imunoterapija

Dobrodelni koncert za malo Sio, ki bije težko bitko z rakom
13. 11. 2024 21.13Vsak starš si želi, da bi imel zdravega in nasmejanega otroka, ki bi med odraščanjem kot drugi otroci počel vragolije in užival v otroštvu. Takšno željo sta imela tudi mlada starša Maruša in Dušan za svojo triletno Sio. A vmes je posegla kruta usoda; Sia je namreč februarja zbolela za rakom nevroblastom. Triletna deklica je od takrat prestala že dve operaciji, kemoterapijo in obsevanje. Zdaj pa se je družina, oče je namreč na negi, mama pa na bolniški, znašla še v finančni stiski. Zato jim je na pomoč priskočila lokalna skupnost, ki za Sio v četrtek organizira dobrodelni koncert.

Na inštitutu za biologijo predstavili dosežek na področju celične imunoterapije s celicami CAR-T
16. 02. 2023 15.48Poročali smo že o tem, da je skupina 26 mednarodnih strokovnjakov, med katerimi je tudi slovenski znanstvenik Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Zdaj pa Smole skupaj s kolegico Jelko Pohar nadaljuje raziskave na tem področju v okviru inštituta v raziskovalni skupini Imunologija in celična imunoterapija.

Skupina s slovenskim strokovnjakom razvila sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T
14. 12. 2022 09.39Skupina 26 strokovnjakov, med katerimi je tudi dr. Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, je razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Platformo so uporabili v treh različnih terapevtskih implementacijah in delovanje dokazali v laboratoriju in v predkliničnih modelih na laboratorijskih živalih.

Z imunoterapijo do zgodovinskega odkritja v onkologiji
08. 08. 2022 18.52Veliko upanja prinaša novica, da so v študiji z 12 bolniki z rakom danke to bolezen pri vseh povsem premagali. In to brez kemoterapije in operacije, le z imunoterapijo. Kaj pa pravzaprav je imunoterapija, je to revolucionarno odkritje? Ne gre za zgodovinsko odkritje, lahko pa se veselimo, razlaga prof. dr. Janja Ocvirk, predstojnica sektorja internistične onkologije na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Z imunoterapijo uspešno zdravimo tudi v Sloveniji, pravi Ocvirkova, in premalokrat opozarjamo, da je na hodnikih in v ambulantah Onkološkega inštituta v zadnjih letih mnogo več obetov ter resnično veliko sprememb, saj je diagnoza rak še vedno za vsakega posameznika velik šok.

Z imunoterapijo pozdravili kar 14 pacientov s tumorjem
22. 06. 2022 19.08V svetu medicine odmeva novica o majhni, a izjemno uspešni študiji zdravljenja bolnikov z rakom, pri kateri ima eno glavnih vlog v New Yorku živeča onkologinja slovenskega rodu Andreja Čerček. Skupaj s kolegom iz svetovno znanega centra za zdravljenje raka sta pri 14 bolnikih z rektalnim rakom standardno agresivno zdravljenje nadomestila z zgodnjo imunoterapijo. Rezultati so bili zgodovinski. Pri vseh bolnikih je tumor izginil.

Veliko upanje: eksperimentalna imunoterapija odpravila raka danke
10. 06. 2022 09.5912 bolnikov z rakom danke je v ZDA sodelovalo v testiranjih eksperimentalne imunoterapije, rezultati pa strokovno javnost navdajajo z velikim upanjem, saj so rakave tvorbe po uporabi terapije "dostarlimab" izginile, bolezen pa se za zdaj še ni vrnila. Znanstveniki so jasni – potrebujemo še veliko več testiranj, da bi lahko z gotovostjo rekli, kako učinkovita je terapija, so pa rezultati spodbudni.

