humani

Mehiška prestolnica: Bikoborbe odslej brez mečev, sulic in krvi

19. 03. 2025 09.04

Oblasti mehiške prestolnice Ciudad de Mexico so predlagale zakon proti nasilnim bikoborbam. Z njim prepovedujejo ubijanje bikov ter uporabo ostrih predmetov, ki bi jih lahko poškodovali. Aktivisti za pravice živali odločitev pozdravljajo, medtem ko so ljubitelji večstoletne tradicije ogorčeni.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

'Stisko si je treba najprej priznati, potem pa si lahko pomagaš'

18. 10. 2024 20.48

Ob preteklem svetovnem dnevu duševnega zdravja so psihoterapevti v Sloveniji začeli dobrodelno akcijo v okviru kampanje 'Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste', s katero želijo opozoriti na pomembnost posebne skrbi za naše najranljivejše skupine: otroke, mlade, starejše in predvsem za socialno ogrožene. V okviru dobrodelne akcije so na Prešernovem trgu med drugim pripravili spontani flashmob, kjer sta nastopila tudi Nipke in Zlatko.

Ema ni odobrila zdravila za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni

26. 07. 2024 18.40

Evropska agencija za zdravila (Ema) je priporočila, da se v Evropski uniji ne izda dovoljenje za promet z zdravilom Leqembi, ki naj bi upočasnilo Alzheimerjevo bolezen v zgodnji fazi in je v ZDA dovoljeno. Ocenila je, da zaznan učinek upočasnitve upadanja kognitivnih sposobnosti ne odtehta tveganja resnih neželenih učinkov.

Župan: Pri vzpostavitvi azilnega centra ne bomo sodelovali, infrastrukture ni

16. 03. 2024 11.52

Na mejnem prehodu Slovenska vas so krajani protestirali proti umestitvi azilnega doma na območje nekdanjega mejnega prehoda Obrežje. Na mirnem opozorilnem protestu, ki sta ga na zahtevo krajanov organizirali krajevni skupnosti Velika Dolina in Jesenice na Dolenjskem, se je po besedah župana zbralo okoli 1000 ljudi.

EU vzpostavlja solidarnostni mehanizem za izmenjavo zdravil med članicami

24. 10. 2023 15.36

Evropska komisija vzpostavlja evropski solidarnostni mehanizem za izmenjavo zdravil med državami članicami, s čimer želi nasloviti pomanjkanje zdravil v Evropski uniji. Bruselj je napovedal še več drugih ukrepov na tem področju. S pomanjkanjem zdravil se sooča tudi Slovenija, poudarjajo na pristojni javni agenciji.

Rešene iz ujetništva in naseljene po državi, sedaj pa jih čaka odstrel

22. 05. 2023 19.42

Nutrije so sprva množično gojili na farmah, dokler zanimanje za krzno ni začelo upadati, nutrije pa so, same ali pa s pomočjo, našle pot iz ujetništva. A te prijazne živali postajajo prava nadloga, predvsem ob Ljubljanici in tudi na Ljubljanskem barju, pa tudi marsikje drugje po državi. Spodkopavajo rečno nabrežje in izpodrivajo avtohtone vrste, tako rastlinske kot živalske. Tudi evropska direktiva o invazivnih vrstah veleva odstrel ali pa vsaj močno omejitev. Peticijo proti odstrelu je v zgolj treh dneh podpisalo že več kot 15 tisoč ljudi. Nasprotniki odstrela rešitev vidijo tudi v sterilizaciji.

Celjski ravnatelji: Nasilne učence je treba takoj odstraniti iz šolskega okolja

24. 04. 2023 08.18

Na nedavno nasilje v Celju, ko so mladoletnice brutalno obračunale s sedmošolko in jo fizično napadle, se je odzval tudi Aktiv ravnateljev osnovnih šol in glasbene šole Mestne občine Celje. Če družba misli res kaj storiti na področju preprečevanja nasilja, da se primeri medvrstniškega nasilja ne bodo več pojavljali v takšni ali še hujši obliki, naj se takoj pristopi k spremembi zakonodaje, opozarjajo. "Ravnatelji menimo, da bi sistem moral omogočati takojšnjo začasno odstranitev nasilnih in motečih otrok z oddelka oziroma šole, saj bi morala biti pravica ostalih učencev do varnega in urejenega okolja ter nemotenega pouka nad pravico nasilnih in motečih učencev, da so v šoli," pravijo ravnatelji celjskih osnovnih šol.

