hrvaški gostinci

Poskočilo število zahtevkov za spremembo namembnosti stanovanj

23. 09. 2024 12.16

Na Hrvaškem je v zadnjih tednih močno poskočilo število zahtevkov za spremembo namembnosti stanovanj v oddajanje za kratkoročni najem. Število zahtevkov se je povečalo, potem ko je hrvaška vlada avgusta potrdila predlog zakona, po katerem bodo lastniki v primeru spremembe namembnosti stanovanj potrebovali soglasje 80 odstotkov etažnih lastnikov.

Visoke cene odganjajo goste: še premožni si raje kuhajo sami

05. 08. 2024 15.50

Vse bolj jasno postaja, da letošnja turistična sezona na Hrvaškem ne bo tako uspešna, kot je bila lanska. Prvi, še neuradni statistični podatki kažejo, da je bilo julija gostov pet odstotkov manj, skrbi pa še precej večji upad števila najbolj zaželenih – Nemcev. Je Hrvaška postala predraga?

Turisti v trgovskih centrih: ražnjiči in burger za 18 evrov odganjajo goste?

08. 06. 2024 17.31

Cene na Hrvaškem so zagotovo ena najpogostejših tem pogovorov pred poletjem. Južna soseda je pač klasična počitniška destinacija mnogih Slovencev. A dopust tam tudi letos ne bo poceni, cene se še naprej vzpenjajo in temu trendu ni videti konca, čeprav nekatere gostince skrbi, da si z nenehnimi podražitvami sektor ne dela usluge.

Bo skodelica kave ob morju kmalu na voljo le petičnim turistom?

01. 05. 2024 07.30

Hrvaški hotelirji in drugi turistični delavci si v pričakovanju in upanju na rekordno poletno turistično sezono že manejo roke. Za zdaj so zadovoljni tudi sonca in morja željni turisti, ki jih ne moti niti višja cena skodelice kave. Hrvaški distributerji pa ob tem opozarjajo, da bodo cene še dražje. Bo torej skodelica kave kmalu postala luksuz, ki si jo bodo lahko privoščili le petični turisti? Pa ne le kava, dražijo se vse surovine. Letos je tako v slovenski Istri poskočila tudi cena kakava. Kakšne so razmere na naši Obali?

Čokoladne ploščice vse manjše, cene vse višje

26. 04. 2024 06.00

Pred vrati so prvomajski prazniki. Veliko Slovencev jih bo tradicionalno preživelo na hrvaški obali. Lani je bilo precej negodovanja zaradi izrazitih podražitev na Hrvaškem – v nekaterih turističnih središčih je kepica sladoleda stala tudi pet evrov, glavni krivec za astronomske cene pa naj bi bila uvedba evra. Letos hrvaški gostinci pretiranega dviga cen ne napovedujejo, v trgovinah na Hrvaškem pa potrošniki, tako kot pri nas, opažajo vse več primerov tako imenovane skrčflacije, ko za isto ceno dobiš manjšo količino izdelka.

Hrvaški gostinec vrnil Michelinovo zvezdico

07. 03. 2024 18.18

Številni gostinci bi dali vse, da bi vrata njihove restavracije krasila Michelinova zvezdica, najvišje priznanje v kulinariki. Toda lastnik restavracije blizu Opatijske riviere je zvezdico po zgolj nekaj letih preprosto vrnil. Pravi, da so jih zaradi te prestižne nagrade stalni gostje nehali obiskovati, restavracija pa je začela izgubljati svoje pristno domače vzdušje. Sicer pa, presenetljivo, niso prva restavracija, ki je zvezdico vrnila.

'Ministrske plače' picopekov na hrvaški obali, delodajalci na celini pa praznih rok

05. 02. 2024 11.07

Natakarji, kuharji, sobarice, taksisti, animatorji ... oglasi se že pojavljajo na internetu in vabijo delavce k prihajajoči sezoni na hrvaški obali. In trenutno najbolj iskani: picopeki, ki jim delodajalci ponujajo visoke plače, primerljive celo s tistimi, ki jih imajo menedžerji in ministri. Na celini pa medtem neumorno iščejo picopeke, ki za manj denarja, kot ga dobijo na hrvaški obali, preprosto ne želijo delati.

