hudourniški

Zaradi deževja več rek prestopilo bregove, ojezerjena tudi kraška polja
14. 03. 2025 06.08Reke imajo v večjem delu države veliko vodnatost, ki se počasi povečuje. Razlivajo se Reka, Ljubljanica ter Krka v zgornjem toku, reke v Istri ter pretok Vipave. V srednjem in spodnjem toku se lahko razlijeta tudi Sava in Kolpa, opozarjajo na Arsu. Zaradi nevarnosti snežnih plazov odsvetujejo obisk gora.

Arso prižgal oranžni alarm: zaradi obilnih padavin bodo narasle reke
13. 03. 2025 08.20Ponoči se bo dež na zahodu okrepil in do jutra razširil nad vso Slovenijo. Na Arsu so zaradi obilnih padavin za osrednjo in zahodno slovenijo izdali oranžno vremensko opozorilo. V petek dopoldan bodo tako sprva izrazito narasle reke v zahodni, osrednji in južni Sloveniji. Ob intenzivnih padavinah bodo prehodno hitro narasli tudi hudourniški vodotoki. Možno bo zastajanje padavinske vode in poplave manjših vodotokov.

Močnejše deževje gasilcem povzročilo obilo dela
02. 10. 2024 11.27Močnejše deževje je povzročilo obilo dela gasilcem ter delavcem cestnih in komunalnih podjetjih, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Meteorna voda in vodotoki, ki so prestopili bregove, so namreč zalivali objekte in cestišča. Arso je zaradi močnega deževja do vključno petka izdal oranžno opozorilo za južni del države.

Novi nalivi na zahodu: na Voglu padel rekord, v Brežicah 28 stopinj
27. 09. 2024 10.20V severozahodni Sloveniji se je obnovila močnejša nevihtna celica, ki se pomika proti severovzhodu, je sporočila agencija za okolje. Reke v severni polovici Slovenije imajo velike pretoke, razliva se Soča v zgornjem toku in Sava Bohinjka v Bodeščah. Tudi gladina Bohinjskega jezera še vedno narašča. Pretoki ostalih rek se zmanjšujejo, navaja Agencija RS za okolje.

2,5 metra visok hudourniški val odnesel babico in petmesečnega vnuka
24. 09. 2024 11.45Toskanski gasilci mrzlično iščejo nemška turista, babico in njenega petmesečnega vnuka. Izginila sta po poplavah, potem ko je območje zajelo močno deževje. Otrokova starša in dedek so se pred naraslimi vodami uspeli umakniti na streho hiše v Montecatiniju, kjer so počitnikovali. Nato pa je hišo zadel 2,5 metra visok plimski val.

Poveljnik Civilne zaščite izdal odredbo o pripravljenosti v več delih države
11. 09. 2024 16.53Ob napovedanih nalivih se lahko zaostrijo tudi hidrološke razmere, možne je poplavljanje vodotokov. Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je zato izdal odredbo o pripravljenosti na območjih severne Primorske, Gorenjske, Notranjske, osrednje Slovenije, Koroške in zahodne Štajerske. Odredba bo veljala do četrtka do 22. ure. Šestan upa, da se ne bo ponovil scenarij lanskega leta: "Ampak nikoli ne reci nikoli."

Arso zaradi obilnih padavin oranžno opozorilo razširil na celotno državo
11. 09. 2024 11.52Preko Alp se našim krajem približuje izrazita hladna fronta. Nad severno Italijo se poglablja ciklonsko območje. Slovenija bo v naslednjih 24. urah v primežu obilnih padavin. Vmes bodo nastajale nevihte z močnimi in dolgotrajnejšimi nalivi. Možne so hudourniške poplave, napoveduje Meteoinfo Slovenija. Prav tako je Arso oranžno opozorilo zaradi obilnih padavin za četrtek razširila na vso Slovenijo.

Nevarnost naraščanja vodotokov in zemeljskih plazov
19. 08. 2024 06.10Vodnatost rek se povečuje v več delih države, najbolj na jugu. Ob krajevno močnejših nalivih lahko predvsem močneje narastejo manjši hudourniški vodotoki, možno je tudi poplavljanje padavinske vode predvsem na vzhodu države, napovedujejo na Arsu. Predvsem na jugu in vzhodu je večja nevarnost zemeljskih plazov.

