hubble

Skozi Hubblov objektiv: očarljiva fotografija lesketajočih se zvezd

18. 02. 2024 14.05

Ne le najnovejši in najzmogljivejši vesoljski teleskop James Webb, tudi njegov predhodnik Hubble še vedno navdušuje s posnetki vesolja. Na valentinovo so tako pri ameriški vesoljski agenciji Nasa objavili novo fotografijo starejšega teleskopa. In kljub starejši tehnologiji je tudi ta spektakularna.

19 čarobnih kozmičnih spiral: bližnje galaksije skozi Webbovove 'oči'

03. 02. 2024 18.33

Ni težko biti očaran nad spiralnimi galaksijami, s čimer se strinjajo tudi pri Nasi. V samem središču se običajno nahajajo stare zvezdne kopice, včasih pa tudi aktivne supermasivne črne luknje. Prizore teh spektakularnih kozmičnih podob je zdaj v objektiv ujel vesoljski teleskop James Webb. Znanstveniki so navdušeni nad podrobnostmi slik, ki jim med drugim omogočajo boljše razumevanje zgodb o nastanku zvezd.

Teleskop James Webb odkril najstarejšo zabeleženo črno luknjo

18. 01. 2024 15.27

Vesoljski teleskop James Webb je odkril doslej najstarejšo zabeleženo črno luknjo, ki je nastala kmalu po velikemu poku in postavlja pod vprašaj dosedanje ugotovitve v zvezi z oblikovanjem tega vesoljnega pojava, so v sredo sporočili znanstveniki.

'Zvoki vesolja': spektakularne fotografije s simfonično noto

26. 04. 2023 17.42

Kako bi zvenele globine naše galaksije, če bi slišali njihovo melodijo? Kot kaže, se je prav s tem vprašanjem spopadla tudi ameriška vesoljska agencija Nasa. Odločila se je namreč, da bo "sonificirala" nekatere spektakularne fotografije vesolja. Kakšen pa je rezultat?

Vesolje in znanost približala dekletom, njeno delo nagradili z unikatno barbiko

07. 03. 2023 07.12

Nekdanja predsednica britanskega znanstvenega združenja Maggie Aderin-Pocock se bo v zgodovino zapisala z marsikaterim dosežkom. Med drugim tudi s svojim delom na vesoljskem teleskopu James Webb. A še pomembneje je to, da je s svojim delovanjem znanost in vesolje približala več tisoč dekletom. Zdaj je 54-letna znanstvenica za svoje dosežke dobila prav posebno priznanje – svojo lastno lutko Barbie. Podjetje Mattel pa je s personaliziranimi lutkami počastilo še šest drugih pomembnih žensk, ki dekletom utirajo pot v znanosti.

Vesoljski teleskop odkril šest velikih galaksij, ki so nastale po velikem poku

23. 02. 2023 10.01

Vesoljski teleskop Jamesa Webba je odkril šest velikih galaksij, ki so nastale kmalu po velikem poku, je pokazala nova študija, ki je presenetila znanstvenike. Novoodkrite galaksije naj bi nastale s hitrostjo, ki ni v skladu z našim trenutnim razumevanjem vesolja.

Praznovanje praznikov v vesolju: božične večerje, sprehodi in klici na Zemljo

26. 12. 2022 15.45

Na svetu obstaja peščica ljudi, ki svoje božično-novoletne praznike preživlja v vesolju. Leta 2021 je na krovu dveh vesoljskih postaj - mednarodne in kitajske Tiangong - božič in novo leto pričakalo rekordnih deset astronavtov. A čisto prvo praznovanje božiča v vesolju smo zabeležili že pred 54 leti, zadnjih 22 let pa je preživljanje prazničnega časa izven zemljine orbite postalo stalnica.

