humanitarček

'Anitina srca' potujejo po Sloveniji

30. 10. 2024 06.00

Srce Anite Ogulin gre s posebnimi kamenčki po Sloveniji, tako kot je sama včasih potovala na vse konce in kraje, da bi pomagala pomoči potrebnim. Akcija organizacije Humanitarček z imenom "Anitina srca" spodbuja vse, da na kamenček narišejo srce in z njimi širijo sporočilo ene največjih humanitark ter zaščitnic otrok Anite Ogulin, ki je marsikomu pomagala, ko je bilo najhuje. Številni otroci so zaradi nje prvič v življenju videli morje in se v šoli počutili enakovredni med vrstniki. Prav borki za pravice in boljše življenje tistih, ki tega sami niso zmogli, je letos posvečen tudi mednarodni dan prijaznosti.

Slovo od Mance Košir: v nebo bodo poleteli metulji s snežno belimi krili

05. 05. 2024 10.17

Od Mance Košir se bodo lahko poslovili vsi, je sporočila njena hči Tina Košir. Pogreb bo v sredo, 8. maja ob 16. uri, na ljubljanskih Žalah. Želela si je, da bi bilo na njenem pogrebu čim več ljudi oblečenih v belo. Zaželela si je tudi metuljev. Zato bo društvo Humanitarček v njen spomin na travniku izpustilo 30 belih metuljev, da se bodo rodbine širile dalje, kot naj se njene misli, so zapisali. Namesto rož svojci prosijo za donacijo v namen, ki ji je pomenil ogromno: za detabuizacijo umiranja in smrti ter za čim bolj kakovostno in čim dostopnejšo paliativno oskrbo.

Humanitarček s prodajo zapestnic zbira denar za poplavljene regije

14. 10. 2023 07.00

Društvo Humanitarček je začelo z akcijo prodaje t. i. zapestnic upanja, ki so avtorsko delo akademske slikarke Eve Prepeva. Z zapestnicami skušajo pokazati solidarnost s prizadetimi v poplavah, ob tem pa zagotoviti sredstva za obnovo v posameznih regijah.

Številne zlorabe humanitarne pomoči: 'Čudežno so prišli nazaj čistilci'

30. 08. 2023 10.52

Potem ko so v društvu Humanitarček opozorili na številne zlorabe v zbirališčih humanitarne pomoči, so zdaj sporočili dobro novico. V skladišča so se namreč "vrnile" nekatere stvari, ki so jih posamezniki odnesli in nato prodajali naprej. "To nam daje upanje, da vendarle nismo povsem zavozili kot družba," so zapisali.

Odnesel 30 lopat in jih prodal, ženska avto napolnila s praški, izmikal razvlažilce ...

26. 08. 2023 12.38

V društvu Humanitarček opozarjajo na številne zlorabe v zbirališčih humanitarne pomoči. Kot izpostavljajo, posamezniki odnašajo večje količine pomoči, potem pa jo na lastno pest prodajajo naprej. Vse, ki so se na takšen način okoristili, pozivajo, da v skladišča vrnejo nabrano. Tiste, ki pa so zbrali kakršno koli pomoč, pozivajo, da jo odnesejo v skladišče Zveze prijateljev Mladine Moste - Polje, saj se bodo stiske družin nadaljevale.

Ne pomagajte na lastno pest, da donacije ne bodo šle v smeti

11. 08. 2023 12.17

V slovenska mesta in vasi, ki jih je prejšnji teden popolnoma opustošila zgodovinska povodenj, prihaja pomoč iz vseh smeri. A sanacija bo dolgotrajna, vsi dobri nameni pa so lahko tudi nekoristni – sploh, če se donacije zbira na lastno pest in prehitro. Potrebe se hitro spreminjajo, hrana se pokvari, belo tehniko zalije dež. Kot pojasnjujejo pri Humanitarčku, bi lahko ob vašem začetku branja tega članka na Zgornjem Savinjskem nujno potrebovali krompir, ob koncu prispevka pa bi ga v skladiščih imeli že več kot tri tone.

Z roko v roki prek humanitarnih organizacij. Kako lahko pomagate?

11. 08. 2023 07.52

Slovenci smo v preteklosti že večkrat dokazali, da lahko in da znamo, ko gre zares, stopiti skupaj in drug drugemu podati roko. Tako je tudi ob zgodovinskem potopu Slovenije. Sredstva za prizadete v poplavah še vedno zbira vrsta dobrodelnih organizacij. Tudi vlada priporoča, da se vsa finančna sredstva zbira prek organizacij, ki bodo ta sredstva najlažje razdelila pomoči potrebnim. Donacije pa se zbirajo tudi na posebnem računu državnega proračuna.

