hospica

Umrl je nekdanji ameriški predsednik Jimmy Carter

29. 12. 2024 22.27

Umrl je najstarejši še živeči nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Jimmy Carter. Novico je za ameriške medije potrdil njegov sin, Carterjev center pa je sporočil, da je 39. predsednik ZDA umrl v miru in obkrožen z družino.

Teja Kleč: Ko s tabo nekdo iskreno spregovori o smrti, začnejo s tebe padati strahovi

05. 10. 2024 15.29

Teja Kleč je 47-letna oblikovalka, ki ustvarja pod imenom Teja Ideja. Ima raka, ki izvira iz slepiča, in tumorje v trebušni votlini, ki počasi rastejo. Pozno, šele pred dvema letoma po desetletju črevesnih težav, so ji odkrili to redko obliko raka. Onkologi so ji nedolgo nazaj predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, ki bi ji verjetno življenje podaljšala za nekaj mesecev, a odločila se je, da se tej možnosti odreče in da raje kakovostno preživi zadnje obdobje življenja.

Poslednje pismo Mance Košir: Ko gledam umirajočim v oči, gledam v oči resnici

03. 05. 2024 13.02

Društvo Hospic je po smrti Mance Košir z javnostjo delilo njeno poslednje pismo. V njem je pokojna novinarka spregovorila tudi o smrti. "Ko gledam umirajočim v oči, gledam v oči resnici. Ker umirajoči nimajo mask na obrazu, ne igrajo več nobenih vlog, ne pozirajo," je zapisala. Poudarila je, da moramo za boljši odnos do starejših, hudo bolnih in umirajočih na družbeni ravni narediti več, pa tudi potrebo po detabuizaciji smrti, za kar je bila kot ambasadorka Hospica zadolžena.

'Če bi zakon zdravnikom naložil evtanazijo, raje vrnem licenco'

27. 07. 2023 12.58

"Naj bo debata o evtanaziji najprej debata o ureditvi paliativne medicine," je jasen dr. Erik Brecelj. Kot pravi, raje vrne licenco, kot da izpolnjuje ukaze ljudi, ki leta niso prijeli bolnika za roko.

Komisija Pravičnost in mir nasprotuje predlogu zakona o evtanaziji

10. 05. 2023 17.48

Član komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci Roman Globokar je opozoril, da še tako izpopolnjen zakon ne more preprečiti zlorab. Zato predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja nasprotujejo. Bolni in trpeči pa potrebujejo priznanje, da je njihovo življenje dragoceno.

'Nobena teorija te ne more pripraviti na vodenje tihega poroda'

02. 04. 2023 12.00

Na drugi strani staršev, ki se spopadajo z izgubo otroka med nosečnostjo, porodom ali kmalu po rojstvu, stojijo zdravstveni delavci. Profesionalci. Ginekologi, babice, medicinske sestre, osebni zdravniki. Kljub naučenim pristopom in prijemom ob izgubi tudi njim ni lahko, čeprav se nosečnicam in porodnicam zdi drugače. "Definitivno mi ni bilo tako težko kot paru, vseeno pa je hudo tudi za zdravstvenega delavca. Mislim, da je bil to eden hujših dni v mojem življenju," svojo izkušnjo vodenja poroda mrtvorojenčka opisuje babica Maja Golob.

'Imela sem štiri spontane splave. 'Saj bo' ne pomaga'

25. 03. 2023 12.34

Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika je mama ženska, ki ima otroka. A nimajo vse mame otrok. Približno četrtina brez njega ostane že v času nosečnosti. "Misel na to, da nisem bila sposobna donositi otroka, je bila grozna," občutke po dveh spontanih splavih opisuje Katja. A poleg žalosti so prišli tudi sram, strah in dvom. "Sem še mama? Kako se reče mami, ki izgubi otroka? Lahko tudi jaz praznujem materinski dan?"

100 avtorjev sedem pravljic ustvarjalo štiri leta

01. 11. 2022 16.03

Si predstavljate, kakšno neverjetno zgodbo bi ustvarili, če bi jo nekdo začel, potem pa bi jo vsak naslednji avtor nadaljeval po svoji volji. Takšno idejo je imel 26-letni Primož Mirtič Dolenec: zbral je 100 ljudi, ki so z različnih koncev Evrope ustvarjali zbirko sedmih zgodb za otroke in mladostnike, v katerih se zrcali pravi mozaik življenjskih izkušenj: o izgubah in strahovih, o ljubezni in upanju. Natisnili so 1000 izvodov, dobro četrtino pa so jih že prodali. Ves dobiček od prodaje bodo podarili slovenskemu društvu Hospic, projekt pa je prejel tudi častno pokroviteljstvo predsednika Slovenije Boruta Pahorja.

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'

08. 10. 2022 19.22

Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.

Pogovor o smrti je v resnici pogovor o življenju

31. 10. 2021 10.10

Na jutrišnji praznik, dan spomina na mrtve, bomo mnogi obiskali grobove svojih najbližjih, preminulih svojcev in prijateljev. Prižgali jim bomo sveče, v tišini se jim bomo poklonili in se jih spominjali. To je tudi čas, ko govorimo o smrti, umiranju in minljivosti. A o vsem tem bi se morali več pogovarjati, ne le okoli 1. novembra, pač pa vsak dan. Ker pogovor o smrti je v resnici pogovor o življenju, pravi Metka Klevišar, portretiranka rubrike 24ur Fokus.

