ihan

Posebna obravnava invalidskih podjetij, Farme Ihan postale strateška naložba
07. 03. 2025 13.06Vlada je na dopisni seji potrdila dopolnitve odloka o strategiji upravljanja naložb države. Z njimi so med drugim dodatno opredelili posebno obravnavo invalidskih podjetij v neposredni ali posredni državni lasti. Ta ostajajo uvrščena med portfeljske naložbe, a se bo z njimi upravljalo na način, kot da gre za strateške naložbe.

Močna slovenska biatlonska ekipa z visokimi cilji potuje na SP
07. 02. 2025 13.47Slovenska biatlonska reprezentanca je pripravljena na svetovno prvenstvo, ki bo letos v Lenzerheideju v Švici. Glavni trener Janez Marič je določil, da v Švico potuje deset slovenskih biatloncev.

Lanišek in Prevčeva nova državna prvaka
14. 01. 2025 19.56Anže Lanišek (Mengeš) se je na državnem prvenstvu v smučarskih skokih v Planici po letu premora spet vrnil na vrh ter osvojil tretji naslov prvaka v zadnjih štirih letih. Pri skakalkah pa je Nika Prevc (Triglav Kranj) zanesljivo ubranila lanski naslov. Medtem ko je Nika Vodan, nekdanja skupna zmagovalka svetovnega pokala, predčasno končala sezono.

SDH ne namerava prodati Farm Ihan
14. 10. 2024 16.25Ob številnih medijskih ugibanjih, da bi lahko prišlo do prodaje Farm Ihan, v SDH zagotavljajo, da podjetja ne nameravajo prodati. SDH je sicer 100-odstotni lastnik tega kmetijskega podjetja, ki je v strategiji upravljanja državnih naložb uvrščeno med portfeljske naložbe. Zaskrbljenost nad morebitno prodajo so že izrazile kmetijske organizacije.

Bo še zadnji večji živilski obrat v državni lasti romal v roke tujcev?
13. 10. 2024 19.47Po Perutnini Ptuj in nedavno Panviti naj bi tujci, tudi tokrat neuradno Hrvati, kupovali še Farme Ihan. Bomo res prepustili kar 1800 hektarjev zemljišč in pustili tujcem, da gospodarijo na naši zemlji, se sprašujejo kmetje. Da Slovenija s takšnimi kupčijami - ob zaostrovanju geopolitičnih razmer - izgublja strateško pomembne družbe, opozarja tudi poslanec Predrag Bakovič, ki je vlado že pozval, naj Farme Ihan umakne s tržišča.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'
18. 09. 2024 06.00Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?
16. 09. 2024 06.00Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Slovenska prehrana v rokah tujcev
15. 09. 2024 13.18Hrvaški Bosqar je dokončno prevzel večino enega največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu – Panvito. Največja hrvaška živilska družba Braća Pivac pa bi rada večino Celjskih mesnin, največjega odkupovalca živine in predelovalca rdečega mesa v Sloveniji. Kakšne so lahko dolgoročne posledice in tveganja? Je ogrožena prehranska varnost? Kje je strategija države? Pa tudi, kaj to pomeni za potrošnike? Bomo še jedli domače?

Izvažamo boljše in uvažamo slabše meso
14. 09. 2024 14.54V Sloveniji smo z govedino samozadostni, pa jo kljub temu uvažamo. Direktor zadruge Trebnje–Krka je jasen: izvažamo bolj kakovostno in uvažamo slabše meso. Slovenskemu kupcu je pač še vedno najpomembnejša cena, ne pa toliko kakovost in poreklo mesa. Kakšno meso torej jemo Slovenci? Kdo in kako meso nadzira? Pa tudi, kakšne so cene mesa pri nas in v sosednji Italiji.

Do nedelje zaradi maratona Franja na več odsekih popolne zapore cest
07. 06. 2024 09.51Do nedelje bodo odseki cest na širšem območju Ljubljane, Domžal, Vodic, Škofje Loke, Idrije in Logatca zaradi kolesarskega maratona Franja občasno zaprti. Že danes bo med Ljubljano in Domžalami potekal kronometer, zato bo med 15. in 21. uro popolna zapora na relaciji Ljubljana–Sneberje–Šentjakob–Dragomelj–Domžale. V nedeljo ob 9. uri pa se bodo na cesto podali še kolesarji Velikega maratona, prav tako je predvidenih več zapor.