Kako lahko pomagate prizadetim v poplavah

05. 08. 2023 15.03

Marsikje po državi še vedno iz domov prečrpavajo vodo. Tam, kjer se je voda že umaknila, pa ljudje iz domov odstranjujejo vse, kar so poplave uničile. Že zdaj je jasno, da bo škoda presegla 500 milijonov evrov. Humanitarne organizacije zato že zbirajo pomoč za prizadete prebivalce, da se bodo lahko čim prej znova postavili na noge. Ogromno pa bo tudi dela z odstranjevanjem posledic in vsak par rok bo prišel prav. Zbrali smo nekaj informacij o tem, kako lahko pomagajo vsi tisti, ki zmorejo in želijo. Pomembno pa je, da vsi upoštevajo navodila koordinatorjev na terenu.

Izgubljene živali: iz naraslih rek potegnili številne hišne ljubljenčke

05. 08. 2023 11.25

Zavetišče Ljubljana je pripravilo nekaj nasvetov, kako poskrbeti za hišne ljubljenčke v času izrednih razmer. Splet so preplavile objave izgubljenih in najdenih živali, pa živali, ki izgubljeno tavajo po cestah. Številne živali so potegnili iz naraslih rek, nekatere so pobegnile ob evakuacijah ali razmerah in jih lastniki obupano iščejo. V Ljubljani so konje s hipodroma evakuirali v Stožice. Zato preverite tudi, kako ravnati, če najdete izgubljeno žival, in kako poskrbeti za rejne živali.

'Ali je Maribor tako bogat, da lahko denar nameni za nekaj, kar je 10 let prostovoljno?'

07. 04. 2023 12.36

V društvu Humanitarček se sprašujejo, zakaj mestna občina Maribor namenja 3000 evrov za projekt Knjigobežnice anonimnega izvajalca. Takšen projekt so namreč sami doslej prostovoljno izvajali 10 let: "Veseli smo, da se bralna kultura širi. A ne moremo mimo dejstva, da se je 10 let projekt izvajal brezplačno. Zato se sprašujemo, ali res pripadamo tako bogati občini, da lahko 3000 evrov, s čimer bi lahko kupili 600 toplih obrokov, nameni za nekaj, kar je 10 let društvo izvajalo prostovoljno." Kot odgovarjajo na mariborski občini, je predmetni projekt izglasovan v okviru Participativnega proračuna Mestne občine Maribor, saj je predlog ustrezal vsem kriterijem za izbiro.

V Mariboru taksist obnemoglega moškega pustil ob cesti

17. 03. 2023 09.48

Po spletu je zakrožil posnetek taksista iz Maribora, ki je obnemoglega moškega odložil in pustil ležati ob cesti. O dogodku so bili obveščeni tudi policisti, ki so moškega pospremili do doma v bližini. Za zdaj ne kaže, da bi šlo za prekršek ali kaznivo dejanje, vendar pa v zvezi z dogodkom še zbirajo obvestila. Njegovo dejanje je razburilo javnost, odzvalo se je tudi društvo Humanitarček. "Ne glede na vzrok, si nihče ne zasluzi biti obravnavan na tak način," so poudarili.

Ninna Kozorog: Čas je, da odložim nekaj teže tega sveta

19. 07. 2022 19.30

Predsednica humanitarnega društva Humanitarček, najbolj poznanega po projektu #vide, se po skoraj 11 letih poslavlja. "Čas je pravi, da odložim nekaj teže tega sveta. Čas je, da (p)ostanem Ninna. Samo Ninna. Skuštrana. Razigrana. S čopičem, nahrbtnikom in kitaro. Ninna pač. Tista, ki se mora naspati. Tista, ki mora ponovno začeti verjeti ... v dobro," je zapisala Ninna Kozorog. "Hvala, ker ste bili del moje zgodbe. To ni zbogom, to je na svidenje. Do kdaj? Nimam pojma," je dodala. Projekti društva bodo medtem še naprej tekli dalje.

Nasilje moramo prijaviti: 'Vsi alarmi se morajo prižgati že, ko prvič udari'

03. 02. 2022 11.13

Število družinskih tragedij se je v času epidemije povečalo. Žrtve so največkrat ženske, mame, storilci pa možje, očetje. Marsikateri umor bi lahko preprečili, če bi se kot družba odzvali na nasilje in ga prijavili, a lažje je dati televizijo bolj na glas in se delati, da nič ne slišimo. Do kdaj bo tako? Terapevtka v Verigi dobrih ljudi, Monika Erjavec Bizjak je pojasnila, da je treba takoj ukrepati. "Vsi alarmi se morajo prižgati že, ko prvič udari. Saj ko enkrat udari, to ni zadnjič."

