imperial

Znanstveniki odkrili nov mehanizem imunskega sistema

06. 03. 2025 13.03

Znanstveniki so odkrili, da ima del naših celic, ki je zadolžen za recikliranje beljkovin, še dodaten mehanizem. Proizvaja lahko namreč kemikalije, ki uničujejo bakterije. Odkritje ponuja nov vpogled v delovanje imunskega sistema in bi ga lahko izkoristili za razvoj povsem novega razreda potencialnih naravnih antibiotikov.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih

05. 11. 2024 08.53

Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

Po Temzi drsi nemška vojaška ladja, z nje donijo srhljive note Darth Vaderja

24. 08. 2024 15.33

"Nobenega globljega sporočila ni." Pojasnilo, ki ga je morala po odločitvi, da bodo med plutjem po Temzi predvajali tematsko pesem znanega zlikovca serije Vojne zvezd Dartha Vaderja, podati nemška mornarica. Z ene največjih vojaških ladij mornarice se je namreč razlegala prav temačna melodija Imperial March. Kot so pojasnili na nemškem veleposlaništvu v Londonu, je poveljnik ladje velik oboževalec serije Vojna zvezd in glasbenih del skladatelja Johna Williamsa.

Dva dni, dva rekorda: 22. julij nov najbolj vroč dan v zgodovini

24. 07. 2024 14.32

Po podatkih službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus je 22. julij nov najbolj vroč dan v zgodovini, potem ko so klimatologi izmerili, da je bilo svetovno povprečje temperature zraka v ponedeljek 17,15 stopinje Celzija, oziroma 0,06 stopinje Celzija več kot 21. julija, ki je pred tem veljal za rekordnega.

Eksperimentalno zdravilo življenjsko dobo miši podaljšalo za 25 odstotkov

21. 07. 2024 18.43

Novo eksperimentalno zdravilo je življenjsko dobo miši "srednjih let" podaljšalo za kar 25 odstotkov. Znanstvenik, ki je vodil poskuse, pravi, da bi lahko delovalo tudi pri ljudeh. Številni drugi znanstveniki so sicer glede "zdravljenja" staranja skeptični, predvsem se jim zdi nepredstavljivo, da bi "kar vsakega 50-letnika zdravili do konca življenja". "Vsako zdravilo ima stranske učinke," je opozorila ena od znanstvenic.

Poplave in kaos v puščavskem Dubaju: je krivo sejanje oblakov?

18. 04. 2024 08.31

Po zabeleženi največji količini padavin v zadnjih 75 letih v Združenih arabskih emiratih še vedno odpravljajo posledice hude ujme, ki je močno presenetila tamkajšnje prebivalce in povzročila vsesplošni kaos. Na dubajskem letališču, ki velja za enega največjih in najprometnejših na svetu, so bili primorani odpovedati številne lete, potniki pa poročajo o "razpadu sistema". Medtem se je na družbenih omrežjih razplamtela debata o tem, ali je močno deževje povzročilo t. i. sejanje oblakov, ki je sicer pogosta praksa v ZAE.

Zakaj covid-19 številne to 'sezono' povozi bolj kot doslej?

19. 12. 2023 08.54

Se tudi vam zdi, da vas je covid-19 tokrat povozil bolj, kot ste pričakovali? Ob začetku epidemije smo lahko slišali, da bo covid-19 postal prehladno obolenje, ki bo vsakič, ko zbolimo, verjetno milejše. Zakaj nekatere torej to sezono covid udari bolj kot prejšnjič?

Oxford je najboljši. Kje pa so slovenske univerze?

16. 10. 2023 15.20

Oxford, Stanford, MIT. To je trojica univerz, ki kroji vrh znamenite Timesove lestvice. Peti je britanski Cambridge, sicer pa je prva deseterica povsem v znamenju visokošolskih ustanov iz ZDA. Zanimiv in zgovoren je vzpon Kitajske. Kaj pa Slovenija? Najvišje se je uvrstila Univerza v Ljubljani.

September najtoplejši doslej: 'To ni fantastična vremenska statistika'

06. 10. 2023 08.40

Po rekordno vročem poletju se je neobičajno toplo vreme nadaljevalo tudi v septembru. Po podatkih evropske službe za spremljanje podnebnih sprememb je bil letošnji september najtoplejši, odkar zbirajo podatke. Povsem verjetno je, da bo tudi letošnje leto najtoplejše v zgodovini meritev.

Muskov Neuralink bo svoje možganske vsadke kmalu testiral na ljudeh

20. 09. 2023 21.36

Nevrotehnološko podjetje Neuralink v lasti ameriškega milijarderja Elona Muska je začelo iskati kandidate za svoj prvi poskus na ljudeh. Podjetje si prizadeva 'povezati' človeške možgane z računalniki, svojo tehnologijo pa želijo preizkusiti na osebah s paralizo.