Veter podrl drevesa in odnesel strešnike, prihajajo močnejši nalivi
18. 08. 2024 09.30Nevihte z močnim vetrom in udari strel, ki so popoldan nastale na Primorskem in na jugovzhodu države, so se pomikale proti severovzhodu, poroča uprava za zaščito in reševanje. Po zadnjih podatkih so regijski centri za obveščanje zabeležili 27 dogodkov, največ težav pa je povzročil močan veter, ki je podiral drevesa in odkrival objekte. V noči na ponedeljek ter v ponedeljek čez dan bodo predvsem na jugovzhodu Slovenije dolgotrajni in močni nalivi.

Podrta drevesa, nad osrednjo Slovenijo več kot 700 'razelektritev'
07. 08. 2024 11.26Agencija RS za okolje (Arso) je za zahodni del države izdala oranžno vremensko opozorilo, za druge dele Slovenije pa rumeno opozorilo. Nevihtne celice so zajele državo. Močnejše nevihte bodo lahko nastajale tudi ponoči, predvsem na zahodu države. Previdno tudi za volanom, saj nevihte ponekod ovirajo promet. V drugi polovici noči se bo nevihtno dogajanje umirilo.

Predstavili rešitev za Kokro, brez rušenja ne bo šlo
05. 08. 2024 13.55Dva tedna po silovitem neurju, ko je po strugi Neškarjevega grabna v dolino prigrmela ogromna količina materiala in zasula več stavb v Kokri, so predstavili idejno rešitev za sanacijo, ki bo v bodoče obvarovala kraj. V zgornjem toku bi zgradili pregrado, v spodnjem pa bi bilo treba strugo razširiti, da bo material, ki je še nad vasjo, lahko šel varno mimo naselja. Žal to pomeni, da bodo morali dve hiši odstraniti.

Po novi hudi uri: 'V enem letu ne moreš rešiti 30-letnega zaostanka'
30. 07. 2024 06.00Del Slovenije je bil spet pod vodo. In to skorajda leto dni po najhujši katastrofi doslej. Zemeljski plazovi, zalite kleti, ujeti planinci. Kdaj bodo ljudje spet varni? Zaskrbljeni gledajo v nebo vsakič, ko je napovedan dež. Županji Črne in Solčave sta v oddaji 24UR ZVEČER opozorili, da je treba poleg sanacije hkrati narediti dolgoročen načrt vzdrževanja vodotokov in brežin, ne sme pa se pozabiti niti na obstoječo kanalizacijo, ki ne požira enormnih količin padavinskih voda.

Razsežnosti hude ujme v občini Preddvor, na območju prepoved gibanja
21. 07. 2024 09.50Na območju Kokre v občini Preddvor, kjer je zaradi neurja v noči na soboto zasulo deset hiš, nadaljujejo odpravljanje posledic. Župan Rok Roblek ocenjuje, da bo danes pomagalo več kot sto članov različnih služb in prostovoljcev, ki jih usmerja civilna zaščita, saj je tam odrejena prepoved gibanja. Prepovedano je tudi preletavanje z droni.

Državo prešel nevihtni pas z močnimi sunki vetra, gasilci na terenu
19. 07. 2024 10.00Po obdobju sončnega in vročega vremena so v noči na soboto večji del Slovenije zajele nevihte z obilnejšimi padavinami. Padavine so zvečer zajele sever države, v Dravogradu je lokalno padlo blizu 100 litrov dežja na kvadratni meter, sprožil se je zemeljski plaz, ki je zaprl cesto Dravograd - Radlje pri Sv. Boštjanu. Iz severa države se je nato močan nevihtni pas z močnejši sunki vetra počasi premikal proti jugu in zajel tudi osrednji del države. V Solčavi in Mozirju so hudourniki zalili ceste, poplavljenih je več stanovanjskih objektov.

Slovenijo prešla nevihtna sistema, tudi z debelo točo
12. 07. 2024 09.32Soparen in vroč petek sta Slovenijo presenetila dva nevihtna sistema. Prvi je nastal nad Furlanijo-Julijsko krajino in se pomaknil nad zahodno Slovenijo, trenutno pa je že oslabel. Zaradi neviht so za del države na Arsu izdali oranžno opozorilo. Na Goriškem in Dolenjskem se je danes ogrelo na okoli 35, v Lendavi so namerili celo 36 stopinj Celzija. Vročina bo vztrajala do naslednjega tedna. Ob vse višjih temperaturah zraka v zadnjih dneh počasi narašča tudi vlaga, zato vročino še težje prenašamo, kot bi jo sicer.