Društvo Humanitarček: Prazniki so za nekatere najtežji del leta

01. 12. 2021 18.58

Veseli december je tukaj, in medtem smo čez leto zaradi številnih obveznosti pogosto pozabljali, kako hvaležni smo lahko za vse, kar imamo, nas prazniki spomnijo na to. Božič je čas za družino, za druženje, a za vse prazniki niso veseli. Pozabljamo na tiste, ki bodo v prazničnih dneh popolnoma sami, pa ne zato, ker bi si tega želeli, ampak ker nikogar nimajo. Recept za srečo vsekakor ni kup daril ali polna miza hrane – srečo tvorijo čustvene vezi z ljubljenimi osebami in žal se tega najbolj zavedajo tisti, ki jih ne občutijo.

Pazite se morebitnih goljufov

30. 11. 2021 13.18

Policija vsako leto obravnava od 100 do 200 posameznikov, ki brez dovoljenj zbirajo prostovoljne prispevke, pogosto pod pretvezo, da so predstavniki že uveljavljenih humanitarnih organizacij. Enega izmed njih so v društvu Viljem Julijan že v nekaj urah uspeli izslediti kar s pomočjo družbenih omrežij. Precej nenavadna pa je tudi poteza učitelja in predsednika SD Mežiške doline, ki je nedavno ustanovil kar dve društvi s skoraj identičnima imenoma kot Humanitarček in Društvo za nenasilno komunikacijo. Ali je res šlo za napako ali je za tem še kaj drugega, že preiskujeta upravna inšpekcija in Policija.

Društvo Humanitarček: Gre za zlorabo našega imena, zato prosimo, da ne nasedate

15. 11. 2021 14.45

Pred desetletjem ustanovljeno društvo Humanitarček s sedežem v Kamnici, ki je širše poznano po odmevnih humanitarnih dejavnostih, je opozorilo, da je bilo pri upravni enoti Ravne na Koroškem septembra letos ustanovljeno istoimensko društvo. Ninna Kozorog iz Humanitarčka opozarja na zakonske luknje in možnost zlorab. Hkrati to ni edini tak primer.

Nasilja nad starejšimi je vsako leto več, povzročitelji so največkrat družinski člani

15. 06. 2021 16.27

"Toni je nekega dne prodal mojo televizijo. Dve smo imeli, jaz svojo in on svojo v svoji sobi. Rekel je, da sem dementna, da ničesar ne razumem. Pa mojo pečico je prodal, ker sem prestara, da bi kaj pekla." To je le del pretresljive zgodbe Olgice, ki jo je ob dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi objavilo Društvo Humanitarček. Nasilje nad starejšimi na žalost še vedno pogosto ostane neodkrito in zamolčano. Starejši namreč zaradi sramu in nemoči ostajajo ujeti v težkih življenjskih razmerah. Največ žrtev je starejših od 75 let, pogosteje pa to doleti ženske, je pokazala zadnja raziskava Inštituta Antona Trstenjaka. Več kot polovica jih je nasilje doživela ravno doma, med štirimi stenami. O nasilju nad starejšimi je v studiu govorila vodja organizacije Humanitarček, Ninna Kozorog.

Poslanci dvignili najnižje pokojnine iz 240 na 280 evrov, a zavrnili predlog Levice

23. 03. 2021 17.58

Na podlagi sprejete novele bo zagotovljena pokojnina za 40 let delovne dobe namesto 581 evrov znašala 620 evrov, medtem ko bo najnižja invalidska pokojnina znašala 388 evrov. Medtem ko je bil predlog Levice po zvišanju minimalnih pokojnin že dvakrat potrjen, je bila danes tretja razprava, kjer so ga poslanci zavrnili. Predlagali so, da bi se minimalne pokojnine dvignile iz sedanjih 246 evrov na 442. Tako nizko pokojnino dobiva recimo nekdo, ki ima vsaj 15 let delovne dobe.

Peticija za lažji dostop do varstvenega dodatka: ker si vsak zasluži dostojno starost

30. 11. 2020 11.47

92.000 starostnikov živi pod pragom revščine, prejemnikov varstvenega dodatka pa je le 22.600. Ne gre za to, da ostali do njega ne bi bili upravičeni, temveč gre za številne birokratske prepreke, zaradi katerih do njega ne znajo in ne (z)morejo priti. Društvo Humanitarček tako poziva odločevalce k avtomatizaciji in debirokratizaciji dodatka že v sedmem protikoronskem paketu.

'Doma ima dva jogurta, s katerima želi počakati do penzije'

28. 11. 2020 15.15

Ko vidiš, da se nekdo pri 80 letih poskuša ogreti s čajem in odejami, ker nima niti za ogrevanje, je zame grozljivo, pripoveduje Ninna Kozorog. Za pomoč redko prosijo sami, saj je revščina za njih še vedno stigma. In tudi zato je projekt Vida tako zelo pomemben. Pogosto pozabljamo, da so starostniki pravzaprav omogočili našo sedanjost, da lahko mi gradimo prihodnost, poudarja zdravnica in humanitarka.

