hrane

BLOG: Datlji več kot zgolj naravna alternativa sladkorju
27. 04. 2025 07.00Datlji so moje najljubše suho sadje. Gre za eno najstarejših gojenih vrst sadja, ki so jih civilizacije uporabljale za energijo, zdravje in celo kot del obredov. Kljub njihovi starodavni uporabi jih tudi celo danes mnogi še vedno ne poznajo dovolj dobro – zato sem pripravil ta članek, ki prinaša objektiven in celovit vpogled v njihove koristi, tveganja in možnosti uporabe v vsakdanji prehrani.

Onesnaženje v Maxiju: še vedno ni jasno, kje je težava
25. 04. 2025 07.37V Maximarketu je voda še vedno onesnažena s fekalijami. Kaj se dogaja, da v več dneh institucije niso ugotovile ne vzroka, zakaj je do onesnaženja prišlo, niti onesnaženja še niso odpravile? Mercator, ki upravlja z veleblagovnico, odgovorov nima. Z onesnaženo vodo pa se je medtem okužilo več kot 500 ljudi.

Koliko hrane vržejo v smeti v ljubljanskem hotelu, na celjski osnovni šoli in v splošnih bolnišnicah?
25. 04. 2025 06.00V ljubljanskem hotelu, celjski šoli in splošnih bolnišnicah smo preverili, koliko hrane vržejo v smeti. V Austria Trend Hotel Ljubljana med 300 in 400 kilogramov mesečno, na OŠ Lava 100 do 150 tedensko, v bolnišnicah pa različno; denimo v UKC Maribor do tone na dan, v Trbovljah toliko v enem mesecu. Kje končajo odpadki javnih bolnišnic, šol in podjetij?

Skoraj desetina več hrane v smeteh
24. 04. 2025 06.00Količina odpadne hrane se povečuje. Povprečen Slovenec je zavrgel 78 kg hrane oz. šest kilogramov več kot leto prej. Skupaj pa 165 tisoč ton hrane, kar je skoraj desetina več kot leto prej. Kljub temu, da gospodinjstva za hrano plačujejo vedno več, ravno tam konča največ hrane v smeteh, kar 44 odstotkov. Za tri odstotke več odpadne hrane je v sortirni analizi bioloških odpadkov odkrila Snaga Maribor. Koliko hrane se zavrže v bolnišnicah? Koliko je zavržemo Slovenci v primerjavi z ostalimi prebivalci EU?

Zakaj toliko hrane pristane v smeteh in kako to zmanjšati?
24. 04. 2025 19.16Medtem ko zaradi lakote trpi kar 733 milijonov ljudi po svetu, skoraj tretjina vse pridelane hrane konča v smeteh. V Sloveniji vsako leto nastane okoli 165 tisoč ton odpadne hrane, kar pomeni približno 78 kilogramov odvržene hrane na prebivalca. V domačih kuhinjah nastane kar polovica odpadne hrane, gostinstvo in strežba prispevata okoli tretjino vseh količin, sledita proizvodnja hrane in trgovina z živili. Slovenska družina povprečno na leto zavrže za kar 400 do 450 evrov hrane.

Funkcionalno telo se gradi tako v telovadnici kot v kuhinji
23. 04. 2025 09.45Ali ste vedeli, da za funkcionalno telo in gradnjo mišic ni dovolj zgolj redna vadba, temveč tudi uravnotežena prehrana z zadostno mero beljakovin? Nuša Gnezda, priznana fitnes trenerka za ženske ter zagovornica uravnoteženega življenjskega sloga, pojasnjuje, kako kakovostna prehrana pripomore tudi k boljšemu počutju. Sama prisega na meso z znakom "izbrana kakovost – Slovenija".

Tekmovalci so kuhali za Rebeko Dremelj, navdušila jo je skromna Barbara Poljanec
22. 04. 2025 22.25Skrivna gostja v MasterChef kuhinji, za katero so kuhali tekmovalci, je bila Rebeka Dremelj. Ljubiteljica dobrih okusov je v pripravljenih jedeh izredno uživala, najbolj pa jo je navdušila slana jed Barbare Poljanec.

