husejnović

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo

13. 04. 2025 18.30

Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Minimalna plača: v Luksemburgu enkrat višja kot v Sloveniji

24. 03. 2025 06.04

Bruto minimalna plača se je januarja v članicah EU gibala od 551 do 2638 evrov. Najnižji 'minimalec' v EU prejemajo delavci v Bolgariji, najvišjega pa v Luksemburgu. Slovenija je s 1278 evri na 8. mestu med 29 evropskimi državami, ki so bile vključene v analizo. Primerjava gibanja minimalnih plač v evropskih državah je še pokazala, da so se te v zadnjih 10 letih najbolj povišale v državah vzhodne in jugovzhodne Evrope, kjer so sicer praviloma še vedno najnižje.

Preverite, kako bogat je vaš besedni zaklad

16. 03. 2025 13.00

Kakšen je povprečni besedni zaklad pri Slovencih? To si prizadevajo ugotoviti raziskovalci Inštituta za slovenski jezik s pomočjo besedne igre Besedomat. K igranju spletne igre vabijo čim več ljudi, rezultati raziskave pa bodo uporabni v medicini, denimo pri obravnavi možganskih poškodb ali zgodnjemu prepoznavanju demence.

'Kriminalec Dodik in vojni zločinec Putin grozita z destabilizacijo BiH'

13. 03. 2025 11.52

Čeprav je Tožilstvo BiH izdalo nalog za privedbo vodstva Republike Srbske, vključno z njenim predsednikom Miloradom Dodikom, se to še ni zgodilo. V skupščini te manjše entitete je sicer na dnevnem redu sprejemanje načrta nove ustave, kar je Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi označila za neposredno kršitev ustavne ureditve BiH. Zaradi ogrožanja varnosti in stabilnosti BiH več ameriških senatorjev zahteva nove sankcije proti Dodiku. Pozivi k sankcioniranju odgovornih za krizo v BiH so zaznamovali tudi sejo Evropskega parlamenta.

Kolektor zahteva dodatnih 350 milijonov evrov. 2TDK: Znesek je nerazumen

12. 03. 2025 13.50

Družba 2TDK, ki gradi drugi tir, je od glavnega izvajalca del prejela zahtevek za plačilo več kot 350 milijonov evrov. Kolektor je zahtevek poslal zaradi stroškov, ki so nastali izvajalcu zaradi zamud pri izvedbi del Viadukta Glinščica. Iz družba 2TDK so sporočili, da niso podpisali nobenega aneksa, ki draži projekt. Menijo, da je znesek zahtevka, ki ga je poslal Kolektor, nerazumen. Projekt ostaja v opredeljenih finančnih okvirih, so poudarili.

Večina voznikov bi podprla prepoved oglasnih panojev ob cestah

12. 03. 2025 07.00

Oglasni panoji ob cestah motijo pozornost voznikov, je potrdila anketa, ki jo je izvedla Agencija za varnost prometa. Kot pogosto ali občasno moteče dejavnike v prometu jih je označilo kar 90 odstotkov anketirancev. Strokovnjaki na področju prometne varnosti zato menijo, da bi morali izboljšati ureditev obcestnega oglaševanja in ga precej omejiti. Zakonodaja sicer že zdaj omejuje tovrstno oglaševanje, a kaj ko so številni oglasni panoji postavljeni nezakonito, upravni postopki za njihovo odstranitev pa trajajo predolgo.

KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib napakam v Erarju oblikovali mešano delovno skupino

06. 03. 2025 10.24

Kot smo poročali, je Gen-I ob predstavitvi nove različice Erarja opozoril, da gre pri prikazih njihovih izjemno visokih nakazil fizičnim osebam za sistemsko napako v aplikaciji. V KPK so te očitke zavrnili in poudarili, da so takšne podatke prejeli od UJP in jih niso spreminjali. V Upravi za javna plačila so priznali, da je šlo pri navedbi podatka o 20 milijonih evrov izplačila Gen-I fizični osebi za napako in da je šlo dejansko za nakazilo KDD. UJP ni prejel ustrezne informacije iz Ajpesovega registra, algoritem je transakcijo prepoznal kot v dobro fizični osebi, je pojasnila direktorica UJP. KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib podobnim napakam oblikovali mešano delovno skupino, ki se bo intenzivno ukvarjala s takšnimi primeri.

