij ustavil. Nejasnosti naj bi pomagali razrešiti inšpekcija in sprememba zakona.

Polovica dijaških domov brez alarmov, inšpektorat v izredni nadzor

30. 01. 2025 14.25

Stavba dijaškega doma na Poljanski nima ne alarma ne požarnih stopnic. In ni edina. 17 dijaških domov v Sloveniji, torej kar polovica od 34, nima alarmov oz. tehnične opreme, ki je po veljavni zakonodaji sicer ni nujno imeti. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je napovedal pobudo za spremembo zakonodaje na tem področju.

Nove nepravilnosti: jajca zavajajoče označevali kot ekološka

28. 01. 2025 16.21

Znane so dodatne podrobnosti izrednega nadzora na kmetiji Kaučič, ki so jo obiskali inšpektorji po objavi posnetkov nehigieničnih razmer na farmi. Inšpekcija je zdaj pregledala tudi obrat za proizvodnjo jajčnih testenin in pakirni center za jajca. Med drugim so ugotovili, da so jajca označevali z žigom drugega izvajalca in tako potrošnike zavajali, da gre za ekološko rejo.

Po odvzemu eko certifikata: Kakšen in čigav med jemo?

25. 01. 2025 09.45

To vprašanje lahko - bržkone upravičeno - skrbi potrošnike, ki niso bili obveščeni, da se pri enem izmed proizvajalcev čebeljih izdelkov v bližini Metilke izvaja obsežna preiskava, v katero sta vključena celo policija in tožilstvo. Sumijo namreč, da je čebelarstvo prodajalo med drugih proizvajalcev - v hišnih preiskavah so namreč našli več kozarcev medu kar iz ene od živilskih trgovin. Da so iz tega medu poskušali delati medico, odgovarja ustanovitelj čebelarstva Vajda. Ob tem so izgubili tudi ekološki certifikat, saj naj bi uporabljali nedovoljena zdravila. In kdo je o tem obvestil potrošnike? Mediji. Zakaj niso sami?

Goljufive prakse večjih razsežnosti: čebelarstvu odvzeli eko certifikat, zadržali tri tone medu

23. 01. 2025 13.33

Inšpektorji uprave za varno hrano preiskujejo goljufive prakse večjih razsežnosti v slovenskem čebelarstvu. Uprava je zaenkrat zadržala tri tone medu, ki ne predstavlja tveganja za potrošnika, je pa bila v satju prisotna v ekološkem čebelarstvu nedovoljena snov. Po poročanju medijev gre za čebelarstvo Vajda iz Metlike, ki so mu že odvzeli ekološki certifikat. Sumijo, da je prodajalo med drugih proizvajalcev in uporabljalo nedovoljena zdravila, kar pa pri čebelarstvu zanikajo.

Vsa Šaleška dolina tri dni upala na čudež, a jama je vzela vse tri rudarje

22. 01. 2025 07.02

Po ponedeljkovi tragični nesreči v Jami Preloge v Premogovniku Velenje so se reševalci prebili do lokacije še tretjega ponesrečenega rudarja. Pristojni so potrdili, da je v vdoru mokre gline umrl tudi on. Že zjutraj so sporočili, da so našli drugega ponesrečenca, popoldne pa so prebili še do tretjega. Odkopati ga sicer še niso uspeli. Na mestu vdora so doslej odkopali 250 kubičnih metrov materiala. Po besedah generalnega direktorja Marka Mavca je bila iskalna akcija izjemno težavna, za rudarske reševalce, ki so iskali svoje tovariše, pa tudi izredno travmatična. Nudijo jim tudi psihološko pomoč. Pri reševanju je aktivno sodelovalo 80 reševalcev. Pomoč, tudi materialno, je prav tako obljubil svojcem ponesrečencev. Dva umrla sta imela namreč tudi zelo majhne otroke. Umrli rudarji so bili stari 31, 32 in 49 let.

Iskanje rudarjev se nadaljuje, do večera odkopali prvih pet metrov mulja

21. 01. 2025 06.02

Na odkopu v jami Preloge Premogovnika Velenje je v ponedeljek zaradi vdora mokre gline zasulo tri rudarje. Enega so našli mrtvega, preostala dva pogrešana, pa reševalne ekipe po več kot 27 urah še vedno iščejo. Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo, je pozno zvečer sporočil, da so reševalci doslej prekopali prvih pet metrov mulja. "Gre za luknjo tipa 10 kvadratnih metrov in dolžine skoraj 50 metrov," je o razsežnosti in zahtevnosti reševalne akcije še pojasnil Kumer.

Nadzor pokazal neskladja glede pogojev reje in veterinarske oskrbe

15. 01. 2025 10.20

Inšpekcijski nadzor na kmetiji Kaučič še ni zaključen, je pa uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v okviru nadzora ugotovila neskladja glede pogojev reje kokoši v obogatenih kletkah, ravnanja z živalskimi stranskimi proizvodi ter zagotavljanja veterinarske oskrbe. Na kmetiji odpravo nepravilnosti napovedujejo do konca meseca.