Dijake jeseni cepili z napačnim cepivom, napako razkrili šele sedaj

06. 04. 2023 08.57

V Zdravstvenem domu Slovenska Bistrica so prejšnji mesec ugotovili, da je lansko jesen prišlo do neželene napake, zaradi katere je skupina dijakov na sistematskem pregledu namesto aktivne zaščite s cepivom prejela le pasivno zaščito proti okužbi s tetanusom. Kot so ob tem zagotovili, napaka nima posledic za prejemnike cepiva, dogodek pa obžalujejo.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

06. 03. 2023 10.15

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Ko kri postane tržno blago

11. 02. 2023 07.12

Seiersberg ob južnem vhodu v mesto Graz je eno najbolj priljubljenih nakupovalnih središč kakih 50 kilometrov za slovensko mejo z neposrednim dostopom s slovenske avtoceste. Mnogi Slovenci, predvsem s štajerskega konca, ga obiskujejo, nekateri tudi zato, da bi darovali krvno plazmo. Zakaj hodijo v Avstrijo? Ker tu darovalce plačajo.

Strelec iz Parklanda na Floridi za umor 17 ljudi dobil dosmrtni zapor

13. 10. 2022 18.47

Porota na Floridi je zavrnila smrtno kazen za 24-letnega Nikolasa Cruza, ki je na svoji nekdanji srednji šoli na Floridi ustrelil in ubil 17 ljudi, in se namesto tega odločila za dosmrtni zapor brez možnosti pogojnega izpusta. Starši žrtev so medtem zgroženi nad odločitvijo porote. "Sistem nas kar naprej pušča na cedilu," sta dejala starša 14-letnice, ki je umrla v napadu.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'

09. 10. 2022 07.00

Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Za izboljšano odkrivanje raka več vključevanja v presejalne programe

20. 09. 2022 15.00

Evropska komisija je predstavila nov pristop EU za izboljšanje odkrivanja raka. Cilj objavljenih priporočil je, da bi bili do leta 2025 presejalni programi za raka dojk, debelega črevesa ter materničnega vratu na voljo 90 odstotkom ljudi, ki izpolnjujejo pogoje zanje. Za to bo na voljo okoli 100 milijonov evrov evropskih sredstev. Priporočila za izboljšanje presejalnih programov se sicer niso spremenila že skoraj 20 let.

Dva avtobusa z nezakonitimi priseljenci odložili pred hišo Kamale Harris

16. 09. 2022 08.52

Sredi naraščajočega spora glede migrantske politike v ZDA sta dva avtobusa polna migrantov prispela tik pred rezidenco podpredsednice ZDA Kamale Harris v Washingtonu. Migrante so tja poslale teksaške oblasti, ki opozarjajo demokrate, naj se odločijo za ostrejšo politiko do nezakonitega priseljevanja v ZDA. Poleg tega je Florida nezakonite priseljence poslala v letovišče petičnih ameriških liberalcev Martha's Vineyard v državi Massachusetts.

'Ultimativni preživeli': 'Ni se prijetno spominjati tega obdobja'

05. 09. 2022 07.45

Pravijo mu "ultimativni preživeli". Shaul Ladany je preživel nacistično koncentracijsko taborišče in se za las izognil pokolu, v katerem je umrlo 11 izraelskih športnikov - njegovih kolegov - na olimpijskih igrah leta 1972 v Münchnu.

