imuno

Diskriminacija v zdravstvu: temnopolti na presaditev ledvic čakali dlje

03. 04. 2024 06.00

V ZDA odmeva šokantno razkritje, ki kaže, da na rasno diskriminacijo ni imuno niti zdravstvo. Temnopolti Američani so zaradi barve kože na presaditev ledvice čakali tudi več let dlje kot ostali. Zdaj je program za transplantacijo prenehal uporabljati metodo, ki je precenila, kako dobro delujejo ledvice temnopoltih pacientov, zaradi česar so bile videti bolj zdrave, vsi ostali pa so imeli na čakalnih seznamih za nov organ prednost.

Po težavah z omrežji Mete: zaposleni mislili, da so jih odpustili

06. 03. 2024 07.32

V torek popoldne so uporabniki Metinih platform Facebook, Instagram in Threads po vsem svetu poročali o težavah pri prijavi v svoje račune. Tehnične težave so trajale dobri dve uri, kar je bilo dovolj, da je vrednost Metinih delnic padla. Kaj je vzrok težav, še ni jasno, pri Facebooku so se uporabnikom za nevšečnosti opravičili. Težave s sistemom so imeli tudi zaposleni na Meti, številni so zato mislili, da so jih odpustili.

Kdo je glavni generator korupcije in zakulisnega političnega vpliva?

20. 02. 2024 18.47

Na odboru državnega zbora za pravosodje se je razvnela živahna razprava o stanju na področju korupcije, ki jo je zahtevala stranka SDS. Kdo je torej glavni generator korupcije, klientelizma in zakulisnega političnega vpliva? No, člani odbora so po maratonski razpravi zavrnili vsa predlagana priporočila vladi, ki so jih pripravili v opozicijski SDS. Za njihovo sprejetje je glasovalo pet članov, proti jih je bilo devet. Državni zbor bo sicer o stanju na področju korupcije razpravljal na izredni seji v sredo.

Po premaganem raku: Če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala

31. 10. 2023 13.25

Špela Setničar je še pred dobrim letom hitela, da bi končala vzporedni magistrski študij in številne projekte, marca pa je zdravnico, ko so ji postavili diagnozo raka, kar direktno vprašala: "Ali bom umrla?" "Razmišljala sem o tem, česa mi bo najbolj žal, če ne gre vse tako, kot bi moralo iti in se bom morala posloviti," nam je zaupala. Med zdravljenjem je izgubila lase in obrvi, a se je odločila, da bo to s ponosom nosila. "Bi se pa zlagala, če bi rekla, da ne obožujem lasulj," je povedala v smehu. Med drugim sva spregovorili o diagnozi, notranji moči, minljivosti in nekoliko drugačnem pogledu na svet. "Nujno je tudi zdravo življenje, ampak v tem smislu zdravo, da če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala. Telo ti vedno pove, kaj potrebuje, ampak se ga moramo naučiti poslušati," pravi.

Ekstremni vremenski pojavi bodo vse pogostejši, večja tudi škoda na pridelkih

09. 05. 2023 19.28

Prilagoditve podnebnim spremembam so nujne. Kmetijstvo sicer ne bo moglo preživeti naslednjih desetletij. Kot opozarjajo strokovnjaki, bodo ekstremni vremenski pojavi (toča, viharji, suše in pozebe) z dvigovanjem povprečnih temperatur postajali le še pogostejši, škoda na pridelkih pa vse večja. In rešitve? Drastična sprememba načina kmetovanja, investicije v zaščitno opremo ali pa plačevanje zelo visokih zavarovalnih premij, svarijo zavarovalnice.

Zaradi epidemije covida-19 se je znižala precepljenost otrok

24. 04. 2023 14.23

Strokovnjaki so ob začetku svetovnega in evropskega tedna cepljenja na novinarski konferenci poudarili pomen precepljenosti otrok in odraslih. Izpostavili so predvsem pomen izboljšanja precepljenosti pri rutinskih cepljenjih, posebej tistih, pri katerih se je precepljenost med epidemijo covida-19 znižala.

4 nepogrešljivi izdelki v vsakem letnem času

03. 04. 2023 08.58

Vsak letni čas je po svoje poseben - prinaša nam svojevrstne izzive. Naše počutje, energija, telesna pripravljenost in nivo stresa, ki ga občutimo, skozi leto nihajo.

Zelene Doline v podporo imunskemu sistemu – Nova linija napitkov LCA IMUNO

13. 10. 2022 00.15

Že samo en napitek zadosti 40 % priporočenih dnevnih potreb po vitaminu C in nam tako pomaga krepiti naš imunski sistem.

