hrastovec

Za tretjo razvojno os eno novo gradbeno dovoljenje, za najzahtevnejši del v teku javno naročilo

18. 01. 2025 15.40

Za projekt gradnje severnega dela tretje razvojne osi je Dars nedavno pridobil gradbeno dovoljenje za sklop C (Škale). Za najzahtevnejši del severnega dela tretje razvojne osi, sklop E (Velunja), pa je v teku druga faza javnega naročila za izbor izvajalca. Ponudnika, ki mu je bila priznana sposobnost, so pozvali k oddaji ponudbe.

Štirje uspešni projekti nevladnikov: od najemnin do koles in sovražnega govora

27. 11. 2024 14.32

V Sloveniji delujejo številne nevladne organizacije, ki se, vsaka na svojem področju, borijo za izboljšanje trenutnega stanja v državi. Svoje projekte, ki jih podpira donatorski program Impact4Values, so predstavile štiri organizacije, ki naslavljajo dezinstitucionalizacijo, sovražni govor, trajnostno mobilnost in stiske na najemnem trgu.

Težko bivanje v zavodu Hrastovec: vsi nastanjeni imajo psihiatrične diagnoze

19. 11. 2024 19.34

V zaporu se je znašel zaradi dveh oboroženih ropov, ki ju je izvršil pod vplivom mamil, ker je, tedaj brezposeln, potreboval denar za življenje. Danes je star 40 let in po letu bivanja v socialnovarstvenem zavodu Hrastovec v kratkem odhaja domov. Bivanje, kot je povedal, ni bilo enostavno. Vsi stanovalci imajo namreč psihiatrične diagnoze, povrh vsega pa so ves čas polno zasedeni ali prezasedeni. Tudi sam je priznal, da je stanovalca, ki naj bi ga stalno dražil, pretepel, in si zato prvotnih šest mesecev namestitve podaljšal še za dodatnih šest mesecev. Direktor je povedal, da prihaja tudi do izrednih primerov, ko je kdo nevaren sebi ali drugim in tedaj ga pod nadzorom psihiatra za določen čas lahko zaprejo v oblazinjeno sobo ali privežejo na posteljo.

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek

17. 11. 2024 18.42

Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

Kakšne so sankcije za vožnjo brez vozovnice in kje je javni prevoz brezplačen?

16. 06. 2024 15.59

Je ukrep, po katerem je morala dijakinja drugega letnika gimnazije na sodišče, ker ni plačala vožnje z avtobusom LPP, pretiran? Preverili smo, kako je s sankcijami pri drugih prevoznikih. Družba Arriva je v letu 2023 obravnavala 163 primerov vožnje brez vozovnice, od tega 72 pri mladoletnikih. Primera, ki bi ga obravnavalo sodišče, še niso imeli. Tudi pri Marpromu v vseh letih delovanja niso podali nobenega predloga za postopek na sodišču zaradi vožnje brez vozovnice. Kaj pa mesta, ki ponujajo brezplačen javni prevoz? In zakaj bodo Jesenice že čez nekaj dni ostale brez mestnega avtobusa?

Simon Chang o Kraljicah preobleke: Čeprav nisem del skupnosti, sem radoveden

06. 06. 2024 07.57

Tajvanski fotograf Simon Chang se je leta 2010 preselil v Slovenijo, kjer od takrat živi in ustvarja. Kot nam je povedal, njegova dela v resnici niso njegova, temveč pripadajo tistim, ki so na njih, sam pa je roka, ki drži fotoaparat. Njegov najnovejši projekt je razkrivanje in odkrivanje življenja Kraljic preobleke v Ljubljani, ki ga je začel v letu, ko je bilo gibanje omejeno, družba pa se je spopadala z razmerami, ki so bile tako drugačne od tistih, ki smo jih bili navajeni, kot so drugačni ljudje, ki jim posveča svoje delo.

Okvara, ki je zaprla začni prostor nad Slovenijo, se zgodi enkrat na 20.000 let

01. 11. 2023 11.26

22. maja letos je Kontrola zračnega prometa Slovenije iz varnostnih razlogov za uro in pol zaprla zračni prostor nad Slovenijo. Prvič po osamosvojitvi. Razlog je bila tehnična napaka, ki naj bi se po zagotovilih proizvajalca zgodila enkrat na 20.000 let. Kako pa sicer skrbijo za varnost letal in potnikov – kaj se zgodi, če zmanjka elektrike ali če prostore zajame požar? In kakšnega scenarija si niti v najhujši nočni mori niso predstavljali, pa so se morali z njim soočiti? Obiskali smo jih.

