humanosti

Zakaj država ne želi postati lastnica partizanske bolnišnice Franja?

02. 03. 2025 07.00

Pogled na bolnico Franjo, ta pomemben kulturni spomenik, je po predlanski vodni ujmi, ki jo je pošteno uničila, naravnost žalosten. Kljub temu človek ob pogledu na uničene barake ne more mimo začudenja in občudovanja, kaj so nekoč znali in zmogli. Kako so v vojnih časih uspeli na tako zahtevnem terenu postaviti bolnišnico, v kateri so zdravili številne ranjence? Obnova bolnišnice je po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko moralna obveza države in ob načrtih za obnovo so se predstavniki kulturnega ministrstva in občine strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. Zakaj si je torej država premislila? Kdo bo lastnik Franje?

Kaj se obeta Franji?

01. 11. 2024 19.58

Država je zagotovila dobrih sedem milijonov evrov za obnovo Bolnišnice Franja, ki se je za obiskovalce zaprla pred dobrim letom dni. Lanskega julija jo je prizadela povodenj in nato še vetrolom, ki sta polomila številna drevesa, poškodovala dostopno pot in barake. Z vsakim dodatnim deževnim dnem, ko velika obnovitvena dela še ne potekajo, pa škoda samo narašča. Kakšne so ocene in ali se slovenskemu spomeniku humanosti po državni finančni injekciji res obetajo boljši, varnejši časi?

PRENOS V ŽIVO: Vrhunec uspešne sezone Športnih iger mladih

22. 08. 2024 07.00

Split med 20. in 24. avgustom gosti veliki mednarodni finale Športnih iger mladih. Nacionalni zmagovalci iz Hrvaške, Srbije, Slovenije ter Bosne in Hercegovine, držav, kjer potekajo igre, se bodo pet dni popolnoma brezplačno družili, plavali in tekmovali.

Ko se vozi z vlakom, Angleži zmagujejo

14. 07. 2024 14.21

V sredo zvečer, ravno v času, ko so Angleži na drugem polfinalnem obračunu evropskega prvenstva v nogometu merili moči z Nizozemci, je britanska veleposlanica Tiffany Sadler sedla na vlak in po štirih letih zapustila Slovenijo. "Pogrešala bom vašo prelepo pokrajino in gore, najbolj pa si bom zapomnila čudovite ljudi, ki sem jih spoznala," nam je povedala pred odhodom. Spregovorila je o načrtih nove britanske vlade, o slovensko-britanskih odnosih na področju obrambe, o njenem delu, pa tudi o učenju slovenščine in plezanju na Triglav.

Dobri ljudje v zelenih majicah

24. 06. 2024 10.07

Krkina zelena majica s srcem v dlaneh je v enajstih letih postala simbol za humana dejanja. Z njimi želimo krkaši olajšati stiske posameznikov in prispevati k pravičnejši družbi. Tako smo v jubilejnem letu v Krkinem tednu humanosti in prostovoljstva pod sloganom Tudi dobrodelnost je del nas že enajstič širili vrednote prostovoljstva, medsebojne pomoči in medgeneracijskega sodelovanja. Dobrodelne dejavnosti so potekale po vsej Sloveniji, pridružili so se nam tudi krkaši v 21 državah.

Golob: S priznanjem Palestine pošiljamo upanje palestinskemu narodu

04. 06. 2024 22.05

"S priznanjem Palestine kot suverene in neodvisne države pošiljamo upanje palestinskemu narodu na Zahodnem bregu in v Gazi," je na družbenem omrežju X poudaril premier Robert Golob. Tudi stranki Levica in SD pozdravljata priznanje samostojne in neodvisne države Palestine. Z odločitvijo je zadovoljna tudi predsednica države Nataša Pirc Musar.

Bolnišnica Franja ostaja zaprta, lastništvo se prenaša na državo

02. 06. 2024 18.57

Partizanska bolnišnica Franja deset mesecev po uničujoči povodnji še vedno ostaja zaprta. Da bi se sploh lahko lotili obnove uničenih barak, morajo sprva sanirati zaledje in zagotoviti bistveno večjo varnost v primeru ekstremnih padavin. Dokumentacija je skoraj pripravljena, zagotavljajo na občinah Idrija in Cerkno. Kaj pa denar? Z ministrstvom za kulturo so se uspeli dogovoriti, da lastništvo tega spomenika prenesejo na državo in tako poenostavijo vzdrževanje.

