hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje

Letalski promet v Splitu znova vzpostavljen, zamud ni več
24. 07. 2024 14.19Na splitskem letališču so znova usposobili ključni informacijski sistem, ki ga je prizadel hekerski napad, zaradi katerega je bil v ponedeljek in torek oviran letalski promet, je po navedbah hrvaških medijev sporočil pomočnik direktorja splitskega letališča Pero Bilas.

Po UKC-ju tarča hekerskega napada še hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje
11. 07. 2024 16.22Hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje je bil tarča hekerskega napada. Državljane zato opozarjajo, da sporočila, ki jih prejmejo z naslova njihove e-pošte, niso njihova in naj jih izbrišejo.

'Vse se začne z jezikom'
14. 01. 2024 18.37Novembra lani je vlada sprejela integracijsko strategijo tujcev, prvi tovrstni dokument v zgodovini Republike Slovenije. Kot pojasni državna sekretarka na notranjem ministrstvu Tina Heferle, pa se integracija tujcev v slovensko okolje začne z jezikom. "Ko tujec pride v našo državo, je potreben vsaj tisti začetni nivo znanja slovenskega jezika, da se lahko učinkovito vklopi v družbo, da se počuti sprejetega in da ob tem tudi slovensko prebivalstvo lažje sobiva z njim," pojasnjuje.

Hrvaški kolegi slovenskim: pošljite nam paciente in dali vam bomo provizijo
21. 06. 2023 14.10Pacienti, ki potrebujejo zdravljenje pri endodontu, morajo nanj čakati nedopustno dolgo, zato odhajajo na zdravljenje v tujino, pogosto na Hrvaško. Ob tem so zobozdravniki opozorili na paradoks. Bolniku iz Slovenije, ki ima napotnico za specialista endodonta, je po opravljeni storitvi s strani ZZZS povrnjen večji znesek, kot ga prejmejo naši zobozdravniki na primarni ravni. Tako slovenski denar za storitve, ki bi jih lahko opravili tudi slovenski zobozdravniki, odteka v tujino, opozarjajo.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'
24. 05. 2022 06.00Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

Na Hrvaškem ne znajo opraviti feticida, zato na splav v Slovenijo
12. 05. 2022 15.59Ko je hrvaški minister za zdravje Vili Beroš v sredo sporočil, da nosečnica s hudo prizadetim zarodkom splav vseeno lahko opravi v domovini, se je že zdelo, da se bo agonija 39-letnice vendarle končala. Toda v četrtek se je zgodil nov preobrat – v zagrebški porodnišnici so poseg vseeno zavrnili, zato naj bi bil ta zdaj opravljen v ljubljanskem kliničnem centru. V porodnišnici Petrova so ji ponudili umetno sprožitev poroda, vendar je sama želela druge vrste poseg. Stroške posega v Sloveniji bo vseeno kril hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje. Na shodu v znak solidarnosti z njeno zgodbo se je v Zagrebu zbralo več tisoč ljudi, na ulice pa so šli tudi v drugih hrvaških mestih.

Na Hrvaškem kot dokaz covida-19 po novem zadostuje hitri test
12. 01. 2022 10.30Na Hrvaškem kot dokaz za to, da je oseba obolela za covidom-19, ni več potreben pozitiven PCR-test, ampak zadostuje že hitri antigenski test. Na podlagi pozitivnega hitrega testa lahko na Hrvaškem odslej prebolevniki tudi pridobijo covidno potrdilo, ki pa velja le na Hrvaškem in ne drugod v EU.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško
24. 09. 2021 06.00Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov
21. 10. 2020 06.00Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

Hrvati zavrnili projekt prevoza nujnih bolnikov iz Istre v Izolo
30. 05. 2019 11.38Hrvaški minister za zdravstvo Milan Kujundžić je na predlog hrvaškega Zavoda za zdravstveno zavarovanje zavrnil financiranje čezmejnega projekta prevoza življenjsko ogroženih bolnikov s severozahoda hrvaške Istre v splošno bolnišnico v Izolo. Kujundžić je sicer zanikal, da bi ustavili projekt.

Prva pomoč iz Umaga bo bolnike vozila v Slovenijo
03. 04. 2019 11.18Primer dobre sosedske prakse: nujne bolnike iz Umaga bodo od 1. julija vozili v izolsko bolnišnico, stroške pa bo kril hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje. Projekt je predstavil Zavod za nujno medicinsko pomoč istrske županije, ob tem pa je njegov direktor Srđan Jerković pojasnil, da so se tako odločili, ker je najbližja hrvaška bolnišnica v Pulju oddaljena eno uro vožnje.

Inšpekcijski nadzor pokazal: stevardese so imele črevesno virozo
10. 05. 2013 08.46Hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje je z inšpekcijskim nadzorom ugotovil, da je bila odsotnost večine kabinskega osebja Croatia Airlines upravičena zaradi črevesne viroze. A direktor podjetja vztraja, da je šlo za stavko, zato bodo 42 ljudi odpustili. Pričakuje tožbe.

Po skrivnostni bolezni kabinsko osebje spet v službi
03. 05. 2013 10.50Letala hrvaškega letalskega prevoznika Croatia Airlines spet letijo po običajnem voznem redu. Zaradi skrivnostne bolezni, za katero so nenadoma zbolele stevardese in stevardi, so morali odpovedati več kot 15 poletov. Hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje bo preveril upravičenost bolniških dopustov.

Slovenija v letu 2006
27. 12. 2006 17.53Lokalne volitve, Drnovškova preobrazba in odpor do družine Strojan so nekateri dogodki, ki so zaznamovali leto 2006.

Kaj nam prinaša Evropska unija?
29. 04. 2004 00.00S 1. majem Evropska unija postaja slovenska stvarnost, ki Sloveniji in njenim državljanom med drugim prinaša kup sprememb. Te so po eni strani »kozmetične,« npr. nove označbe slovenske meje in zastave Evropske unije,druge, kot možnosti šolanja v tujini, pa se nam ponujajo kot priložnosti. <strong>Piše: Tina Čuček</strong>

DDV - pretežko breme za zdravstvo?
18. 07. 1999 12.17Če po besedah ministra za zdravstvo Marjana Jereba učinkov davka na dodano vrednost (DDV) za zdravstvo pred uvedbo nove davčne zakonodaje ni bilo mogoče predvideti, pa je zdaj, dobra dva tedna po njeni uveljavitvi že jasno, da bi nova davčna ureditev lahko imela za slovensko zdravstvo hude posledice. Podobno, kot se je to zgodilo v sosednji Hrvaški. Tako vsaj opozarjajo lekarnarji, proizvajalci zdravil, zdravstveni zavodi ter dobavitelji medicinskih in tehničnih pripomočkov, ki vsi po vrsti zatrjujejo, da bremena novega davka v celoti sami niso sposobni nositi.