imunskih

Umrl mož z 'zlato roko': njegova kri rešila 2,4 milijona otrok
03. 03. 2025 09.39V Avstraliji je umrl eden največjih darovalcev krvi, v javnosti znan kot mož z 'zlato roko'. James Harrison je do svojega 81. leta starosti več kot 1000-krat daroval krvno plazmo, ki je vsebovala redko in dragoceno protitelo, antigen D. Po ocenah avstralskega Rdečega križa je z darovanjem pomagal rešiti življenje 2,4 milijona otrok.

Kemijski inštitut razvil nov terapevtski pristop za boj proti raku
22. 01. 2025 14.54Terapevtski pristop, ki so ga razvili raziskovalci in raziskovalke Kemijskega inštituta, z vnosom proteinov povzroča celično smrt rakavih celic in krepi imunski sistem. Uporabili so ga že v predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, v katerih je bil učinkovit v štiridesetih odstotkih primerov, so sporočili z inštituta.

Ali revolucionarno zdravljenje raka pri bolnikih povzroča nove vrste raka?
22. 06. 2024 15.13V zadnjih letih so se znanstveniki osredotočili na vprašanje, kako izkoristiti imunski sistem za uspešno zdravljenje raka. Na tem področju so se zato zgodili veliki premiki, ki pa sprožajo vprašanja o morebitnih stranskih učinkih novih zdravljenj.

Zakaj je moja mačka bolna in kako podpreti njen črevesni mikrobiom?
27. 09. 2023 00.15"Zakaj je moja mačka bolna?" je vprašanje, ki smo si ga kdaj zastavili vsi. Preberite več o črevesnem mikrobiomu vaše mačke in o tem, kako lahko vpliva na njeno prebavno zdravje.

Uspešno ozdravili rakavega bolnika z virusom HIV
20. 02. 2023 20.39Po podobnih primerih v Berlinu in Londonu zdaj tudi iz Düsseldorfa poročajo, da je posebno zdravljenje rešilo rakavega bolnika z virusom HIV. Čeprav gre za zelo pomemben dosežek, pa metoda žal ni primerna za širok nabor bolnikov.

Ko kri postane tržno blago
11. 02. 2023 07.12Seiersberg ob južnem vhodu v mesto Graz je eno najbolj priljubljenih nakupovalnih središč kakih 50 kilometrov za slovensko mejo z neposrednim dostopom s slovenske avtoceste. Mnogi Slovenci, predvsem s štajerskega konca, ga obiskujejo, nekateri tudi zato, da bi darovali krvno plazmo. Zakaj hodijo v Avstrijo? Ker tu darovalce plačajo.

Skupina s slovenskim strokovnjakom razvila sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T
14. 12. 2022 09.39Skupina 26 strokovnjakov, med katerimi je tudi dr. Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, je razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Platformo so uporabili v treh različnih terapevtskih implementacijah in delovanje dokazali v laboratoriju in v predkliničnih modelih na laboratorijskih živalih.

Težji potek covida lahko sproži težave z možgani
05. 10. 2022 17.58Težek potek covida-19 lahko povzroči imunske reakcije, ki poškodujejo živčne celice v možganih, kar povzroči težave s spominom, zmedenost in potencialno poveča tveganje za dolgoročne zdravstvene težave, kažejo raziskave londonskih raziskovalcev.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?
28. 08. 2022 10.40Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

Alicia Witt se je v času smrti staršev zdravila s kemoterapijami
04. 06. 2022 07.00Igralka Alicia Witt je s svojimi sledilci delila novice o bitki z rakom dva meseca za tem, ko je zaključila s kemoterapijami. Na družbenem omrežju je delila videoposnetke udarca na gong, ko je zaključila s še zadnjo terapijo in fotografijo, na kateri drži certifikat, ki prav tako potrjuje, da je zaključila zdravljenje. Zvezdnici sta januarja umrla oba starša, razlog za njuno smrt pa je bila podhladitev.

BLOG: Addisonova bolezen
30. 01. 2022 07.04V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

BLOG: Cink podpira imunsko funkcijo in lahko pomaga v boju proti okužbam
01. 01. 2022 00.00Morda ste že kaj zasledili o koristih cinka in kako ga je priporočljivo jemati pri okrevanju po prehladu ali drugih boleznih, vendar ta mineral potrebujejo tudi tisti, ki niso bolni in ki nimajo oslabljenega imunskega sistema.

Obeta se pomemben korak pri odkrivanju redkih bolezni pri novorojenčkih
14. 12. 2021 08.27Že v prihodnjem letu bi lahko – če bo država za to zagotovila sredstva – razširili presejalni program novorojenčkov. S tem bi lahko pravočasno odkrili nekatere sicer zelo redke bolezni, kot je spinalna mišična atrofija, pri katerih pa je ključnega pomena, da se jih začne zdraviti, še preden pri otroku že povzroči škodo.