Fajonova: Izraz sožalja je del diplomatske prakse. Tonin ji očita dvoličnost

23. 05. 2024 06.05

"Sramota za Slovenijo, na dan slovenske diplomacije ministrica žaluje za rabljem množičnih usmrtitev v Iranu." Tako ostro sta se na izjavo zunanje ministrice Tanje Fajon, ki je ob smrti iranskega predsednika dejala, da je čas za žalovanje, odzvala predsednik SDS Janez Janša in predsednik NSi Matej Tonin. Slednji pravi, da je ministrica "zamudila priložnost, da bi bila tiho". So kritike upravičene?

SD: Bolnica Franja od lanske ujme ni bila deležna primerne pozornosti

21. 05. 2024 11.01

Lanske ujme so med drugim prizadele in poškodovale slovensko vojno partizansko bolnico Franja. V poslanski skupini Socialnih demokratov so prepričani, da se z obnovo Franje odlaša in na državni ravni še nismo dočakali konkretnih ukrepov ali premikov naproti obnovi objekta ter sanaciji okolja po lanski ujmi. Pozivajo, da vlada po zgledu iz leta 2007 ustanovi odbor za sanacijo in zagotovi celovito obnovo naše kulturne dediščine.

Radi smo Krkini prostovoljci

11. 05. 2024 00.15

11. Krkin teden humanosti in prostovoljstva

Pirc Musarjeva posvarila: Današnjem svetu pretijo mnoge grožnje

28. 03. 2024 07.19

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na Brdu pri Kranju na državni proslavi ob 20. obletnici vstopa Slovenije v zvezo Nato poudarila, da brez varnosti ne morejo delovati druge družbene dejavnosti. Pri tem je posvarila, da današnjem svetu pretijo mnoge grožnje, ki so večplastne, hibridne in povezane z napredno tehnologijo.

Tanja Fajon: Gre za jasna sporočila Izraelu, da mora takoj ustaviti morijo

26. 01. 2024 17.17

EU pričakuje takojšnjo uresničitev odločitve Meddržavnega sodišča (ICJ), so sporočili iz Bruslja in poudarili, da so odredbe sodišča za pogodbenice zavezujoče. Več držav, med njimi Turčija, Španija, Iran in tudi Slovenija, je odločitev ICJ pozdravilo.

Mini teater tarča groženj, izraelski film predvajali na drugi lokaciji

10. 01. 2024 16.00

Ljubljansko gledališče Mini teater, kjer bi moralo izraelsko veleposlaništvo predvajati film o napadu palestinskega islamističnega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra lani, je bilo tarča groženj, tudi nasilnih, in pozivov k bojkotu, je sporočil direktor gledališča Robert Waltl. Film – gre za posnetke 139 umorov – so predvajali na drugi lokaciji, kljub temu pa se je pred Mini teatrom zbrala skupina protestnikov. Vabilo na projekcijo so dobili tudi nekateri poslanci, kar so v Levici razumeli kot poskus vmešavanja tuje države v slovensko politiko.

Slovenija soodloča pri vprašanjih svetovnega miru. Golob: Ne bo tiha opazovalka

01. 01. 2024 07.52

Slovenija je uradno začela mandat nestalne članice Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN), ki traja do 31. decembra 2025, praktično pa bo soodločanje pri vprašanjih svetovnega miru in varnosti začela v torek, 2. januarja, ker je palača narodov zaradi praznika 1. januarja prazna. Slovenija je mandat nestalne članice Varnostnega sveta ZN začela v času vse večjih izzivov mednarodne skupnosti, zato se bo še naprej intenzivno zavzemala za uravnotežene mednarodne odnose in zaščito najbolj ranljivih, je v današnji izjavi sporočil premier Robert Golob. Dodal je, da Slovenija ne bo tiha opazovalka, ampak aktivna udeleženka VS ZN.

Supernova z donacijo 10.000 € projektu Božiček za en dan pomaga otrokom in starostnikom

08. 12. 2023 00.15

Vsako leto Skupina nakupovalnih centrov Supernova z donacijo podpre eno izmed vseslovenskih dobrodelnih organizacij. V tem letu je postala del projekta Božiček za en dan, v katerem socialno ogroženim družinam po Sloveniji podarja Darilne kartice Supernova v skupni vrednosti 10.000 €.

