iglavci

Zakaj v bitki z gasilci še vedno zmaguje ogenj?
14. 01. 2025 13.27Za obvladovanje tako obsežnih požarov, kot divjajo po Kaliforniji, so potrebne ogromne količine vode in gasilcev. Ne enega ne drugega v Los Angelesu nimajo. Gasilci so prepuščeni samim sebi in odvisni od vremena, ki pa jim ni naklonjeno. Močan veter, drugačen način gradnje hiš, hribovit teren in gosto rastlinje so razlogi, ki po mnenju strokovnjaka za požarno varnost še dodatno prispevajo h katastrofi. Potegnili smo nekaj vzporednic med trenutnimi losangeleškimi požari in največjim požarom v zgodovini samostojne Slovenije.

Teorije zarote: Zakaj poleg hiš niso pogorela tudi drevesa?
11. 01. 2025 16.18Na družbenih omrežjih razburjajo fotografije požganih domov, poleg katerih še vedno stojijo drevesa. Zakaj niso pogorela tudi drevesa, se sprašujejo številni. Nekateri so začeli širiti tudi teorije zarote, da so bile stavbe v mestu angelov napadene s skrivnostnim orožjem. Odgovor pa ni nič kaj skrivnosten, pojasnjujejo strokovnjaki.

Neurje minuli teden sklestilo več kot 300.000 kubičnih metrov drevja
19. 07. 2023 16.38Vročinska neurja z vetrom še vedno pustošijo po državi. Kot poroča Zavod za gozdove Slovenije, je bilo v minulem tednu podrtega in poškodovanega več kot 300.000 kubičnih metrov drevja, visok odstotek škode pa je utrpel jugovzhodni del Slovenije. Poškodovani so tako listavci kot iglavci, največ poškodb pa je na smrekah, zato zavod priporoča čim prejšnjo sanacijo.

Napad lubadarja: V mariborskem mestnem parku bodo podrli 40 smrek
08. 12. 2022 16.04Zaradi pojava lubadarja na drevesih v mariborskem Mestnem parku bo treba odstraniti okoli 40 smrek pri otroških igralih, med njimi so tudi 130 let stari iglavci. S sečnjo bodo pristojne službe začele predvidoma prihodnji teden, zato obiskovalce parka prosijo za razumevanje in upoštevanje omejitev dostopa.

Obnovitvena moč narave presenetila celo gozdarje
11. 09. 2022 15.56Manj kot dva meseca po najhujšem požaru v zgodovini Slovenije, v katerem je do neprepoznavnosti zgorelo skoraj 3.000 hektarov gozda, je iz kraških tal že vzklilo novo življenje. Neverjetna hitrost narave je presenetila celo gozdarje iz Zavoda za gozdove, ki bodo obnovi kraškega gozda v prihodnjih letih sicer namenili še dodatnih 150.000 novih sadik, skoraj sedem ton lahkega semena in kar dvajset ton želoda.

Mala žuželka ima le osem zob, a uničuje gozdove
15. 08. 2022 19.25Izrazita suša preglavic ne povzroča le gasilcem, ampak tudi gozdarjem. Zaradi toplega vremena so smrekovi gozdovi manj odporni proti škodljivcem. Samo v juliju je bilo zaradi lubadarja za posek določenih kar 70.000 kubičnih metrov iglavcev. Zavod za gozdove lastnike opozarja, naj redno pregledujejo svoje gozdove, saj lahko lubadar hitro zmanjša vrednost lesa.

Največji požar v zgodovini Slovenije pogašen, a previdnost je še potrebna
01. 08. 2022 12.45Po 17 dneh boja s plameni lahko Kraševci, gasilci in ostale ekipe na terenu končno zadihajo. "Največji požar v zgodovini Slovenije je pogašen, ob 19. uri bo preklican tudi državni načrt zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju," je sporočil vodja intervencije Simon Vendramin iz Gasilske enote Nova Gorica. Na terenu sicer ostaja požarna straža, društva, ki jo bodo izvajala, bodo ob tem zadolžena tudi za gasilsko stražo. Pregled pogorišča bodo opravili dvakrat na dan. Po prvi oceni Zavoda za gozdove Slovenije je požar zajel območje, veliko 3600 hektarjev.

Sanacija po požaru bo trajala vsaj pet let, Kraševci nočejo več borov
28. 07. 2022 19.05Sanacija 2700 hektarjev uničenega kraškega gozda se bo najverjetneje začela že jeseni, trajala pa bo vsaj pet let. Če so do požara približno polovico kraških gozdnih površin predstavljali iglavci, bo obnova osredotočena predvsem na sajenje listavcev, saj ti težje zagorijo. Težava pa bodo primerne sadike, ki jih v Sloveniji zagotovo ne bo dovolj, zato jih bomo morali najverjetneje uvažati iz sosednjih držav.

