igor dovnik

Zdravniške organizacije: Stanje je katastrofalno, ukrepati je treba takoj
24. 04. 2024 10.30Slovensko zdravstvo je v zadnjem letu ves čas na tapeti, s ponedeljkom smo vstopili v že 15. teden zdravniške stavke, mediacija med vlado in Fidesom pa je propadla. Številni predstavniki zdravstva so se zdaj odločili, da bodo podali skupno izjavo o stanju v slovenskem zdravstvu. Poudarili so, da je stanje v zdravstvu katastrofalno in da je treba ukrepati takoj, ne čez leto dni, kot obljublja vlada. Dodali so, da v to, da se bodo zadeve uredile čez leto, niti ne verjamejo.

Bodo družinski zdravniki imeli še manj časa za svoje paciente?
03. 06. 2023 19.43Kot pravijo v sindikatu Praktikum, jim je ministrstvo za zdravje z okrožnico enostransko vsililo obsežno poročanje o kazalnikih kakovosti v zdravstvu, ki po številnih raziskavah ne prinašajo nobenih koristi za bolnike. Namesto da bi jih rešili administrativnih obremenitev, ki pestijo celotno zdravstvo in zmanjšujejo zanimanje za delo v družinski medicini, jim jih torej še povečujejo.

Ministrstvo predloge zdravniških organizacij poslalo zdravstvenim zavodom
01. 06. 2023 11.29Zdravniške organizacije so na podlagi že predstavljenih pričakovanj za izboljšanje zdravstvenega sistema in na predlog ministrstva za zdravje pripravile celovit dokument z naslovom "Spremembe in rešitve za izboljšanje zdravstvenega sistema". Ključno sporočilo dokumenta je, da si zdravniki želijo delati v urejenem javnem zdravstvu in zato predlagajo rešitve, ki bi to omogočile. Usklajene predloge rešitev in sprememb za izboljšanje zdravstvenega sistema, so z ministrstva poslali zdravstvenim zavodom v širšo razpravo, kar koordinacijo veseli, je povedala predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović.

Kaj bo s koncesijami v zdravstvu?
31. 01. 2023 06.00Ustavni sodniki so razveljavili določbe Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki omogočajo podaljševanje koncesij v zdravstvu. Po izteku 15-letne koncesije bo po novem potreben nov razpis oziroma nov postopek za podelitev koncesije. Koncesionarji so razočarani in opozarjajo, da bodo kratko potegnili bolniki. Hkrati pa menijo, da so koncesije preživete in jih je treba ukiniti.

'Potrebujemo konkurenco med zavarovalnicami'
05. 01. 2023 18.18V Koordinaciji zdravniških organizacij so se v izjavi za medije po seji zavzeli za dolgoročne rešitve v zdravstvu. Med njimi so našteli ohranitev standardov in normativov, izboljšanje plač zdravnikov in njihovega delovnega časa. Kljub slabemu stanju zdravstva po navedbah koordinacije zdravniki zagotavljajo visoko strokovnost obravnave. "Tretja svoboda, ki jo potrebujemo, je po našem mnenju konkurenca zavarovalnic, ki bodo z različnimi paketi izvajale zdravstvena zavarovanja," meni tajnik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik.

'Minister za zdravje se zbuja ob štirih zjutraj in hodi spat opolnoči'
16. 12. 2022 19.53Minister za zdravje se zbuja ob štirih zjutraj in hodi spat opolnoči. Tako se je na pozive civilne družbe, naj se minister za zdravje končno zbudi in ukrepa ob razpadanju družinske medicine, odzval predsednik vlade. Še enkrat je ponovil, da reformo zdravstva pripravljajo za leto 2024 in da rešitev čez noč ne bo. Med tem so v koalicijski SD opozorili, da na področju zdravstva ni vidnih rezultatov in predlagali vrh koalicije na temo zdravstva. Do ukrepov, ki jih je doslej zastavil minister za zdravje, pa so kritični tudi v Levici.

Arsenovič vložil kandidaturo za nov županski mandat v Mariboru
14. 10. 2022 11.27Mariborski župan Saša Arsenovič je zbral dovolj podpisov za vložitev kandidature za nov mandat. Podpisane obrazce podpore je skupaj s predstavniki svoje liste Arsenovič za Maribor predal občinski volilni komisiji. Za zdaj je edini v Mariboru, ki kandidira s podpisi. V novem mandatu želi urediti zdravstvo, izobraževanje in samooskrbo občine.