Vsako leto se za 2,5 odstotka poveča število bolnikov s kožnim rakom
21. 05. 2022 17.47Po podatkih nacionalnega registra raka za kožnim melanomom letno zboli več kot 600 ljudi, število obolelih pa se vsako leto poveča še za 2,5 odstotka, kar je največ med vsemi raki. Možnosti preživetja so se v zadnjem obdobju znatno povečale in danes že več kot 90 odstotkov bolnikov preživi več kot pet let po diagnozi. Kljub temu pa strokovnjaki na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) pozivajo, da ob morebitnih sumljivih kožnih spremembah o tem takoj obvestimo osebnega zdravnika, saj je od pravočasnosti diagnostike odvisna uspešnost zdravljenja.

Združili zdravljenji: končno upanje za bolnike z zahrbtnim rakom trebušne slinavke?
08. 02. 2022 15.03Britanski znanstveniki naj bi dosegli velik preboj v boju proti raku trebušne slinavke z razvojem zdravljenja dva v enem, ki bi lahko bistveno izboljšalo stopnjo preživetja, ki se je v zadnjih 50 letih komajda spremenila.

Onkološki inštitut bolnike z rakom in njihove svojce znova poziva k odločitvi za cepljenje
28. 09. 2021 14.42Onkološki inštitut Ljubljana je izdal knjižico za bolnike z rakom o cepljenju proti covidu-19, v kateri so zbrali najpogostejša vprašanja o cepljenju in odgovore nanje. Opozarjajo, da imajo bolniki z rakom večje tveganje za okužbo s koronavirusom in težji potek bolezni, zato njih in njihove svojce znova pozivajo, naj se odločijo za cepljenje.

S presejalnim programom bi lahko število umrlih zmanjšali za četrtino
30. 08. 2021 18.22Presejanje prebivalstva z velikim tveganjem za raka pljuč bi lahko zmanjšalo število umrlih za četrtino, opozarjajo v centru Na-vdih, ki je član globalne koalicije za raka pljuč. Klinične raziskave namreč kažejo, da je mogoče z računalniško tomografijo z majhnimi odmerki sevanja pljučnega raka odkriti v zgodnjih stadijih.

Olivia Newton-John: Misel na pokojno Kelly Preston me drži pokonci
03. 11. 2020 21.14Olivii Newton-John se je rak na dojkah ponovil že tretjič, svoja družbena omrežja pa izkorišča za ozaveščanje o rakavih obolenjih. V boju z zahrbtno boleznijo ji optimizem vliva tudi misel na dobro prijateljico.

Glavna sezona cvetenja breze, gabra in jesena: kako zmanjšati izpostavljenost?
07. 04. 2020 11.38Obremenitve s cvetnim prahom v zadnjih dneh so visoke. To povzroča težave tistim, ki trpijo za sezonskimi alergijami. V tem času naj ti prilagodijo vedenje in zmanjšajo izpostavljenost alergenom. Na različne načine lahko poskrbijo tudi za čim manjšo izpostavljenost v notranjih prostorih: ''Redno čiščenje prahu, naprave za čiščenje zraka, ki ne proizvajajo velikih količin ozona, okenska zaščita z gosto mrežo, neprepustno za cvetni prah in prezračevalne naprave z dobrimi filtri bodo zmanjšali obremenjenost bivalnih prostorov z alergeni cvetnega prahu.''

BLOG: Hrana, primerna za uživanje v sezoni alergij
12. 05. 2019 07.00Konvencionalna medicina sezonske alergije odpravlja z injekcijami in tableti, ki na žalost ustvarjajo stranske učinke in ne rešujejo težave v korenu. Obstajajo številna naravna sredstva za lajšanje alergij, ki jih lahko poskusite najprej, na primer uporaba eteričnega olja kadilne bosvelije, evkaliptusovega olja in kvercetina.

Terapija, ki ji številni dolgujejo življenje
02. 10. 2018 06.00V Sloveniji skorajda ni družine, ki se ne bi srečala z rakom, boleznijo, ki bo samo letos po svetu terjala 10 milijonov življenj. Imunoterapija, ki jo uporabljajo tudi v Sloveniji, povsem spreminja zdravljenje te bolezni. Njena odkritelja bodo okitili z Nobelovo nagrado. Kako poteka zdravljenje, je razložila doktorica Janja Ocvirk z Onkološkega inštituta.