Letos v zraku nadpovprečna količina cvetnega prahu
26. 05. 2022 10.49Letošnja sezona pojavljanja cvetnega prahu je v Sloveniji izstopajoča, ugotavlja stroka. Sezona se je začela nadpovprečno zgodaj, doslej pa smo imeli že več obdobij z visokimi obremenitvami zraka s cvetnim prahom. Trenutno je v zraku predvsem cvetni prah trav, večina dreves pa zaključuje sezono sproščanja cvetnega prahu. V naši državi so glavni alergen trave. Visoke obremenitve se bodo sicer zmanjševale tudi s košnjo, a stroka še nekaj časa ne pričakuje izrazitejšega znižanja.

Rumene zaplate na morju posledica cvetenja iglavcev, ne morja
18. 05. 2022 09.04V zadnjih dneh so na morju opazne večje ali manjše rumene zaplate, ki jih veter in tokovi pogosto zanesejo k obali. Tu se rumena gošča dodatno zgosti, predvsem v zalivih, mandračih in mestnih pristaniščih. A ne gre za cvetenje morja, pač pa kopenskih rastlin, večinoma iglavcev, kot so bor, smreka in cipresovke.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Trend so postale naravne smrečice, a tuje, ne slovenske
10. 12. 2021 12.32V prazničnem času domove krasimo tudi z okrasnimi smrečicami, vedno raje z naravnimi. Posekana gozdna drevesca iz slovenskih gozdov, namenjena za okras in praznovanje, morajo biti v letošnjem decembru med prodajo označena z nalepko rumene barve, na kateri je letnica 2021. Njihovo pridobivanje iz gozdnih površin usmerja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) na naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih, nadzor pa vrši gozdarska inšpekcija. Ob tem pa na pristojnem ministrstvu opozarjajo, da je treba za drevesce poskrbeti tudi po koncu praznikov - treba ga je pravilno odložiti ali pa skuriti v peči.

Ideje za zeleni raj
05. 04. 2021 00.15Že v začetku leta načrtujte svoj vrt

Več kot 13.000 evrov za deblo gorskega javora
18. 02. 2021 12.45Letos je potekala že 15. licitacija vrednejšega lesa. In preden v peč vržete neznano poleno, bi bilo smotrno preveriti, za kakšno drevo gre, v nasprotnem primeru lahko samo upate, da ni gorski javor. Največ so namreč dobili ravno za gorski javor rebraš, in to kar 11.575 evrov. Na kubični meter. A kot pravijo, so bila tudi ostala drevesa dobro ocenjena, povprečna cena odkupa pa znaša 263 evrov na kubični meter.

Našli ostanke srednjeveške turške trdnjave
11. 10. 2018 06.50Na hribu pri Skradinu, nedaleč od Šibenika, so našli ostanke turške trdnjave iz 16. in 17. stoletja, je sporočila ustanova za kulturno-zgodovinsko dediščino Trdnjava kulture Šibenik. Kot so pojasnili, so njihovi strokovnjaki odkrili ostanke srednjeveškega turškega oporišča pod obrambno infrastrukturo, ki je bila zgrajena med drugo svetovno vojno.

Za sanacijo gozdov do leta 2022 potrebnih 6,4 milijona evrov
18. 02. 2018 09.11V decembrskem vetrolomu je bilo po oceni Zavoda za gozdove poškodovanih 2,2 milijona kubičnih metrov drevja. Gre za novo škodo, saj si slovenski gozdovi še niso opomogli od žledoloma in nato še podlubnikov.

Od praznične idile do groze: novoletna jelka lahko pogori v nekaj sekundah
13. 12. 2017 19.04K božično-novoletnemu času sodijo tradicionalni okraski. Adventni venčki, smrečice, lučke in svečke, ki zasvetijo decembra, polepšajo naše domove, a skrivajo tudi nevarne pasti, opozarjajo strokovnjaki. Nevarni so predvsem suhi iglavci, ki lahko pogorijo v nekaj sekundah.

Slovenski gozdovi na udaru, presegli rekordno uničenje iz leta 2015
16. 12. 2016 12.09Samo letos so za posek označili 2,15 milijona kubičnih metrov dreves, ki so jih napadli podlubniki. To pomeni rekordno vrednost, a dobra novica je, da je najhuje vendarle mimo. Zaradi podlubnikov bi lahko v skrajnem primeru smreka izginila iz slovenskih gozdov, na srečo pa se to vendarle ne bo zgodilo.