Predsednica pojasnila svoje razloge za pomilostitve

04. 12. 2023 18.28

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v mnenju glede izvajanja zakona o pomilostitvi, k čemur jo je zaradi pomilostitve treh obsojenih zaradi pomoči pri nezakonitem prečkanju meje pozval DZ, svojo odločitev utemeljila s posebnimi osebnimi okoliščinami obsojenke, slabim zdravstvenim stanjem obsojenca in zglednim obnašanjem tretjega obsojenca.

Okoljski leopard za slovensko manjšinsko koprodukcijo Varuhi formule

13. 08. 2023 09.37

Na mednarodnem filmskem festivalu v Locarnu je posebno nagrado, zelenega leoparda, ki je namenjen filmom s poudarkom na okoljski tematiki, prejela srbsko-slovensko-črnogorsko-makedonska koprodukcija Varuhi formule v režiji Dragana Bjelogrlića. Zlatega leoparda je prejel film Mantagheye bohrani z angleškim naslovom Critical Zone iranskega režiserja Alija Ahmadzadeja, ki govori o vsakdanu prekupčevalca mamil iz Teherana.

Večja zaščita živali: prepoved privezovanja psov, video nadzor v klavnicah ...

13. 04. 2023 15.53

Koalicijske stranke so v parlamentarno proceduro vložile predlog novele zakona o zaščiti živali, ki med drugim predvideva ustanovitev prehodnih hlevov za odvzete živali, obvezno označevanje mačk in prepoved uporabe živali za nastopanje ter prikazovanje v cirkusu.

Reševanje po potresu: 'Bombažek' pod ruševinami ujet kar 61 ur

09. 02. 2023 17.05

Teče že tretji dan od uničujočega potresa, ki je prizadel jugovzhod Turčije in severozahod Sirije. Vse manj je upanja, da bodo rešili vse ljudi, ki so ujeti pod ruševinami. Zato pa vsako rešeno življenje povrne upanje in reševalcem da nov zagon. Da je dragoceno prav vsako življenje, ne le človeško, pa pričajo številne zgodbe reševanja živali. V ruševinah so namreč ujeti tudi številni hišni ljubljenčki, predvsem psi in mačke.

Srbi na ulicah zaradi tabloida, ki je objavil intervju s serijskim posiljevalcem

29. 09. 2022 10.51

Pred pisarnami prorežimskega tabloida, ki je objavil sporni intervju z obsojenim serijskim posiljevalcem, so se zbrale ogorčene skupine borcev za človekove pravice. Kot opozarjajo ne le nevladne organizacije, ampak tudi srbski svet za medije, "serijski posiljevalci ne bi smeli dobiti prostora v medijih", svet pa je opozoril še, da je objava takšnega intervjuja kršenje novinarskega kodeksa.

Bobnar: Niti žica niti ograja ne moreta preprečiti migracij

19. 08. 2022 12.42

V zadnjem času poslanci opozicije pogosto opozarjajo, da se je drastično povečalo število migrantov, ki nezakonito vstopajo v našo državo, in da imajo prebivalci na južni meji polna dvorišča migrantov. Vladi očitajo, da s podiranjem ograje državljane izpostavlja nevarnosti, pa še celo Evropo zraven, ker da nas ogrožajo ilegalni migranti. Gre za navadno politično manipulacijo, pa odgovarja notranja ministrica Tatjana Bobnar.

Ob 27. obletnici genocida v Srebrenici pokop 50 žrtev

11. 07. 2022 08.17

Na spominski slovesnosti ob 27. obletnici genocida v Srebrenici bodo v bližnjem spominskem centru v Potočarih pokopali posmrtne ostanke 50 bošnjaških žrtev od skupno več kot 8000, kolikor so jih v samo nekaj dneh od 11. julija 1995 ubile sile bosanskih Srbov. Žrtev so se spomnili tudi v Ljubljani. Predsednik republike Borut Pahor se je na povabilo predsednika mešihata Islamske skupnosti v Sloveniji muftija Nevzeta Porića v Ljubljani v Muslimanskem kulturnem centru udeležil slovesnosti ob obletnici genocida.

Bo vlada zamenjala nadzornika STA, ki je razkril zaupni dokument?

14. 06. 2022 11.05

Komisija za etiko Odvetniške zbornice Slovenije je za enega od članov nadzornega sveta STA – po naših informacijah gre za pravnika Radovana Cerjaka – ugotovila, da je s tem, ko je ukradel in pozneje v javnosti razkril dokument, za katerega je vedel, da je označen s stopnjo zaupnosti poslovna skrivnost, kršil Kodeks odvetniške poklicne etike in in s tem škodoval ugledu odvetništva. Ali je kljub tem ugotovitvam še vedno primeren za funkcijo nadzornika? Člani nadzornega sveta STA so se sestali. Kaj pa o tem pravi vlada?

