humana

Še vedno katastrofalno stanje: vodilne povabili na obisk, odzval se ni nihče

25. 09. 2024 15.40

Pred mesecem dni so onkološke bolnice, ker niso videle druge možnosti, same začele opozarjati na nevzdržne razmere na mariborski onkologiji. Stanje je katastrofalno, so pričevali tako bolniki kot vodilni v UKC Maribor. V tem času se je klicem na pomoč pridružil tudi OI Ljubljana, ki se sooča s hudo prostorsko stisko. Izkazalo se je, da je onkologija v Sloveniji podhranjena tako prostorsko kot kadrovsko. In kaj se je spremenilo? Prav nič, opozarjajo v UKC Maribor.

Hudo trpljenje mucke, ki so ji dali človeško zdravilo. 'Dori je mali čudež'

07. 09. 2024 07.00

Uporabnike družbenih omrežij je minuli teden ganila zgodba male mucke Dori. Kosmatinko so namreč v zavetišče prinesli s hudimi nevrološkimi napadi, ki jih je povzročila zastrupitev. "Muci je lastnica dala zdravilo Daleron, ki ima učinkovino paracetamol, ki je še posebej za mačke izredno toksičen. Večina takšnih primerov se konča smrtno," so nam povedali v zavetišču Mačja hiša, kjer so sicer nemudoma začeli s terapijo, mucka, ki so jo poimenovali Dori, pa je pokazala, da je prava mala borka. Pet dni kasneje se namreč že sama postavi na tačke in sama uživa hrano.

Dobri ljudje v zelenih majicah

24. 06. 2024 10.07

Krkina zelena majica s srcem v dlaneh je v enajstih letih postala simbol za humana dejanja. Z njimi želimo krkaši olajšati stiske posameznikov in prispevati k pravičnejši družbi. Tako smo v jubilejnem letu v Krkinem tednu humanosti in prostovoljstva pod sloganom Tudi dobrodelnost je del nas že enajstič širili vrednote prostovoljstva, medsebojne pomoči in medgeneracijskega sodelovanja. Dobrodelne dejavnosti so potekale po vsej Sloveniji, pridružili so se nam tudi krkaši v 21 državah.

Ursula von der Leyen na slovenski tehtnici

06. 06. 2024 10.53

Pandemija covida, odziv na ruski napad na Ukrajino, energetska kriza, Zeleni dogovor, vojna v Gazi. To so vse teme, po katerih nosilci list slovenskih strank presojajo delo Ursule von der Leyen in njene Evropske komisije. Kdo bi jo podprl in od koga bi dobila odločni ne?

Kako se zaščititi pred klopi in kako jih pravilno odstraniti?

24. 03. 2024 10.18

Toplo vreme in sonce prinašata delo na vrtu in številne druge aktivnosti na prostem, na plan pa privabita tudi klope. Ti se nahajajo predvsem v gozdni podrasti, v grmovju vlažnih mešanih gozdov, v travi, a dobimo ga lahko tudi na otroškem igrišču ali na domačem vrtu. Zaradi razmeroma mile zime bi bila aktivnost klopov letos lahko večja, opozarjajo na NIJZ, zato je preventiva toliko bolj pomembna. Zbrali smo napotke o tem, kako se zaščititi pred ugrizom klopa in kako ga pravilno odstraniti.

Prva usmrtitev z dušikom: trajalo je 22 minut, da je Ken Smith umrl

26. 01. 2024 06.33

Ameriška zvezna država Alabama je z dušikom usmrtila 58-letnega Kena Smitha. Šlo je za prvo usmrtitev z novo metodo, odkar so v ZDA leta 1982 uvedli usmrtitve s smrtonosno injekcijo. Potekala je tako, da so mu na obraz nadeli masko in skozi njo spustili čisti dušikov plin. Trajalo je 22 minut, da je umrl. Nasprotniki smrtne kazni to opredeljujejo kot nehumano, okrutno in eksperimentalno dejanje, Alabama pa trdi, da je metoda povsem humana.

