hrvaški inšpektor

V Umagu začeli rušiti več deset črnih gradenj
18. 03. 2025 17.58Na območju Umaga v hrvaški Istri so začeli rušiti nelegalno zgrajene objekte, ki jih lastniki od prejema odločb o odstranitvi pred letom dni niso porušili sami. Nato bodo po napovedih državnega inšpektorata začeli odstranjevati črne gradnje na območju Šišana in Ližnjana. Akcijo bodo nadaljevali tudi na jugu jadranske obale.

Severina o incidentu na meji: Ne želim, da se to še kdaj komu zgodi
26. 08. 2024 18.34Hrvaška zvezdnica Severina, ki se je zaradi svojih izjav v medijih znašla v težavah pri prestopu meje s Srbijo, se je na dogajanje odzvala na družbenem omrežju, kjer je zapisala, da si ne želi, da bi se podobna zgodba zgodila še kdaj komu drugemu, ob tem pa pozvala, naj njeni sodržavljani in policisti na hrvaški meji ne ravnajo enako, temveč pustijo, da kolegi iz Srbije še naprej nemoteno prihajajo v njeno domovino.

Severino zaradi kontroverznih izjav pridržali na meji s Srbijo: Ne pridem več!
26. 08. 2024 08.38Severina si verjetno ni predstavljala, da si bo zaradi nekaterih svojih izjav v medijih nakopala težave na srbski meji. Hrvaška zvezdnica, ki je pretekli vikend nastopala v Sloveniji, je bila po poročanju več srbskih medijev za nekaj časa pridržana na meji, nato pa so jo organi pregona izpustili. Incident naj bi se zgodil v nedeljo, katere pevkine besede so zmotile oblasti, ni jasno, naj bi se pa Hrvatica zdaj že vrnila v domovino.

Incidenti, prošnje, tišina, po tragediji pa 'presenečenje': 'Vedeli so'
13. 08. 2024 08.10Huda nesreča, ko je 10-tonska klančina trajekta Lastovo, v nedeljo popoldan padla na več mornarjev, trije so umrli, četrti pa je poškodovan, še vedno odmeva na Hrvaškem. Nekateri menijo, da se pristojni enostavno sprenevedajo o tem, da se je tragedija zgodila nepričakovano.

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Trgovec serijo fižola preventivno umaknil s slovenskih polic
10. 05. 2024 14.33Potem ko je na Hrvaškem Zagrebčan v pločevinki s fižolom našel kos podgane, se je odzvala tudi naša uprava za varno hrano. Ker se proizvod trži tudi na slovenskih policah, so pri hrvaških pristojnih organih dobili zagotovilo, da sporna serija izdelka ni bila distribuirana v Slovenijo. Prav tako pojasnjujejo, da smo sicer dobili živilo iste serije/lota, a z drugim rokom uporabe, ki ga je trgovec sam preventivno umaknil iz prodaje.

Podgana v pločevinki s fižolom le vrh ledene gore?
09. 05. 2024 17.34Zagrebčan je med pripravo večerje doživel šok. V pločevinki s fižolom je našel kos poginule podgane, natančneje zadnji del z repom. Trgovska veriga je izdelek že odstranila s polic, strokovnjaki za varnost hrane pa opozarjajo, da je najdba podgane le vrh ledene gore. Pri italijanskem proizvajalcu bi natančnejši nadzor verjetno pokazal še številne druge higienske nepravilnosti, pravijo.

Hrvaški kupec v konzervi fižola našel del podgane z repom
08. 05. 2024 15.03Eden od kupcev na Hrvaškem je imel grozljivo nakupovalno izkušnjo, saj je doma v konzervi fižola našel podgano. Pravzaprav je našel zadnji del podgane z repom. Znana hrvaška trgovska veriga je odpoklicala celotno serijo fižola in se stranki opravičila, obiskal pa jih je tudi inšpektor.

