hranljiva

BLOG: Sezamova semena – cenjena povsod po svetu

02. 03. 2025 07.00

Sezamova semena sodijo med najstarejša živila na svetu in so ena prvih rastlin, ki so jih ljudje gojili izključno zaradi semen in olja. Cenjena so v številnih kulturah po svetu, saj se uporabljajo za izboljšanje okusa hrane, zagotavljanje esencialnih maščob in zdravje kože. Sezamova semena vsebujejo visoko količino olja in imajo značilen oreškast okus, zaradi česar so pogosta sestavina v različnih kuhinjah.

BLOG: Kalčki lucerne – zakladnica hranil in zdravja

22. 12. 2024 08.44

Kalčki lucerne so drobni, a izjemno hranljivi poganjki, ki kljub svojemu bogastvu hranil pogosto ostajajo prezrti v vsakodnevni prehrani. Njihova vsestranskost, bogata hranilna vrednost in številne koristi za zdravje jih postavljajo v sam vrh superživil. V tem članku bom z vami delil vse o kalčkih lucerne – od njihove sestave in prednosti do zanimivosti, zgodovine, uporabe ter nasvetov za gojenje doma in uporabo v kuhinji.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'

24. 11. 2024 07.00

Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Samo še danes! Brezplačno darilo v vrednosti 14,90 € za vse!

18. 10. 2024 00.15

Danes bi te radi prijazno spomnili, da imaš samo še nekaj ur na voljo, da izkoristiš to super priložnost za brezplačno kremo.

Manj predelane hrane, več polnozrnatih izdelkov in stročnic ter tudi meso

27. 08. 2024 19.32

Z novim šolskim letom prihajajo tudi nove smernice šolske prehrane. Dodatnih veganskih jedilnikov, ki so jih predlagali v vladnem strateškem svetu za prehrano, pa ne bodo ponujali. Zavoro so potegnili pediatri in dietetiki, saj strokovne smernice v obdobju odraščanja priporočajo raznoliko, uravnoteženo prehrano, zgolj rastlinska pa bi bila lahko manj hranljiva in bolj tvegana za zdravje otrok in mladostnikov.

Astrid: Ne želim si pridelati 'swiftijev'

30. 05. 2024 06.00

Astrid se je na slovenski glasbeni sceni pojavila že leta 2019, za tem pa nanizala nekaj singlov, s katerimi se je ustalila in si pridobila predvsem mlado občinstvo. Je harfistka, pevka, plesalka, režiserka in videoproducentka spotov, predvsem pa predana mamica in partnerka. V juniju bo izdala svoj prvenec, katerega naslov je nekoliko nenavaden, za njim pa zanimiva zgodba, predvsem pa gre za pripoved in občutke, ki so bili tako glasni, da jih je morala deliti tudi z drugimi.

BLOG: Vse, kar morate vedeti o ovsu

19. 05. 2024 07.00

Oves in ovseni kosmiči so pogosto hvaljeni kot ena najbolj zdravih možnosti za zajtrk. Že tisoče let so pomemben vir hranil za ljudi in živali. Pozivam vas, da si vzamete kakšno minutka časa in preberete tokratni članek. Presenečeni boste nad tem, da je oves odličen vir vlaknin in beljakovin, poleg tega pa vsebuje veliko mineralov in vitaminov. Posledično imajo koristi širok spekter, vključno z zniževanjem holesterola, lajšanjem zaprtja, spodbujanjem morebitne izgube teže in še mnogo več.

Izberite domače – Najboljše lokalne delikatese na strani Moja Dejavnost

07. 05. 2024 00.15

Ko iščete sveže in kakovostne prehrambne izdelke, nič ne presega lokalno pridelane hrane.

BLOG: Žveplo v hrani

05. 05. 2024 07.00

Tokrat pišem o mineralu, ki ga mnogi spregledajo in se ne zavedajo njegovega vpliva na naše zdravje. Je izjemno pomemben mineral in ga vsakodnevno uživamo s hrano. Žveplo – mineral, prisoten v mnogih živilih, je ključnega pomena za naše zdravje in si zasluži večjo pozornost. Čas je torej, da postanemo pozorni na vsebnost žvepla v živilih, s katerimi se prehranjujemo, ter razumemo njegove koristi.

'Kako narediti potico manj kalorično? Speci potico in je pojej manj'

04. 03. 2024 09.03

Naše telo ima omejitve in prehrana modernega človeka mora imeti omejitve, pravi nutricionist Jernej Ogrin. A to ne pomeni, da iz prehrane izključimo ogljikove hidrate ali maščobe. Vsako živilo je lahko del prehrane, le v omejeni količini. Največ lahko zase naredimo, če se naučimo uživati uravnotežene obroke. Tudi velikonočna pojedina je lahko uravnotežen obrok in ni potrebe po tem, da se odpovemo potici, poudarja. Ključ je v količini in kombiniranju živil.