V sredo 3568 okužb. Zasedenih že 212 intenzivnih postelj, kar je največ doslej
11. 11. 2021 09.04Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v sredo ob 9068 opravljenih PCR-testih potrjenih 3568 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 39,3-odstoten. Kot je sporočila vlada, je v bolnišnicah že 920 covidnih bolnikov, od tega jih 212 potrebuje intenzivno terapijo. S tem smo izenačili najvišjo zasedenost postelj na intenzivni negi doslej – prav toliko bolnikov s covidom-19 je bilo na intenzivni negi tudi 26. novembra lani. V sredo je umrlo deset oseb s covidom-19.

Matjaž Jereb: V UKC Ljubljana na intenzivnem oddelku 80 % necepljenih
10. 11. 2021 10.11Epidemiološka slika je v državi iz dneva v dan slabša. S covidnimi bolniki se polnijo postelje na navadnih enotah in tudi na intenzivnih. Pristojni zato opozarjajo, da ne vedo, kako dolgo bodo zdravstvene ustanove zdržale tak pritisk. O aktualnem epidemiološkem stanju je na novinarski konferenci spregovoril Vodja oddelka intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb je dejal, da je od vseh hospitaliziranih na navadnem oddelku 60 odstotkov necepljenih, na intenzivnem oddelku pa je necepljenih 80 odstotkov. "Če bi imeli višjo precepljenost, se ne bi soočali s temi številkami, ki jih imamo danes," je dodal.

Iščejo kader za covidne oddelke: 'Potrebujemo vsakega, ki zmore dodatne obremenitve'
10. 11. 2021 08.58Predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik je povedal, da pripravljajo regijski seznam razpoložljivih kadrov za pomoč v covidnih bolnišnicah. Opozarja pa na obremenjenost zdravnikov na primarju in morebitne težave s plačili zdravstvene blagajne ob neizvajanju lastnih nalog.

V ponedeljek 3344 okužb, intenzivni oddelki naj bi vrh zasedenosti dosegli 24. novembra
09. 11. 2021 09.49V ponedeljek je bilo opravljenih 7615 testov PCR, potrjenih pa 3344 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 43,9 odstotka. "Epidemično stanje v državi je skrajno resno, bolnišnice so na pragu zmogljivosti," je dejal državni sekretar Franc Vindišar in dodal, da so morali standarde za oskrbo intenzivnih bolnikov že znižati. Vrh zasedenosti intenzivnih oddelkov pričakujejo 24. novembra, ko naj bi bilo zasedenih več kot 250 intenzivnih postelj. Igor Dovnik iz Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov je dodal, da pričakujejo, da bo v najkrajšem možnem času na državnem nivoju razglašen rdeči alarm.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Cepilni centri že vabijo nenaročene mladoletne
27. 07. 2021 19.41Na polovici poletnih počitnic se mnogi učenci, dijaki in njihovi starši že sprašujejo, kaj bo prinesla jesen – pouk na daljavo ali v šolskih klopeh? Pristojni zagotavljajo, da bodo naredili vse, da pouk ohranijo v šoli. K temu lahko pomembno prispeva tudi cepljenje otrok in mladostnikov, dodaja minister Poklukar. V Kranju tako pripravljajo dan odprtih vrat za nenaročene mladoletne. Kdaj in če bo cepljenje starejših od 12 let potekalo bolj množično, bo strokovna skupina presojala še ta teden.

'Nujno je, da se cepi čim več zdravstvenih delavcev'
26. 07. 2021 20.21To je edini način, da bodo lahko pacientom nudili ustrezno zdravstveno oskrbo, sporoča Koordinacija zdravniških organizacij in jih poziva k cepljenju. Za tiste zdravstvene delavce, ki se kljub pozivom ne bodo odločili za cepljenje, v zdravniških organizacijah predlagajo obvezno testiranje s hitrimi testi na največ 48 ur oziroma PCR-testi na največ 72 ur.

'Cepljenje je zastavljeno kot večletni projekt'
08. 04. 2021 18.56"Kjer so organizirani, stvari tečejo dobro, v kakšnem velikem mestu pa se lotevajo stvari peš, ob ogromnem garanju velikega števila ljudi, odziv pa ni tak oziroma je bistveno slabši," tako pravi nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja Jelko Kacin na posvetu Zdravniške zbornice o cepljenju.

UKC Ljubljana poziva zdravnike koncesionarje, da pomagajo
17. 10. 2020 19.26Slovenija je tik pred izpolnitvijo pogojev za razglasitev epidemije. Zdravniško pomoč potrebuje že 250 bolnikov, 43 intenzivno nego. Se pa, kot ugotavlja vladni govorec, zavedanje, kako pomembna je zajezitev virusa, med ljudmi krepi, kar kaže tudi uporaba mask. Zaradi vse večjih obremenitev pri oskrbi bolnikov s covid-19 pa iz naše največje bolnišnice pozivajo vse zdravnike koncesionarje, ki bi lahko pomagali, naj se vključijo v delo Kliničnega centra.