Lastnik kokošje farme: Posnetki so zmontirani, inšpektorji večjih neskladij niso ugotovili

14. 01. 2025 16.17

Po objavi skritih posnetkov z ene izmed slovenskih farm kokoši nesnic, ki prikazuje nehigienične razmere na farmi, na kmetiji obtožbe zavračajo in trdijo, da so posnetki zmontirani. Društvo AETP, ki se zavzema za opustitev baterijske reje, medtem zagotavlja, da gre za avtentične posnetke. Postopek uradnega nadzora na kmetiji še poteka.

Svet Gimnazije in srednje šole Kočevje po plazu obtožb razrešil ravnatelja Pečana

14. 01. 2025 08.21

Svet Gimnazije in srednje šole Kočevje je na seji izglasoval razrešitev ravnatelja Gregorja Pečana, na katerega se je septembra usul plaz obtožb, je sporočil predsednik zavoda Damjan Lazar. Pozitivno mnenje k razrešitvi je pred tem podal tudi minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj.

Na pomurski kmetiji inšpektorji, lastnika: 'Posnetki so zmontirani'

10. 01. 2025 08.19

Po objavi skritih posnetkov, ki razkrivajo grozljive razmere v baterijski reji kokoši na eni izmed slovenskih kmetij, so inšpektorji tam opravili izredni nadzor. Po besedah direktorice uprave za varno hrano naj bi v prihodnjih dneh hlev popolnoma izpraznili. Pred našo kamero sta medtem stopila lastnika kmetije, ki trdita, da sta nameravala jato zamenjati, posnetki pa da so "zmontirani" in "računalniško obdelani".

Inšpektorat lani opravil 33 nadzorov na področju pirotehničnih izdelkov

09. 01. 2025 12.37

V lanskem letu je Inšpektorat RS za notranje zadeve opravil 33 nadzorov na področju pirotehničnih izdelkov, v okviru katerih so opravili 114 pregledov. Nadzirali so tako trgovce na debelo kot trgovce na drobno. Najpogostejše nepravilnosti so bili neurejene dokumentacija in evidence ter skladiščenje pirotehničnih izdelkov.

V šoku tudi mama 19-letnega morilca: Ne vem, zakaj je to storil

21. 12. 2024 08.42

Zaradi tragičnega napada na šoli v zagrebškem naselju Prečko, v katerem je umrl sedemletni otrok, so na Hrvaškem današnji dan razglasili za dan žalovanja. Zastave na državnih poslopjih so spuščene na pol droga, adventne prireditve v Zagrebu in po vsej Hrvaški ter predvolilni shodi predsedniških kandidatov so odpovedani. Vsi poškodovanci so po zadnjih informacijah izven smrtne nevarnosti. Izrazi sožalja prihajajo z vseh strani.

Na psihiatrični kliniki inšpekcija: 'Rotila sem jih, naj ga ne izpustijo'

20. 12. 2024 11.39

Hrvaško je pretresel grozljiv napad na zagrebški osnovni šoli, javnost pa se sprašuje, kdo je 19-letnik, ki je poškodoval več oseb in ubil sedemletnega otroka. Oglasila se je napadalčeva mama, ki je povedala, da je zdravnika rotila, naj ga ne izpusti iz psihiatrične klinike, vendar pa njene prošnje niso bile uslišane. Zdravnik ga je namreč odpustil v domačo oskrbo. Zdravstveno ministrstvo je zdaj na Psihiatrični kliniki Sveti Ivan uvedlo inšpekcijski nadzor, v javnost pa so prikapljale prve informacije o storilcu, potem ko so ga odpeljali v bolnišnico Sveti Duh.

Sum nezakonitega zakopavanja odpadkov v Krškem, Policija vodi preiskavo

04. 12. 2024 11.31

Je komunalno podjetje Kostak iz Krškega v začetku leta na območju podtalnice zakopalo večje količine odpadkov? Podjetje vse obtožbe zanika, okoljska inšpektorica pa med junijskim nadzorom ni ugotovila nepravilnosti. A portal Necenzurirano je pridobil dokaze, ki nekatere navedbe podjetja postavljajo na laž, prav tako pa se postavlja vprašanje, ali je bil inšpekcijski nadzor ustrezno izveden. Na Policijski upravi Novo mesto so potrdili, da vodijo intenzivno kriminalistično preiskavo zaradi suma nezakonitega zakopavanja odpadkov.

V Prestranku protest zaradi dejavnosti družbe Odpad Pivka

04. 12. 2024 15.37

Civilna iniciativa za normalizacijo bivanjskih razmer v Prestranku in Kočah je v torek pripravila protest zaradi dejavnosti družbe Odpad Pivka v industrijski coni v Prestranku. Kot so opozorili, so se razmere za bivanje zelo poslabšale zaradi nenehnega hrupa in prometa ter možnosti onesnaženja. Pristojni inšpektorat je sicer uvedel nadzor.