Kako se po prazničnem prenajedanju znebiti dodatnih kilogramov?
22. 04. 2025 19.04Velikonočni prazniki so za nami, marsikdo pa se zdaj verjetno sprašuje, kako se po prazničnem prenajedanju znebiti dodatnih kilogramov. Naše telo potrebuje malce počitka od hrane, hkrati pa pri tem ne smemo pretiravati. Kot opozarja strokovnjakinja za prehrano, si bomo s strogimi dietami ali večdnevnim postom povzročili več škode kot koristi.

Dalmaland sezono odpira 26. aprila 2025! Vabljeni na spektakularno otvoritev!
22. 04. 2025 00.15Imate dovolj vsakodnevne rutine, sivih dni in dolgočasnega vsakdana? Čas je za pobeg v svet domišljije, smeha in adrenalina – čas je za Dalmaland, kjer se zabava nikoli ne konča!

Od lokalnega "plogginga" do Bruslja: slovenska ambasadorja, ki sta s fotografijo navdušila Evropo
22. 04. 2025 00.15Nejc Gajšek in Katja Kovše sta s svojo fotografijo navdušila na natečaju Evropskega podnebnega pakta in se uvrstila med deset zmagovalcev – njuno delo je sedaj razstavljeno v Bruslju.

Konec 'premirja'. Putin bo razmislil o nenapadanju civilne infrastrukture
21. 04. 2025 07.24Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je povedal, da predsednik Vladimir Putin ni izdal nikakršnega ukaza za podaljšanje velikonočnega premirja. ZDA so sicer izrazile upanje, da bo prekinitve ognja podaljšana in mirovni dogovor kmalu sklenjen. V času najavljene prekinitve ognja sta sicer obe strani poročali o kršitvah ter nadaljevanju spopadov in obstreljevanj. Je pa Putin dejal, da bo Moskva preučila predlog Ukrajine o podaljšanju prekinitve ognja za preprečitev zračnih napadov na civilno infrastrukturo. Hkrati je Kijev obtožil, da uporablja te lokacije v vojaške namene.

Po papeževi smrti: s srebrnim kladivcem po glavi, uničevanje prstana, zaklepanje kardinalov
21. 04. 2025 11.21Papež Frančišek je umrl v starosti 89 let, so na velikonočni ponedeljek sporočili iz Vatikana. Kaj sledi po papeževi smrti? Nekateri običaji so precej nenavadni.

'Izgubil sem tri kilograme, žena dva. Ta bolezen ni nedolžna'
20. 04. 2025 20.40Več sto ljudem je apetit za veliko noč vzela huda okužba s fekalno onesnaženo vodo iz Maximarketa. So strankam v tamkajšnji kavarni stregli onesnaženo vodo, četudi so vedeli, da z njo nekaj ni v redu? Tako predvidevajo nekateri okuženi, ki so z nami delili svojo izkušnjo. Poročajo o hudem poteku bolezni, ki ni primerljiva z običajno trebušno virozo, močno izgubljajo na teži, bruhanje in črevesne težave pri nekaterih ne ponehajo že četrti oziroma peti dan. Kako pa poteka dezinfekcija in kdaj bo voda spet primerna za pitje?

Velikonočni zajtrk: koliko je bilo treba zanj odšteti letos?
20. 04. 2025 20.20Velika noč ni le verski, pač pa tudi družinski praznik. Številne družine so se zbrale na velikonočnem zajtrku in uživale v tradicionalnih dobrotah, med katerimi seveda ne sme manjkati pirhov, šunke, hrena, potice. A inflacija je udarila tudi po teh dobrinah. Če smo včasih za 50 evrov v trgovinah dobili veliko, je danes s tem zneskom težje nahraniti družino. Za koliko so se torej zvišale cene v zadnjih letih?

