hrvaška arbitražni

Pristojni odbor DZ potrdil predlog koalicije za pomoč ribičem

03. 07. 2024 17.39

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je sprejel vladni predlog spremembe zakona o pomoči ribičem. Ta predvideva spremembo člena o nadomestilih za izpad dohodka zaradi oviranega ribolova in člena o pravni pomoči ribičem spričo kazni, ki jim jih za ribolov v morju, ki po arbitraži pripada Sloveniji, izdaja Hrvaška.

'Če bomo plačali kazni, bomo priznali, da so Hrvati pristojni v našem morju'

14. 06. 2024 05.58

Kdo se zares bori za slovenske ribiče in kdo na njih le nabira politične točke? Ne pod levo ne pod desno vlado se namreč že šest let ni rešilo vprašanje arbitraže oziroma kazni, ki so jih prejemali slovenski ribiči za ribolov glede na določeno mejo po arbitražni razsodbi. Vlada ribičem zagotavlja, da bo, če bo Hrvaška terjala plačilo kazni, to krila država. V SDS pa vladi predlagajo plačilo že izdanih hrvaških kazni ribičem v 30 dneh od sprejetja njihovega predloga zakona. V oddaji 24UR ZVEČER sta bila gosta poslanka Gibanja Svoboda Janja Sluga in poslanec SDS Andrej Kosi.

'Škandalozna' odločitev sodišča: 'Namesto arbitraže so priznali hrvaške predpise'

18. 05. 2024 07.00

Najprej Sloveniji ni uspelo prepričati Evropske komisije, potem nam je spodletelo na sodišču EU v Luksemburgu, zdaj še zaušnica ribičem na sodišču v Strasbourgu. Kljub temu da imamo zelo jasno arbitražno razsodbo, ki pa je soseda Hrvaška ne priznava. Pravni strokovnjak in nekdanji premier, ki je pred šestimi leti v svojem mandatu prav tako dejal: Slovenski ribiči ne bodo čutili nobenih posledic glede kazni, Miro Cerar, pravi, da je škandalozno, da je sodišče priznalo kot pravni temelj "neke hrvaške predpise, ki so v nasprotju z odločbo arbitraže".

'Slovenski ribiči žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe'

16. 05. 2024 10.12

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v primeru pritožb slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu sprejelo odločitev, da pritožbe na sodišče v Strasbourgu niso dopustne. Za slovenske ribiče je bila današnja odločitev pričakovana. O nadaljnjih korakih še razmišljajo. Slovenija bo ribičem še naprej nudila vso pomoč in si prizadevala, da Hrvaška prizna arbitražno razsodbo, je poudarila ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić.

Pahor: O vstopu Hrvaške v EU je odločil slovenski narod

01. 07. 2023 07.15

Mineva deset let, odkar je Hrvaška 1. julija 2013 postala članica EU. S 1. januarjem letos je postala še članica območja evra in schengenskega območja. Hrvaški premier Andrej Plenković je ocenil, da so izgubili okoli štiri leta zaradi slovenske blokade. Ob obletnici pa se je nekdanji predsednik republike ter premier Borut Pahor srečal z nekdanjo hrvaško premierko Jadranko Kosor in poudaril, da je o vstopu Hrvaške v EU pravzaprav odločil slovenski narod.

Plenković in Golob zadovoljna, govorila o energetiki, migracijah in gospodarstvu

28. 03. 2023 12.00

Na delovni obisk v Slovenijo je prišel hrvaški premier Andrej Plenković, ki ga je na Brdu pri Kranju sprejel predsednik slovenske vlade Robert Golob. Kot sta pojasnila, je bil poudarek predvsem na energetiki, migracijah in gospodarstvu. "Sestanek je bil dokaz prijateljskega in sproščenega vzdušja med obema državama. Prihajajoče srečanje v Zagrebu pa bo to nadgradilo še s konkretnimi koraki," je povedal Golob. Tudi Plenković je dejal, da je s srečanjem zadovoljen in poudaril, da je to plod konstantnega političnega dialoga.

