iea

Padec dosežkov, slovenski učenci tik nad mednarodnim povprečjem
12. 11. 2024 11.07Rezultati raziskave za Slovenijo kažejo padec dosežkov osmošolcev in osmošolk v obdobju od 2013 do 2023 na področju računalniške in informacijske pismenosti. To sicer velja tudi za večino drugih držav, ki so sodelovale v ciklu 2013 in 2023. Učenci in učenke iz Slovenije so pri računalniški in informacijski pismenosti leta 2023 v povprečju dosegli 485 točk, njihovi dosežki pa so statistično značilno primerljivi z dosežki njihovih vrstnikov iz Hrvaške. Obe državi sta na mednarodni lestvici dosežkov tik nad mednarodnim povprečjem.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'
09. 10. 2024 06.47Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Kdo bo plačal (okoljski) davek? AI nenasitna elektrike in vode
15. 06. 2024 18.04Umetna inteligenca je lahko nevarna. Toda glavno tveganje morda ni tisto, pred katerim svari Hollywood – zlonamerna superinteligenca, ki želi uničiti človeštvo. Namesto tega bi lahko bila usodna njena nenasitna potreba po energiji in naraščajoč ogljični odtis, kar bi vplivalo na vse več požarov v naravi, poplav in vseh drugih ekstremnih vremenskih pojavov, ki jih prinašajo podnebne spremembe.

IEA: Ob upočasnitvi rasti povpraševanja po nafti do 2030 veliki presežki
12. 06. 2024 13.38Rast povpraševanja po nafti se bo zaradi prehoda na čiste vire energije v prihodnjih letih upočasnila, kar bi lahko ob pričakovanem povečanju pridobivanja nafte do konca desetletja vodilo v velike presežke nafte na trgu in znatne posledice za naftni trg, ocenjuje Mednarodna agencija za energijo.

Golob na sedežu Nata: Slovenija bo do leta 2030 zvišala izdatke za obrambo
21. 03. 2024 09.12Premier Golob se mudi na prvem dvostranskem obisku na sedežu zveze Nato v Bruslju, kjer se je srečal z generalnim sekretarjem zavezništva Stoltenbergom. Slednji je povedal, da je Slovenija v svojih 20 letih članstva v Natu pomembno vlogo odigrala predvsem pri stabilizaciji Zahodnega Balkana. Pozdravil pa je tudi Golobovo napoved, da je Slovenija pripravljena okrepiti prisotnost na Kosovu, in povečevanje slovenskih izdatkov za obrambo. Predstavniki več kot 30 držav pa so na prvem vrhu o jedrski energiji sprejeli deklaracijo, v kateri so poudarili zavezo jedrski energiji kot ključnemu sestavnemu delu globalne strategije za reševanje podnebne krize.

Globalne emisije ogljikovega dioksida v 2023 na novi rekordni ravni
01. 03. 2024 11.56Izpusti ogljikovega dioksida iz proizvodnje energije so se lani na globalni ravni glede na leto prej povišali za 1,1 odstotka na 37,4 milijarde ton in znova dosegli rekordno raven, je sporočila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Rezultat je med drugim posledica izjemno sušnega poletja in posledično večje rabe fosilnih goriv.

Zgodovinska prelomnica: Globalni izpusti CO2 so končno začeli upadati
03. 02. 2024 17.20Rekordna proizvodnja električne energije iz zelenih virov, jedrske energije ter sončne, vetrne in hidroenergije– naj bi v naslednjih treh letih pokrila vso dodatno rast svetovnih potreb. Mednarodna agencija za energijo v naslednjih treh letih napoveduje celo dvakratno letno stopnjo rasti v primerjavi z dosedanjimi trendi. Energetski preobrat, ki ga narekuje Kitajska, pa ima manjšo lepotno napako, saj bo napovedan padec emisij v naslednjih nekaj letih po pričakovanjih stroke premajhen, da bi lahko občutneje pozitivno vplival na vse bolj uničujoče posledice podnebnih sprememb.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti
12. 11. 2023 07.00Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

'Stopnjevanje konflikta na Bližnjem vzhodu bi lahko sprožilo dvojni energetski šok'
30. 10. 2023 13.23Spopad med Izraelom in skrajnim palestinskim gibanjem Hamas bi lahko sprožil cenovne šoke za surovine, kot so nafta in kmetijski proizvodi, v kolikor bi se konflikt stopnjeval po območju Bližnjega vzhoda, je v poročilu opozorila Svetovna banka. Opozorili so, da bi višje cene nafte povzročile višje cene hrane, kar bi povečalo pomanjkanje po vsem svetu.