'Ministrske plače' picopekov na hrvaški obali, delodajalci na celini pa praznih rok
05. 02. 2024 11.07Natakarji, kuharji, sobarice, taksisti, animatorji ... oglasi se že pojavljajo na internetu in vabijo delavce k prihajajoči sezoni na hrvaški obali. In trenutno najbolj iskani: picopeki, ki jim delodajalci ponujajo visoke plače, primerljive celo s tistimi, ki jih imajo menedžerji in ministri. Na celini pa medtem neumorno iščejo picopeke, ki za manj denarja, kot ga dobijo na hrvaški obali, preprosto ne želijo delati.

Na Hrvaškem s polic umikajo Coca-Colo, v Sloveniji zaenkrat še ni razloga za skrb
08. 11. 2023 07.43Potem ko so iz bolnišnice na Reki sporočili, da so sprejeli bolnika zaradi suma opeklin požiralnika, ki so nastale po zaužitju gazirane brezalkoholne pijače, o novih domnevnih primerih zastrupitve poročajo še iz Zagreba, Varaždina in Splita. Vzorce pijač analizirajo na Hrvaškem inštitutu za javno zdravstvo, inšpekcija pa je začasno prepovedala prodajo nekaterih pijač. Prve neuradne informacije so kazale, da naj bi bili vzorci onesnaženi s kislino, zdaj pa so ugotovili, da je voda Romerquelle ustrezala vsem predpisom. Vodja sektorja za nadzor hrane na inšpekciji za varno hrano, Nadja Škrk pa je dejala, da razloga za skrb v Sloveniji ni.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo
18. 07. 2023 06.54V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Začetek rušenja razvpite črne gradnje na Makarski rivieri
02. 06. 2023 13.09V zalivu Vruja v bližini Makarske, ki ga hrvaški mediji opisujejo kot enega od "simbolov uničevanja obale", se je začelo rušenje nedovoljeno zgrajenih objektov, ki so ga aktivisti in domača javnost tako težko pričakovali. Gre namreč za obalni imperij splitskega nepremičninskega mogotca Stipeta Latkovića.

Na Čiovu rušijo črne gradnje ob morju
01. 06. 2023 13.10Na Čiovu gradbena inšpekcija nadaljuje z rušenjem stavb ob morju, ki so jih postavili na črno. S tem nadaljujejo val rušenj nelegalno zgrajenih objektov po Dalmaciji.

V hrvaški Istri, na Hvaru in Braču bodo spet rušili nelegalne objekte
13. 05. 2023 11.20V istrski županiji bodo naslednji teden znova začeli odstranjevati nezakonito zgrajene objekte. V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj, med lastniki so tudi Slovenci. V Istri rešitev vidijo tudi v visokih denarnih in celo zapornih kaznih.

'Ogromno prekrškov' med usklajeno akcijo Slovencev in Hrvatov
27. 03. 2023 13.56Slovenska policija je na počivališču dolenjske avtoceste Zaloke pri Raki v smeri Ljubljane dopoldne poostreno nadzirala promet. Šlo je za akcijo, usklajeno s hrvaškimi kolegi, ki so podoben nadzor na svojem ozemlju izvajali na avtocestnem počivališču Gradna v smeri Zagreba. Z vstopom hrvaške v schengensko območje in ukinitvijo nadzora prehajanja meje so se namreč spremenili prometni tokovi, po ocenah Darsa se je promet na dolenjski avtocesti okrepil za približno petino.

Množično rušenje črnih gradenj v Istri: 'To je naš edini dom'
09. 03. 2023 19.06Mnogi Hrvati so izkoristili priložnost in si zgradili dom le streljaj od obale, a brez gradbenega dovoljenja. Zdaj pa je hrvaška gradbena inšpekcija udarila po mizi in začela rušiti črne gradnje na območju Umaga, Rovinja in Ližnjana. Domačini so obupani, saj da so že pred časom zaprosili za legalizacijo svojih domov, a do danes niso dobili odgovora. Zdaj morajo v enem dnevu svoje življenje pospraviti in se odseliti neznano kam.