Odprli ambulanto za zdravljenje z regeneronom: koktajl protiteles, ki nevtralizira virus

09. 11. 2021 17.50

Pritisk na bolnišnice, ki je, tudi zaradi prenizke precepljenosti, iz dneva v dan večji, bi lahko nekoliko zmanjšala uporaba regenerona, koktajla protiteles proti covidu-19, ki ga je med prvimi prejel nekdanji ameriški predsednik Trump. Pri zgodnjem poteku okužbe ga dajejo tistim, za katere pričakujejo, da bi lahko razvili težji potek bolezni in bi potrebovali bolnišnično zdravljenje. Da bi ga ponudili čim več bolnikom, so v ljubljanskem kliničnem centru odprli posebno ambulanto za regeneron, kjer jim bodo pod ustreznim nadzorom aplicirali to zdravilo. Bolnik je v nekaj urah odpuščen v domačo oskrbo, hujših neželenih učinkov pa doslej niso zaznali.

Pred svetovnim dnevom hepatitisa brezplačno testiranje na hepatitis C

27. 07. 2021 06.31

Pred svetovnim dnevom hepatitisa, 28. julijem, bo potekalo anonimno in brezplačno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C. Akcija bo potekala danes in v sredo med 14. in 19. uro na Poljanskem nasipu 58, brez naročanja in brez napotnice. Na voljo za pogovor pa bo tudi zdravnik, so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni

22. 02. 2021 06.00

V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'

29. 01. 2021 06.00

Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

Dejstva, ki jih morate vedeti o cepljenju proti covidu-19

28. 01. 2021 06.00

"Razvoj cepiva je podvig znanosti, zdaj potrebujemo še podvig populacije, ker samo cepivo ne bo rešilo niti enega življenja – cepljenje ga bo." To je poziv prvega epidemiologa v državi Maria Fafangela. Po zadnji Medianini anketi bi se cepilo skoraj 60 odstotkov vprašanih, a skrb vzbuja to, da informacije o cepivu proti covidu-19, ki temeljijo na znanosti in dejstvih, še niso zaobjele polovice Slovencev, ki so zaradi cepljenja zaskrbljeni. Zato poglejte dejstva o novem cepivu proti covidu-19 in dobili boste osnovne informacije o tem, kaj morate vedeti o cepljenju, koristih, stranskih učinkih, mitih in resnicah.

Niti rokometno SP ni imuno na covid-19: Čehi ostajajo doma, vskočila bo S Makedonija

12. 01. 2021 19.28

Češka rokometna reprezentanca ne bo nastopila na svetovnem prvenstvu v Egiptu. Kot so danes sporočili iz Mednarodne rokometne zveze, je češka reprezentanca ostala doma zaradi številnih okužb z novim koronavirusom v ekipi. Češko bo na prvenstvu zamenjala reprezentanca Severne Makedonije.

'Tveganje cepljenja v primerjavi s prednostjo cepljenja zanemarljivo'

15. 09. 2020 15.50

Strokovnjaki javnega zdravja in imunologije so na posvetu o spremembah zakonodaje na področju cepljenja poudarili, da lahko le z vzdrževanjem dovolj visoke precepljenosti zagotovimo zdravje družbe. Zanikali so očitke, da ne spremljajo stranskih učinkov cepiv, ki pa so po njihovih navedbah zanemarljivi v primerjavi s prednostmi cepljenja.

Mestece, ki je imuno na koronavirus? Nihče od prebivalcev ni zbolel

01. 04. 2020 19.49

Kot oaza miru sredi grozljivke v italijanski Lombardiji, ki jo je pandemija koronavirusa najhuje prizadela, pa je očitno Ferrera Erbognone, mestece, ki leži dobrih 45 kilometrov jugozahodno od Milana. Pri niti enem od več kot 1.000 prebivalcev namreč doslej niso potrdili okužbe. Znanstveniki domnevajo, da bi lahko bili imuni proti bolezni. Ali to drži in kako je to mogoče, bodo skušali zdaj ugotoviti z analizo njihove krvi.

Filmska akcija v klicnem centru, telefoni pregorevajo, odziv državljanov pa pomembna informacija za ukrepanje

14. 03. 2020 07.00

V Klicnem centru za informacije o koronavirusu, ki deluje vsak dan od 8. do 20. ure na telefonski številki 080 14 04, dnevno na klice državljanov odgovarja 50 študentov višjih letnikov medicine pod budnim očesom infektologinje dr. Mojce Matičič, epidemiologa, predstavnikov civilne zaščite, ministrstva za izobraževanje in za zunanje zadeve.

'Zakaj država, ki pobira visoke davke, ponuja vprašljive javne storitve? Kam gre denar?'

13. 06. 2019 14.36

"Finančne prevare hromijo našo družbo, ki bi lahko mnogo bolje delovala, če bi jih bolje obvladovali," tako predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel ob podpisu Skupne izjave partnerjev o sodelovanju v pobudi Mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah 2019. O prevarah moramo spregovoriti, ko gre za toleranco do tovrstnega početja pa moramo spremeniti mentaliteto, so opozorili govorniki.

'Nasprotnikov cepljenja ni veliko, so pa zelo glasni in dobro organizirani'

23. 04. 2019 16.02

Letošnji evropski in svetovni teden cepljenja, ki bo potekal od 24. do 30. aprila, v ospredje postavlja odgovornost posameznika pri zaščiti skupnosti pred nalezljivimi boleznimi. Cepiva namreč ne ščitijo le posameznika, temveč lahko z velikim deležem cepljenih preprečimo prenos in širjenje bolezni, so izpostavili na tiskovni konferenci NIJZ.