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'

22. 12. 2024 18.59

V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

Zavrnjenih kar tretjina soglasij za priključitev sončne elektrarne na omrežje

08. 12. 2024 16.15

Z letošnjim letom se je zaključil sistem NET metering, s katerim se uravnavajo viški in manki elektrike, in za postavitev sončnih elektrarn veljajo nova obračunska pravila. Po pričakovanjih je zaradi tega nekoliko upadlo zanimanje za sončne elektrarne. A v Sloveniji kljub temu iz leta v leto narašča število majhnih sončnih elektrarn, ki jih je že več kot 60 tisoč. Se pa v zadnjem času lastniki nepremičnin, ki si želijo postaviti sončno elektrarno, soočajo z novim izzivom – pridobivanjem soglasij za priključitev na omrežje. Vse več soglasij je zavrnjenih. Zakaj?

Zaradi zapor vozniki tudi eno uro stojijo na mestu. Janković: Brez tega ne gre

27. 11. 2024 11.20

Na nas so se obrnili bralci, ki zaradi številnih zapor cest v Ljubljani za pot iz službe po novem namesto pol ure potrebujejo kar dve uri. Da se zaposleni v podjetjih na Verovškovi ulici iz garaž in parkirišč sploh priključijo na cesto, mine tudi ena ura. Mestne oblasti pozivajo, naj uredijo še kakšen obvoz skozi industrijsko cono in poskrbijo, da promet steče. A župan jim odgovarja: "Tam, kjer prenavljamo ceste, se brez tega ne da." Kot pravi, se v Ljubljani trenutno gradi oziroma obnavlja 188 cest.

Povečan priliv bolnikov na ljubljansko urgenco: povprečni čas obravnave do 10 ur

25. 11. 2024 12.25

Na UKC Ljubljana opozarjajo, da povečanje priliva bolnikov na urgenco predstavlja veliko obremenitev postelj in kadra. V porastu so respiratorne okužbe, ki še poslabšujejo kronične bolezni. Na urgenco UKC Ljubljana je tako v zadnjih dneh prišlo veliko število različnih, predvsem starejših bolnikov, ki imajo več kroničnih bolezni hkrati in se jim je stanje teh bolezni poslabšalo zaradi različnih viroz. Trenutno bolniki na obravnavo najdlje čakajo v ambulantah za bolezni, kjer je povprečna čakalna doba tudi 10 ur, je pojasnil predstojnik KO za intenzivno interno medicino na Interni kliniki UKC Ljubljana. Na sprejem v bolnišnico pa bolniki čakajo še dlje.

Ana Roš: Proti sovraštvu si popolnoma nemočen

17. 11. 2024 17.18

"Nismo še odpirali šampanjca in še nekaj časa ga ne bomo," je nagrado za najboljšega chefa na svetu, ki so ji jo podelili v Dubaju, komentirala Ana Roš. Njena kuhinja se namreč za šest tednov seli v dansko prestolnico, kjer bo Dancem med drugim predstavljala Slovenijo in slovenska vina. V pogovoru nam je odprla vrata v svoj svet. Iskreno je spregovorila o padcih in vzponih, razhajanju, ranljivosti, novi ljubezni. Zaupala nam je tudi, o čem govori njena nova knjiga, ki je v nastajanju, pa tudi, katera kritika jo je najbolj prizadela.

Trumpov triumf, blato v Valencii, novembrska megla in množični protesti

10. 11. 2024 18.33

Kateri prizor se vam je prvi teden novembra najbolj vtisnil v spomin? Morda znamenita fotografija, na kateri se po zmagi na volitvah objemata in poljubljata Donald in Melania Trump? Ali pa pretresljivi prizori posledic poplav v Valencii, kjer se še vedno borijo z debelimi plastmi mulja? Teden so zaznamovali tudi številni protesti. V Ljubljano pa se je z novembrom vrnila gosta megla.