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'
05. 12. 2021 09.54V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Za covidom umrlo več Američanov kot za špansko gripo
21. 09. 2021 08.17Pandemija covida-19 je glede na zadnje podatke zahtevala življenja več kot 675.000 Američanov, kar je več, kot jih je v letih 1918 in 1919 umrlo v pandemiji španske gripe, ki je po vsem svetu zahtevala 50 milijonov žrtev.

Natisnili 3D-model agresivnega raka, zdaj na njem testirajo učinkovitost zdravil
22. 08. 2021 13.44Znanstveni dosežek, ki bi lahko izjemno pospešil testiranje terapij proti raku. V laboratoriju na univerzi v Tel Avivu raziskovalci poustvarjajo tkivo iz vzorca, odvzetega pri bolniku z glioblastomom, ki je zelo agresiven rak. Z uporabo MRI ali CT-slikanja bioprinter poustvari tumor skupaj z drugimi celicami iz bolnikovih možganov. Podlaga iz sintetičnega polimera se uporablja za ohranjanje strukture, nato jo oskrbijo s krvjo. Tiskani tumor ostane živ približno dva meseca, v tem času lahko torej raziskovalci na njem preizkusijo različna zdravila proti raku.

S cepljenjem zaščitimo tudi tiste, ki se zaradi imunskih motenj ne morejo
23. 07. 2021 20.36Ranljive skupine v tej pandemiji niso samo starejši. Večje tveganje za težji potek bolezni imajo tudi osebe z imunskimi motnjami – to so ljudje po transplantaciji organov, osebe s krvnimi raki in tisti, ki prejemajo določena biološka zdravila, ki slabijo imunski sistem. Zaradi tega so bili tudi v prioritetnih skupinah za cepljenje, a mnogim, zaradi zdravil, ki jih jemljejo, cepiva ne primejo, zato že razmišljajo o tretjem odmerku. A največ lahko zanje storimo prav mi.

Daljši interval med odmerki cepiva Pfizer ustvari boljšo zaščito
23. 07. 2021 08.22Daljša vrzel med prejemom prvega in drugega odmerka Pfizerjevega cepiva proti covidu-19 pripomore k večjemu številu protiteles proti okužbi. Med drugim so ugotovitve raziskave pokazale, da sta tako kratek kot daljši časovni interval med prejemom obeh odmerkov cepiva Pfizer povzročila močan imunski odziv, vendar pa se zdi, da je osemtedenski razmik najbolj optimalen v boju proti različici delta. Daljši razmik je povzročil tudi večji delež T-celic, ki po mnenju raziskovalcev podpirajo imunski spomin.

Covidni bolnik ozdravljen s pomočjo terapije z matičnimi celicami
19. 05. 2021 15.31Hrvaška skupina znanstvenikov in zdravnikov je v sodelovanju z znanstveniki iz slovenskega biotehnološkega podjetja Educell in Biobanka objavila študijo primera uspešnega eksperimentalnega zdravljenja bolnika s težjo obliko covida-19 in sindromom akutne dihalne stiske kot glavnim zapletom pri tej bolezni. Po uspešni presaditvi mezenhimalnih matičnih celic in bolnišničnem zdravljenju so bolnika poslali na zdravljenje domov, kjer uspešno okreva brez izrazitih stranskih učinkov po terapiji.

BLOG: Kako lajšati težave s histaminsko intoleranco?
09. 05. 2021 14.57Antihistaminiki so snovi, ki zdravijo simptome alergije tako, da blokirajo učinke histamina v telesu. Čeprav so tablete ali kapsule dokaj učinkovite pri sezonskih alergijah, običajno ne odpravijo osnovnega vzroka teh simptomov in lahko povzročijo neželene stranske učinke. Zato bom v tokratnem blogu pisal o antihistaminskih živilih, dietah z nizko vsebnostjo histamina in o iskanju osnovnega vzroka vaših simptomov.

Ema začela tekoči pregled cepiva proti covidu-19 podjetja CureVac
12. 02. 2021 12.33Ema je začela tekoči pregled cepiva CVnCoV. Pregled bo trajal, dokler ne bo na razpolago dovolj dokazov o učinkovitosti cepiva, da bo lahko proizvajalec zaprosil za dovoljenje za prodajo na evropskem trgu. Ema glede tega nato izda priporočilo, uradno odločitev pa sprejme Evropska komisija.

