imunolog

Znanstveniki odkrili nov mehanizem imunskega sistema
06. 03. 2025 13.03Znanstveniki so odkrili, da ima del naših celic, ki je zadolžen za recikliranje beljkovin, še dodaten mehanizem. Proizvaja lahko namreč kemikalije, ki uničujejo bakterije. Odkritje ponuja nov vpogled v delovanje imunskega sistema in bi ga lahko izkoristili za razvoj povsem novega razreda potencialnih naravnih antibiotikov.

Biden preventivno pomilostil Faucija in sodelujoče v preiskavah nemirov na Kapitolu
20. 01. 2025 15.21Ameriški predsednik Biden je tik pred odhodom iz Bele hiše preventivno pomilostil več ljudi, ki veljajo za politične nasprotnike in kritike novega predsednika Donalda Trumpa, in jih zaščitil pred morebitnim pregonom. Med njimi so imunolog Anthony Fauci, upokojeni general Mark Milley in sodelujoči v preiskavah napada na Kapitol 6. januarja 2021.

Fauci zbolel za virusom Zahodnega Nila
26. 08. 2024 09.03Anthony Fauci, obraz, ki je med pandemijo covida-19 polnil naslovnice, je zbolel za virusom Zahodnega Nila. Nekdanji glavni zdravstveni svetovalec predsednika ZDA in direktor je bil hospitaliziran, zdaj pa so ga že odpustili v domačo oskrbo.

Slovenski raziskovalci odkrili novo tehnologijo uravnavanja delovanja proteinov
17. 01. 2024 15.40Raziskovalci Kemijskega inštituta so v sodelovanju z raziskovalcema Instituta Jožef Stefan (IJS) odkrili novo tehnologijo uravnavanja proteinov, s katero si obetajo, da bodo lahko nadzorovali terapijo in biotehnološke procese. Študijo so objavili v znanstveni reviji Cell Discovery. Rezultate bodo naslednji teden predstavili na Kemijskem inštitutu.

V Hrastniku rokave zavihali motoristi in darovali kri
14. 06. 2023 09.2414. junija obeležujemo svetovni dan krvodajalcev, ki je namenjen dviganju globalne ozaveščenosti o potrebah po varni krvi in krvnih pripravkih za transfuzijo, predstavlja pa tudi priložnost za skupno proslavljanje pomembnosti krvodajalstva in zahvalo vsem, ki so ali še bodo darovali kri. Ob tej priložnosti je v Hrastniku potekala krvodajalska akcija, na kateri je kri darovalo okoli 50 motoristov iz vse Slovenije.

Do boljšega zdravstva s 'sodelovanjem, zaupanjem in nacionalnim konsenzom'
23. 05. 2023 08.03Predstavniki stroke, politike in interesnih združenj so na Brdu pri Kranju razpravljali o prihodnosti zdravstva. K razpravi jih je povabila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki si želi pomagati poiskati "strateške usmeritve in na njih poenotiti politike, da bo nujni proces zdravstvene reforme tekel čim bolj učinkovito, poenoteno in nemoteno". Med drugim so opozorili na problematiko in izzive financiranja zdravstva v bodoče, tudi zaradi vse starejšega prebivalstva.

'Iz epidemije se moramo nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive'
06. 03. 2023 17.49Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je na Brdu pri Kranju pripravil sprejem za nekdanje člane posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa pri NIJZ, ki je februarja prenehala z delom. Zahvalil se jim je za opravljeno delo in poudaril, da se moramo iz epidemije covida-19 nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive.

Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa zaključila z delom
24. 02. 2023 12.01Epidemiološka situacija v Sloveniji je stabilna, zato ni več potrebe po delovanju posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa, je sporočil vodja skupine Mario Fafangel. Ob tem se je vsem zahvalil za sodelovanje. So pa odločevalcem poslali nov dokument z usmeritvami za srednje in dolgoročno obvladovanje covida-19.