Slovenski ribiči zaradi hrvaških kazni na Evropsko sodišče za človekove pravice

14. 03. 2023 14.44

Slovenski ribiči, ki od Hrvaške dobivajo kazni za ribolov v Piranskem zalivu, so se, potem ko so izčrpali vse pravne možnosti za pritožbo na Hrvaškem, obrnili na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu. Kot je povedal koprski ribič Matjaž Radin, je kazni toliko, da jih sploh ne štejejo več.

'Trudil sem se biti dober predsednik in služiti ljudem. Obžalovanj nimam'

24. 12. 2022 13.00

Je edini politik, ki je v Sloveniji dosegel vse, bil je predsednik vlade, državnega zbora in države. Predsedniško palačo je odprl ljudem. Včeraj je po 10 letih predal posle svoji naslednici. Je bil Instagram predsednik, je razvrednotil predsedniško funkcijo, jo naredil neugledno, je bil v času Janševe vlade prevečkrat tiho? Ali je bil tisti predsednik, ki je predsedniško funkcijo približal ljudem, ki je znal iti tudi do desnega brega slovenske politike, kar so mu pogosto očitali? V zadnjem poročilu je zapisal, da se je trudil biti predsednik tudi tistih, ki ga niso volili. Tako s svojimi izjavami, tudi tisto "Miško malo", nikogar ni pustil ravnodušnega kot tudi s svojim zavzemanjem za spravo.

Slovenija in Hrvaška vsaka s svojo izjavo o arbitraži

08. 12. 2022 11.39

Slovenija in Hrvaška sta ob hrvaškem vstopu v schengen pripravili vsaka svojo enostransko izjavo o arbitražni razsodbi. Slovenija v njej po neuradnih informacijah poudarja, da je meja med državama določena z arbitražno razsodbo, ki je končna in obvezujoča. Hrvaška pa medtem v svoji izjavi zatrjuje, da je razsodba ne obvezuje.

Novo dogovarjanje o Piranskem zalivu: opeharjeni ribiči in ogrožen arbitražni sporazum?

31. 03. 2022 15.11

Skupno ribolovno območje, o katerem naj bi že mesece tekli tihi pogovori, bo bolj kot slovenskim koristilo hrvaškim ribičem: ti imajo več ladij in boljšo opremo, medtem ko je na slovenski strani več rib, opozarjajo v opoziciji. Hkrati pa lahko tovrsten sporazum zamaje arbitražni dogovor, ki, kot je znano, ga hrvaška stran ne priznava. Je torej Slovenija sprejela stališče južne sosede? Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da ne. "Glede meje med Slovenijo in Hrvaško je minister večkrat poudaril, da je arbitražna razsodba dokončna in zavezujoča," so sporočili.

Domnevni dogovor o ribolovu med Slovenijo in Hrvaško: Policija ni bila obveščena

21. 01. 2022 13.50

Policija o dogovoru, po katerem naj bi slovenski ribiči lovili v hrvaških teritorialnih vodah do Umaga, hrvaški ribiči pa v slovenskih do Kopra, ni obveščena, so nam pojasnili na Generalni policijski upravi (GPU). V ničemer niso spremenili načina delovanja in s tem nadzora varovanja državne meje na morju. OZP bo prihodnji petek o dogovoru razpravljal na nujni seji.

Slovenski ribiči za domnevni dogovor s Hrvaško izvedeli iz medijev, SD za sklic seje OZP

17. 01. 2022 13.47

Slovenski ribiči so o dogovoru, po katerem bi lahko lovili znotraj hrvaških teritorialnih voda do Umaga, hrvaški ribiči pa v slovenskih do Kopra, obveščeni le prek medijev, je povedal piranski ribič Zlatko Novogradec. Sam takšne rešitve ne podpira, saj bi bilo treba po njegovem vztrajati pri uveljavitvi razsodbe arbitražnega sodišča. V poslanski skupini SD pa so v zvezi s tem pripravili zahtevo za sklic za javnost zaprte nujne seje odbora DZ za zunanjo politiko.