Po soncu in vročini nas kmalu čakajo plohe in nevihte
30. 06. 2024 10.39Že v ponedeljek dopoldne bodo Slovenijo zajele krajevne plohe in nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše, so opozorili na Agenciji RS za okolje (Arso). Možni so toča, močni sunki vetra in krajši nalivi. Predvsem v severovzhodni Sloveniji bodo možna razlivanja hudournikov in zastajanje padavinske vode, vodotoki pa lahko velike pretoke dosežejo tudi drugje.

Voda poplavila Tartinijev trg, zaradi podora zaprta pešpot med Piranom in Fieso
31. 05. 2024 06.08Obilne padavine so v noči s četrtka na petek povzročile nemalo težav. V južnem delu Primorske so manjši hudourniški vodotoki hitro narasli in poplavili že zvečer, intervencije gasilcev pa so se nadaljevale tudi ponoči in zjutraj. Takrat je nov pas neviht in nalivov namreč zajel slovensko Istro. Padavine so bile tako obilne, da je meteorna voda poplavila Tartinijev trg v Piranu. Morje se je zaradi blata, ki so ga prinesli hudourniki, obarvalo v rjavo barvo. Dogajanje se ni umirilo niti v petek.

Meteorna voda poplavila hiše, garaže, vrtec, sprožili so se trije plazovi
29. 05. 2024 08.03Po neurjih z obilnimi padavinami, ki so v torek popoldne zajele večji del države, so gasilci odpravljali nastalo škodo. Meteorna voda je poplavila bivalne, kletne in garažne prostore, narasli so hudourniški vodotoki in ogrozili objekte. V treh občinah so se sprožili plazovi.

Na vzhodu obilne padavine: veter odkrival strehe in podiral drevesa
21. 05. 2024 07.11Pas neviht z močnim vetrom in obilnimi padavinami je sredi popoldneva prešel od jugovzhoda proti severovzhodu države. Center za obveščanje uprave za zaščito in reševanje poroča o več podrtih drevesih in odkritih strehah.

Kje končajo milijoni za vzdrževanje vodotokov?
06. 03. 2024 06.00Država je skrb za vodotoke prepustila zasebnikom. Osem območij je razdeljenih med pet koncesionarjev – Hidrotehnik, Nivo Eko, Drava VGP, Pomgrad-VGP in VGP Novo mesto. Je koncesionarski sistem zastarel? Je nadzor okrnjen?

Sunki vetra z valobrana na cestišče pometali skale in kamenje
03. 11. 2023 06.04Morje je zalilo piranske ulice, prizanašale jim niso niti meteorne vode. Zaradi poplav in plazov je neprevoznih več cest. Sunki vetra so v Piranu z valobrana na cestišče pometali večje skale. Močan veter je ponekod odkrival strehe, denimo na delu stanovanjskega objekta v Lokovcu v mestni občini Nova Gorica, v katerem živi družina s šestimi otroki.

Severozahod in jugovzhod obarvana oranžno, v Piranu so se oglasile sirene
30. 10. 2023 07.45Čez dan so ponekod na jugu in severozahodu države že nastajali krajevno močnejši nalivi. V Posočju je padlo blizu sto litrov dežja na kvadratni meter. Že ponoči pa sledi nova krepitev padavin. Koprski regijski center za obveščanje pa je zaradi visokega plimovanja morja v Piranu malo pred 21. uro sprožil sireno javnega alarmiranja z opozorilom na nevarnost, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.

V večernih urah Slovenijo dosegle nove plohe in nevihte
27. 10. 2023 06.19Potem ko so se vremenske razmere že umirile in se je celo že pokazalo sonce, so se ponekod po državi zvečer znova pojavile plohe in nevihte z nalivi. Kar močna nevihta se je razvila na Koroškem in je na poti čez Štajersko nosila sodro in manjšo točo. V Bovcu pa je v pol ure padlo 22 litrov dežja na kvadratni meter. Čez dan je sicer na območju Savinjskih Alp padlo od 60 do 120 litrov dežja na kvadratni meter, največ, 158 litrov, pa je padlo v Logarski dolini. Na Obali so se oglasile sirene, morje je prestopilo rob obalne črte v Piranu, Izoli, Kopru in Portorožu.