Turistična sezona v Istri: spustili cene tudi za 60 odstotkov

01. 08. 2023 19.06

V hrvaški Istri so turistični delavci in gostinci očitno dojeli, da so z občutnimi podražitvami storitev naredili napako, ki se jim maščuje. Številni se že pritožujejo nad slabim obiskom. Da bi bil ta avgusta boljši, so ponudniki počitniških apartmajev in hišic spustili cene tudi za 60 odstotkov. Hrvaška vlada medtem pripravlja zakon, s katerim bi zajezila množični turizem, ne pa tudi zmanjšala dobička, zato med drugim razmišlja o uvedbi okoljske takse za turiste.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo

18. 07. 2023 06.54

V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Hrvati: Postali smo predragi. Pica stane 13 evrov, kava pa dva evra in pol

26. 06. 2023 15.57

Hrvaška čez poletje pričakuje še eno rekordno turistično sezono. A kljub uradni statistiki ponudniki prenočitev in gostinci izpostavljajo, da so ulice precej prazne. "Postali smo predragi. Dražji smo od Slovenije. Pica stane 13 evrov, kava vsaj 2 evra in pol," opozarja Zveza društev družinskih nastanitev.

Nakupujejo v Sloveniji, ker jih 'špecerija' doma stane dvojno

03. 06. 2023 20.10

Inflacija na Hrvaškem je trenutno najnižja po lanskem marcu in hkrati nižja kot v Sloveniji. Padla je tik pod osem odstotkov. Kljub temu pa so cene hrane pri južnih sosedih še bolj podivjane kot pri nas. Zato mnogi prihajajo po nakupih čez mejo. Kot pravijo, bi za mesečno špecerijo doma odšteli dvojno. In medtem, ko premier Plenković poziva vse k racionalnemu oblikovanju cen, pred sezono vse bolj razburjajo tudi gostinci. V Dalmaciji je denimo gost za tonik odštel sedem evrov.

Padajo še zadnje kadilske trdnjave, nad cigaretni dim tudi (polovica) BiH

30. 05. 2023 06.00

V Federaciji Bosne in Hercegovine (FBiH) je začela veljati prepoved kajenja v zaprtih javnih prostorih. Po novem zakonu, ki omejuje uporabo tobačnih izdelkov v bošnjaško-hrvaški entiteti, je kajenje sicer še vedno dovoljeno v lokalih, v katerih ne strežejo hrane. V srbski entiteti BiH, Republiki Srbski, omejitev kajenja v javnih prostorih še vedno ni. Novinarji iz obeh entitet pa so se odpravili med ljudi, da bi izvedeli, kaj si o (ne)prepovedi mislijo prebivalci.

Na Hrvaškem napitnina ne bo več obdavčena, v celoti bo pripadala delavcu

29. 05. 2023 13.36

Hrvaška vlada je v sklopu davčne reforme napovedala, da napitnine do zneska 3360 evrov letno ne bodo več obdavčene. Po aktualni zakonodaji na Hrvaškem na napitnino obračunajo davek in prispevke, delodajalec pa delavcu izplača neto znesek. Po uveljavitvi davčne reforme bo delavec prejel celoten znesek napitnine.

'Zaposlovanje tujcev ureja pet med seboj neusklajenih ministrstev'

21. 05. 2023 10.20

Slovenija se sooča z izjemno resno kadrovsko težavo. Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljenih rekordno malo oziroma 50.000 brezposelnih, delodajalci pa iščejo več kot 60.000 delavcev. Smo tik pred začetkom poletne turistične sezone, a pomanjkanje kadra lahko za podjetja pomeni tudi katastrofo. Brez tujih delavcev ne bomo zmogli izpeljati sezone, opozarjajo turistični delavci. Vlada je sicer še pravočasno sprejela nov zakon o tujcih, ki naj bi poenostavil pridobivanje delovnih dovoljenj. Pa jih res?

Hrvate šokirale cene v celjski restavraciji. 'Še se bomo vrnili!'

21. 04. 2023 07.51

Medtem ko se Slovenci zgražamo nad podražitvami na Hrvaškem, so prav tako nad cenami v Sloveniji šokirani tudi naši južni sosedje. A za razliko od nas je presenečenje Hrvatov pozitivno. Štiričlanska družina je namreč v eni od celjskih restavracij za kosilo odštela le 58,10 evra. "Čakaj, ali so se morda zmotili," je ob pogledu na zapisano ceno pomislila Hrvatica, a je ob pregledu računa ugotovila, da je bilo na njem zaračunano vse: dve predjedi, štiri glavne jedi in pijača.

Pomanjkanje sezonskih delavcev: za žar mojstra ponujajo kar 3000 evrov mesečno

03. 03. 2023 18.43

Na Hrvaškem imajo hudo pomanjkanje sezonskih delavcev. Za letošnje poletje jih na obali potrebujejo do 30.000. Obljubljena plačila zanje zato še nikoli niso bila višja. V okolici Dubrovnika žar mojstru ponujajo več kot 3.000 evrov mesečno. A tudi tako visoke plače ne bodo rešile težav, poudarjajo gostinci, ker so najvišji zneski rezervirani za domačine, torej Hrvate. Veliko manj na račun prejmejo tuji delavci, lani jih je bilo največ iz Srbije ter Bosne in Hercegovine, vedno več pa jih na Hrvaško prihaja tudi iz Azije, Nepala in s Filipinov.