Logar in Grlić Radman večinoma o izključnih gospodarskih conah v Jadranu

22. 01. 2021 16.17

Zunanja ministra Slovenije in Hrvaške Anže Logar in Gordan Grlić Radman sta po današnjem srečanju v Zagrebu ocenila, da sta odnose med državama v preteklih desetih mesecih spravila na višjo raven. Največ sta sicer govorila o razglasitvi hrvaške in italijanske cone v Jadranu. Na mizi pa sta bila tudi arbitraža in spor o meji.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'

03. 12. 2020 18.01

Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Ob 10-letnici referenduma Slovenija in Hrvaška še vedno brez dogovora

06. 06. 2020 09.03

Pred desetimi leti smo Slovenci na referendumu (sicer s tesno večino) podprli arbitražni sporazum o meji s Hrvaško. A kljub temu se državi še do danes nista zedinili o poteku meje na kopnem in na morju, stiku Slovenije z odprtim morjem in režimu za uporabo ustreznih morskih območij. Pahor je ob obletnici sicer dejal, da je bil to "daleč, daleč najpomembnejši" referendum.

'Obtoževali so ga, da je hrvaški vohun, zdaj pa dela za Janšo'

20. 04. 2020 17.58

Kot smo poročali, je vlada za šefa zakonodajne službe imenovala Miho Pogačnika, strokovnjaka mednarodnega prava, sicer pa ostrega nasprotnika arbitraže. Odločitev slovenske vlade je vzbudila tudi zanimanje v hrvaških medijih, kjer pišejo, da Janševa poteza pomeni, da se v odnosu Slovenije do Hrvaške obetajo spremembe.

Direktor vladne zakonodajne službe postal eden glavnih kritikov arbitraže

18. 04. 2020 19.06

Kot ključni slovenski zunanjepolitični operativec in svetovalec za določitev meje s Hrvaško je pred leti v domovini zaslužil četrt milijona evrov. Nato zamenjal stran, se preselil v vilo v Opatiji in javno zagovarjal stališče južnih sosedov, da je arbitražna razsodba nična. Čeprav je nasprotoval slovenskim državnim interesom, je Miha Pogačnik postal šef zakonodajne službe slovenske vlade, kamor ga je na dopisni seji postavila aktualna Janševa oblast. Je to že prvi korak nove državne politike do Zagreba?

'Hrvaška tekmuje z močjo argumentov in ne z jezikom groženj in pritiskov'

01. 02. 2020 09.53

Z za lase privlečeno interpretacijo bo slovenska politika poskusila opravičiti nadaljevanje političnega pritiska na Hrvaško in pogojevanje hrvaškega vstopa v schengen z implementacijo arbitraže, čeprav na ta način ne bo prikrila vrste kardinalnih napak, povezanih s tožbo, ki je na koncu pripeljala do neugodne pravne blamaže Ljubljane na sodišču v Luksemburgu, piše hrvaški Večernji list. Ljubljana se mora končno začeti pogajati, pa izpostavlja Jutarnji list.

Postopek Slovenije proti Hrvaški končan: sodišče se je razglasilo za nepristojno

31. 01. 2020 07.10

Sodišče EU v Luksemburgu je objavilo sodbo in odločilo, da ni pristojno za obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava kot posledice nespoštovanja arbitražne odločbe o meji. S tem je sledilo mnenju generalnega pravobranilca, ni pa sodišče s tem vsebinsko odločilo, ali je Hrvaška z neupoštevanjem arbitražne razsodbe kršila pravo EU.

Šarec: Ni ravno čas, da bi sosedje odpirali šampanjce

31. 01. 2020 09.24

Odločitev sodišča EU, ki se je razglasilo za nepristojno v tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava kot posledice neuveljavljanja arbitražne odločbe, odmeva v Sloveniji in na Hrvaškem. Hrvaški premier Plenković je zapisal, da so zmagali njihovi argumenti, in Slovenijo znova pozval k dvostranskim pogovorom, slovenski zunanji minister Cerar pa mu odgovarja, da arbitražna razsodba velja.

Tonin: Poslanci imajo pravico vedeti, kaj se je resnično zgodilo

18. 12. 2019 12.49

Državni zbor se je za zaprtimi vrati seznanil s poročilom komisije za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami glede prisluškovalne afere v arbitraži med Slovenijo in Hrvaško. Predsednik Knovsa Matej Tonin je po koncu seje razpravo ocenil kot koristno.

