humanizem

Poklukar prestal interpelacijo in ostaja minister za notranje zadeve
21. 01. 2025 07.16Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v DZ uspešno prestal interpelacijo, ki so jo pripravili v NSi, glasove zanjo pa so prispevali tudi v SDS in trije nepovezani poslanci. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 35 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Poklukar torej ostaja na funkciji. V opoziciji so ministru med drugim očitali neukrepanje ob nezakonitem imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića, nepravilnosti v CVZ in slabo vodenje policije.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Na stran študentov tudi vodstvo FDV: javna obsodba genocida
13. 05. 2024 13.24Na stran študentov, ki iz protesta spričo dogajanja v Gazi zasedajo predavalnico ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV), je zdaj stopilo tudi vodstvo. Senat FDV je namreč sprejel Izjavo o izraelskem genocidu v Gazi. Od Univerze v Ljubljani zahtevajo takojšnjo prekinitev akademskega in gospodarskega sodelovanja z izraelskimi raziskovalnimi in izobraževalnimi institucijami, povezanimi z izraelsko vojaško industrijo. Na Univerzi v Ljubljani (UL) zatrjujejo, da na krovni ravni nimajo sklenjenega nobenega mednarodnega medinstitucionalnega sporazuma z izraelskimi ustanovami.

'Naloga pisatelja je razumeti, pisatelj ni sodnik'
13. 04. 2023 19.00Ko po Dravi zapiha z vzhoda, kar se zgodi le redko, to ne pomeni nič dobrega. V daljavi se pripravlja nekaj hudega. Takšni so bili občutki med prebivalstvom Maribora, ko so se nekje daleč že kuhale razmere, ki so pozneje dozorele v drugo svetovno vojno. In to je čas, ki ga v svojem novem romanu mojstrsko ubesedi priznani slovenski pisatelj Tone Partljič.

Biden podelil nacionalne medalje, med prejemniki tudi Bruce Springsteen
22. 03. 2023 12.22Ameriški predsednik Joe Biden je v Beli hiši sprejel 22 umetnikov ter drugih ustvarjalcev in jim podelil nacionalne medalje za umetnost in humanistiko. Med prejemniki medalj so glasbenika Bruce Springsteen in Gladys Knight ter igralki in producentki Julia Louis-Dreyfus in Mindy Kaling.

Umrl srbski režiser in scenarist Goran Paskaljević
26. 09. 2020 11.50V 74. letu starosti je v Parizu umrl priznani srbski filmski ustvarjalec Goran Paskaljević. Proslavil se je kot režiser številnih kultnih filmov, kot so 'Čuvaj plaže v zimskem času', 'Varljivo poletje '68' in 'Sod smodnika'. Časopis Variety ga je leta 2001 uvrstil med pet najboljših režiserjev tistega leta.

Prešernovi Zdravljici znak evropske kulturne dediščine
31. 03. 2020 15.54Evropska komisija je podelila znak evropske dediščine desetim znamenitostim, ki pričajo o evropskih idealih, vrednotah, zgodovini in povezovanju. Med prejemniki je tudi Prešernova Zdravljica, ki med drugim opeva svobodo in sožitje med narodi, so sporočili iz Bruslja.

'Študij mi je dal podlago za življenje'
17. 09. 2019 06.00Ana Dežman je diplomirana univerzitetna teologinja, ki se je našla v opernem petju. Svojo glasbeno pot je začela že pri šestih letih z igranjem violine, zdaj pa je pred njo nov izziv – Znan obraz ima svoj glas.

Macronov 'neuradni' uvod v kampanjo: Bolj kot kadarkoli potrebujemo reformo EU
05. 03. 2019 10.46Francoski predsednik Emmanuel Macron je v posebni kolumni, ki so jo objavili vodilni mediji v vseh 28 članicah Evropske unije, pozval k temeljni prenovi Evropske unije, ki jo po njegovi oceni sedaj potrebujemo bolj kot kadarkoli, in posvaril pred nevarnostmi nacionalizma. Brexit je označil za simbol grožnje, s katero se sooča EU.

KOMENTAR: Američani ne izbirajo samo med slabim in slabšim
08. 11. 2016 10.42Ko bodo Američani oddajali svoj glas, ne bodo odločali samo med Trumpom in Clintonovo. Na lističih bo še vrsta drugih kandidatov. In zmotno je misliti, da zanje ni pametno glasovati zgolj zato, ker nimajo možnosti za zmago.

FOTO in VIDEO: Györkös Žnidarjeva: 'Prepričana sem, da se bomo uspešno izognili konfliktom'
11. 11. 2015 06.24Hrvaško zunanje ministrstvo je Slovenijo pozvalo, naj v najkrajšem času odstrani žičnato ograjo pri Rigoncah, češ da se nahaja na njihovem ozemlju, sicer bodo to storili oni. "Mi delamo na svojem ozemlju, izogibamo se spornim območjem in konfliktom, kar pričakujemo tudi od Hrvaške," odgovarja notranja ministrica Györkös Žnidarjeva.