Zaradi fekalnega onesnaženja vode okuženih več kot 350 ljudi
19. 04. 2025 07.48Rezultati analiz vode v prostorih Maximarketa, ki jih je Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano opravil v petek, so potrdili, da je fekalno onesnaženje vode omejeno na interno vodovodno napeljavo objekta. V vzorcih, ki jih je Zdravstveni inšpektorat vzel v sosednjih stavbah, fekalnega onesnaženja niso zaznali. Po zadnjih podatkih je okuženih več kot 350 ljudi.

Pametni kmet na kmetiji brez traktorja in brez kemije
19. 04. 2025 08.26V Lescah se razprostira kmetija, ki pa je precej več od tega, kar si običajno naslikamo pred očmi, ko pomislimo na to besedo. Je pravi zeleni svet v enem, kjer vsak organizem opravlja svojo vlogo. Posebna regenerativna kmetija Vegerila, ki kar kipi od življenja, je ekosistem, v katerem je vse prepleteno in kjer veljajo pravila narave. Stavijo na raznolikost živalskih in rastlinskih vrst, a ne pozabljajo, da je del narave tudi človek. Velikokrat se zmotno ne dojemamo kot del te narave, pravi danes predan ekosistemski kmet, nekoč pa arheolog Tilen Praprotnik.

Zaradi onesnažene vode v središču Ljubljane zbolelo vsaj 36 ljudi
18. 04. 2025 12.00Zaradi onesnažene vode nekateri obrati, ki so priključeni na vodovodni sistem poslovnega objekta Maximarket, ne delujejo. Po podatkih Nijz je do danes zbolelo 36 ljudi, pri čemer gre večinoma za zaposlene in nekaj strank. Osebam, ki so v času od 12. aprila naprej imele prebavne težave in so kupovale hrano v Maximarketu, svetujejo, da pokličejo na številko Nijz.

Ko se presežki hrane iz trgovin spremenijo v okusne obroke
18. 04. 2025 00.15Ste se kdaj vprašali, kaj se zgodi s kruhom, sadjem in zelenjavo ter drugimi izdelki, ki so pred iztekom roka trajanja, potem ko se trgovine zaprejo? V Lidlu Slovenija letno donirajo prek 400 ton take hrane humanitarnim organizacijam, te pa jo razdelijo ljudem, ki potrebujejo pomoč.

Po Nizozemski svarila tudi pred kontaminacijo hrane pri nas
17. 04. 2025 09.43Medtem ko se aktivisti v Sloveniji borijo za prepoved baterijske reje kokoši, Nizozemce skrbi nekaj povsem drugega. Nizozemska vladna agencija je v torek sporočila, da bi morali ljudje na Nizozemskem prenehati jesti domača jajca kokoši, ki se hranijo na domačih dvoriščih. In kaj je razlog nenavadnega opozorila? Njihov nacionalni inštitut za javno zdravje skrbi kontaminacija s PFAS, bolj znanim kot večne kemikalije. Kokoši bi se lahko z njimi kontaminirale preko svojega plena – deževnikov, glist in ostalih črvov, ki so njihova največja poslastica, pravijo. Opozorilo nizozemskega inštituta za javno zdravje Nizozemcem, naj zaradi pojava visokih ravni umetno ustvarjenih kemikalij PFAS ne uživajo jajc iz lastne reje, navaja k previdnosti tudi pri nas, so opozorili v ZPS.

Potnik, nezadovoljen z izbiro hrane, skušal vdreti v pilotsko kabino
13. 04. 2025 09.06Letalo družbe American Airlines, ki je bilo na poti v Milano, se je po štirih urah leta obrnilo nad Atlantskim oceanom in se odpravilo nazaj v New York. Vzrok za to je bil neukrotljiv potnik, ki je v nekem trenutku skušal vdreti v pilotsko kabino.

Medvedi zapuščajo brloge: veste, kaj narediti, če ga srečate?
12. 04. 2025 20.41Ministrstvo za naravne vire in prostor obiskovalce gozdov opozarja, da smo znova v obdobju, ko medvedi zapuščajo brloge. "Pomembno je, da se izogibamo krajem, kjer bi lahko bili brlogi, in da psov ne spuščamo s povodca," so zapisali. Medved se praviloma človeku umakne, zato so pristojni poudarili pomen opozarjanja nase v gozdu.