Prva obletnica potovanja Jamesa Webba in njegove najbolj čudovite fotografije

26. 12. 2022 15.44

Mineva leto dni, odkar se je Nasin teleskop James Webb podal na pot po vesolju. V tem času je v svoj objektiv zajel več dih jemajočih fotografij bližnjega in daljnega kozmosa, ob obletnici njegovega prvega poleta pa vam predstavljamo najbolj čudovite.

James Webb ujel dih jemajoč pogled na znamenite Stebre stvarjenja

19. 10. 2022 20.35

Vesoljski teleskop James Webb je v svoj objektiv ujel pokrajino ikoničnih Stebrov stvarjenja. V območju Stebrov stvarjenja nove zvezde nastajajo v gostih oblakih plina in prahu. Tridimenzionalni stebri so videti kot veličastne skalne formacije, vendar so veliko bolj prepustni. Sestavljeni so iz hladnega medzvezdnega plina in prahu, ki se v bližnji infrardeči svetlobi včasih zdi polprosojen.

Na Webbovi prvi sliki odkrili kopice, ki segajo v čas nastanka vesolja

29. 09. 2022 14.26

Nasin teleskop Webb je na prvi javno objavljeni fotografiji v svoj objektiv ujel najstarejše zvezdne kopice, ki smo jih kadar koli videli, so ugotovili z znanstveno analizo posnetka. Kopica galaksij na fotografiji je prikazana, kot je bila videti pred 4,6 milijarde let.

Načrtovano trčenje: Nasa želi spremeniti smer nenevarnega asteroida

23. 09. 2022 16.44

Ali bi lahko vesoljska tehnologija spremenila pot asteroida? Kakšna bi bila usoda našega planeta, če bi bil namenjen v Zemljino smer? S takšnimi vprašanji se je človeštvo že večkrat srečalo v hollywoodskih filmih, odgovor pa bomo kmalu dobili tudi v praksi – in ne zato, ker nam preži kakršnakoli nevarnost, ampak zato, ker bo Nasa prvič v zgodovini na pot nenevarnega in več milijonov kilometrov oddaljenega asteroida poslala plovilo, nato pa opazovala, kako bo trk vplival na njegovo orbito.

Osupljiv prizor: v objektivu Neptun, njegovi obroči in lune

22. 09. 2022 15.48

Vesoljski teleskop James Webb je naredil najbolj jasno sliko Neptuna doslej. S svojo infrardečo kamero je v objektiv ujel Neptun, njegove obroče in sedem od 14 Neptunovih lun. Zadnjo podrobno sliko planeta je leta 1989 naredil Nasin Voyager 2, leta 2021 pa ga je slikal še Hubble.

James Webb odkril sledove ogljikovega dioksida na eksoplanetu

26. 08. 2022 10.53

Vesoljski teleskop James Webb je odkril prve neizpodbitne dokaze o obstoju ogljikovega dioksida na eksoplanetu, so v četrtek sporočili z ameriške vesoljske agencije Nasa. Teleskop je sledove ogljikovega dioksida odkril v atmosferi planeta WASP-39 b, ki kroži okoli zvezde, podobne našemu soncu, od Zemlje pa je oddaljen 700 svetlobnih let.

Webb razkriva nove spektakularne fotografije: meglice, galaksije, zvezde

12. 07. 2022 17.15

Potem ko je ameriški predsednik Joe Biden okoli 11. ure po našem času razkril prvo fotografijo novega Nasinega teleskopa James Webb, ki je svojo vesoljsko odisejo začel na božični dan lani, je Nasa zdaj razkrila še nekaj novih fotografij. "Začela se je zora nove dobe v astronomiji," so razkritje pospremili v Evropski vesoljski agenciji. Fotografije prikazujejo spektakularno planetarno meglico Južni obroč, katere podrobnosti so bile astronomom skrite, meglico Carina, ki je bila že v preteklosti pogosta tarča opazovanj Webbovega predhodnika Hubbla, ter čudovite detajle Stephanovega kvinteta.