Ob delitvi premoženja skupine Pomgrad Polaniču svetoval Snežič
16. 05. 2024 17.50Preiskovalna komisija DZ o domnevno nezakonitem financiranju političnih strank je z zaslišanjem Iztoka Polaniča preverjala morebitno politično posredovanje pri prodaji Panvite družbi Regal-Trgovina v lasti družine Polanič in povezave posla z najemom podjetja Klavdije Snežič. A je komisija ostala brez odgovorov.

Življenje na Madagaskarju: zaslužijo 1,40 evra na dan, do večje bolnišnice je 13 ur
11. 04. 2024 07.00Ko govorimo o misijonarjih in o njihovem delu, najprej pomislimo na Pedra Opeko. A po vsem svetu je razpršenih več kot 40 slovenskih misijonarjev in na Madagaskarju jih je poleg Opeke še pet. Na skrajnem jugovzhodu otoka, tam, kjer je zaradi tolp najbolj nevarno in zaradi ciklonov najbolj neprijetno, deluje duhovnik, ki prihaja iz Polhovega Gradca, Janez Krmelj.

'Naši raziskovalci v tišini pripravljajo rešitve, ki bodo olajšale življenje'
29. 03. 2024 12.59Predsednik vlade Robert Golob je obiskal hematološki oddelek UKC Ljubljana, kjer se je seznanil s tehnologijami, investicijami in napredkom zdravljenja na oddelku. Premierju so, kot je povedal direktor UKC Ljubljana Marko Jug, pokazali tudi prihodnost zdravljenja v ljubljanskem kliničnem centru. "Delamo terapijo prihodnosti, to je celična terapija. Upam, da bo že leta 2025 na voljo vsem," je dejal.

Spoznajte tekmovalce 10. sezone šova MasterChef Slovenija
29. 02. 2024 06.00Na POP TV prihaja 10. sezona MasterChef Slovenija. Za glavno nagrado, 50.000 evrov, se bo letos pomerilo 15 tekmovalcev. Kdo se bo najbolje spopadel z izzivi, ki jih prinaša sodelovanje v najbolj gledanem kuharskem šovu? Kdo bo krotilec časa in kdo prvi jezdec štedilnika? Bo letos spet zmagala ženska ali bo nagrada podeljena moškemu? Kdo vam bo krajšal pomladne večere na POP TV? Spoznajte jih!

Barbara Perić
29. 02. 2024 05.50Barbara obožuje barve in je vedno rada malo posebna. Vsega se loti in vse naredi malo po svoje. Njen mož je poklicni kuhar, ki ji je obljubil, da jo bo naučil kuhati in jo prijavil v MasterChef Slovenija. Po sedmih letih se je njegova napoved uresničila. V teh sedmih letih se je Barbara navdušila nad peko piškotov, ki jih neumorno peče. Doma ima več kot 500 modelov za piškote. Obožuje cimetove polžke, v njeni kuhinji ne smejo manjkati cimet, orehi, jabolka in limete. Pri peki piškotov nujno potrebuje dresirno vrečko in veliko potrpljenja. Njena zadnja domislica so sladki tortelini.

Za zdravstvo bomo odšteli več, bomo prišli tudi prej do operacije?
28. 06. 2023 06.00Za javno zdravstvo bomo vsaj v prihodnjem letu plačevali več. A več denarja v sistemu ne pomeni, da bodo bolniki tudi hitreje prišli do pregledov pri zdravniku, operacij. Za to je po opozorilih strokovnjakov treba bolje organizirati in izkoristiti javni sistem. Z obmetavanjem v javnosti – kot se je zgodilo pri ukinjanju dopolnilnega zavarovanja – pa ni bil vzpostavljen še noben dober sistem, poudarja Alojz Ihan.