Neznanci na njivo odvrgli dostavne torbe, nato jih zažgali

08. 11. 2024 18.21

V krajinskem parku Ljubljansko barje so neznanci v četrtek sredi njive odvrgli kup torb za dostavo hrane in jih nato celo zažgali. Ljubljanski policisti dogodek še obravnavajo. V dostavnem podjetju pravijo, da je neodgovorno odlaganje odpadkov za njih povsem nesprejemljivo. Njihovo dotrajano opremo odvaža zunanji partner, ki bi jo moral odložiti v zbirnem centru. "Če ugotovimo, da zunanji izvajalec ni deloval v skladu z dogovorom, bomo z njim nemudoma prekinili sodelovanje," so zagotovili.

Za predsedniški stolček se poteguje šest kandidatov, v ospredju le dva

19. 10. 2024 06.58

Lahko Američani izbirajo res le med Trumpom in Harrisovo? Ameriški volilni sistem je le na videz demokratičen, v resnici pa je močno polariziran. Niti mnogi Američani ne vedo, da se za predsedniški stolček poteguje kar šest kandidatov, saj mediji izpostavljajo le bitko med vodilnima strankama republikancev in demokratov. Kakšne možnosti, če sploh, pa imajo drugi kandidati? In kdo vse se podaja v bitko za glasove volivcev?

Otroci in mladi iz Gaze prispeli na rehabilitacijo v Slovenijo

13. 10. 2024 10.43

V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Najmlajši med njimi ima komaj štiri leta, vsi pa imajo poleg resnih poškodb tudi hude psihološke travme. V Sloveniji se bodo zdravili in okrevali najmanj 42 dni.

'Delavci neradi o tem govorijo, delodajalci pa se ne zavedajo problema'

10. 10. 2024 08.22

Zaposleni odrasli preživijo na delovnem mestu več časa, kot ga porabijo za katero koli drugo dejavnost v svojem življenju. In medtem ko je zaposlitev na splošno pozitivna za duševno zdravje, saj posamezniku omogoča preživetje, finančno varnost in tudi uresničevanje osebnih ciljev in poslanstva, pa je pogosto lahko tudi vir stresa in duševnih stisk. Kako prepoznati, da se nekdo spopada z duševno stisko na delovnem mestu in kako ukrepati?

Umetnost (po)polne skodelice kave: na okus lahko vplivajo že sekunde

05. 10. 2024 15.20

V čem se 'specialty kava' razlikuje od običajne kave? Katere so najpogostejše napake pri pripravi kave, zaradi katerih tudi iz najbolj kakovostnih zrn lahko dobimo neokusen zvarek? O tem in o kulturi pitja kave smo se pogovarjali s predsednikom Združenja Specialty kave Slovenija. Zaupal nam je tudi, koliko skodelic kave mora v povprečju pripraviti barista, da razvije občutek in pravo tehniko.

S povprečno mesečno plačo lahko kupimo 13 kg kave manj kot pred tremi leti

01. 10. 2024 16.12

Da cene kave v zadnjih letih vztrajno naraščajo, ni zgolj občutek, pač pa to potrjujejo tudi statistični podatki. Lani je bilo treba za kilogram klasične kave v trgovini ali za skodelico espressa v lokalu v povprečju odšteti za desetino več kot leta 2022. Ta trend rasti cen ni le posledica inflacije, temveč je rezultat več dejavnikov, kot so naraščajoči stroški pridelave, podnebne spremembe in logistični izzivi. Kljub zvišanju cen ostaja kava pomemben del naše kulture in življenjskega sloga. Potrošniki pa postajajo vse bolj zahtevni in cenijo kakovost, ugotavljajo kavni mojstri.

Golob zavrnil očitke o političnih pritiskih iz Bruslja in namignil na resor za širitev EU

16. 09. 2024 17.26

Kljub zapletom s kandidati za komisarska mesta namerava predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v torek predstaviti svojo novo komisarsko ekipo. Kot vse kaže, bi Slovenija lahko dobila resor še pred potrditvijo komisarskega imena. Po naših neuradnih informacijah naj bi nam pripadlo mesto komisarja za širitev EU. Na to je posredno namignil tudi premier Robert Golob, ki zavrača očitke o političnih pritiskih iz Bruslja glede imenovanja kandidata.