Slovenija zavrača izjave izraelskih ministrov o izselitvi Palestincev iz Gaze

03. 01. 2024 07.27

Slovenija zavrača predloge članov izraelske vlade za množično izselitev Palestincev z območja Gaze, je sporočilo zunanje ministrstvo. Preselitev Palestincev iz Gaze in naselitev Judov na to območje sta nedavno zagovarjala izraelska ministra za finance in za nacionalno varnost, Bezalel Smotrič in Itamar Ben Gvir.

Pasti popularne duhovnosti

23. 07. 2023 17.06

Sredi osemdesetih let preteklega stoletja je John Welwood uvedel izraz 'duhovni obvod' ali 'duhovni bypass' (angl. spiritual bypass), ki ga je definiral kot nagnjenost k uporabi duhovnih idej in praks z namenom, da bi se izognili spoprijemanju z lastnimi nerazrešenimi čustvenimi težavami, psihološkimi ranami in nedokončanimi razvojnimi nalogami. Nakazal je, da se duhovnost vse pogosteje uporablja kot ščit, s čimer duhovnost vse bolj postaja obrambni mehanizem, ne pa posvečena praksa, ki krepi duhovno dimenzijo človeka.

Pari goljufali, vse je ujela kamera

29. 05. 2023 22.25

Pare je do finala ločil le še zadnji, skupni izziv. Skušali so taktizirati, da bi se znebili Silva in Melite. Toda znova se je izkazalo, da se spletkarjenja v šovu Super par ne obnesejo. Še posebej, če ne gre le za taktiziranje in spletkarjenje, ampak za goljufanje, tega pa za piko na i v objektiv ujamejo kamere.

Na Ferskih otokih se je znova začel krvavi ples, izgovor ostaja tradicija

24. 05. 2023 10.30

Na Ferskih otokih se je začel vsakoletni lov na delfine, med katerim živali zvabijo v ozke zalive in jih več sto pobijejo. Domačini so na kritike z vsega sveta gluhi, trdijo namreč, da je lov del njihove tradicije in da se drugi ne bi smeli vmešavati v njihove zadeve.

Melita Biserkova in Silvo Bezjak

13. 02. 2023 06.00

Zase pravita, da sta dobrodelna hedonista. Znata uživati v življenju in izjemno rada pomagata ljudem v stiski. Kako sta se spoznala? Melita je naročila vrtnarja, ostalo pa je zgodovina. Zgodila se je ljubezen na prvi pogled in tako je še danes.

V reševalnem vozilu 15 ur čakala na posteljo: Tega še psu ne bi privoščil

14. 01. 2023 18.27

S krizo v zdravstvu se soočajo tudi v Veliki Britaniji. Zaradi porasta virusov so čakalnice polne, čakalne vrste pa izredno dolge. A tako je že dalj časa, opozarja sestra 70-letne Marie Shenton, ki so jo novembra z reševalnim vozilom prepeljali v bližnjo bolnišnico, nato pa jo v njem pustili 15 ur. Tri dni po sprejemu v bolnišnici pa je padla s postelje, še isto popoldne pa umrla. Ker sestra od bolnišnice še vedno ni dobila odgovorov, se je odločila, da primer predstavi javnosti.

'Pacienti, ki čakajo v vrsti na zdravnika, so ostali brez dostojanstva'

06. 01. 2023 06.00

Agonija pacientov v Ljubljani je vse večja. Pred bežigrajskim zdravstvenim domom nastajajo dolge vrste pacientov, ki upajo, da bodo med tistimi, ki jih bosta dve novi zdravnici sprejeli. "Za vse nas je to razočaranje nad sistemom. Kako je mogoče dopustiti, da toliko ljudi zjutraj, v temi, čaka pred zdravstvenim domom, da dobijo številko, da se bodo prijavili k osebnemu zdravniku, ki jim po zakonu pripada," se sprašuje varuhinja pacientovih pravic v Ljubljani Mojca Mahkota.