IEA: Takojšnje zmanjšanje emisij metana je nujno
11. 10. 2023 13.20Emisije metana iz fosilnih goriv je treba takoj zmanjšati, če želimo omejiti globalno segrevanje ozračja, je poudarila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Znatna zmanjšanja naj po navedbah agencije ne bi bila draga, dosežemo pa jih lahko z že obstoječo tehnologijo.

'Rusija izgublja energetsko bitko'
06. 03. 2023 12.09Napad na Ukrajino pred letom dni je sprožil bitke na številnih področjih. Med drugim se je obračun vnel tudi na energetskih trgih, kjer si nasproti stojita Rusija in Zahod. Prvi mož Mednarodne agencije za energijo Fatih Birol je dejal, da se je dolgo časa zdelo, da bi v tej bitki lahko zmagal Kremelj, a da se je tok zdaj obrnil.

Evropi prihodnjo zimo grozi pomanjkanje plina
12. 12. 2022 14.31Če EU ne bo sprejela dodatnih ukrepov, ji prihodnjo zimo grozi pomanjkanje plina, je po pogovorih s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen v Bruslju opozoril prvi mož Mednarodne agencije za energijo Fatih Birol. Možnosti za napolnitev zalog pred zimo bo po njegovih besedah prihodnje leto namreč manj.

IEA: Energetska draginja izboljšala svetovno energetsko učinkovitost
04. 12. 2022 09.12Zaradi visokih cen energije in motenj v oskrbi z gorivi je letos prišlo do napredka na področju svetovne energetske učinkovitosti, v najnovejšem poročilu ugotavlja Mednarodna agencija za energijo. Vendar ta napredek še vedno ni zadosten za doseganje ciljev glede podnebnih sprememb.

Po letošnji zimi Evropa pred verjetno najtežjim izzivom doslej
06. 11. 2022 07.08Evropa se bo prihodnje leto, če v poletnih mesecih ne uspe napolniti plinskih zalog, znašla v težkem položaju, opozarjajo pri Mednarodni agenciji za energijo (IEA). Medtem ko so letos uspeli skoraj povsem napolniti skladišča plina, ga bo drugo leto verjetno na voljo za 30 milijard kubičnih metrov, kar je tretjino manj. To pomeni le do 65 odstotkov polna skladišča. Evropa, ki jo vodijo konglomerati različnih interesov, v tem trenutku potrebuje enotnost, povezanost, solidarnost in hitre odločitve, opozarja predsednik uprave Taluma Marko Drobnič.

'Evropa mora zmanjšati porabo plina, potreben je devetodstotni rez'
03. 10. 2022 15.12Če želi Evropa preživeti zimo, mora zmanjšati porabo plina, je opozorila Mednarodna agencija za energijo. Izpostavila je grožnjo popolne prekinitve dobave plina iz Rusije in s tem povezano tveganje padca zalog v evropskih plinskih skladiščih.

Googlova sprememba zmanjšuje izračune letalskih emisij
25. 08. 2022 10.29Največji brskalnik na svetu je iz svojega spletnega kalkulatorja letov črtal ogromen del vplivov letalske industrije na globalno segrevanje. Ker Google gosti devet od vsakih deset spletnih iskanj, bi to lahko imelo velike posledice za potovalne odločitve ljudi. Podjetje je sporočilo, da je spremembo izvedlo po posvetovanju s svojimi industrijskimi partnerji.

IEA: Povpraševanje po nafti bo kljub visokim cenam še raslo
13. 07. 2022 12.24Visoke cene nafte niso zmanjšale povpraševanja, ugotavlja Mednarodna agencija za energijo in napoveduje, da bo povpraševanje raslo še naprej. Kmalu bi lahko celo preseglo ponudbo.

IEA: Poraba zemeljskega plina se bo zmanjšala, cene pa so dosegle vrh
05. 07. 2022 18.06Poraba zemeljskega plina se bo letos zaradi visokih cen in zmanjšanega obsega dobave iz Rusije nekoliko zmanjšala. V prihodnjih letih se bo poraba krepila počasi, saj bodo potrošniki preklopili na alternativne vire energije, ocenjuje Mednarodna agencija za energijo. Cene plina so sicer že poskočile na štirimesečni vrh.

Svet rekordno investira v čisto energijo, a še vedno premalo za boj s podnebno krizo
26. 06. 2022 08.33Obseg investicij v čisto energijo bo letos rekorden, vendar še prenizek, da bi zadoščal za soočanje s podnebno krizo, potem ko se povečuje uporaba premoga, je opozorila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Agencija je posvarila tudi pred višjimi stroški, ki bi lahko preprečili določena vlaganja.

Šef IEA Evropo opozarja, naj se pripravi na zimo brez ruskega plina
22. 06. 2022 18.01Evropa se mora takoj pripraviti na možnost, da bo Rusija prihodnjo zimo ustavila ves izvoz plina v regijo, je opozoril šef Mednarodne agencije za energijo. Evropske vlade je pozval, naj delajo na zmanjšanju povpraševanja po plinu in vzdrževanju jedrskih elektrarn.