Vrača se vremenski pojav El Niño: 'To je smrtna obsodba za ljudi in ekosisteme'

04. 07. 2023 18.59

Svetovna meteorološka organizacija (WMO) je potrdila, da se vrača vremenski pojav El Niño, zaradi katerega naj bi po svetu v bližnji prihodnosti pustošile suše, požari, poplave in monsuni. Vremenski fenomen El Niño se zgodi vsakih nekaj let zaradi segrevanja zgornjih plasti vode v srednjem in vzhodnem delu Tihega oceana. Medtem pa je ameriški nacionalni center za okoljske napovedi dejal, da je bil ponedeljek najbolj vroč dan, odkar se izvajajo meritve.

Z Broadwaya se poslavlja muzikal Andrewa Lloyda Webbra Bad Cinderella

15. 05. 2023 13.23

Na Broadwayu bodo 4. junija še zadnjič uprizorili muzikal angleškega skladatelja Andrewa Lloyda Webbra Bad Cinderella (Slaba Pepelka). Nekonvencionalna pravljica je v glasbeno-gledališki podobi dosegla mešane ocene pri ameriških kritikih in se ni uvrstila med nominirance za gledališke nagrade tony. Muzikal bodo s programa umaknili le dobrih deset tednov po tem, ko je na Broadwayu doživel premiero.

Nož, ki lahko v nekaj sekundah odkrije raka maternice

03. 01. 2023 19.31

Raziskovalci so ugotovili, da lahko revolucionarni kirurški nož, imenovan tudi "pametni nož", diagnosticira raka na maternici v le nekaj sekundah. Nož sicer že uporabljajo za odkrivanje raka dojke in možganskega tumorja.

Bella Hadid in 'našpricana' obleka: ko se srečata moda in čarovnija

02. 10. 2022 15.59

Bella Hadid in francoska modna znamka Coperni. To je dvojec, ki je zaznamoval letošnji pariški teden mode. Manekenka, v preteklosti razglašena za najlepšo žensko na svetu, se je namreč po modni pisti sprehodila v obleki, ki je bila na njej ustvarjena s pomočjo pršil in posebne 3D-tehnologije. Obiskovalci dogodka so bili med 15-minutnim procesom tako na lastne oči priča transformaciji 'skrivnostne' snovi v elegantno belo toaleto.

'Umiranje otrok zaradi te bolezni se bo lahko končalo še za časa naših življenj'

11. 09. 2022 20.25

Znanstveniki Univerze v Oxfordu so razvili cepivo proti malariji, ki bi lahko spremenilo svet. Ekipa pričakuje, da ga bodo začeli uporabljati prihodnje leto, potem ko so poskusi pokazali do 80-odstotno zaščito pred smrtonosno boleznijo. Znanstveniki pravijo, da je cepivo poceni in da so že sklenili pogodbo za proizvodnjo več kot 100 milijonov odmerkov na leto.

V EU dosežen dokončni dogovor o sankcijah proti Rusiji

02. 06. 2022 16.41

Potem ko so voditelji EU v začetku tedna dosegli politični dogovor o šestem svežnju sankcij proti Rusiji, vključno z delnim embargom na uvoz ruske nafte, so članice dosegle še dogovor na tehnični ravni, je francosko predsedstvo Svetu EU zapisalo na Twitterju. Dogovor so dosegle, potem ko so s seznama sankcioniranih oseb umaknili patriarha Kirila.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom

22. 01. 2022 09.54

Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Deltakron je verjetno posledica napake v laboratoriju

11. 01. 2022 12.49

Strokovnjaki so v ponedeljek izjavili, da je domnevna hibridna mutacija koronavirusa, imenovana deltakron, najverjetneje posledica napake v laboratoriju in ne gre za novonastalo različico. Ciprski mediji so o odkritju mutacije poročali v soboto in jo opisali kot genetsko ozadje različice delta skupaj z nekaterimi mutacijami različice omikron.

Študiji kažeta na manjšo verjetnost hospitalizacije pri okužbi z omikronom

23. 12. 2021 07.19

Dve britanski študiji sta pokazali, da je pri okužbi s koronavirusno različico omikron verjetnost hospitalizacije manjša kot pri okužbi z doslej prevladujočo varianto delta. Raziskavi sta tako potrdili trend, ki so ga zaznali v Južni Afriki, kjer se je omikron najprej razširil. Tudi študija iz Južne Afrike namreč kaže, da je verjetnost hospitalizacije po okužbi z omikronom v primerjavi z drugimi sevi kar 80 odstotkov nižja.