Cerar: Gospod Janša se igra z nacionalnim interesom

12. 12. 2019 07.57

Miro Cerar se je v oddaji 24UR ZVEČER odzval na izjave Janeza Janše, da bi moral denar za stroške sodbe Cerar dati iz svojega žepa. ''Če Hrvaška ne izvršuje odločb sodišč, je to najhujši udarec vladavini prava. Če bomo to dovolili, bo to na koncu pokopalo Evropsko unijo. Slovenija zato mora vztrajati in biti enotna,'' pravi.

Matej Tonin 'samopoškodoval' Slovenijo

23. 11. 2019 17.24

Hrvaški vladni mediji so včeraj in danes "odkrili" javno poročilo Komisije za nadzor obveščevalno varnostnih služb državnega zbora. Hrvaška najnovejša domislica je, da je Slovenija sedaj sama objavila, da je goljufala v procesu arbitraže, z ravnanjem KNOVSa in Mateja Tonina pa so Hrvati sedaj dobili nov razlog za relativizacijo arbitražne sodbe.

10 let po podpisu arbitražnega sporazuma nič bližje rešitvi

04. 11. 2019 07.49

Od podpisa arbitražnega sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško mineva točno deset let. Sporazum sta 4. novembra 2009 v Stockholmu podpisala takratna premierja Borut Pahor in Jadranka Kosor. Dogovor naj bi omogočil dokončno določitev meje, ki je bila stalen vir incidentov, a deset let pozneje rešitvi nismo nič bližje.

Hrvaški premier: Spor o meji s Slovenijo ne bo ovira za vstop v schengen

02. 11. 2019 18.15

Hrvaški premier Andrej Plenković je izrazil prepričanje, da zaradi "odprtega spora o meji" s Slovenijo ne bo blokiran vstop Hrvaške v schengensko območje.

Poročilo: Hrvaška k arbitražnemu sporazumu že v začetku pristopila neiskreno

13. 09. 2019 17.32

Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je obravnavala predlog poročila o arbitraži. Kot je pred sejo dejal predsednik komisije Matej Tonin, sicer zaupno poročilo razkriva, kaj je šlo narobe na slovenski strani in kako je Hrvaška že v začetku k arbitražnemu sporazumu pristopila neiskreno. Sejo so po uri razprave prekinili.

Pahor: Meja je določena in bo prej ali slej tudi uveljavljena

31. 07. 2019 17.41

Predsednik Pahor je spomnil, da je na današnji dan pred desetimi leti na hrvaškem Trakošćanu kot slovenski premier s hrvaško kolegico dosegel dogovor, ki je vodil v arbitražni sporazum in vstop Hrvaške v EU. Ob tem pa je požugal Hrvaški, da je dolžna izpolniti sprejete obveznosti.

Slovenska stran odhaja s pozitivnimi občutki, odločitev pričakujejo v začetku prihodnjega leta

08. 07. 2019 06.24

Veliki senat Sodišča EU v Luksemburgu je zaključil ustno obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški glede neizvajanja arbitražne razsodbe. Generalni pravobranilec bo svoje sklepne predloge v primeru slovenske tožbe glede arbitraže predstavil 6. novembra.

Hrvaška: Sodišče v Luksemburgu ni pristojno za slovensko tožbo

07. 07. 2019 15.55

Hrvaško zunanje ministrstvo je ponovilo svoja stališča pred ustno obravnavo glede dopustnosti tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe, ki bo potekala na sodišču EU v Luksemburgu. Poudarilo je, da sodišče ni pristojno za slovensko tožbo. Hrvaško bo zastopala britanska odvetnica Jemima Stratford.

Bo za arbitražni fiasko končno kdo odgovarjal?

11. 04. 2019 19.20

Ob aferi, ki razkriva sporna ravnanja Hrvaške, ne moremo mimo dejstva, da je v arbitražni sagi usodno napako naredila tudi Slovenija, konkretno nekdanja slovenska agentka Simona Drenik in takratni slovenski arbiter Jernej Sekolec, ker sta se pogovarjala, čeprav se ne bi smela. Razen da sta oba odstopila, ne takrat niti v nadaljevanju za ta usodni fiasko ni odgovarjal nihče.