Vujnovac: Fortenova ni na prodaj, tudi Mercator ne
12. 04. 2025 13.39Eden najbogatejših Hrvatov in večinski lastnik hrvaške Fortenove Pavao Vujnovac je v najnovejšem intervjuju za hrvaški medij zatrdil, da Fortenova ni na prodaj. Prav tako je poudaril, da ne prodajajo Mercatorja, na kar so pred časom namigovali nekateri mediji.

Bogat ulov hrvaškega ribiča: 317 kilogramov težak in 14 let star tun
12. 04. 2025 12.02Izkušeni hrvaški tunolovec iz Vodic Anton Roca je pri otoku Žirje pri Šibeniku z ladje Bakul ujel kar 317 kilogramov težkega modroplavutega tuna. Ribo so poslali v analizo, kjer so ocenili, da je stara med 12 in 15 let. Starost sicer razberejo iz rastnih obročih, podobno kot kolobarji pri drevesih.

Združeno kraljestvo prepoveduje vnos vseh mesnih in mlečnih izdelkov za potnike iz EU
11. 04. 2025 22.24Vlada Združenega kraljestva je zaradi preprečevanja širjenja slinavke in parkljevke sprejela ukrep, s katerim vsem potnikom, ki prihajajo iz držav EU, prepoveduje vnos govejega, ovčjega, kozjega in prašičjega mesa ter mlečnih izdelkov za osebno uporabo. Prepoved bo začela veljati od sobote, so sporočile pristojne oblasti.

59-letna Elizabeth Hurley navdušila z izklesano postavo
11. 04. 2025 11.50Igralka Elizabeth Hurley te dni uživa na sanjskih Maldivih, od koder je v svet poslala fotografijo v kopalkah. 59-letna zvezdnica je uporabnike na Instagramu navdušila s svojo izklesano postavo, s katero dokazuje, da so leta zgolj številka. V opisu fotografije se je pošalila, da se zahvaljuje sebi, ker je s svojo modno linijo ustvarila kopalke, s katerimi je uživala na peščeni plaži.

Nova priložnost za male slovenske podjetnike in ljubitelje unikatnih izdelkov
11. 04. 2025 00.15V poplavi množične proizvodnje in globalizacije smo pogosto priča izgubljanju tistega, kar nas dela posebne – avtentičnosti. A dobra novica je tu! Nova digitalna platforma Singular, ki jo podpira DPD Slovenija, bo povezala mala in srednje velika slovenska podjetja s tistimi, ki cenijo unikatnost in lokalno kakovost.

Onesnaženje vode v Logatcu: kriva avtopralnica?
09. 04. 2025 13.06Do nedavnega onesnaženja pitne vode v delu Logatca je prišlo na območju lokalne avtopralnice, je dosedanje ugotovitve Policije na spletni strani objavilo Komunalno podjetje Logatec. "V tem trenutku ni mogoče natančno določiti, ali gre za napako v delovanju sistema ali človeško napako," so navedli. Preiskava še poteka. Podjetje je dodatno ukrepalo.

Trump s 104-odstotnimi carinami Kitajski, EU pod pritiskom
08. 04. 2025 06.12Ameriški predsednik Donald Trump uvaja 104-odstotne carine na kitajski uvoz, je potrdila tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt. Uvedba nastopa po rasti azijskih trgov in evropske borze. Bruselj medtem razmišlja in zbira odzive iz podjetij in bank.

Nam bodo ameriške carine prinesle cenejše avtomobile, oblačila in hrano?
08. 04. 2025 12.01Delniške trge pretresa nestanovitnost. Podjetja, ki so vpletena v globalne dobavne verige, pa čutijo negotovost. Ameriška uvedba vzajemnih carin, ki so bile veliko višje, kot so mnogi pričakovali, je sprožila svetovno negodovanje. Kaj pa carine pomenijo za evropske potrošnike? Lahko bi prinesle nižje cene blaga, vsaj kratkoročno, ocenjujejo strokovnjaki.

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej
08. 04. 2025 07.50Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.