Talibani: Študentke niso upoštevale muslimanskih pravil oblačenja

23. 12. 2022 13.35

Afganistanke ne smejo več študirati, ker študentke niso upoštevale islamskih pravil oblačenja in niso nosile hidžaba, ki je po islamu obvezen. Prav tako niso upoštevale obveznega spremstva moškega sorodnika na poti do univerze, je dejal talibanski minister za visoko šolstvo Neda Mohamad Nadim.

Hongkong bo elektronsko nadziral gibanje prebivalcev, okuženih s covidom

12. 07. 2022 20.25

Hongkonške oblasti so odredile obvezno nošenje digitalnih zapestnic za vse tiste posameznike, ki bodo pozitivni na covid-19. Zapestnica bo sledila njihovem gibanju in jim tako preprečila, da bi zapustili dom oziroma odrejeno karanteno. Na ta način želijo oblasti preprečiti širjenje virusa. Elektronska zapestnica naj bi gibanje okuženih spremljala prek tehnologije Bluetooth, omrežij Wi-Fi ali GPS-a.

'S skupnimi močmi bomo Slovenijo vrnili v normalnost'

22. 04. 2022 13.00

Opozicija in Gibanje Svoboda so pred nedeljskimi volitvami nagovorili volivce in volivke. Zbrali smo se, da napovemo konec cirkusa, je uvodoma povedal Marjan Šarec. Dejal je, da bodo te volitve prelomne, referendum o tem, ali želimo biti spet normalna Slovenija, kakršne smo bili vajeni. Slovenski javnosti želijo pokazati, da med njimi ni nobenih nesoglasij in da so dobra ekipa: "Vseh pet strank bo s skupnimi močmi Slovenijo vrnilo v normalnost. To je naša trdna zaveza." Vse volivce so pozvali na volišča, da oddajo svoj glas.

Politikov ne maramo, pomembne teme nas dolgočasijo? To je slabo

10. 04. 2022 09.18

Človekove pravice, zeh, pravice beguncev, zeh, zeh, okolje, globalno segrevanje, svoboda medijev, zeh, zeh, zeh ... Večina ključnih, izjemno pomembnih stvari je za povprečnega volivca, priznajmo, dolgočasnih, je obvezno nakladanje, ki ga, če se le da, presliši.

Ema priporočila uporabo zdravila RoActemra pri bolnikih s hudim potekom covida-19

06. 12. 2021 17.40

Svetovalni odbor pri Evropski agenciji za zdravila je podprl uporabo zdravila Roactemra pri odraslih, ki so zboleli za hudo obliko covida-19. Gre za zdravilo proizvajalca Roche, ki je v Evropi registrirano kot zdravilo za bolnike z revmatoidnim artritisom.

V boj za srce Janeza Rebernika tudi 'gajstna' Simona Zgonec

19. 09. 2020 15.27

Simona Zgonec se je v prejšnji sezoni borila za srce Jožeta Mastnaka, ki se je na koncu odločil za drugo snubko. Poleg nje bodo Janeza v živo spoznale še štiri ženske in brez tekmovalnosti zagotovo ne bo šlo.

'Želim si le, da bi nehala obstajati'

02. 09. 2020 06.26

"Imam velike težave v družini, oče je alkoholik. Večino dneva mislim, kako bi vse skupaj končal." "Vsako noč me je strah, kaj bo naslednji dan. Zato sem po cele noči budna." "Samopoškodujem se samo po stegnih, enkrat sem se po zapestju, a zdaj zaradi tega nosim dolge rokave." To je le nekaj pretresljivih izjav mladostnikov, ki se v stiski obračajo po pomoč na TOM telefon. Mladih, ki jih preveva osamljenost, strah, depresija, pa tudi misli o samomoru, je zadnje mesece vse več.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

'Le kdo nima Lorce rad'

17. 10. 2019 15.45

Katja Šulc, ki se giblje med različnimi glasbenimi žanri, je v svoji bogati karieri nanizala številne nastope doma in v tujini. V pogovoru nam je med drugim zaupala, po čem se tuje občinstvo razlikuje od domačega ter o najnovejšem projektu 'Lorca, ti in jaz'.