Avtoimunski zapleti pri otrocih: večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil
09. 02. 2021 13.39Novi koronavirus lahko predvsem pri otrocih povzroči avtoimunske zaplete - najpogosteje večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil. Od septembra lani so na Pediatrični kliniki obravnavali 26 otrok z omenjenim sindromom, katerega glavni znaki so: visoka vročina, slabost, utrujenost, glavobol, bolečine v trebuhu. Možnost, da bo otrok po okužbi s covidom-19 razvil večorganski vnetni sindrom je sicer manj kot 0,1-odstotna.

Na Novi Zelandiji odobrili prvo cepivo proti covidu-19, v Mehiki Sputnik V
03. 02. 2021 10.20GlaxoSmithKline in CureVac združujeta moči pri razvoju cepiva proti novim različicam novega koronavirusa z upanjem, da bo na voljo v letu 2022. Rusija si medtem prizadeva za povečanje proizvodnje cepiva Sputnik V v tujini, na Novi Zelandiji pa so pogojno odobrili prvo cepivo proti covidu-19, in sicer cepivo Pfizerja in BioNTecha. Mednarodna pobuda Covax za pravično razdelitev cepiva proti covidu-19 je medtem objavila seznam prvih držav, ki bodo v prvem trimesečju letošnjega leta prejele cepivo, pa tudi načrtovano količino cepiva, ki ga bodo razdelili.

Kako lahko okrepimo svoj imunski sistem?
06. 12. 2020 19.11Za dober imunski sistem je ključna zdrava in uravnotežena prehrana. S hrano namreč telo lahko dobi vsa potrebna hranila v ustreznih količinah. Izjema je vitamin D, ki ga je v zimskih mesecih smiselno nadomeščati s prehranskimi dopolnili. Kako še lahko poskrbimo za optimalno delovanje imunskega sistema?

Čehi in Slovaki razglasili izredne razmere, čustvena Merklova pozvala k potrpežljivosti
30. 09. 2020 18.49Zaradi porasta okužb s koronavirusom so na Češkem in Slovaškem razglasili izredne razmere. Vladi bosta tako lahko sprejeli določene strožje ukrepe, zapiranje meja ali podjetij in omejitve svobode gibanja, kakršne so veljale spomladi, pa niso predvidene. Angela Merkel je medtem svoje sodržavljane v čustvenem nagovoru pozvala k disciplini in potrpežljivosti, italijanski senat v Rimu pa je začasno prekinil delo zaradi odkritih okužb med senatorji.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'
05. 09. 2020 07.00Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Raziskovalci prvič potrdili ponovno okužbo pri osebi, ki je pred meseci prebolela covid-19
24. 08. 2020 18.54Je odpornost pred novim koronavirusom pri osebi, ki je prebolela covid-19, trajna ali ne? To je dilema, s katero se med drugim ukvarjajo znanstveniki, ki proučujejo novi koronavirus. Hongkonški znanstveniki so zdaj potrdili, da se lahko zgodi, da oseba, ki je že prebolela covid-19, po nekaj mesecih znova zboli.

Ihan: Ob znosnih 10 primerih ali manj se bomo do prehlada lahko obnašali, kot da je prehlad
14. 07. 2020 18.40Čeprav večina respiratornih virusov poleti usahne, je koronavirus očitno drugačen, saj se divjanje okužb ne umiri. Kaj lahko potemtakem pričakujemo v hladnejših jesenskih in zimskih mesecih, ko so respiratorni virusi v polnem zamahu? Kakšne posledice dolgoročno na našem zdravju pušča okužba? V kakšnem primeru, če sploh, smo nanjo lahko imuni? Ker cepiva še ni, je jasno, da bomo z virusom morali še nekaj časa živeti, a kako dolgo? Je vendarle učinkovito zdravilo na poti, ali še zmeraj ne?

'Prvič zares razumemo, kako se naš imunski sistem bori proti novemu koronavirusu'
17. 03. 2020 10.01Znanstveniki v Avstraliji so ugotovili, kako se človekov imunski sistem bori proti novemu koronavirusu. Odkrili so štiri vrste imunskih celic, ki delujejo pri tem, kar bi jim lahko olajšalo tudi razvoj cepiva proti koronavirusu. Zdaj bodo začeli raziskovati še, zakaj je imunski odziv pri težjih primerih slabši. Bruselj pa je nemškemu podjetju ponudil podporo pri razvoju cepiva.

BLOG: Čas je za odgovorno ravnanje, ne za obtoževanje, teorije zarot in paniko
15. 03. 2020 07.00Trenutno še ni cepiva, ki bi preprečeval okužbe s koronavirusom, prav tako še ni zdravila, ki bi ga zdravil. Zaenkrat je najučinkovitejše lajšanje simptomov in podpora vitalnim organom v težjih primerih. Zato je še toliko bolj pomembno, da v tem času okrepite svoj imunski sistem.