Rušenje črnih gradenj v hrvaški Istri. Za začetek jih bodo odstranili 14
08. 03. 2023 12.11V hrvaški Istri so začeli rušiti nezakonito zgrajene objekte. Kot je dejal glavni državni inšpektor Andrija Mikulić, jih bodo za začetek porušili 14, in sicer tri v Umagu, pet v Rovinju in šest v Ližnjanu.

Hrvaški frizerki 3000 evrov kazni, ker je barvanje podražila za devet centov
21. 01. 2023 10.50Na Hrvaškem so leto začeli s skokom v evroobmočje. Že takoj so Hrvate začele razburjati podražitve, ki so si jih nekateri ponudniki privoščili pri pretvorbi med valutama. Zato so hrvaške oblasti sklenile, da bodo nepoštene prakse prepovedale in sankcionirale. A pri tem prihaja tudi do neživljenjskih odločitev, so prepričani nekateri podjetniki. Frizerko iz Zagreba so oglobili s 3000 evri, ker je ceno barvanja las povišala za devet, striženje pa za 36 centov.

Kdaj bomo končno dokončali avtocestni križ?
16. 07. 2022 10.3953 let je od ideje Staneta Kavčiča, tedanjega predsednika izvršnega sveta, o tem, kakšen bi moral biti slovenski avtocestni križ, 50 let se že vozimo po prvem, 32 kilometrov dolgem odseku med Vrhniko in Postojno. Danes imamo v Sloveniji 625 kilometrov avtocest in hitrih cest. Toda, zakaj avtocestni križ – kot si ga je zamislil Kavčič – še vedno ni povsem končan? Si kdo upa napovedati, kdaj bo? Kako so gradnjo slovenskih avtocest zaznamovale milijarde motivov, številne afere, interesna umeščanja, dolgotrajne spremembe tras in protesti?

Hiša na kolesih
18. 06. 2022 14.17Avtodom ni le način preživljanja prostega časa, ki privlači vse več ljudi, je tudi način življenja. V Sloveniji je registriranih skoraj 8000 avtodomov, samo lani več kot 400 novih. Imamo tako močno proizvodnjo kot predelavo. Zaradi visokih cen nakupa, vsaj v Sloveniji, pa mnogi avtodome še vedno raje najemajo.

V petek poleg državne proslave tudi nenapovedan shod
24. 06. 2021 09.37V petek bo poleg osrednje državne proslave ob 30-letnici dneva državnosti potekala tudi alternativna proslava, ki jo bo organizirala t. i. protestna ljudska skupščina. Zapisali so, da "državna proslava ni njihova proslava" in napovedali, da bodo "znova izrazili kritiko trenutnega stanja, predstavili vizijo prihodnosti ter složni zavzeli ulice in trge". "Shod ni prijavljen, kot to določa zakon o javnem zbiranju," je dejal Željko Car s PU Ljubljana in dodal, da bo območje prireditve videonadzorovano.

Ob dnevu državnosti poleg uradne tudi alternativna proslava
23. 06. 2021 12.45Proslava ob letošnji 30-letnici dneva državnosti bo tudi letos delila, namesto da bi združevala. Medtem ko bo osrednja državna proslava potekala na Kongresnem trgu, bo t. i. protestna ljudska skupščina alternativno proslavo organizirala na Prešernovem trgu. "Državna proslava ni naša proslava. Ni proslava za ljudi," so dejali in napovedali, da bodo "znova izrazili kritiko trenutnega stanja, predstavili vizijo prihodnosti ter složni zavzeli ulice in trge".