S konstantnim dvigom cen bo dražje tudi dopustovanje na Hrvaškem

12. 02. 2023 19.39

Za tretjino dražja pica, za petino vino, sladkor pa kar še enkrat več. Na hrvaški obali bomo morali za letošnje poletne počitnice seči globlje v žep. Pri naših južnih sosedih namreč nič ne kaže, da se bo dvig cen umiril, kar se ne pozna le na trgovskih policah, ampak tudi v gostinstvu. Vzroki so uvedba evra, cene energentov in inflacija. To pa se pozna tudi na cenah turističnih namestitev. Za koliko bo torej naše letošnje dopustovanje dražje?

'Želeli so samo njoke. Tega nisem hotel postreči, ker to ne more biti dobro'

03. 08. 2022 08.38

Čeprav hrvaški gostinci s svojimi precej zasoljenimi cenami polnijo naslovnice ne le doma, ampak kar po Evropi, so prepričani, da brez pomoči države ne bodo mogli preživeti nove, tokrat ekonomske krize. Če ne bo ukrepov, pravijo, bo korona videti kot otroška igra.

Dvojne cene na Hrvaškem zavajajo domačine

16. 07. 2022 19.55

Hrvaški kupec je mislil, da ananas v akciji stane kuno in 70 lip (23 centov), nato pa na blagajni doživel hladen tuš, ko so mu povedali, da je prebral ceno v evrih. Pri naših južnih sosedih, kjer bodo z novim letom zamenjali valuto, že zdaj vlada nemalo zmede. Nekateri trgovci in gostinci so že natisnili cenike z dvojnim označevanjem, torej v kunah in evrih, da bi se potrošniki lažje privadili na spremembo. Ne le na Jadranu, kjer so nadvse veseli turistov, ki iz denarnic vlečejo evre, s skupno valuto lahko brez težav nakupujete tudi na zagrebški tržnici in v tamkajšnjih mesnicah.

Zaradi vse višjih cen turisti krajšajo dopust na Hrvaškem

22. 06. 2022 10.48

Letošnji dopust na Hrvaškem bo turiste bolj udaril po denarnici kot v preteklih letih. Nezaželen spremljevalec je namreč inflacija, zaradi česar večina pred prihodom na Jadran dobro preračuna, koliko jih bo dopust letos stal. Restavracije namreč že tiskajo nove cenike, turisti pa se odločajo za krajši dopust. Za prenočišče v obdobju najvišje sezone bo štiričlanska družina v hotelih s tremi zvezdicami za teden dni v Poreču odštela od 3000 do 4500 evrov, v Opatiji pa med 3700 in 5200 evrov.

Hrvaški gostinci prejeli odloke, da dolgujejo več kot pol milijona davčnega dolga

26. 05. 2022 16.45

Lastniki najbolj znanih restavracij na Hrvaškem so te dni začeli prejemati odloke hrvaške davčne uprave, po katerih morajo nekateri poravnati tudi do štiri milijone kun (530.000 evrov) davčnega dolga. Davčni nadzor bo, po poročanju hrvaških medijev, doletel vse restavracije z visokimi prihodki. Inšpekcija je namreč ocenila, da je bil strošek živil v končni ceni obroka pri nekaterih gostincih višji od 40 odstotkov.

Na Češkem zaostrili ukrepe, porast okužb na Hrvaškem in v Nemčiji

01. 11. 2021 13.40

Na Češkem so začeli veljati zaostreni ukrepi za zajezitev okužb z novim koronavirusom. Skrajšali so veljavnost testov, ki so po novem plačljivi. V restavracijah in barih strežejo samo gostom s potrdilom PCT (preboleli, cepljen proti covidu-19 ali negativen test na okužbo z novim koronavirusom). Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah potrdili še 1126 novih okužb z novim koronavirusom, še pred tednom dni so poročali o 680 okužbah. V zadnjem dnevu je umrlo še 31 covidnih bolnikov, je danes sporočil hrvaški štab civilne zaščite. V Nemčiji pa se je incidenca okužb na 100.000 prebivalcev v zadnjem tednu povzpela čez 150, prvič od letošnjega maja.

Tako na Hrvaškem kot v Nemčiji število okuženih močno narašča

22. 10. 2021 09.39

Medtem ko v Avstraliji po dolgem zaprtju odpirajo mesto Melbourne, pa se na Hrvaškem in v Nemčiji soočajo z visokim številom na novo okuženih s koronavirusom. Na Hrvaškem so tako zabeležili najvišje število okuženih od 18. decembra lani.