Evropska agencija za zdravila odobrila novo cepivo proti covidu-19

24. 06. 2022 09.48

Evropska agencija za zdravila je odobrila uporabo cepiva proti covidu-19 za osebe, stare od 18 do 50 let, ki ga je razvilo avstrijsko-francosko farmacevtsko podjetje Valneva. Gre za cepivo, ki uporablja bolj tradicionalno tehnologijo kot preostala cepiva na trgu.

Družina ujetega britanskega vojaka s prošnjo Kremlju: Prosimo, bodite humani

13. 04. 2022 15.53

Obstreljevanje Mariupola se nadaljuje, ruska vojska pa naj bi načrtovala tudi ofenzivo na tamkajšnjo jeklarno Azovstal, v kateri je ujetih več tisoč ukrajinskih vojakov. V tem pristaniškem mestu na jugovzhodu države pa so ruske sile ujele tudi britanskega vojaka Aidna Aslina, ki se je med vojno pridružil ukrajinskim četam. Aidnova družina je ob njegovem zajetju Rusiji namenila obupano prošnjo, naj z njim in ostalimi vojaki ravna humano in dostojno. Na spletu pa se je pojavil tudi posnetek domnevnega telefonskega pogovora z Aidnom, ki naj bi nastal pred predajo njegove enote.

S ponedeljkom maske v šolah ne bodo več potrebne

03. 03. 2022 12.11

Vlada je na četrtkovi seji obravnavala predlog strokovne skupine o odpravi obveznega nošenja zaščitnih mask v šoli. Teh s ponedeljkom ne bo treba več nositi učencem, dijakom, študentom in učiteljem, razen ko bodo izvajali prakso ali vaje pri drugih izvajalcih.

Ema dala zeleno luč za cepljenje otrok od šestega leta s cepivom Moderna

24. 02. 2022 18.09

Evropska agencija za zdravila (Ema) je priporočila, da se tretji (poživitveni) odmerek cepiva Pfizerja in BioNTecha proti covIdu-19 v Evropski uniji odobri tudi za otroke od 12. leta starosti. Ema je prav tako priporočila za osnovno cepljenje tudi cepivo Moderne proti covidu-19 za otroke, starejše od šestega leta. Dokončno odločitev bo sprejela Evropska komisija, države članice pa če bodo otroke cepile s tem cepivom.

Poslovil se je Nobelov nagrajenec, ki je odkril virus HIV: Ti ubogi ljudje me gledajo kot boga

10. 02. 2022 18.58

V 89. letu se je poslovil eden najbolj znanih znanstvenikov zadnjih desetletij. Luc Montagnier se je kmalu po tem, ko so v zgodnjih osemdesetih letih prejšnjega stoletja začela krožiti poročila o skrivnostni novi bolezni, ki prizadene pretežno istospolno usmerjene bolnike z oslabljenim imunskim sistemom ter redkimi oblikami raka in pljučnice, začel ukvarjati z iskanjem vzroka in ga tudi našel.

'Vdihovala sem pepel, smrt, zločine.' Na koncu se bomo spominjali molka prijateljev

27. 01. 2022 17.57

Danes ni več tradicionalnih političnih delitev na leve in desne, ampak je le delitev na tiste, ki želijo humani svet, in tiste, ki sledijo vzorcu razčlovečenja. Toda večina molči in do tega nima odnosa. A morali bi se spomniti, da je besedna zveza "nikoli več" obstajala še pred holokavstom. Tako direktor muzeja v Auschwitzu, Piotr Mateusz Andrzej Cywinsky, na dan, ko se svet spominja enega svojih najmračnejših obdobij.

Cepljenje najučinkovitejše za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo nekatere rake

18. 01. 2022 12.52

Okužbe s humanimi papilomavirusi so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži z njimi. Kljub temu da največkrat ne delajo težav, pa lahko te okužbe povzročajo različne vrste rakov. Strokovnjaki ocenjujejo, da iz njih izvira blizu 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo lahko tudi raka zadnjika, spolovil in ustnega dela žrela, tudi genitalne bradavice. Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s temi virusi in bolezni, povezanih z njimi, je cepljenje, so opomnili na NIJZ.