'Humor je preživetje'
10. 04. 2021 11.00Težji je položaj, več je humorja, pravi ikona slovenskega novinarstva in vojnega dopisništva Ervin Hladnik Milharčič, češ težko je biti duhovit, ko sije sonce in je vse v redu, zato je humor stvar ljudi v stiski. Humor pa je hkrati tudi ena najboljših strategij za obrambo pred stresom, ki se je razbohotil v letu epidemije. Komu in čemu se smejimo, kaj nas spravi v dobro voljo? So to vici na družbenih omrežjih ali dobra satira naših komikov?

Hrvaški policisti v nočnih racijah preverjali spoštovanje ukrepov v gostinskih lokalih
28. 11. 2020 14.34Na Hrvaškem se soočajo z razmahom epidemije koronavirusa. Zato so zaostrili ukrepe, hrvaški policisti pa so ponoči poostreno nadzirali delovanje gostinskih lokalov v prestolnici. V nočnih racijah so ugotovili več kršitev vladnih ukrepov za zajezitev koronavirusa.

Nesreča na gradu Borl: delo opravljalo pet oseb, umrl 70-letni Mariborčan
27. 11. 2020 15.09S PU Maribor so podali nekaj pojasnil glede včerajšnje nesreče pri gradu Borl, ki se je zgodila ob spravljanju gradbenega žerjava. Zaradi kompleksnosti bo preiskava potekala še nekaj dni, znano pa je, da je delo ob demontaži žerjava opravljajo pet oseb, ena je na kraju nesreče umrla, še dve sta poškodovani.

Hrvaški ribiči s policijsko zaščito nabirajo školjke v slovenskih vodah
02. 07. 2018 16.41Inšpektor za okolje je ugotovil, da se hrvaško školjčišče v slovenskih vodah povečuje. Med nabiranjem školjk jih varujejo hrvaški policisti, medtem ko naša policija dogajanje le opazuje. Hrvaška namreč še vedno ne priznava arbitražne razsodbe, ki jo je že pred več kot enim letom sprejelo evropsko sodišče.

Slovenskemu ribiču v enem dnevu za 28.000 evrov kazni
23. 04. 2018 19.12Nov ribiški rekord v Piranskem zalivu: slovenskemu ribiču Silvanu Radinu je hrvaški inšpektor v enem dnevu poslal sedem položnic v skupni vrednosti kar 28.000 evrov. Za plutje in ribarjenje v slovenskem morju Hrvati od Radina tako zahtevajo že slabih 70.000 evrov.

VIDEO: Školjkarje spremljalo kar pet hrvaških policijskih plovil
19. 10. 2017 12.35V Piranskem zalivu je spet vroče. Trije hrvaški ribiči so že drugi dan zapored skušali razširiti školjčišče v Piranskem zalivu, spremljalo jih je kar pet hrvaških policijskih plovil. Slovenski policisti so ribiče in eno hrvaško policijsko plovilo opozorili, da se nahajajo v slovenskem morju. Dogajanje je preveril tudi okoljski inšpektor.

Hrvati prvič zaplenili Uberjev taksi: inšpektorji naročili prevoz, se usedli v avto in ga napotili na carinski terminal
26. 05. 2017 11.30Hrvaški inšpektorji so v četrtek začasno odvzeli avtomobil vozniku Uberja v Zagrebu zaradi kršitve zakona o cestnem prevozu. Gre za prvo zaplembo avtomobila Uberjevih partnerjev na Hrvaškem, potem ko je plačal več 100.000 evrov kazni zaradi neurejenega statusa njegovih voznikov.

Lani več kot 40 incidentov v slovenskem morju. Ljubljana Zagrebu pošilja protestno noto
13. 01. 2016 15.09Slovenija je proti Hrvaški vložila protestno noto zaradi nezakonite plovbe hrvaške policije in hrvaškega ribiškega inšpektorja v slovenskem morju. Protestna nota se nanaša tudi na poskuse ukrepanja proti slovenskim ribičem v zadnjih mesecih ter na širjenje hrvaškega školjčišča v Piranskem zalivu.