Kozmetika Afrodita ustvarila peptidni čudež za pomlajevanje kože

18. 11. 2023 00.15

Kozmetika Afrodita je na odmevnem medijskem dogodku v Ljubljani ponovno navdušila izbrane povabljence.

Privlačna, okusna, oglaševana: ultra predelana hrana veča tveganje za raka

04. 02. 2023 17.07

Raziskovalci Imperial's School of Public Health iz Velike Britanije so pripravili najobsežnejšo oceno povezave med ultra predelano hrano in tveganjem za nastanek raka do sedaj. Ultra predelana živila, kot so gazirane pijače, serijsko proizveden pakiran kruh, številni pripravljeni obroki in večina kosmičev za zajtrk, za našo prehrano niso najboljša izbira, so ugotovili.

S spremljanjem gibanja oči do najboljšega obroka

27. 05. 2022 06.00

Prihodnost kulinarike je v estetskih jedeh, prilagojenih prehranskim potrebam posameznika. Tako pravijo v španskem kulinaričnem centru, kjer premikajo meje živilske tehnologije. Znanstveniki in kuharji skupaj oblikujejo kuhinjo prihodnosti, pa tudi pripomočke, ki naj bi nam v prihodnosti v restavracijah pomagali izbrati najboljši obrok, ki bo zadovoljil še tako zahtevne okuse, hkrati pa poskrbel za zdravje in dobro počutje.

Naši krožniki leta 2050: 'lažne banane', pandan, fonio ...

22. 05. 2022 11.56

90 odstotkov kalorij, ki jih zaužijemo, prihaja iz samo 15 pridelkov, pravijo strokovnjaki iz Kraljevskega botaničnega vrta v Kewu v Londonu. Ti iščejo sestavine, ki bodo zagotovile našo prehrano v prihodnosti. Pandemija covida-19, ki je vplivala na globalno dobavno verigo, še bolj pa vojna v Ukrajini sta namreč pokazali, kako težavno je lahko zagotavljanje kvalitetnih potrebnih hranil, v prihodnje pa bo to zaradi podnebnih sprememb in naraščanja števila prebivalstva še težje.

Zahodna Afrika se tudi zaradi Ukrajine sooča z najhujšo lakoto v desetih letih

05. 04. 2022 12.37

Zahodno Afriko je prizadela najhujša prehranska kriza v zadnjem desetletju, saj je lačnih 27 milijonov ljudi. To število bi lahko, če ne bodo sprejeti nujni ukrepi, do junija letos naraslo na 38 milijonov, novo zgodovinsko raven, in se je že povečalo za več kot tretjino v primerjavi z lani.

Preizkusite to 5-stopenjsko lepotno rutino za mladostno kožo

15. 03. 2022 00.15

Poznate ženske, ki izgledajo odlično ne glede na leta? Tudi vi ugibate, kaj počnejo, da jim to uspeva? Ni vam potrebno več ugibati. Razkrili bomo njihovo skrivnost, ki jo lahko enostavno prekopirate tudi vi.

Naravna, zelo učinkovita krema za pomoč pri težavah s kožo – za vse starosti!

07. 03. 2022 00.15

V poplavi izdelkov je težko najti zdrav, naraven in učinkovit izdelek, ki nam ustreza, a blagovna znamka ZEOTEX prinaša moč narave v najboljši obliki.

Vsako gospodinjstvo potrebuje to čudežno učinkovino

14. 01. 2022 00.15

Prehranske diete niso več v modi, pomembne so življenjske navade

07. 11. 2021 17.44

Hrana je pogosto povezana s pozitivnimi občutki – ko se najemo, smo zadovoljni. Naše srce je takrat 'veselo', vendar bo 'srečno' še bolj, če bomo ohranjali zdrave prehranske navade. Hrana, ki dobro vpliva na srce, se namreč začne s prehranjevalnimi vzorci, so izpostavili strokovnjaki iz Ameriškega združenja za srce, ki so spisali Prehranske smernice za izboljšanje zdravja srca in ožilja 2021.