Kje vas lahko ateizem stane glave?
10. 12. 2013 17.37V 13 državah s prevladujočo islamsko religijo lahko ateiste doleti tudi smrtna kazen. Bogokletje pa je kaznivo dejanje tudi v nekaterih zahodnih državah.

FOTO: Škof Jamnik na Brezjah: Marija nas vodi k Jezusu, je zgled molitve, upanja, ljubezni
15. 08. 2013 07.29Na slavnostni maši na Brezjah je praznik Marijinega vnebovzetja obeležilo več kot 4000 vernikov. Prisluhnili so besedam ljubljanskega pomožnega škofa Antona Jamnika, ki je v času aktualnih težav v družbi in Cerkvi izpostavil pomen upanja oziroma prepričanja, da ima vse na svetu svoj smisel.

FOTO: Obeta se spominska razstava Staneta Kregarja, romarja k lepoti
03. 02. 2013 06.30V Narodni galeriji bo od 6. februarja na ogled velika spominska razstava Staneta Kregarja. Ob štiridesetletnici slikarjeve smrti in dvajsetletnici odprtja Kregarjeve galerije v Zavodu sv. Stanislava si bomo lahko ogledali izbrana dela iz njegovega obširnega opusa.

Miha Alujevič pred velikim izzivom
26. 05. 2010 15.45Vse bolj uspešen slovenski glasbenik in vsestranski Miha Alujevič je te dni zaseden kot že dolgo ne. Še bolj na trnih pa je zaradi tega, ker bo nastopil z legendarno Terezo Kesovijo.

EKSKLUZIVNI INTERVJU: Tereza Kesovija
03. 03. 2009 08.21Tereza Kesovija je ena izmed tistih legendarnih hrvaških pevk, ki že nekaj let izžareva mladostniško energijo. Je pa tudi prijetna sogovornica, zakladnica življenjskih izkušenj.

Obletnica Kocbekovega rojstva
27. 09. 2004 00.00V slovenski prestolnici so proslavili stoto obletnico rojstva Edvarda Kocbeka.

Odprt Center za hebrejske in judovske študije
04. 12. 2003 00.00Fakulteta za podiplomski humanistični študij je odprla Center za hebrejske in judovske študije, ki je prva taka ustanova v Sloveniji.

Znani francoski ministri
07. 05. 2002 00.00Novi francoski premier Jean-Pierre Raffarin je predstavil sestavo francoske vlade, katere glavni nalogi bosta priprave na junijske parlamentarne volitve in zagotavljanje varnosti.

Raffarin postal francoski premier
06. 05. 2002 00.00Francoski predsednik Jacques Chirac je po odstopu socialista Jospina imenoval liberalnega senatorja Jean-Pierra Raffarina za novega francoskega premiera in mu podelil mandat za sestavo prehodne vlade.

Chirac svari Francoze
26. 04. 2002 00.00Francoski predsednik Jacques Chirac je domačo javnost posvaril pred možnostjo, da bi skrajna desnica prevzela oblast v državi. Chiraca zaradi volilnega uspeha vodje Nacionalne fronte Jean-Marie Le Pena skrbi tudi mednarodni ugled Francije.

Odprt Frankfurt po Frankfurtu
06. 11. 2001 00.00V sprejemni dvorani Cankarjevega doma so odprli 15. prodajno razstavo izbrane tuje literature Frankfurt po Frankfurtu. Razstavo je odprl minister za informacijsko družbo Pavel Gantar.

Predstavniki ITF in SPEM pri Kučanu
12. 01. 2001 00.00Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel predstavnike mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF), republiškega inštituta za rehabilitacijo in komunikacijske skupine SPEM, ki so lani prejeli nagrade treh mednarodnih ustanov za izjemne dosežke pri skrbi za žrtve vojn. "V mednarodnem skladu za razminiranje je Slovenija združila znanje, sposobnost, skupno voljo, spoštljivost, humanizem in solidarnost. Zmoremo skupaj, kadar to tudi hočemo. To smo si dokazali ob osamosvojitvi, to si dokazujemo vedno znova, tudi ob tem projektu. Znamo biti odlični, vrhunski. V odličnosti je priložnost za Slovenijo," je v nagovoru poudaril predsednik Kučan.

Güntherju Grassu nagrada Princ Asturije za književnost
03. 06. 1999 19.12Letošnjo nagrado Princ Asturije za književnost je dobil nemški pisatelj Günther Grass. Nagrada velja za ''špansko Nobelovo nagrado''. Grass je prvi nagrajenec zgodovini, ki ne piše v španščini. Nagrada znaša pet milijonov pezet (30.000 evrov), podelili pa so mu jo za ''izjemno literarno osebnost, kritični humanizem in moralno delovanje''.