Nasa pokazala najglobljo in najostrejšo fotografijo zgodnjega vesolja

12. 07. 2022 07.04

Predsednik Joe Biden je predstavil eno od prvih fotografij najzmogljivejšega vesoljskega teleskopa James Webb, ki predstavlja enega od najglobljih pogledov v vesolje. Fotografija prikazuje SMACS 0723, kjer ogromna skupina galaktičnih kopic deluje kot povečevalno steklo za objekte za njimi. Tako imenovana gravitacijska leča, kar je ustvarilo prvi Webbov globoki pogled na neverjetno stare in oddaljene šibke galaksije.

Hubble odkril prvega 'zvezdnega duha', ki potuje po Rimski cesti

15. 06. 2022 06.00

Nasin vesoljski teleskop Hubble je zaznal samoten objekt, ki pluje skozi našo galaksijo. Astronomi verjamejo, da gre za nevidne, duhu podobne ostanke nekdaj sijoče zvezde.

Astronomi odkrili sledi več kot tisoč možnih asteroidov

08. 05. 2022 14.59

Astronomi na nemškem Inštitutu Maxa Plancka za nezemeljsko fiziko so odkrili več kot tisoč sledi, ki najverjetneje pripadajo doslej neznanim asteroidom. Preučili so podatke, ki so sicer v večini opazovanj označeni kot šum ali motnja. "Kar je za enega astronoma odpadek, je lahko za drugega zaklad," je povedal vodja ekipe, Sandor Kruk.

Teleskop Hubble potrdil največje jedro kometa, kar so jih videli do zdaj

13. 04. 2022 19.28

Nasin vesoljski teleskop Hubble je odkril največje ledeno jedro kometa, kar so ga znanstveniki videli do zdaj. Jedro kometa Bernardinelli-Bernstein je namreč kar 50-krat večje od jeder, ki jih najdemo v središču večine znanih kometov. Njegov premer so astronomi ocenili na okoli 128 kilometrov, njegova masa pa naj bi znašala osupljivih 500 bilijonov ton. S tem je prekosil komet, ki je doslej nosil naziv največjega jedra. Od njega je namreč večji za kar 32 kilometrov.

Znanstveniki opazili velikana, ki izpodbija sedanje razumevanje nastajanja planetov

05. 04. 2022 09.50

Znanstveniki so opazili ogromen planet, ki je približno devetkrat večji od Jupitra. Planet naj bi bil v izjemno zgodnji fazi nastajanja – pravijo, da je še v "maternici" – odkritje pa izpodbija sedanje razumevanje nastajanja planetov.

Resnična zvezda med zvezdami, ki jo je pomagalo odkriti slovensko oko

31. 03. 2022 06.00

Je precej obilna, zelo stara in, kot kaže, tudi samska. Spoznajte resnično zvezdo med zvezdami, ki jo je pomagalo odkriti tudi slovensko oko. Zgodovinsko odkritje trenutno najstarejše zvezde v vesolju pomeni, da gledamo tako rekoč v prvo milijardo let po nastanku vesolja, morda celo eno prvih zvezd, nastalih po velikem poku. Velik dan za Zemljane, morda še večji za astrofizičarko Marušo Bradač, ki si odkritje s kolegi uradno deli v ugledni znanstveni reviji Nature. Dobrodošli v novi eri raziskovanja vesolja.

Evropski observatoriji v objektive ujeli prve posnetke teleskopa James Webb v vesolju

27. 12. 2021 15.49

Evropska vesoljska agencija je objavila prve posnetke teleskopa James Webb, ki je po več preloženih datumih za izstrelitev v soboto le začel svoje popotovanje. Teleskop so na zvezdnatem nebu posneli v Španiji, Nemčiji in v Romuniji. Da bo Webb razgrnil sončne ščite in glavno ogledalo, umeril svoje instrumente, se ohladil in dosegel svoj oddaljeni cilj, bodo morali znanstveniki sicer počakati še približno šest mesecev.