Knjižne uspešnice zdravnikov
13. 12. 2022 19.01V službi zdravniki, v prostem času pisatelji. In to zelo uspešni. Trije zdravniki – imunolog Alojz Ihan, infektolog in pediater Marko Pokorn ter specializant infektologije David Zupančič – dokazujejo, da so lahko tudi zdravniki pisateljske zvezde, covid-19 pa tema za uspešnice, kljub temu, da bi pričakovali, da o tem res ne želimo več govoriti ali brati.

Ukinitev izolacije za okužene na Hrvaškem?
18. 08. 2022 09.42Na Hrvaškem poteka razprava o možnosti ukinitve obvezne sedemdnevne izolacije za osebe, ki so okužene s covidom-19. Sicer bi v tem primeru bila obvezna nošnja maske tipa FFP2.

Posvetovalna skupina bo sklepe sprejemala z večino glasov
09. 07. 2022 10.21Posvetovalna skupina za covid-19 je na prvem sestanku določila način dela in opredelila področja delovanja. Določili so 10 delovnih skupin, njihove vodje pa so morale do srede posredovati predloge za imenovanje članov skupin, so sporočili na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Prvi sestanek nove posvetovalne skupine za covid-19
04. 07. 2022 18.50Prvič se je sestala nova posvetovalna skupina za covid-19, ki jo vodi epidemiolog Mario Fafangel. Ali to pomeni, da nas kmalu čakajo novi ukrepi? Po naših neuradnih informacijah ne, šlo je le za ustanovni sestanek.

Nova posvetovalna skupina bo o ukrepih tehtala na podlagi treh scenarijev
28. 06. 2022 11.25Vodja centra za nalezljive bolezni pri NIJZ in nove posvetovalne skupine za covid-19 Mario Fafangel je na novinarski konferenci predstavil člane posvetovalne skupine za covid-19. O epidemičnih priporočilih in ukrepih bo skupina tehtala na podlagi treh scenarijev razvoja epidemije covida-19, stališča pa javno objavljala na spletni strani NIJZ.

Ameriški pediater in klinični imunolog na TikToku razbija mite o opičjih kozah
08. 06. 2022 12.10Število primerov opičjih koz po svetu narašča, prav tako pa narašča tudi število lažnih in napačnih informacij o tem virusu. Po spletu pa se širijo tudi neutemeljene trditve o opičjih kozah, povezane z izvorom virusa, in informacije o tem, kdo vse se lahko z virusom okuži. V svetu družbenih omrežij se je zato eden od zdravnikov odločil poseči po modernih metodah informiranja javnosti. Na svojem profilu na TikToku razbija mite o opičjih kozah.

Ihan: Razprave o švedskem modelu v tej fazi pandemije so brez pomena
21. 05. 2022 11.03Razprave o švedskem modelu so brez pomena, saj smo zaradi prekuženosti in precepljenosti v drugačni fazi pandemije, meni imunolog Alojz Ihan. Bolj kot napovedi epidemičnih valov bi se po njegovi oceni morali ukvarjati z dolgotrajnimi posledicami covida-19, katerih resnost v primeru različice omikron še ni povsem jasna.

Spremembe tudi v šolah: kmalu brez mask in samotestiranja?
16. 02. 2022 12.08Covid-19 ne bo več karantenska bolezen. To je glavni poudarek posveta politike in stroke na Brdu pri Kranju, na katerem so začrtali postopno sproščanje ukrepov. Najprej ukinitev pogoja PCT v najmanj tveganih dejavnostih, predlagajo tudi opustitev mask v šolah, vsaj v razredih, postopno pa tudi konec samotestiranja učencev. PCT pogoja prav tako ne bo treba izpolnjevati volivcem pri oddaji podpisov podpore za kandidatne liste. "V naslednjih dneh in tednih bo skladno z izboljšano epidemiološko situacijo ter predlogom strokovnih skupin odpravljena ali zrahljana večina omejevalnih ukrepov," je napovedal premier Janez Janša.