Nam poleti grozi pomanjkanje goriva?
07. 06. 2022 06.00Bomo tudi leta 2022 priča krizi, ki smo jo lahko spremljali v 70. letih prejšnjega stoletja, ko so se pred bencinskimi servisi zaradi pomanjkanja bencina vile dolge kolone vozil? Iz mednarodne agencije za energijo namreč prihajajo opozorila – ne le o visokih cenah, ampak tudi o možnosti pomanjkanja goriva. Vlada danes začenja z iskanjem rešitev za draginjo, hkrati pa bo morala pri snovanju finančnih ukrepov bolj natančno opredeliti, koliko nas bo kaj stalo.

Prodaja električnih avtomobilov strmo narašča
29. 05. 2022 09.53Prodaja električnih avtomobilov se je lani povečala, a kot v najnovejšem poročilu opozarja Mednarodna agencija za energijo, bi lahko pomanjkanje ključnih surovin, kot je litij, upočasnila rast tega sektorja. Lani se je prodaja električnih avtomobilov podvojila na 6,6 milijona, kar predstavlja 10 odstotkov vseh prodanih avtomobilov.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja
05. 01. 2022 06.00Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji
25. 11. 2021 06.00Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Na Švedskem izdelali prvo jeklo brez uporabe fosilnih goriv
19. 08. 2021 19.28Švedska družba SSAB je sporočila, da jim je uspelo proizvesti "prvo jeklo na svetu brez fosilnih goriv". Dobavili so ga Volvu. Dosežek je rezultat projekta Hybrit, ki ga je SSAB, ki je v lasti energetskega podjetja Vattenfall in LKAB, skupine za rudarstvo in minerale, vzpostavil leta 2016. Tako Vattenfall kot LKAB sta v lasti švedske države. Ideja, na kateri temelji Hybrit, je uporaba vodika namesto premoga in koksa pri proizvodnji jekla.

Nobelovi nagrajenci pozvali vlade sveta: 'Fosilna goriva naj ostanejo pod zemljo'
22. 04. 2021 19.04Več kot sto Nobelovih nagrajencev, na čelu z Dalajlamo, je vlade sveta pozvalo, da se pridružijo zavezi o neuporabi fosilnih goriv, da tako pomagajo v boju proti podnebnim spremembam. Ob svetovnem dnevu Zemlje pa je slišati tudi opozorila, da bodo letošnji izpusti, tudi na račun povečane uporabe premoga v Aziji zaradi prizadevanj po gospodarskem okrevanju zaradi svetovne pandemije, izničili rezultate, dosežene v koronski krizi, ki je ustavila gospodarstva po svetu.

Aplikacije za spletno rudarjenje bi lahko porabile toliko energije kot Poljska
22. 09. 2019 17.23Aplikacije za spletno rudarjenje, ki delujejo znotraj uporabnikovega brskalnika in z namenom zaslužka rudarijo kriptovalute, bi lahko lani porabile do 18,8 gigavata električne energije. To je primerljivo z letno količino porabe energije na Poljskem. Spletno rudarjenje tako lahko povzroči blizu 800 ton emisij CO2 letno, ugotavlja družba Kaspersky.

2050: Sonce, veter, voda, jedrski reaktorji, 10 milijard Zemljanov in nov zemljevid?
07. 08. 2019 07.00Čeprav se zdi, da je leto 2050 še daleč, je, ko gre za energetska vprašanja, že zelo blizu. Globalni cilji so velikopotezni: razogljičenje, družba, ki se zanaša na tehnologijo in manj obremenjuje okolje. Velik del načrtov je povezan s stabilno oskrbo z elektriko. Kako zagotoviti, da bo elektrike dovolj, da njena proizvodnja ne bo škodovala okolju – in kako naj bi smooskrba prispevala k premikom na geopolitičnem področju?

Razpoke v temeljih turške jedrske elektrarne ali zgolj igra prestolov?
04. 08. 2019 07.00Zgodba turške želje po energetski neodvisnosti, sploh zaradi dobre gospodarske rasti zadnjih 20 let, je državo že večkrat pripeljala do odločitev, ki so na mednarodnem prizorišču dvigovale prah. Tako so po letu 2000 na skrivaj kupovali naftne derivate iz okoliških držav, ki so bile v vojni, imeli megalomanske načrte za naftovode in plinovode, in željo, da zgradijo jedrsko elektrarno. Prvotno je bilo mišljeno, da jo bodo gradili Evropejci ali Japonci, a so se odločili za Ruse in Kitajce, kar je odprlo geopolitično pandorino skrinjico, tudi z namigi o nevarni elektrarni.