Dovnik: Naj bo koronavirus kamenček, ki bo sprožil nujne spremembe
27. 08. 2020 10.21V odprtem pismu je pediater Igor Dovnik opozoril na pasti slovenskega zdravstvenega sistema, ki je, kot pravi sam, na kritični točki. Če nujnih sprememb ne bo, čez pet let primarnega zdravnika ne bo imela od tretjina do polovica državljanov, poudarja. V oddaji 24UR ZVEČER sta poglede na stanje v zdravstvu soočila Dovnik in direktor ZZZS Marjan Sušelj.

Javno zdravstvo na psu: polovica državljanov lahko ostane brez zdravnika
26. 08. 2020 09.36"Čas se izteka. Čez pet let primarnega zdravnika (družinskega zdravnika, ginekologa, pediatra, zobozdravnika) ob sedanjih trendih ne bo več imela od tretjina do polovica državljanov," je v odprtem pismu v imenu Združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov zapisal pediater Igor Dovnik. Opozoril je, da se je dostopnost do zdravstvenih storitev zaradi pandemije še poslabšala, ZZZS pa zahteva nemogoče. Hkrati v Sloveniji nastaja sistem vzporednega, povsem zasebnega zavarovanja in zdravstva.

Ker ne morejo sprejeti vseh pacientov, zobozdravniki bolečine lajšajo s pisanjem receptov
29. 04. 2020 18.23Zaradi epidemije bo eden večjih zalogajev, kako zagotoviti varen obisk zobozdravnika. Stik tam je zelo tesen in zaradi same narave dela tudi tvegan. Prav v teh dneh se zobozdravniki usklajujejo, kako zagotoviti čim bolj varno okolje za paciente in zase.

Je vlada pri ukrepih pozabila na koncesionarje? Maske sterilizirajo kar v pečicah
21. 04. 2020 06.01Čeprav smo del javnega zdravstva in smo dnevno v stikih s potencialno okuženimi pacienti, vse od začetka epidemije koronavirusa do danes ni bilo izrečene besede o tem, da bi tudi mi dobili dodatke za delo v kriznih razmerah, pravijo zdravniki koncesionarji. Prav tako do pred kratkim niso prejeli prepotrebne zaščitne opreme, zaradi česar so se morali znajti po svoje. Delo je že zdaj stresno, bojimo pa se navala pacientov na primarno mrežo po koncu ukrepov, pravijo.

Zasebniki zaradi pritiskov razmišljajo o prekinitvi sodelovanja z ZZZS
10. 05. 2019 16.31Koncesionarji po besedah predsednika strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Igorja Dovnika razmišljajo o prekinitvi sodelovanja z ZZZS, če bo ta še naprej izvajal finančne in organizacijske pritiske na zdravnike. Rešitev za normalno delujoč zdravstveni sistem vidijo tudi v konkurenci ponudnikov zdravstvenih zavarovanj.

Koordinacija zdravniških organizacij od nove vlade pričakuje reformo zdravstva
05. 06. 2018 20.50Koordinacija zdravniških organizacij od nove vlade pričakuje, da bo reformna in da jih bo vključila k pripravi potrebnih sprememb zakonodaje, so pojasnili po seji koordinacije. Reforma zdravstva bi po njihovem mnenju morala med drugim zdravnikom zagotoviti ustrezne delovne pogoje in spremeniti organizacijo javnih zdravstvenih zavodov.

'Dobro javno zdravstvo imamo predvsem zaradi zaposlenih, ki delajo na etični pogon'
12. 04. 2018 15.26Zdravniške organizacije so opozorile na potrebo po nujnih spremembah v zdravstvenem sistemu. A te spremembe morajo biti oblikovane skupaj z zdravništvom. "Zdravniki sporočamo, da poznamo zdravstveni sistem, vemo kako deluje in kaj bi se dalo izboljšati," je povedala Zdenka Čebašek-Travnik.

Vračanje presežka prihodkov, podeljevanje koncesij. Zasebni zdravniki izpodbijajo določbo novele zakona
19. 12. 2017 11.26Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije je na ustavno sodišče vložilo pobudo za oceno ustavnosti določb novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Novela med drugim ureja tudi podeljevanje koncesij v zdravstvu, sporno se jim zdi tudi, da bi morali v blagajno vračati presežek prihodkov nad odhodki.