Tudi Kek del Uefine kampanje za zdrav življenjski slog: Ni varne količine alkohola

13. 10. 2021 17.59

"Več se ukvarjajte s športom, jejte hranljiva živila, omejite vnos alkohola v telo oziroma se mu izognite, ne kadite in najdite ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem," je moto nove Uefine kampanje, ki jo na samem začetku že promovirajo štirje ugledni selektorji evropskih reprezentant. Med njimi je tudi slovenski selektor Matjaž Kek.

Tako se Natalija Verboten razvaja s sivko

20. 09. 2021 00.15

Priljubljena pevka Natalija Verboten je v sivko zaljubljena že dolgo – že leta jo gojijo doma na terasi, ker prekrasno diši in zelo lepo izgleda, z leti pa je na sebi opazila, da jo pomirja, sprošča, ji pomaga odpraviti rahle glavobole, blaži manjše kožne okužbe, pike insektov, opekline, deluje protibakterijsko in antiseptično, blaži stres, njeni suhi cvetovi v vrečicah v omari odganjajo molje.

Pridite po brezplačna vzorčka izdelkov Clarins

23. 06. 2021 14.03

Potujoča čreda slonov na Kitajskem povzročila za več kot 900.000 evrov škode

05. 06. 2021 15.50

Na Kitajskem je čreda 15 divjih slonov poškodovala 56 hektarov poljščin in povzročila za več kot 900.000 evrov škode. Oblasti si prizadevajo, da bi čredi preprečili ustvarjanje nadaljnje škode, saj čreda še vedno nadaljuje s svojo odpravo, ki se je začela 500 kilometrov od naravnega rezervata na jugozahodu Kitajske.

BLOG: Miti o hujšanju

25. 04. 2021 07.05

Brskanje po družbenih omrežjih in spletnih portalih ter razne revije vas izpostavljajo neskončnim informacijam o prehrani in zdravju. Večina je žal napačna. Celo usposobljeni zdravstveni delavci, vključno z zdravniki in dietetiki, so krivi za širjenje dezinformacij o prehrani in v javnosti ustvarjajo še večjo zmedo. Ne nasedajte zgodbam o hitrem hujšanju, doseženem z malo ali nič truda. Izguba teže ni enostavna. Zahteva doslednost, ljubezen do sebe, trdo delo in potrpljenje.

'Domačo, slovensko hrano naj kot vrednoto sprejmejo naši otroci in odločevalci'  

29. 09. 2020 11.12

Deležniki iz celotne prehranske verige – od države, gospodarskih in podjetniških zbornic do potrošniške organizacije – so podpisali izjavo o sodelovanju za zmanjševanje izgub in odpadne hrane. S tem je narejen korak "v smer, ki bo pripeljala do spoštovanja hrane in tistih, ki to hrano pridelujejo", je poudarila ministrica Aleksandra Pivec.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov

29. 09. 2020 06.00

Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

BLOG: Kakšen naj bo zdrav obrok za otroka?

19. 07. 2020 07.00

Otroci so, če nam je to všeč ali ne, ogledalo nas samih. Nič drugače ni na področju prehranjevanja, vse se začne pri starših. Ne morete pričakovati, da bo otrok sam začel vpeljevati zdrav način prehranjevanja, če boste vi zraven njega jedli hitro pripravljeno, predelano in vitalnih hranil osiromašeno hrano.

BLOG: Kaj jesti v restavracijah?

22. 12. 2019 14.41

Zdravo prehranjevanje je dober način za zdravljenje organizma. Če se želite zdravo prehranjevati tudi, ko jeste zunaj, je tu nekaj nasvetov. Preskočite juho, naponite krožnik z zelenjavo, odpovejte se kruhu, pozanimajte se, kaj jeste, in izberite hrano z visoko vsebnostjo maščob.

Predstavljamo novo generacijo podjetnikov oddaje Štartaj, Slovenija!

16. 09. 2019 16.30

Vse izdelke, ki bodo predstavljeni v letošnji sezoni Štartaj, Slovenija! na POP TV, si lahko že ogledate, kupite in preizkusite v 12 trgovinah Interspar po vsej Sloveniji! Podjetnike, ki so jih izdelali in njihove zgodbe od ideje do prodajnih polic boste lahko spoznali v nedeljskih oddajah, prva bo na POP TV že 6. 10. 2019 ob 18.10!

Zadnja večerja ledene mumije Ötzi

13. 07. 2018 10.36

Znameniti Ötzi, ki je živel pred 5300 leti, je tik pred smrtjo jedel kozoroga, jelena in žito enozrnico, v želodcu pa so našli tudi sledove praproti, razkrivajo znanstveniki. Ne gre ravno za obed, ki vam ga bodo postregli v dandanašnji restavraciji, a za naše prednike je bila to izjemno hranljiva pojedina.