Pred 100 leti je znanost rešila prvega sladkornega bolnika

11. 01. 2022 07.16

Zahvaljujoč znanosti in kanadskima znanstvenikoma Fredericku Bantingu in Charlesu Besti, ki sta uspešno izolirala inzulin iz trebušnih slinavk psov, je pred natanko stotimi leti 14-letni kanadski deček Leonard Thompson prejel prvo injekcijo inzulina, ki mu je omogočila preživetje.

Slovenija bo dobavila Novavaxovo cepivo v prihodnjih mesecih

21. 12. 2021 16.23

Slovenija je v sklopu skupnega evropskega naročila že naročila Novavaxovo cepivo proti covidu-19, za katerega je Ema v ponedeljek priporočila izdajo pogojnega dovoljenja za uporabo. Cepivo je nato prejelo še zeleno luč Evropske komisije za prodajo na trgu EU. Proizvajalec ima nekaj težav, točnega datuma dobave tako še ni, naj bi se pa to zgodilo v prihodnjih mesecih, so pojasnili na ministrstvu za zdravje.

EMA odobrila Novavaxovo cepivo proti covidu-19

20. 12. 2021 14.55

Evropska agencija za zdravila je izdala pogojno dovoljenje za uporabo cepiva Nuvaxovid podjetja Novavax, in sicer za cepljenje starejših od 18 let. Gre za peto cepivo proti covidu-19, ki ga je do zdaj odobril evropski regulator. Cepivo je nato prejelo že zeleno luč Evropske komisije za prodajo na trgu EU.

Za zdravljenje živali tudi več tisoč evrov

11. 09. 2021 09.10

Vsako tretje gospodinjstvo v Evropi ima vsaj enega hišnega ljubljenčka, prevladujejo mačke, potem psi, sledijo ptiči, mali sesalci, akvarijski organizmi ter plazilci. Živali nam nedvomno veliko dajo, so naši družinski člani, zvesti prijatelji. Koliko pa smo za njih pripravljeni odšteti? Grobi izračuni kažejo, da nas pes denimo v svojem življenju, če predvidevamo, da živi 15 let, stane od 7 do 22 tisoč evrov, v to so všteta redna cepljenja, osnovna zaščita pred paraziti, hrana in priboljški, šolanje, oprema, ne pa tudi stroški za zdravljenje, ko do tega pride.

'V Sloveniji registrirana cepiva proti covidu-19 niso eksperimentalna cepiva'

22. 07. 2021 12.27

Zdravniška zbornica Slovenije znova opozarja, da trditve, da gre pri cepivih proti covidu-19 za eksperimentalna cepiva, ne držijo. Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke, na katero so naslovili vprašanja v povezavi s tem, je pojasnila, da so cepiva proti covidu-19, ki so trenutno v uporabi, pridobila dovoljenje za redno uporabo, ki velja eno leto in se lahko obnovi, če bo imetnik dovoljenja za promet obveznosti izpolnil v predpisanih rokih.

V Sloveniji odslej na voljo zdravilo za napredovalega raka dojk

08. 06. 2021 09.33

Bolnikom v Sloveniji je odslej na voljo prvo in edino tarčno zdravilo za napredovalega raka dojk. Kot so sporočili iz Novartisa, je zdravilo z učinkovino alpelizib novo upanje za bolnike z napredovalim rakom dojk z mutacijo PIK3CA, ki imajo navadno slabšo splošno prognozo.

Ženski higienski pripomočki uvrščeni med izdelke z nižjo stopnjo DDV?

13. 04. 2021 16.40

Ministrstvo za finance je pripravilo in v postopek sprejema predložilo predlog dopolnitve pravilnika o izvajanju zakona o DDV. Z novostjo se bodo menstrualni higienski pripomočki uvrstili med izdelke z nižjo, 9,5-odstotno stopnjo DDV, je v odgovoru na poslansko vprašanje pojasnil minister za finance Andrej Šircelj.