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'
05. 12. 2021 09.54V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Komisija za medicinsko etiko: Poziv k ustavitvi cepljenja otrok je neetičen
24. 11. 2021 14.33Komisija za medicinsko etiko nedavni poziv Iniciative slovenskih zdravnikov k ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov proti covidu-19 ocenjuje kot neetičen in poziva obe poklicni organizaciji slovenskih zdravnikov, da se opredelita do strokovno oporečnega javnega ravnanja svojih članov in ukrepata v okvirih svojih pristojnosti.

'Znanost je jedro naše civilizacije. Če jo zavračamo, se vračamo v kameno dobo'
15. 11. 2021 13.25SAZU in predstavniki zdravstvene stroke znova pozivajo k cepljenju. Virologinja Avšič Županc pravi, da je trenutno edini gostitelj novega koronavirusa človek, v zgodovini pa se je pokazalo, da lahko take viruse izkoreninimo le s cepljenjem. Predstojnik kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč pa je poudaril, da je umrljivost bolnikov, ki pridejo na intenzivno terapijo, okrog 50-odstotna. Pri cepljenih je verjetnost, da bodo tam pristali, desetkrat manjša kot pri necepljenih.

Slovenija po številu potrjenih primerov v zadnjem tednu prva na svetu
07. 11. 2021 09.56Ob 5451 odvzetih brisih s PCR-testi smo v soboto potrdili 2313 novih okužb z novim koronavirusom, je sporočil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih testov je bil 42,4-odstoten. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 797 covidnih bolnikov (dan prej 748), od tega jih že 184 potrebuje intenzivno terapijo (dan prej 175). Umrlo je 11 oseb s covidom-19.

Ihan: Ukrepi so nezadostni
06. 11. 2021 10.27"To, kar trenutno delamo, je težko imenovati drugače kot brezglavo prekuževanje. Podobno počnejo v Združenem kraljestvu, vendar so tam vse pazljivo načrtovali in prej dosegli visoko precepljenost, pri nas pa skačemo na trda tla iz tretjega nadstropja in bomo srečni, če si bomo samo polomili noge." Tako ukrepe, ki jih je sinoči sprejela vlada, komentira priznan imunolog Alojz Ihan. Vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović pa izpostavlja: "Če bi potrebovali bolnišnično zdravljenje samo cepljeni, bi bile številke obvladljive."

Trgovci z ukrepi zadovoljni
06. 11. 2021 13.17Za trgovce odločitev vlade, da morajo s ponedeljkom v trgovinah za vsakega obiskovalca zagotoviti najmanj 10 kvadratnih metrov površine, ne predstavlja večjega problema. "Vsak ukrep, ki ga lahko izvedemo ob ne prevelikih stroških, je boljši kot zapiranje trgovin oz. zapiranje gospodarstva," je dejala predsednica trgovinske zbornice Mariča Lah.

V Avstriji nove omejitve za necepljene, razmere v Bolgariji in Romuniji kritične
23. 10. 2021 12.14Kljub hitremu naraščanju števila okuženih z novim koronavirusom v Veliki Britaniji tamkajšnja vlada ne načrtuje novega zaprtja države. "Zahvaljujoč cepivu smo v povsem drugačnem položaju kot pred enim letom," je za časnik Times dejal finančni minister Rishi Sunak, ki pa ne izključuje nekaterih ukrepov za zajezitev širjenja čez zimo. Medtem pa na Dunaju razmišljajo o zaostritvi ukrepov. V primeru večje obremenjenosti oddelkov za intenzivno nego bodo morali necepljeni v "lockdown".

V Veliki Britaniji se širi nov sev. Kako nevaren je?
21. 10. 2021 20.12Število na novo okuženih z novim koronavirusom pri nas je visoko. Potrdili so 1.845 novih primerov ob 6.639 testih, kar pomeni 27,8 odstotka. Se pa predvsem v Veliki Britaniji širi nov sev, še ena mutacija delte. Po doslej znanih podatkih te različice pri nas sicer še niso potrdili. Kako nevarna in nalezljiva pa je ta nova različica, ki so jo najprej odkrili v Angliji? Strokovnjaki mirijo, da naj vendarle ne bi bila tako zelo nalezljiva, kot je recimo delta. A natančnega odgovora še nimajo.