Pol centimetra veliki nosilci nesreče: zaradi njih so posekali gozd, vasi Dovje pa zdaj grozi katastrofa
01. 12. 2016 11.32Župani Zgornje Gorenjske vlado pozivajo, naj napad lubadarja razglasi za naravno nesrečo. Predstavili so primer vasi Dovje. Smrekov gozd na bregu nad njo so morali posekati in zdaj nič več ne zadržuje erozije. Še pred nedavnim se proženja plazu niso bali, danes je to resna grožnja.

Naravno ali umetno božično drevo?
12. 12. 2015 19.04Kakšno drevesce je bolje izbrati? Navadno smreko lahko dobite že za nekaj evrov, tujerodni iglavci pa so nekajkrat dražji, a zdržijo dlje. Ali z nakupom naravnega drevesa bolj ali manj škodujemo okolju kot z umetno jelko?

Prostovoljci posadili okoli 20.000 mladih dreves
21. 03. 2015 07.00Okoli 700 prostovoljcev je ob mednarodnem dnevu gozdov na šestih lokacijah posadilo okoli 20.000 mladih dreves in s tem prispevalo k obnovi naših gozdov. Na sadike po žledolomu čaka še okoli 850 hektarjev površin.

Podlago so pripravili, zdaj 'bijejo bitko s časom'
16. 04. 2014 15.46Po osnutku zakona, ki ga je pripravilo kmetijsko ministrstvo, bi z državnimi gozdovi gospodarilo novo podjetje Slovenski gozdovi. Ni znano, kdaj bo podjetje zaživelo, za zagonska sredstva pa je predviden najem posojila pri Evropski investicijski banki.

V ujmi poškodovana drevesa, ki ogrožajo objekte, lahko odstranite brez dovoljenja
10. 02. 2014 14.57V žledolomu poškodovana drevesa, ki grozijo objektom, se lahko odstranjuje brez dovoljenj. Za posek vseh drugih poškodovanih dreves pa je potrebno dovoljenje. Prevoznicam za les se medtem obeta začasni moratorij.

FOTO in VIDEO: Zaradi žleda tokrat padlo toliko dreves kot prej v 50 letih
06. 02. 2014 11.16Škoda v gozdovih je tisočletna, pravi kmetijski minister Židan. Že zdaj je opustošena skoraj polovica slovenskih gozdov – žled je poškodoval toliko dreves kot prej v 50 letih, pa so podatki Zavoda za gozdove. Kako nevarna je sanacija, dokazuje posnetek, ki so ga posredovali gasilci.

FOTO: Leden oklep na krošnjah dreves povzročil veliko škodo
02. 02. 2014 13.36Zavod za gozdove ocenjuje, da je zaradi žledenja drevje poškodovano kar na 15.000 hektarjev velikem območju. Leden oklep na krošnjah dreves je največ poškodb povzročil v občini Pivka in na Postojnskem.

V gozdovih za pol milijona škode
05. 08. 2013 14.49Na Zavodu za gozdove Slovenije ocenjujejo, da bo zaradi posledic močnega vetra ob zadnjem neurju treba posekati okoli 50.000 kubičnih metrov drevja. Nastalo naj bi za pol milijona evrov škode.

Suša ogroža gozdove, hrane za živali ni
28. 08. 2012 14.46Suša, ki v večjem delu Slovenije traja že od lanskega oktobra, je prizadela tudi gozdove. Po obsegu je podobna suši iz leta 2003, največ škode pa je na smrekovih gozdovih, ki so bolj ranljivi za napad podlubnikov. Zaradi pomanjkanja hrane so ogrožene tudi gozdne živali.

Vse se začne z dobrim gnojilom
05. 04. 2010 08.00Dajte svojim rastlinam najboljšo popotnico za zdravo rast. Uporabite gnojila Valentin.

Popotresni Pakistan 6.
29. 12. 2005 18.14Vtisi iz popotresnega Pakistana, kjer Meta Krese in Arne Hodalič spremljata razdeljevanje humanitarne pomoči.

Podlubniki napadli gozdove iglavcev
22. 08. 2003 00.00Kot posledica dolgotrajne suše in neobičajno visokih temperatur se je julija in avgusta močno povečalo število iglavcev, ki jih napadajo podlubniki. Celotna količina napadenih iglavcev je do 18. avgusta znašala 117.147 kubičnih metrov lesne mase.