'Nekateri se spomnijo prvega poljuba, jaz se spomnim, kdaj sem bil prvič zaprt'

08. 09. 2024 17.21

Južnoafriškega aktivista Albieja Sachsa so leta 1988 skoraj ubili v poskusu atentata z avtobombo. Ostal je brez desne roke in oslepel na levo oko, a je preživel in dočakal konec apartheida. Pomagal je spisati novo južnoafriško ustavo, Nelson Mandela pa ga je postavil za sodnika na novem ustavnem sodišču. 89-letnik, ki je bil eden od udeležencev Blejskega strateškega foruma, pravi, da je rdeča nit njegovega življenja 'mehko maščevanje', ki ga je dočakal z ukinitvijo apartheida. Je velik zagovornik priznanja in sprejemanja odgovornosti za storjene krivice. Prepričan je, da se to veliko bolj dotakne src ljudi, kakor kaznovalna pravičnost.

'Najprej svoboda, nato pravica in šele nato sprava'

07. 09. 2024 20.42

Kako težko je biti ženska, aktivistka za mir v Izraelu in Palestini? Zelo težko, pravita Rim in Nama, a ni nemogoče. Palestinka in Izraelka sta predstavnici organizacij, ki združujeta ženske na eni in drugi strani z enim samim skupnim ciljem: da se prekine krog nasilja in doseže mir za vse strani. S tem namenom so ženske s skupnimi močmi spisale tudi deklaracijo Poziv mater, v kateri voditelje pozivajo, naj prisluhnejo ženskam, materam, in nemudoma začnejo mirovne pogovore ter se zavežejo k politični rešitvi. Aktivistki sta sodelovali tudi na panelu na Blejskem strateškem forumu, na katerem so sogovorniki razpravljali o tem, ali je sprava po konfliktih možna.

Sarajevski čevapi odslej zaščiteni: 'Čevapi na Baščaršiji so ročna dela'

25. 08. 2024 17.36

Če si bil v Sarajevu, a nisi poskusil čevapov, ne šteje, da si bil zares tukaj, pravijo domačini. Zato, da ohranijo avtentičnost in prepoznavnost te gastronomske ponudbe, so se na pobudo sarajevske županje lokalni gostinci odločili, da zaščitijo sarajevske čevapčiče. Po dveh letih prizadevanj so proizvod ta mesec zaščitili na nivoju države BiH, potekajo pa že postopki za zaščito na ravni Evropske unije. O tem, kaj je skrivnost sarajevskih čevapov smo se pogovarjali tudi z lastnico ene najstarejših čevabdžinic v Sarajevu.

'Že od petega leta sem točno vedel, kaj je moje poslanstvo'

11. 08. 2024 07.38

V Sloveniji imamo nekaj izjemnih glasbenikov in eden od teh je Bernardo Brizani. Za violončelo je prijel še pred dopolnjenim petim letom in že takrat je vedel, da bo ta njegovo življenje. Je eden najmlajših glasbenikov, ki je bil kdaj koli sprejet na Akademijo za glasbo v Ljubljani, saj se je na študij glasbe vpisal takoj po končani osnovni šoli. Šolal se je tudi v Italiji in Nemčiji, nastopa po vsem svetu. Pred leti pa je najbolj neprijetno izkušnjo doživel doma, ko so mu ukradli violončelo.