Štiri dni delali po 18 ur, brez počitka in dnevnic

22. 11. 2024 06.00

Ne le, da varnostniki Centra za varovanje in zaščito za razliko od varnostnikov predsednika vlade ne dobivajo dnevnic za Slovenijo, ampak vodilni od njih zahtevajo, da delajo več, kot bi po zakonu lahko. Inšpektorat za delo je namreč v izrednem pregledu, o katerem smo izvedeli neuradno, ugotovil več nepravilnosti in zato uvedel postopek o prekršku. Več kot 70 ur na teden, štiridnevno zaporedno delo od jutra do večera in brez zakonskih 11 ur počitka. "Gre za policijski Marinblu" je oster predsednik Sindikata policistov, ki opozarja, da utrujeni in nenaspani varnostniki ne ogrožajo le svoje varnosti, pač pa tudi varnost funkcionarjev, nad katerimi bdijo. Denimo predsednico države in Državnega zbora, notranjega in obrambnega ministra ter zunanjo ministrico.

Po tragediji v Novem Sadu odstopil minister: 'Odgovoren sem, nisem pa kriv'

04. 11. 2024 16.29

Po tragediji v Novem Sadu, v kateri je umrlo 14 oseb, še tri so v kritičnem stanju, je odstopil srbski minister za infrastrukturo. Kljub cenzuri in prizadevanjem srbske vlade, da bi prikrila podrobnosti o dogodkih, ki so privedli do zrušitve betonskega nadstreška, pa na dan prihajajo nove informacije. Eden od srbskih medijev razkriva, da državno podjetje Infrastrukture železnice Srbije, ki je po pogodbi investitor in naročnik del, sploh ni vložilo zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja za gradnjo železniške postaje v Novi Sad.

Inšpekcijski nadzor razkril neupoštevanje novega pravilnika o premeščanju bremen

30. 10. 2024 15.41

V začetku avgusta je začel veljati novi pravilnik o premeščanju bremen, inšpektorat za delo pa je še isti mesec začel usmerjene nadzore na tem področju. Opravil je 77 inšpekcijskih pregledov in ugotovil, da večina manjših pregledanih delodajalcev ni pravočasno ocenila tveganj in izvedla varnostnih ukrepov skladno s pravilnikom.

Afera z Biobanko in shranjenimi matičnimi celicami se še bolj zapleta

28. 10. 2024 19.26

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje matičnih celic Biobanke, a v Celici pravijo, da toliko prostora nimajo, kar naj bi agencija neuradno vedela že prej. Celica se je zdaj pritožila nad njihovo odločbo, medtem pa proti Biobanki teče inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti. In tu se še ne konča. Pretekli teden so bili pred vhod podjetja Gaiacell, kjer je prej delovala Biobanka, dostavljeni dokumenti in oprema Biobanke. Za kakšne dokumente gre, ni znano, škatle so prevzeli kriminalisti. Kaj v vsem tem odgovarjajo pristojni, kdaj bo v zgodbo vstopilo pristojno ministrstvo in kako uporabne pravzaprav sploh so celice, ki so zadnje tedne v medijskem središču?

Celica nad odločbo JAZMP s pritožbo, dokumenti Biobanke pri kriminalistih

26. 10. 2024 14.11

Podjetje Celica, ki mu je agencija za zdravila odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic Biobanke, opozarja, da je odločba neizvršljiva. Glede na to so vložili pritožbo. V torek naj bi se medtem pred podjetjem Gaiacell v Trzinu, kjer je prej delovala Biobanka, znašli njeni dokumenti, ki so že pri kriminalistih.

Vse več težav v zadevi GaiaCell, zgodba je pod drobnogledom Policije

23. 10. 2024 19.44

V zadevi GaiaCell, podjetju Gordane Živčec Kalan, ki je po prevzemu propadle Biobanke želela staršem dodatno zaračunati hrambo matičnih celic, prihaja do novosti. Zgodba je namreč zdaj tudi pod drobnogledom Policije, sporočili so, da na podlagi prijave preverjajo okoliščine v smeri obstoja morebitnih razlogov za sum različnih konkretnih kaznivih dejanj. Starši medtem razmišljajo o skupinski tožbi, oglaša se tudi že politika. Poslanec Socialnih demokratov je od ministrice za zdravje zahteval ukrepanje.

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'

18. 09. 2024 06.00

Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

So pod oznako Izbrana kakovost Slovenija prodajali tuja jabolka?

25. 07. 2024 10.57

Potem ko je uprava za varno hrano konec junija opozorila na prisotnost pesticida fenpiroksimat v vzorcu jabolk, ki so bila v trgovinah na prodaj pod oznako Izbrana kakovost Slovenija, se zdaj poraja dvom o njihovem poreklu. Ta pesticid se v Sloveniji ne sme uporabljati na jablanah, dotična jabolka pa bi lahko bila dejansko s Poljske. Iz Sadjarstva Slom so v odzivu zapisali, da bi bilo lahko vzrokov za ugotovljeno aktivno snov več. Od napak pri sortiranju in pakiranju jabolk v zaboje, kontaminacije ali da vzorec odvzetih jabolk sploh ni njihov.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.