Nobelova nagrada za dosežke pri zdravljenju raka
01. 10. 2018 11.43V Stockholmu so razglasili letošnja prejemnika Nobelove nagrade za medicino, s čimer se je začel niz razglasitev Nobelovih nagrajencev. To sta ameriški in japonski imunolog James P. Allison in Tasuku Honjo, ki sta razvila posebno imunoterapijo za zdravljenje raka.

Spodbudna novost pri zdravljenja raka
08. 06. 2018 19.25Iz Amerike prihajajo spodbudne novice za vse ženske z napredovanim rakom na prsih. Skupina znanstvenikov je namreč s povsem individualno terapijo rešila življenje ženski, ki se ji je rak na dojkah razširil po vsem telesu. Čeprav so ji pred tem napovedali zgolj 3 mesece življenja, zdaj že dve leti in pol v njenem telesu ni več nobene sledi o raku.

S slovenskim odkritjem do izboljšav v razvoju sodobnih cepiv in imunoterapije raka
26. 05. 2017 10.07Slovenski raziskovalci se lahko pohvalijo z odkritjem, ki je zelo pomembno za razumevanje našega imunskega odziva. "Gre za odkritje, ki ga doslej še niso opisali v nobeni znanstveni literaturi," je dejala raziskovalka Mojca Benčina. Odkritje prinaša veliko prednosti, med drugim tudi v imunoterapiji raka.

Upanje za z rakom obolele tasmanske vrage
11. 03. 2017 06.30Tasmanski vragi obolevajo za nalezljivo obliko obraznega raka, ki se z živali na žival seli v nasilnih pretepih. Rak je za žival praviloma usoden, zato je populacija že močno na udaru. Znanstveniki so zdaj odkrili uspešen način zdravljenja.

Uspeh slovenskih onkologov: v dobrem letu ni bilo smrtnega primera bolnika z razširjeno obliko kožnega raka
26. 02. 2016 19.13Imunoterapijo onkologi uporabljajo pri najbolj napredovanih oblikah raka, ko ostalo zdravljenje ni mogoče. Z imunoterapijo lahko zdravijo tudi pljučnega raka, raka glave in vratu, mehurja, najbolj pa je ta način napredoval pri zdravljenju melanoma – najbolj nevarni in napredovani obliki kožnega raka.

Podelili so mu Nobelovo nagrado, a niso vedeli, da je umrl
03. 10. 2011 11.51Dobitniki Nobelove nagrade za medicino so Bruce Beutler, Jules Hoffmann in Ralph Steinmann. A problem je, da je slednji pred nekaj dnevi umrl. Na koncu so se v fundaciji vendarle odločili, da bo ostal med nagrajenci.

Bodo dr. Klehru odvzeli licenco?
03. 11. 2008 11.43Slovenska zdravniška zbornica je pozvala paciente, naj posredujejo informacije o zdravljenju pri dr. Klehru. Te bi posredovali avstrijski zbornici, ki namerava proti njemu začeti postopek za odvzem licence.

'Dr. Klehr nima referenc v Berlinu'
01. 09. 2008 10.40Zdravnik iz Münchna dr. Klehr, ki zdravi rakave bolnike, je zapisal, da je uspešnost njegove metode znanstveno dokazana na medicinski fakulteti Charite v Berlinu. Tam pa pravijo, da to ni res.

Pacienti dr. Klehru zaupajo
28. 08. 2008 07.00Po mnenju slovenskih zdravnikov nemški zdravnik dr. Klehr nima dokazov, da njegove metode zdravljenja delujejo. Sam pa zatrjuje, da so uspešnost njegove metode dokazali na berlinski medicinski fakulteti.

Doba alergij
08. 05. 2008 07.34Alergija pomeni neustrezen odziv našega imunskega sistema na določeno snov, ki je našemu telesu sicer povsem neškodljiva.

Ugotovitve komisije po smrti bolnice
18. 12. 2003 00.00Po opravljenem izrednem strokovnem nadzoru v celjski bolnišnici, zaradi smrti pacientke za rakom, so mnenje komisije podrobno preučili še na zdravniški zbornici. Z ugotovitvami se strinjajo le delno.