Nekoč boste morda lahko zagrizli v goveji burger, 'vzgojen' v vesolju

08. 10. 2019 09.24

Nekega dne boste lahko morda zagrizli v zrezek, vzgojen v vesolju. Govedoreja je odgovorna za kar 41 % emisij toplogrednih plinov, ki nastajajo pri živinoreji in proizvede približno 14,5 % vseh emisij toplogrednih plinov. Število Zemljanov narašča, s tem pa tudi povpraševanje po mesu in mlečnih izdelkih. Mnoga podjetja so tako svojo priložnost našla v vzgoji okolju bolj prijaznega mesa iz 'epruvetke'.

V vrečki za sadje našli komaj skotene mačje mladiče

20. 08. 2019 15.17

Iz Društva za zaščito živali Novo mesto poročajo o novem nehumanem ravnanju z živalmi. Psička je na sprehodu z lastnico ob cesti našla pet komaj skotenih mačjih mladičev, ki jih je nekdo zavil v vrečko za sadje. Eden od njih je kmalu zatem poginil, za življenja preostalih muckov pa se v Društvu še borijo.

V ZDA bodo po 16 letih znova začeli izvrševati smrtno kazen na zvezni ravni

25. 07. 2019 18.32

V ZDA bodo znova začeli izvrševati smrtno kazen na zvezni ravni. Prvih pet usmrtitev naj bi tako izvedli že decembra letos. Zadnjič so zvezne oblasti zapornika usmrtile leta 2003, od leta 2014 pa je bilo izvrševanje kazni zamrznjeno.

Francoza v vegetativnem stanju bodo zdravniki odklopili z aparatov

02. 07. 2019 15.10

Na francoskem kasacijskem sodišču so odločili, da lahko zdravniki z aparatov odklopijo moškega, ki je že enajst let v vegetativnem stanju. Primer 42-letnega Vincenta Lamberta je v Franciji razdelil javnost, pa tudi njegovo družino. Odločitev sodišča je sicer dokončna, saj pritožbe niso več možne.

Slovenci, ki 3.100 ur igrajo igrice in brskajo (po družbenih omrežjih): do dna v pol leta

25. 05. 2019 07.00

"Ko otrok posluša pravljico o zmaju s sedmimi glavami, ki bruha ogenj, njegovi možgani slikajo prizor, nastaja sposobnost abstraktnega razmišljanja, oblikuje se avtonomna vest. Izoblikuje se samostojen človek. Sodobna tehnologija pa ustvarja nekritičnega potrošnika, ki sledi umetno ustvarjenim potrebam," pravi Miha Kramli, terapevt, vodja centra za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici.

'Če imaš klopa, je najbolj pomembno, da to ugotoviš'

30. 04. 2019 10.26

Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika možnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prinašajo klopi. Pri nas je daleč najpogostejša lymska borelioza, sledi pa ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se lahko učinkovito zaščitimo s cepljenjem. Pomembno je, da se po prihodu iz gozda pregledamo in klopa odstranimo v roku 16 ur, svetujejo strokovnjaki.

Glede na pogostost klopnega meningoencefalitisa smo v evropskem vrhu

01. 04. 2019 12.06

S prihodom pomladi se prične tudi povečana aktivnost klopov, poveča se tudi nevarnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo. Letno v Sloveniji tako zabeležimo okoli 6000 primerov borelioze. Glede na pogostost klopnega meningoencefalitisa pa se uvrščamo v sam evropski vrh, strokovnjaki pa opozarjajo, da je še vedno cepljenih premalo ljudi.

Direktor SŽ: Božični ekspres je bil le kamenček v mozaiku

28. 12. 2018 09.51

Med tistimi, ki so poskrbeli, da so v otroških očeh zasijale iskrice veselja, ko so v sklopu projekta Veriga dobrih ljudi s čarobnim vlakom obiskali Postojnsko jamo, so tudi Slovenske železnice. "Z neko relativno skromno gesto smo osrečili ogromno otrok. To je bil šele začetek, prepričan sem, da lahko vsi skupaj na tem področju naredimo še veliko več," pravi Dušan Mes.