Najboljši prostovoljski projekt postal #ProjektVida društva Humanitarček

26. 11. 2020 15.05

Mladinski svet Slovenije je tokrat prejemnike priznanj natečaja Prostovoljec leta 2019 zaradi izrednih razmer razglasil po spletu. Najboljši prostovoljski projekt leta 2019 je #ProjektVida. Ninna Kozorog, prvo ime društva Humanitarček in projekta Vida, nam je povedala, da jih razveseljuje predvsem, koliko ljudi so uspeli prebuditi in koliko se jih poskuša aktivirati samih.

Vse je bilo razmetano, jasno je bilo, da sta starša izgubila zadnji kanček funkcionalnosti

02. 08. 2020 07.26

Vožnja proti severozahodu naše države je prijetna in mirna. Prometa na tej večno obremenjeni cesti praktično ni. In to med tednom. Presenečena nad umirjenim počitniškim utripom in vesela, da se lahko brez stresa in po predpisih peljem in premlevam zgodbe družin, ki jih bom danes obiskala.

Zakaj vsi starostniki ne živijo dostojne starosti?

23. 06. 2020 06.00

90 tisoč starostnikov živi pod pragom revščine, ki znaša 703 evre na mesec. Zanje so domovi in pomoč na domu predragi. Ne poznajo pravic, ugodnosti – denimo varstvenega dodatka, ne le, da imajo premalo znanja za izpolnjevanje prezahtevnih obrazcev, zanje so nedostopni, saj so večinoma na spletu. Prevečkrat so pozabljeni od družbe, sosedov. Njihovo dostojanstvo, preživetje rešujejo humanitarne organizacije. Najbolj dejaven je Humanitarček in njihov družbeno kritičen projekt Vida, v okviru katerega opozarjajo na stisko starostnikov in jim nudijo pomoč.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje

22. 06. 2020 00.07

Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Biti v Sloveniji star

20. 06. 2020 10.11

Vsi bomo enkrat stari, vsi se bojimo, kaj nas takrat čaka. Številni imate starše, stare starše v domovih za starejše, mnogi zanje skrbite sami. Mnogi od vas ste tudi sami v domovih za starejše ali pa živite doma, morda skrbite za svojega obnemoglega zakonca, partnerja ... To je tema, ki zadeva prav vse. Celotno družbo. In težav – ker jih je politika ves čas zanemarjala in si zatiskala oči – je ogromno. Nizke pokojnine, revščina, pomanjkanje prostora v domovih za starejše, neurejeno področje dolgotrajne oskrbe, demenca, starizem ... Za vsem tem pa konkretne zgodbe in usode.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Zaživel je ČvekiFON - prvi brezplačni klepetalnik starejših s starejšimi

06. 04. 2020 06.00

Starostniki imajo v večini razrahljane socialne vezi, zaradi epidemije Covida-19 po omejenem gibanju pa so se ponekod povsem prekinile, znašli so se v socialni izolaciji. V sodelovanju društva Humanitarček in Simbioze je tako nastal ČvekiFON, prvi brezplačni klepetalnik starejših s starejšimi pod geslom “Ostani doma in pokliči”. Testno so se vanj starostniki vključili že ta konec tedna, od danes pa je projekt javno dostopen tudi vsem slovenskim starostnikom.

Starostniki, ki so najranljivejša skupina, že tarča prevarantov

12. 03. 2020 06.00

V času izjemno hitrega širjenja novega in še povsem neznanega koronavirusa je večjo pozornost treba usmeriti v zaščito starejših ljudi in kroničnih bolnikov, ki spadajo v najranljivejšo skupino. Ob tem so se že pojavili prevaranti, ki se želijo na njihov račun okoristiti. Pod pretvezo, da jim želijo pomagati, jim kradejo denar.

Slovenka leta 2019 je Ninna Kozorog

05. 01. 2020 21.33

Bralci revije Zarja/Jana so za Slovenko leta 2019 izbrali zdravnico in humanitarko ter predsednico društva Humanitarček Ninno Kozorog. "Ninna vedno, vedno poskrbi, da ljudje ohranijo svoje dostojanstvo," so zapisali organizatorji.

'Zlomim se nekajkrat na mesec ... Za solzami naredimo strategijo in pomagamo'

28. 12. 2019 11.53

December je čas prazničnih luči, množičnih nakupov, obdarovanj, veselja, upanja ... od povsod v nas butajo podobe srečnih, nasmejanih družin ob darilih, božično-novoletnih kosilih, večerjah ... Žal je za (pre)mnoge realnost povsem drugačna. Za številne so namreč prazniki čas še posebno globokih stisk, ko revščina in osamljenost prideta še bolj do izraza ...