Dela stekla še na dveh sklopih tretje razvojne osi

30. 03. 2023 13.23

Na severnem delu tretje razvojne osi so dela stekla še na dveh sklopih, to je sklopih B in H na območju Škalskega jezera in Konovega. V sredo je bila podpisana uvedba v delo in od takrat dela tudi že potekajo, poteka sečnja, so pojasnili na Darsu. Z velenjske občine sporočajo, da bo zaradi del na določenih odsekih moten lokalni promet.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev

13. 05. 2022 11.26

Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Neznanci vlomili v grad Cmurek in razdejali razstavo Neskončne trate norosti

24. 04. 2021 13.53

Neznanci so v noči s četrtka na petek vlomili v Muzej norosti na gradu Cmurek, pri čemer so razdejali skladišče z dokumentacijo in muzejskimi artefakti ter razstavo Neskončne trate norosti. Kot je povedala predsednica sveta zavoda Muzeja norosti Darja Farasin, vlom razumejo kot pritisk na delo vseh, ki si prizadevajo za kulturni spomenik.

Muzej norosti za iskanje rešitve za grad Cmurek na ravni vlade

09. 04. 2021 11.08

V Muzeju norosti ocenjujejo, da bi namesto podaljšanja roka za njihovo izselitev iz prostorov na gradu Cmurek na Tratah morala biti sprejeta odločitev o ustavitvi postopka izselitve. Po drugi strani pa jim odločitev sveta SVZ Hrastovec vliva upanje na rešitev, ki naj se poišče na ravni vlade.

Namesto obnove propad

30. 03. 2021 15.19

Trideset dni je direktorica Zavoda Hrastovec dala Muzeju norosti, da se izselijo iz gradu Cmurek v bližini avstrijske meje. Čeprav so lokalni prebivalci celo sami našli investitorja, ki je bil pripravljen obnoviti nekdanji grad, v katerem je trenutno tudi muzej z zbranimi predmeti in zgodbami ljudi, ki so v času, ko je bil še zavod za duševno in živčno bolne.

Muzej norosti se ni izselil iz gradu Cmurek, upravljavec molči

27. 03. 2021 15.20

Muzej norosti tudi po poteku roka za izselitev, ki mu je bila odrejena, ostaja na gradu Cmurek na Tratah. Vodstvo muzeja poudarja, da izselitev ni mogoča, saj so vsebine, ki jih muzej obravnava, neločljivo povezane s tem gradom. Kakšni bodo nadaljnji koraki upravljavca gradu, Socialno varstvenega zavoda Hrastovec, še ni znano, saj so se tam zavili v molk.

Muzej norosti se mora izseliti iz gradu Cmurek

01. 02. 2021 12.33

Muzej norosti se mora izseliti iz prostorov gradu Cmurek na Tratah, kjer deluje od leta 2014. Upravljavec mu je odredil izselitev v 30 dneh zaradi domnevno pomanjkljive varnosti in samovoljnega poseganja v objekt, v muzeju pa razumejo očitke kot zlorabo okoliščin za uničenje lokalne iniciative.

Poskus uboja na območju Maribora

04. 01. 2021 14.10

V enem od vzgojnih zavodov na območju PU Maribor se je zgodil poskus uboja. Ena izmed varovank je z vzglavnikom skušala zadušiti drugo varovanko. Šlo naj bi za zavod Hrastovec, kjer so se lani zgodili trije podobni incidenti.

V ponedeljek 1292 okužb, k darovanju krvi in plazme povabili prebolele

01. 12. 2020 18.20

Na zadnji novembrski dan smo v Sloveniji ob 5868 testih potrdili 1292 okužb. Hospitaliziranih je 1299 oseb, 55 ljudi je umrlo. Delež pozitivnih testov je bil 22,02-odstoten, kar je bistveno manj kot v soboto, ko je bil več kot 30-odstoten. K darovanju krvi in plazme so povabili tiste, ki so virus že preboleli, je povedala Polonca Mali z Zavoda za transfuzijsko medicino. V znaku dneva boja proti AIDS-u pa je Janez Tomažič s Klinike za infekcijske bolezni predstavil težave sočasne okužbe s koronavirusom in hivom.