Na Donalda Trumpa streljal 20-letnik, motiv še ni znan

14. 07. 2024 01.15

Predvolilni shod republikanskega kandidata Donalda Trumpa v Pensilvaniji so prekinili streli. Medtem ko je Trump nagovarjal zbrano množico so se namreč zaslišali poki. Napadalec je Trumpa zadel v desno uho, iz katere je krvavel. Varnostniki in tajni agenti so okrvavljenega Trumpa pospremili s prizorišča, še pred tem je Trump dvignil desno pest in z njo pomahal množici. Iz tajne službe so nato sporočili, da je Trump na varnem in dobro, ter da dogodek preiskujejo kot morebitni poskus atentata. Strelca so ubili, v napadu pa je umrl še 50-letnik, ki se je udeležil shoda. Trenutni predsednik ZDA Joe Biden je sporočil, da je hvaležen, da se Trump po dogodku počuti dobro, hkrati pa je poudaril, da v Ameriki ni prostora za takšno nasilje.

'Dala sem glas očetu in bratu, ki se javljata iz onostranstva'

11. 07. 2024 06.18

V Potočarih, kjer vsakega 11. julija poteka spominska slovesnost in pokop posmrtnih ostankov žrtev genocida, je pokopanih tudi več kot 30 sorodnikov Nirhe Efendić, med njimi tudi njen oče in brat. Sama je bila kot 16-letno dekle priča genocidu, ki se je zgodil pred 29 leti v Srebrenici. In skoraj toliko let je potrebovala, da je svojo travmo ubesedila v knjigi. V njej pa je dala glas tudi svojcem, saj je kot preživela čutila, da je to njena dolžnost.

Aplikacija, ki olajša izbiro in načrtovanje poti v hribe in gore

06. 07. 2024 15.19

Kam v hribe? Vprašanje, ki si ga pogosto zastavljajo tako izkušeni planinci kot tisti, ki hriboviti svet šele spoznavajo in ne znajo preceniti, kateri vrhovi so zanje najprimernejši. Slovenska ekipa, ki jo sestavljata dva hribolazca po srcu, je odgovorila na to vprašanje in razvila mobilno aplikacijo APPEAK. Gre za brezplačni žepni pripomoček, ki prav vsakomur, ne glede na telesno pripravljenost in izkušnje, olajša načrtovanje in raziskovanje naslednjega pohodniškega podviga.

'Zlahka se šalimo, komentiramo, uporabljamo jezik, ki je še kako nevaren'

30. 06. 2024 11.34

"Vse, kar delamo, je del neke politike. Bodisi nas ta politika izkorišča bodisi jo oblikujemo, najpogosteje pa kar oboje," pravi vizualna umetnica Šejla Kamerić, ki živi med Berlinom in Sarajevom. Njeno življenje in umetniško pot je močno zaznamovala vojna v BiH, zato v svojih delih rada opozarja na absurdnost vojne in pri ljudeh skuša zbuditi empatijo. Kot pravi, smo dandanes vsi pod vplivom neke globalne vojne, ki se odvija na različnih ravneh. Izbor njenih eksplicitno političnih del je na ogled v ljubljanski Cukrarni, z nami pa se je pogovarjala pred odprtjem razstave.

Prva naravovarstvena nagrada Društvu za opazovanje in proučevanje ptic

14. 06. 2024 18.10

V Parku Škocjanske jame so prvič v zgodovini podelili Nagrado Rada Smerduja, ki je najvišje državno priznanje za prizadevanja na področju ohranjanja narave. Med 10 finalisti, posamezniki in organizacijami je nagrado za izjemen prispevek k varstvu narave prejelo Društvo za opazovanje in proučevanje ptic. Posebno zahvalo za prispevek k ohranjanju narave v Sloveniji sta prejeli tudi Javni zavod Kozjanski park in LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine.

Zeleni teden: S kolesom do sestrske televizije RTL v Zagreb

10. 06. 2024 18.57

Kako pogosto greste v službo ali po opravkih s kolesom? Osem naših sodelavcev si je kljub muhastemu vremenu zadalo visok cilj. Prekolesariti iz Ljubljane do naše sestrske televizije RTL v Zagrebu. Na naši medijski hiši namreč poteka Zeleni teden, ko prav vsak od nas skuša po svojih močeh prispevati k boljšemu okolju, in tokrat je bilo to zmanjšanje onesnaževanja. Kolesarjem se je pridružila tudi naša novinarka Nuša Dekleva, ki pa ni vrtela pedal, pač pa je sedla za volan električnega avtomobila.