Trumpa ne prepriča niti 2000 prezgodnjih smrti lastnih državljanov

24. 11. 2018 12.15

Poročilo 300 ameriških znanstvenikov še vedno odmeva. Če se bodo uresničile njihove napovedi, se bodo ZDA že kmalu morale soočiti z uničujočimi posledicami. 2000 več prezgodnjih smrti, manj kot 75 odstotkov količine trenutno pridelanih kmetijskih pridelkov in celo do šestkrat več zgorelih gozdnih površin.

Po poteh mehiških kartelov: Od Acapulca do Cancuna

29. 09. 2018 16.33

Mehika je v lanskem letu dosegla rekord v številu umorov – 42.583, največ za časa predsedovanja predsednika Enriqueja Peña Niete. Številke so verjetno še višje, saj za nekatere zločine policija sploh ne izve ali, bolje rečeno, noče izvedeti. Po prevzemu oblasti je novi mehiški predsednik Andres Manuel Lopez Obrador obljubil številne spremembe, tudi bolje organiziran boj proti kartelom. A situacija v državi je veliko bolj zapletena, na vidiku pa še dolgo ni rešitve.

Uresničila se ji je želja: videla je svojega najljubšega dirkača

10. 08. 2018 18.34

Lucijo Mlinarič, našo najboljšo kotalkarico, so v oddaji Svet na Kanalu A že predstavili in presenetili. Potem, ko je drugič zbolela za rakom, ki se ji je tokrat naselil po celem telesu, so z dražbama dresa Luke Dončića in Jana Oblaka pomagali zbirati za njene imuno terapije, ki potekajo v Nemčiji. Zdaj so v oddaji Svet poskrbeli še za eno veliko veselje.

Kdo so študenti medicine, ki javnost ozaveščajo o pomenu cepljenja?

05. 08. 2018 06.42

Kaj delajo in kako? Zakaj je njihov doprinos k javnemu znanju tako pomemben? Poslanstvo, ki ga ne smemo spregledati.

Imuno: Ne smemo biti tiho ob zavajanjih

06. 05. 2018 07.00

Pred dnevi, ob svetovnem tednu cepljenja, je znova imel veliko dela tudi projekt Imuno. Študenti, združeni v ta projekt, brezplačno opravljajo veliko delo - osveščajo javnost o cepljenju in cepivih. Raziskave, dejstva, zgodovina, številke, stranski učinki ...

'Če imaš zdrave osnove, si lahko privoščiš tudi pregrehe'

26. 09. 2016 06.30

"Zdrava prehrana je zelo širok pojem. Za bolnike s celiakijo je to hrana, ki ne vsebuje glutena in je bogata z vlakninami, za sladkorne bolnike je to hrana, ki ima nizek glikemični indeks, za nosečnice je to hrana, bogata z vitamini, in vsak mora najti svojo," pravi Sara Golob, ki jo je v zdrav način prehranjevanja prisilila bolezen.

Alergijo na cvetni prah lahko razvije vsak

23. 03. 2015 14.02

Zaradi dolge in vlažne zime se je zamaknila tudi sezona alergij. Trenutno je v zraku prisoten cvetni prah leske in jelše, v Primorju tudi cvetni prah cipresovk. Na cvetni prah je sicer alergičen že skoraj vsak tretji človek, strokovnjaki pa še nimajo trdnih dokazov, zakaj število alergikov narašča.

Coentrau dovolj kritik v Madridu: Želim nazaj v Benfico!

08. 08. 2012 09.30

Portugalec Fabio Coentrao hrepeni po vrnitvi v domovino. Dovolj mu je vsakodnevnih kritik madridskih novinarjev in navijačev, ki mu očitajo, da je za velik denar prišel, a ni pokazal dovolj. Coentrao se za vsako ceno želi vrniti v Benfico.

(Pre)debeli zaradi kemikalij?

17. 02. 2012 12.14

Španski znanstveniki v svoji raziskavi ugotavljajo, da sodobne kemikalije v plastičnih embalažah, toaletnem papirju, blagajniških računih in celo nekaterih plombah povzročajo debelost in sladkorno bolezen tipa 2.

Chelsea želi Robinha

12. 12. 2011 08.24

Po pisanju nekaterih italijanskih medijev se je londonski Chelsea močno ogrel za Brazilca Robinha. Vodstvo Milana za odkup brazilskega reprezentanta zahteva najmanj 20 milijonov evrov.

Goba nesmrtnosti odslej tudi v Sloveniji

11. 01. 2010 06.00

V raziskavah, izvedenih v zadnjem obdobju, so dokazali, da uživanje pripravkov iz gobe reiši vpliva na zmanjšanje škodljivega holesterola v krvi, zmanjšuje krvni pritisk in ima antitrombozni učinek.