Pred nami izredne vremenske razmere: obilne padavine in močan veter
26. 10. 2023 10.02Zahodno, osrednjo in južno Slovenijo so zajele krajevne plohe, ki za zdaj še ne prinašajo večje količine dežja. Po napovedih vremenoslovcev se bo situacija začela zaostrovati v drugem delu noči, ko se bodo padavine na zahodu krepile in se do jutra razširile nad vso državo. Zaradi močnih padavin in vetra, ki sta napovedana za petek, je Arso za večji del države izdal rdeče vremensko opozorilo. Poplavljajo lahko reke, hudourniki in tudi morje. Obstaja tudi povečana nevarnost za nastanek novih zemeljskih plazov in reaktivacijo tistih, ki so se sprožili ob zadnji ujmi. Težave pa lahko povzroča tudi močan veter.

Močni nalivi zajeli predvsem severozahod države
22. 09. 2023 10.59Ob nevihtah se bodo močnejši in tudi dolgotrajni nalivi ponoči pojavljali predvsem v zahodni, južni in osrednji Sloveniji. Na določenih območjih, kjer bodo nalivi najintenzivnejši, lahko v 12 urah pade tudi okoli 100-150 mm dežja, kar lahko vodi v poraste hudournikov in proženje zemeljskih plazov.

Rumeno vremensko opozorilo, sežanski gasilci že na teren
21. 09. 2023 13.50Deževno vreme, ki prihaja nad naše kraje, bo po napovedih meteorologov vztrajalo vse do nedelje, od ponedeljka pa se spet obetajo bolj sončni dnevi. Ob deževju bodo naraščali vodotoki. Agencija RS za okolje (Arso) je izdala rumeno vremensko opozorilo, ki za petek in soboto velja za celotno državo. Zaradi današnjega popoldanskega naliva so imeli nekaj dela tudi sežanski gasilci, saj so preglavice povzročale meteorne vode.

Sprememba vremena: možno naraščanje hudournikov in manjših rek
18. 09. 2023 11.29Predvsem v zahodni Sloveniji bodo popoldne in v noči na torek krajevne plohe ali nevihte. Jutri bodo v jutranjem in dopoldanskem času ob plohah in nevihtah naraščali posamezni hudourniški vodotoki in manjše reke sprva v severni Sloveniji, kasneje pa lahko tudi v drugih delih države.

'Bolj kot struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'
28. 08. 2023 19.16V nebo, ki se je nad Slovenijo znova odprlo, najbolj zaskrbljeno zrejo na tistih območjih, ki jih prizadela že nedavna vodna ujma. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal hidrolog Janez Polajnar. Na Koroškem so pospešeno kopali kanale za odtekanje vode in prekrivali grozeče plazove. V strahu pred naraslo Poljansko Soro so na Škofjeloškem domove zavarovali s protipoplavnimi vrečami, nekateri so zgradili tudi visoke betonske ograje. Na najhujše so se pripravili v Ljubnem ob Savinji, katere gladina je kar meter in pol višja kot pred poplavami, pripravljeni so tudi na evakuacijo domačinov. Celjski gasilci so vzpostavili klicni center.

Bliža se burno vreme: 'Pričakujemo tudi razlivanja pritokov večjih rek'
27. 08. 2023 08.05Arso opozarja, da se moramo na jutrišnji dan pripraviti. Ker so izračuni negotovi, je zaenkrat nemogoče napovedati, kateri scenarij se bo uresničil in ali bo to prav najbolj pesimističen, kot se je zgodilo pri zadnjih poplavah. Ob prehodu hladne fronte bodo možna krajevno močnejša neurja, zaradi česar je Arso za celotno državo izdal oranžno opozorilo. V ponedeljek zjutraj in dopoldne je pričakovano hitro naraščanje hudourniških vodotokov. Hudourniške poplave se lahko pojavijo tudi na območjih, ki doslej še niso bila prizadeta, svarijo. Nevihte nas lahko dosežejo tudi v torek.

Kakšna usoda čaka tiste, ki so zaradi poplav ostali brez strehe nad glavo?
26. 08. 2023 07.00Bodo morali zapustiti svoje kraje in za seboj pustiti življenje, ki so si ga tam ustvarili? Okoli 500 stanovanjskih objektov je neprimernih za bivanje, 34 je povsem porušenih in sploh še ni jasno, koliko jih potrebuje sanacijo. Konec tedna je župan Braslovč družine in domačine, skupaj 150 hiš, postavil pred dejstvo – treba se bo odseliti. Medtem ko so ponekod na Koroškem še vedno brez pitne vode, z uničeno infrastrukturo, grozijo tudi novi plazovi, je v ljubljanskih Sneberjah že na terenu ekipa novega sveta za vode.