Najbolj ranljivi starostniki zdaj 'živijo' v telovadnicah: 'Zagotovo so še druge možnosti'

06. 11. 2020 16.24

"Samo hrana in plenica še zdaleč nista dovolj," opozarja predsednica društva Srebrna nit. Prizori starejših stanovalcev domov za ostarele v telovadnicah, kamor so jih premestili zaradi epidemije koronavirusa, so pretresli marsikoga. Pa čeprav bi se na drugi val lahko preko poletja bolje pripravili. Zagotovo so še druge rešitve, opozarjajo v društvu, kjer pozivajo, da je treba poskrbeti za dostojanstvo onemoglih. Raziskave iz tujine so pokazale, da so bili starejši med pandemijo v domovih za starejše zanemarjani.

Omejitve zbiranja in gibanja ostajajo v veljavi, odpirajo se dodatne dejavnosti

05. 11. 2020 07.04

V sredo so v Sloveniji potrdili 1685 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 30 ljudi. Čeprav so se začeli kazati prvi rezultati ukrepov za zajezitev širjenja virusa, je notranji minister Hojs sporočil, da se omejitve glede gibanja in zbiranja podaljšujejo. Je pa vlada sprostila nekatere storitvene dejavnosti, med njimi pedikuro, odpirajo se otroške trgovine ter trgovine s tehničnim blagom in motornimi vozili.

Umrlo 29 bolnikov s covidom-19, vlada o sproščanju ukrepov še ne razmišlja

04. 11. 2020 09.07

V Sloveniji smo v torek opravili 6311 testiranj na okužbo z novim koronavirusom, pri čemer je bilo pozitivnih 2027 oseb - torej več kot 32 odstotkov vseh testiranih. Umrlo je 29 bolnikov s covidom-19. Ali to pomeni, da je drugi val širjenja okužb s tem dosegel vrh? Se morda kmalu obeta sprostitev ukrepov za zajezitev širjenja okužb? "Vlada ne bo tvegala nobene sprostitve, ki bi nas znova zdrsnila v vode, od koder smo prišli," odgovarja vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.

1176 novih okužb: 'Sem mlad, a sem mislil, da bolezni ne bom mogel preboleti doma'

03. 11. 2020 08.49

V ponedeljek so opravili 4587 testov na novi koronavirus in potrdili 1176 okužb. Vladni govorec Jelko Kacin je današnjo novinarsko konferenco začel s spodbudnimi informacijami, da število okužb ne narašča več strmo. A število obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo, se še vedno povečuje. Rahljanja ukrepov še ni na vidiku. O svoji izkušnji s covidom-19 je spregovoril tudi v. d. direktorja Splošne bolnišnice Celje dr. Dragan Kovačić.

Covid-19 v petek terjal 19 življenj. Beovićeva: Številke bodo še naraščale

24. 10. 2020 10.25

Za Slovenijo je najbolj črn dan, odkar nas je zajela epidemija koronavirusne bolezni – v petek je namreč umrlo 19 bolnikov s covidom-19. Opravili smo sicer 7025 testov, od tega jih je bilo pozitivnih 1961, kar predstavlja 27,91-odstoten delež. Beovićeva ob tem pravi, da bodo številke še naraščale. "Vprašanje je, ali ne bomo ob tako visokem številu pozitivnih testov spremenili načina testiranja, saj je takšno delo nemogoče."

Mladoletniki v zavode za odrasle: 16-letnika bi morali namestiti v jedilnico

04. 07. 2020 17.17

Na nas so se obrnili zaskrbljeni starši 16-letnika z avtizmom. Že od svojega devetega leta starosti se nahaja v Zavodu Dornava, kjer je vključen v program vzgoje in izobraževanja otrok s posebnimi potrebami. A predvsem v zadnjem letu se je situacija močno spremenila, 16-letnik naj bi zaradi agresije ogrožal tako sebe kot osebje in druge varovance v zavodu. Sodišče je tako odločilo, da mora na varovani oddelek ter da se ga premesti v Dom Lukavci. Premestiti bi morali sredi junija, a je sodišče tik pred zdajci delno odobrilo pritožbi Doma Lukavci, kjer prostora za 16-letnika enostavno nimajo, namestiti pa bi ga tako morali kar v jedilnico. Primer razkriva sistemsko težavo – v Sloveniji namreč nimamo niti enega zavoda z varovanim oddelkom za mladoletnike.