Bo vojna med vlado in zavarovalnicami prinesla več zdravja?
27. 06. 2023 06.00Dopolnilna zdravstvena zavarovanja so sistemska anomalija in niti niso pravi zavarovalniški produkt, trdi ekonomist Marko Jaklič. Je pa tak način zbiranja denarja v preteklosti zavarovalnicam omogočal dobičke, upravam pa visoke plače. Kaj pa bo ukinitev dopolnilnega zavarovanja v resnici prinesla bolnikom – bodo prišli do zdravnika, posega, ko ga bodo potrebovali? Se bodo zasebni zdravstveni centri, ki jih obvladujejo zavarovalnice, še okrepili? Bodo hitro do zdravstvenih storitev prišli le tisti, ki plačajo več?

Posvet o evtanaziji: 'Zdravniki se šolajo za to, da ohranjajo življenja'
14. 06. 2023 18.46"Usmrtitev z zastrupitvijo ni poslanstvo zdravniškega poklica." Tako jasni so bili zdravniki na javnem posvetu o evtanaziji, ki, odkar so avtorji predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja zbrali že več kot 5400 podpisov, deli javnost. Zdravniki odločno zagovarjajo stališče, da se šolajo zato, da ohranjajo življenje, in ne za to, da bi ga predčasno prekinjali.

Do boljšega zdravstva s 'sodelovanjem, zaupanjem in nacionalnim konsenzom'
23. 05. 2023 08.03Predstavniki stroke, politike in interesnih združenj so na Brdu pri Kranju razpravljali o prihodnosti zdravstva. K razpravi jih je povabila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki si želi pomagati poiskati "strateške usmeritve in na njih poenotiti politike, da bo nujni proces zdravstvene reforme tekel čim bolj učinkovito, poenoteno in nemoteno". Med drugim so opozorili na problematiko in izzive financiranja zdravstva v bodoče, tudi zaradi vse starejšega prebivalstva.

Testiranje cepiva za zdravljenje raka trebušne slinavke, rezultati pozitivni
17. 05. 2023 19.02Pomemben napredek pri zdravljenju raka trebušne slinavke, nemški raziskovalci so razvili cepivo, ki je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila. To je eden najbolj agresivnih rakov z zelo majhno možnostjo preživetja, pet let po diagnozi živi le približno pet odstotkov bolnikov. V študiji, objavljeni v reviji Nature, poudarjajo, da so cepivo prilagodili vsakemu pacientu posebej, izdelava personaliziranega cepiva pa je trajala le devet tednov. Gre za velik obet tudi pri zdravljenju ostalih vrst raka.

Komu plačujemo za zdravje?
29. 04. 2023 07.00Vlada Roberta Goloba je že sedma, ki je napovedala ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Doslej je to poskusilo že šest ministrov za zdravje, a nihče ni bil uspešen. V ozadju so se dogajali pritiski, lobiji, ki so rušili vlade. Pri dopolnilnem zavarovanju namreč govorimo o milijonih zbranih premij, ki se jim zavarovalnice ne bodo tako zlahka odrekle. Kako hud bo njihov boj za obstanek? In kakšna je v resnici vloga zasebnih zavarovalnic znotraj zdravstvenega sistema?

'Odprava dopolnilnega zavarovanja ne bo rešila zdravstvenega sistema'
14. 04. 2023 19.42Nobenih vsebinskih razlogov ni za dopolnilno zavarovanje pri zasebnih zavarovalnicah, se z vlado strinja zdravnik in kolumnist Alojz Ihan. Toda samo s to spremembo zdravstvenega sistema ne bomo rešili, dodaja. Kot opozarja ekonomistka Petra Došenović Bonča, bo za kakovostno zdravstvo potrebna kombinacija različnih virov financiranja. In kako ukinitev dopolnilnega zavarovanja komentirajo prizadete zavarovalnice? Iz Vzajemne so sporočili, da se bodo prilagodili in obstali.

Zaradi intenzivnih nočnih padavin v Trbovljah nujno prekuhavanje pitne vode
27. 03. 2023 08.01Večina države se je prebudila v mrzlo in deževno jutro. Nekatere reke so presegle bregove, ponekod so zemeljski plazovi, podirala so se tudi drevesa. Zaradi intenzivnih nočnih padavin je za celotno območje javnega vodovoda Trbovlje preventivno uveden ukrep prekuhavanja pitne vode. Padavine so sicer čez dan ponehale.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere
26. 03. 2023 09.00Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'
13. 03. 2023 06.00Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?
09. 03. 2023 06.00Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?