Na volišča pozivajo tudi znani Slovenci. Prevzemite del odgovornosti!

20. 04. 2022 19.44

Volitve bi morali jemati ne le kot pravico, temveč tudi kot državljansko dolžnost. To je priložnost, ko lahko izrazimo svojo voljo in soodločamo o tem, kakšno prihodnost si želimo. Prevzemite del odgovornosti in odidite na volišča! Tako pred prihajajočimi nedeljskimi volitvami pozivajo znane Slovenke in Slovenci. Med 50 obrazi, ki so pozvali k čim večji udeležbi na volitvah, najdemo tudi prvega moža Uefe Aleksandra Čeferina, pa številne humanitarce, nevladnike, glasbenike in športnike.

Družina zgrožena, a hvaležna za fotografije pretepenega Aslina: 'Še je živ'

15. 04. 2022 07.00

Družina britanskega vojaka Aidna Aslina, čigar enota naj bi se med bitko za Mariupol predala ruskim silam, je zgrožena nad fotografijami, ki so zakrožile v ruskih medijih. Te namreč prikazujejo vklenjenega in pretepenega Britanca. A kljub temu, da je Aslin na fotografijah v "groznem stanju", so zanje hvaležni. Kažejo namreč, da je ujeti vojak še vedno živ. Ruski mediji so medtem z zajetim vojakom opravili tudi intervju, v katerem so ga spraševali o njegovem času v ukrajinski vojski.

Kako je Putin izgubil Ukrajino

20. 03. 2022 18.01

Boleče, kako se nič ne naučimo iz trpljenja zgodovine. Boleče očitno je, kako klišejsko vojna zares prinese najslabše in najboljše v ljudeh. Pobesneli diktator v Moskvi sanjari o krvavih obnovitvah nekih zastarelih idej in sovjetskih cesarstvih, medtem pa so ceste in železnice polne starcev, žensk in otrok. Na vlaku iz Kijeva smo videli najhujše in najboljše, kar človeštvo premore. Ljudje na begu pred zlomom vojne pa vseeno polni sočutja. To je njihova zgodba.

Luksemburški zunanji minister ostro proti drži Janše in Kurza glede beguncev

31. 08. 2021 11.21

Na programu izrednega zasedanja notranjih ministrov EU, ki ga je vodil slovenski notranji minister Aleš Hojs, sta bila tudi Afganistan in vse bolj zaostrena nova humanitarna katastrofa na vzhodu. Luksemburški zunanji minister Jean Asselborn se je ostro izrekel proti poziciji, ki sta jo glede afganistanskih beguncev zavzela avstrijski kancler Sebastian Kurz in slovenski premier Janez Janša. Hojs je besede luksemburškega ministra označil za neprimerne. Ministri EU so sicer sprejeli skupno izjavo o odzivu Unije na razmere v Afganistanu ter morebitnem vplivu na migracijske in varnostne razmere v EU.

Trenutek iskrene humanosti: objem prostovoljke in migranta

21. 05. 2021 11.41

V času begunskega vala zaradi povečanih napetosti med Marokom in Španijo je svet obkrožila še ena fotografija, ki priča o humanosti in upanju: prostovoljka španskega Rdečega križa na obali Ceute z objemom tolaži senegalskega migranta. Prizor je sprožil burne odzive – ženska je bila najprej deležna rasističnih pripomb na spletu, ki pa so jih kmalu zasenčili številni izrazi zahvale in podpore.

Britanski umetnik v dobrodelne namene ustvaril največje platno na svetu

26. 02. 2021 20.09

Britanski sodobni umetnik Sacha Jafri je v četrtek predstavil 70 platen, ki sestavljajo največjo sliko na platnu do zdaj. Sliko je poimenoval Journey of Humanity, v prihodnjih letih pa jo bo ponudil na dražbah v upanju na milijonski znesek, izkupiček pa bo nato dal v dobrodelne namene.

Strokovnjaki analizirali slavne filmske psihopate: 'Zmagal' Anton Chigurh

13. 12. 2020 15.49

Po pregledu kar 400 filmov, v katerih nastopajo liki s psihopatskimi nagnjenji, so strokovnjaki s področja psihiatrije podali svoje mnenje o tem, kdo od njih deluje najbolj resnično. Zanimivo, da sloviti Hanibal Lecter ob tem ni prišel niti v ožji izbor.