Župani istrskih mest jezni na jug države, ki se obnaša 'neodgovorno'

17. 07. 2021 09.34

Zaradi ponovnega naraščanja okužb se je celotna hrvaška obala na zemljevidu ECDC obarvala oranžno, kar pa je razjezilo župane istrskih mest, ki zahtevajo, da se Hrvaško pri določitvi epidemioloških razmer razdeli na županije in ne na regije. Tedensko povprečje okužb v Istri je namreč zelo nizko – 1,9 okužbe na 100.000 prebivalcev. Ni prav, da trpimo posledice neodgovornosti drugih županij, poudarjajo župani.

Burni odzivi na Plenkovića: 'Tega izsiljevanja družba ne sme sprejeti'

02. 07. 2021 21.39

Napoved hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, da bo kot pogoj za subvencijo uvedel cepljenje, je med ljudmi sprožila burne odzive. Delodajalci so se odločno uprli Plenkovićevi napovedi, na noge pa so skočili tudi gostinci, saj menijo, da ukrep preprosto ni izvršljiv. Hrvaški zdravstveni minister medtem miri, da gredo njihove ideje predvsem v smeri cepljenja tistih, ki so vsakodnevno v stiku z večjim številom ljudi.

Iz Ljubljane do Straduna v dobri uri: V Dubrovnik se vrača življenje

25. 06. 2021 13.47

Domačini mu pravijo "mesto in pol", poleg številnih drugih častitljivih imen pa se ponaša tudi s nazivom "Biser Jadrana". Dubrovnik, mesto, katerega obzidano osrčje je pravzaprav živi spomenik, se je v letu 2019 dušil na vrhuncu turističnega buma, samo dve leti za tem pa je najpomembnejša gospodarska panoga v mestu praktično propadla. Mesto se v gospodarskem smislu z izboljšanjem epidemioloških razmer znova postavlja na noge, vendar ni veliko takih, ki si želijo ponovitve predkoronskega turističnega prenasičenja.

Na Hrvaškem in v Avstriji se veselijo sproščanja ukrepov

28. 05. 2021 13.28

Na Hrvaškem so zrahljali ukrepe za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Med drugim lahko otroci do 12. leta starosti v državo vstopijo brez negativnega testa na okužbo s koronavirusom. V minulih 24 urah so ob 5273 testih potrdili 321 novih okužb. Umrlo je še 11 covidnih bolnikov. Avstrijci se bodo lahko 10. junija razveselili novih sprostitev v javnem življenju. Lokali bodo lahko odprti do polnoči in bodo lahko sprejemali več gostov, medsebojna varnostna razdalja bo le še en meter, maske zunaj ne bodo več obvezne, znova bodo dovoljena potovanja z avtobusi ter srečanja zborov in godb. S 1. julijem sledijo še nove sprostitve.

Ponekod na Hrvaškem turistom ponudili sofinanciranje PCR-testov

19. 04. 2021 20.29

Po depresivnih mesecih so pred nami prvomajski prazniki, ki jih Slovenci sicer radi preživljajo tudi na hrvaški obali. Zato je dobro vedeti naslednje: kljub epidemiji lahko hrvaško mejo prečkate vsi. V karanteno ne boste šli, če predložite negativen hitri test, ki ni starejši od 48 ur, PCR-test, potrdilo o cepljenju ali potrdilo o prebolelosti. Za vračanje v Slovenijo pa zgolj negativni hitri test ni dovolj, potrebujete namreč največ dva dni star PCR-test, ki ga lahko opravite na Hrvaškem in ga ponekod že do polovice sofinancirajo kar tamkajšnji gostinci.

Zapiranje lokalov, šola na daljavo: hrvaške županije zaostrujejo ukrepe

09. 04. 2021 19.16

Zaradi poslabšanja epidemiološke slike v Primorsko-goranski županiji je lokalni štab civilne zaščite na Reki napovedal, da bodo znova zaprti gostinski lokali in del trgovin. V večini hrvaških županij bo pouk znova potekal na daljavo. V minulih 24 urah so v državi potrdili 2599 novih okužb.

Na Hrvaškem se odpirajo terase gostinskih lokalov

01. 03. 2021 07.35

Na Hrvaškem so sprostili nekatere ukrepe za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. S 1. marcem so tako lahko odprte terase kavarn in restavracij, poleg tega pa so dovoljeni tudi treningi v zaprtih prostorih. Pri obeh dejavnostih bo treba upoštevati stroga epidemiološka pravila.