Poživitveni odmerek vsaj 80-odstotno učinkovit proti hudemu poteku bolezni

18. 12. 2021 09.51

Britanski raziskovalci so analizirali verjeten vpliv, ki ga ima poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 na različico omikron. Pravijo, da lahko poživitveni odmerek zagotavlja približno 80 do 85-odstotno zaščito pred hudo boleznijo.

Znanstveniki spremljajo novo različico koronavirusa, prvič so jo zaznali v Bocvani

25. 11. 2021 21.41

Britanski znanstveniki so opozorili na pojav nove različice koronavirusa, ki bi lahko potencialno povzročila nove vale epidemije zaradi velikega števila mutacij. Do zdaj so s sekvenciranjem različico B.1.1.529 potrdili v treh državah, prvič pa so jo zabeležili v Bocvani na jugu Afrike.

Protitelesa naj bi v telesu ostala še vsaj devet mesecev po okužbi

19. 07. 2021 13.23

Italijanski raziskovalci so v majhnem mestu Vo testirali skoraj vse prebivalce. Ugotovili so, da raven protiteles pri ljudeh, ki so preboleli covid-19, ostaja visoka tudi devet mesecev po okužbi.

Znanstveniki preučujejo vpliv avtoprotiteles na pojav dolgega covida

12. 07. 2021 14.40

Britanski znanstveniki so v krvi nekaterih bolnikov, ki trpijo za dolgotrajnim covidom, našli specifična protitelesa, za katera upajo, da bodo vodila do preprostega testiranja za omenjeno bolezensko stanje. Večina bolnikov po covidu-19 okreva v nekaj tednih, pri nekaterih pa se še mesece po okužbi pojavljajo simptomi, znani kot dolgi covid.

Med simptomi delta seva prevladujeta glavobol in izcedek iz nosu

14. 06. 2021 16.36

Glede na novo raziskavo so glavobol, vneto grlo in izcedek iz nosu najpogostejši simptomi okužbe z delta različico novega koronavirusa. Profesor Tim Spector, ki vodi študijo Zoe Covid Symptom, pravi, da mlajši ljudje delta različico virusa občutijo "kot prehlad". A čeprav se morda ne počutijo tako slabo, so lahko kužni in ogrožajo druge.

Alfa, beta, gama, delta ... Koliko različic novega koronavirusa še prihaja?

12. 06. 2021 13.52

Jasno je, da imamo zdaj opravka z virusom, ki se širi veliko lažje – verjetno več kot dvakrat lažje – kot različica, ki se je pojavila v Vuhanu konec leta 2019, pravijo znanstveniki. Že različica alfa, ki je bila prvič identificirana v Kentu v Veliki Britaniji, je bila bolj nalezljiva, delta, ki izvira iz Indije, pa jo je še "prekosila". Smo torej obsojeni na neskončno parado novih in izboljšanih različic, ki jih je vse težje in težje obvladovati?

Ponovna okužba s koronavirusom redka, pogostejša med starejšimi

18. 03. 2021 10.33

Preboleli covid-19 večino ljudi ščiti pred ponovno okužbo z novim koronavirusom vsaj šest mesecev. Pri starejših pa obstaja večja verjetnost, da bodo vnovič zboleli, ugotavlja danska študija. Prvotna okužba naj bi med mlajšimi od 65 let nudila okrog 80-odstotno, med starejšimi pa le 47-odstotno zaščito pred vnovično okužbo.

V terensko vozilo s 25 potniki trčil tovornjak, 13 mrtvih

03. 03. 2021 08.36

V torek zgodaj zjutraj je v eni najbolj smrtonosnih prometnih nesreč ob ameriško-mehiški meji umrlo najmanj 13 oseb. Po poročanju ameriških medijev je voznik terenskega vozila, v katerem je bilo natrpanih 25 oseb, pot prekrižal večjemu tovornjaku. Ob trku so nekateri potniki zleteli iz vozila, saj niso bili pripeti z varnostnimi pasovi, ker je vozilo sicer namenjeno le osmim osebam. Natančen vzrok nesreče še preiskujejo.

Avtomobil s 27 potniki trčil v tovornjak, 15 jih je umrlo

02. 03. 2021 18.05

V kalifornijskem okrožju Imperial, v bližini mehiške meje, se je zgodila huda prometna nesreča, v katero je bilo vpletenih več vozil in v kateri je umrlo vsaj 15 ljudi, poročajo ameriški mediji. Vzrok nesreče še raziskujejo, za zdaj vedo le, da je avtomobil, v katerem je bilo kar 27 potnikov, zapeljal na pot večjega tovornjaka.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Ali covid-19 res vpliva na moško plodnost?

29. 01. 2021 10.43

Nova študija navaja, da bi težki primeri covida-19 lahko vplivali na kakovost moške sperme in s tem verjetno tudi na plodnost. A številni strokovnjaki že pozivajo k previdnosti pri posploševanju ugotovitev raziskave.