Ali je prebolevnost res dosmrtna zaščita?
27. 09. 2021 18.53Med državami Evropske unije smo skoraj najslabši, ko govorimo o visokih trendih okužb s koronavirusom. Smo na dnu lestvice, slabša od nas je le še Litva. In če so številne države slabšanje epidemiološke slike ustavile z zadostno precepljenostjo, tudi s tretjim odmerkom, pri nas medtem beležimo 53 odstotkov enkrat cepljenih, veliko pa se še vedno zanašamo na prebolevnost. Pa je protiteles lahko kdaj preveč? Bi si lahko, ko imamo še dovolj visoko zaščito, z dodatnim tretjim odmerkom cepiva bolj škodili kot koristili?

Koliko protiteles je potrebnih za zaščito pred novim koronavirusom?
12. 09. 2021 08.13Kako zelo mora osebo skrbeti okužba s korono? Poleg različnih drugih dejavnikov tveganja je odločilen dejavnik, ali oseba že ima protitelesa, ki so se razvila po okužbi ali cepljenju. Vendar pa znanost še ni natančno ugotovila, koliko protiteles človek potrebuje, da bi bil dejansko imun na covid-19. To oceno zelo otežujejo tudi mutacije virusa.

Ihan: Tretji odmerek varen, pomemben je predvsem delež polno cepljenih
08. 09. 2021 18.18Imunolog Alojz Ihan pravi, da je cepljenje s tretjim odmerkom cepiva proti covidu-19 smiselno v določenih situacijah, prav tako pa je tudi varno. Evropska agencija za zdravila možnost cepljenja s tretjim odmerkom sicer še preučuje. Ob tem pa Ihan poudarja, da bodo k upadu epidemije pripomogli polno cepljeni, zato je treba povečati njihovo število. WHO medtem poziva k moratoriju na poživitveni odmerek cepiva proti covidu do konca leta.

764 novih okužb in 50,1-odstoten porast v enem tednu
01. 09. 2021 10.06Po uradnih podatkih je bilo v torek v Sloveniji potrjenih 764 okužb z novim koronavirusom. Pristojni so opravili 3788 PCR-testov. Prav tako se je povečalo število hospitaliziranih, in sicer na 159, na intenzivni negi se jih zdravi 37, kar je šest več kot dan pred tem. Umrl ni nihče.

V ZDA epidemija covida-19 še naprej vzbuja skrb, cepljenje napreduje
25. 08. 2021 09.56Porast števila okužb z novim koronavirusom v ZDA še naprej vzbuja skrb. V povprečju so v zadnjih dnevih potrdili po 137.000 okužb na dan, kar je 12 odstotkov več kot prejšnji teden. Cepljenje proti covidu-19 sicer napreduje, je pa imunolog Anthony Fauci ljudi znova pozval, naj se odločilo za ta korak, saj prihaja še ena težka zima. WHO medtem poroča o stabilizaciji števila okužb v svetu. V Avstriji bodo z začetkom šolskega leta za tri tedne uvedli obvezno testiranje vseh šolarjev, tudi tistih, ki so že bili cepljeni proti covidu-19. V Franciji medtem stavijo na čim večjo precepljenost učencev.

Posvet predstavnikov stroke: za mirnejšo jesen potrebna dvotretjinska precepljenost
29. 07. 2021 20.33Predstavniki stroke so znova izpostavili koristi cepljenja proti covidu-19 in neznatna tveganja za resne neželene učinke. Tako pri cepljenih kot prebolevnikih je možnost prenosa okužbe ali težjega poteka bolezni bistveno manjša. Da bi bila precepljenost zadostna in jesen mirnejša, bi morali doseči dvotretjinsko precepljenost, so poudarili.