Nasin edinstveni teleskop James Webb poletel na zgodovinsko misijo

25. 12. 2021 09.25

Po številnih preloženih izstrelitvah se je Nasin teleskop James Webb končno podal na zgodovinsko misijo v vesolju. Naslednik Hubblovega teleskopa bo od pet do deset let preučeval zgodovino vesolja, vse od njegovega nastanka pred 13,8 milijarde let, raziskoval oddaljene svetove in iskal sledi življenja. Njegov let v orbito naj bi trajal slabe pol ure, signal, ki potrjuje uspešeno prvo fazo poleta, pa naj bi prevzeli v Keniji.

Spektakularna fotografija iskrivega zvezdnega polja

26. 09. 2021 12.10

Nasin vesoljski teleskop Hubble, ki kroži okoli Zemlje, je posnel fotografijo iskrivega zvezdnega polja v bližini središča Rimske ceste. Na fotografiji lahko vidimo kroglasto kopico Palomar 6, ki leži v ozvezdju Ophiuchus.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra

23. 01. 2021 10.13

Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

30 let legendarnega teleskopa Hubble proslavili s 30 podobami vesolja

18. 01. 2021 13.54

Vesoljski teleskop Hubble je v letu za nami obeleževal 30 let v Zemljini orbiti - s 30 novimi fotografijami vesolja, zvezd, galaksij in planetarnih meglic.

Oko v globoko vesolje: Hubble praznuje 30 let

25. 04. 2020 07.00

Pred 30 leti je vesoljski teleskop Hubble začel svoje legendarno popotovanje okoli našega planeta. Njegove meglene fotografije so bile sprva veliko razočaranje. Po odpravi napake na leči pa je Hubble na Zemljo začel pošiljati osupljive fotografije, ki so bistveno razširile človekovo razumevanje vesolja. Po njegovi zaslugi danes vemo, koliko je vesolje staro – približno 13,8 milijarde let, in z njegovo pomočjo so potrdili teorijo, da se vesolje širi. Tudi sam je v teh 30 letih kroženja okoli Zemlje prepotoval osupljivo razdaljo – kar sedem milijard kilometrov.

Hubblov teleskop fotografiral 'zrna peska na vesoljski plaži'

21. 01. 2020 18.49

Nasin Hubblov teleskop je posnel impresivno fotografijo našega najbližjega galaktičnega soseda M31. Gre za največji Hubblov mozaik doslej. Poldruga milijarda pikslov razkriva več kot 100 milijonov zvezd in tisoče zvezdnih kopic v odseku "palačinkasto oblikovane" plošče M31, bolj znane kot Andromedina galaksija.

Slovenec, ki globoko v džungli odkriva davno izgubljena majevska mesta

14. 07. 2018 07.00

Globoko v mehiški džungli, kamor človeška noga nikoli ne stopi, se z mačeto v roki in klobukom na glavi mimo strupenih kač in tarantel prebija mož, ki mu ljudje pravijo slovenski Indiana Jones. Pred leti je skupino arheologov pripeljal do treh davno izgubljenih majevskih mest, zdaj pa smo z njim po sledeh Majev stopili tudi mi.

Na obronkih Osončja našli 'izgnani' asteroid 

09. 05. 2018 12.02

V Kuiperjevem pasu so potrdili obstoj asteroida tipa C, ki je bolj značilen za asteroidni pas med Marsom in Jupitrom. Odkritje potrjuje teorije, da so planetarni velikani tavali po mladem Osončju in s svojo gravitacijo pripomogli, da je nekaj kamnov izstrelilo v oddaljeno ledeno kraljestvo Osončja.  

Potopite se v veličastno Laguno 

21. 04. 2018 16.22

Ko praznuje vesoljski teleskop Hubble ameriške in evropske vesoljske agencije, darilo pravzaprav dobimo mi, in sicer v obliki čudovite fotografije. Hubble namreč praznuje 28 let, v orbito ga je raketoplan Discovery ponesel 24. aprila 1990.