Rokavice niso več potrebne, obvezno pa je razkuževanje rok

14. 04. 2020 06.20

Vlada je odpravila obvezno nošenje rokavic v zaprtih javnih krajih in kot obvezno uvedla razkuževanje rok. Razkužila je dolžan zagotoviti ponudnik storitev. V ponedeljek je bilo sicer osem novih potrjenih okužb, ena oseba je umrla. Podatki NIJZ kažejo, da je več kot 80 odstotkov umrlih starejših od 75 let, skoraj 60 odstotkov pa starejših od 85 let.

Civilna zaščita na severnem Primorskem med občani zaznava vse več nestrpnosti

13. 04. 2020 08.33

V Sloveniji smo v nedeljo potrdili le sedem novih okužb s koronavirusom. Pod deset novopotrjenih okužb na dan smo v Sloveniji sicer zabeležili nazadnje v začetku marca. Civilna zaščita na Primorskem ugotavlja, da so občani vse bolj nestrpni in razdražljivi. Medtem pa se podjetja, ki so zaradi novega koronavirusa zaustavila proizvodnjo, počasi pridružujejo tistim, ki je niso ustavila ali pa so jo nadaljevala v zmanjšanem obsegu.

Pregled ukrepov: kako se občine spopadajo s koronavirusom?

18. 03. 2020 06.00

Koronavirus je zaustavil življenje v Sloveniji. Šole in vrtci so zaprti, prav tako večina prodajaln in tudi marsikatero podjetje. Večina napotke, naj ostanejo doma in se ne družijo, upošteva. Kako so se občine prilagodile na novo realnost? Kakšne ukrepe so sprejele, kakšne omejitve in kako pomagajo svojim občanom?

Občina, kjer ne boste ostali lačni ali žejni

15. 10. 2018 17.52

Občino Lenart sestavljata dve krajevni skupnosti, Volčina in Lenart. Ponašajo se z enim največjih gradov v Sloveniji, Hrastovec, ki je bil prvič omenjen leta 1443, do druge svetovne vojne si ga je lastila znamenita večstoletna lastnica rodbina grofov Herberstein. Lenart je občina, kjer se prepletata mestni in podeželski pridih, občina, kjer lačni in žejni zagotovo ne boste.

Socialno-varstveni zavodi vse bolj polni: bolniki spijo na hodnikih, za to pa morajo celo plačati

08. 05. 2018 18.01

S preobremenjenostjo in prezasedenostjo se soočajo v vseh slovenskih socialno-varstvenih zavodih. Nameščanj v najbolj varovane prostore je iz leta v leto več. Zavodi pristojne službe sicer ves čas opozarjajo, da jih pravzaprav nimajo več kam namestiti. Duševni bolniki spijo celo v sobah, ki so namenjene vezanju s pasovi. Za nameček pa morajo to celo plačati.

75-letni Jožef Jurič decembrskega umora 45-letnika v Mariboru ni priznal

27. 03. 2018 14.36

Na mariborskem sodišču se je začelo sojenje 75-letnemu Jožefu Juriču, ki je obtožen, da je decembra lani na Kettejevi ulici v Mariboru na zahrbten način umoril 45-letnega Zdravka Nadiževca. Obtoženi v zameno za 20 let zapora krivde ni priznal, dejanje pa naj bi storil v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti.

Požari ne pojenjajo. 41-letni gasilec, na katerega je padlo drevo, ima poškodovano hrbtenico

01. 04. 2017 08.07

Gasilci se na vse pretege borijo z novimi požari. V 12 urah so jih našteli več kot 20. Gasilec, na katerega je med gašenjem požara pri Velenju padlo drevo, se medtem še vedno zdravi v mariborskem UKC. Ima huje poškodovano hrbtenico, pravijo.