'Bistvo življenja ni delati in imeti, ampak ljubiti'

10. 01. 2021 07.00

Minevanje, umiranje, žalovanje in žalost so del življenja vsakega od nas; o teh temah se premalo govori, pa čeprav se z njimi slej ko prej soočamo prav vsi. Zato sta delo in poslanstvo društva Hospic in zavoda Ljubhospic tako zelo pomembni. O minevanju, smrti, poslavljanju, potrebah na smrt bolnih ob iztekanju njihovega življenja in o njihovih svojcih.

Kate Middleton uredila vrt v otroškem hospicu

29. 06. 2020 15.07

Vojvodinja je priskočila na pomoč otroškemu hospicu in s svojim doprinosom želela razveseliti tako otroke, ki bolehajo za hudimi boleznimi, kot tudi njihove starše. Odločila se je posaditi nekaj rastlin, s katerimi bi olepšala okolico hospica, v katerem hude dneve preživljajo najmlajši.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje

22. 06. 2020 00.07

Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Smrti ne znamo več 'pogledati v oči'

01. 11. 2019 07.00

Smrt v sodobnem svetu doživljamo kot poraz v bitki za življenje, čeprav je naraven dogodek, pravi psiholog Bogdan Polajnar, ki v naši "izgubljenosti" ob soočanju z izgubo vidi razlog za pretirano urejanje grobov ob 1. novembru. Antropologinja Svetlana Slapšak pa spomni, da smo skrb za bližnjega ob izteku življenja prenesli na druge, hkrati pa smo se odrekli čustvom, ki spremljajo takšne trenutke.

Je Popovič res zahteval, naj odpustijo mamico dveh otrok?

14. 11. 2018 21.49

Izsiljevanje, enoumje, korupcija, favoriziranje svojega kroga, ustrahovanje. Vse to očitajo protikandidati koprskemu županu Borisu Popoviču, ki občino vodi že 16 let. Ali to drži? O tem in o tem, kaj bi bodoči župan še moral postoriti z Olgo Franca, Gašparjem Gašparjem Mišičem, Alešom Bržanom in aktualnim županom Borisom Popovičem.

McGregor v nadaljevanju Kubrickovega Izžarevanja

16. 06. 2018 09.39

Škotski igralec Ewan McGregor bo v nadaljevanju kultne grozljivke Stanleyja Kubricka Izžarevanje, nastale po knjigi Stephena Kinga. Prevzel bo vlogo odraslega Dannyja Torrancea, dečka, ki se je z modrim triciklom vozil po sobanah strašljivega hotela.

'Sem se spraševal, če sem jaz kriv. Mogoče tista dvojka pri slovenščini ... Traja, da se sprijazniš, da ne boš nikoli vedel, zakaj'

18. 11. 2017 07.00

Tudi pri nas letos 18. november obeležujemo kot dan solidarnosti z družinami, ki so zaradi samomora izgubile enega izmed svojih bližnjih. Lani je v Sloveniji samomor prizadel 371 družin, leta 2015 425. S samomorom se je v svojem ožjem krogu po podatkih pristojnih srečal že vsak 15. Slovenec.

Paliativna oskrba marsikomu še vedno nedostopna

14. 10. 2017 07.21

40 milijonov ljudi po svetu na leto potrebuje paliativno oskrbo, 18 milijonov jih še vedno vsako leto umira z bolečinami in v stiski. Pri nas paliativna oskrba s storitvami in kadrovskimi normativi še ni umeščena v sistem financiranja v obsegu, kot bi si ga zaslužila. Ta oskrba je še marsikomu tako nedostopna.

FOTO: Gregorjevo: Vodotoke osvetlili gregorčki

11. 03. 2016 06.40

V Hiši hospica v Ljubljani so gregorjevo obeležili tako, da so dvorišče pred hišo okrasili s ptičjimi hišicami, ki jih je več kot 400 otrok iz desetih ljubljanskih vrtcev barvalo minule dni.

V Hiši hospic bi lahko prve bolnike sprejeli v decembru

10. 10. 2015 11.25

Zgodba okoli Hiše hospic bo, kot kaže, v kratkem dobila epilog. Slovensko društvo hospic je ključe že predalo mestni občini. V zavodu Ljubhospic pa potekajo vse priprave, da bi hiša lahko prve bolnike sprejela v decembru. Društvo medtem nadaljuje s svojimi aktivnostmi, ob praznovanju 20. obletnice pa pripravlja dobrodelno dražbo.

Ljubljanski mestni svetniki našli rešitev za hišo hospic

06. 07. 2015 20.26

Ljubljanski mestni svet je dal soglasje Lekarni Ljubljana, da ustanovi zavod za opravljanje hospic dejavnosti. Ljubhospic bi sredstva za delovanje dobil z donacijami in morebitnimi drugimi viri, pomagal bi si s prostovoljci, razliko potrebnih finančnih sredstev pa bi zagotovila Lekarna Ljubljana.

Blizu rešitev, ki bi omogočila delovanje hospica: pripravili bodo javni razpis

15. 05. 2015 16.32

Na vidiku je možna rešitev za financiranje hiše Hospic. Ministrstvo za delo bo skupaj z ministrstvom za zdravje pripravilo javni razpis. Ministrica za delo sicer poudarja, da gre za odprt razpis in ni mogoče reči, da bo ta razpis dobila hiša Hospic.

Končnih odgovorov še ni, a vrata Hiše hospic naj bi ostala odprta

12. 05. 2015 06.42

Potem ko so v Hiši hospic napovedali njeno zaprtje, so sklicali sestanek med predstavniki društva in države. O dokončni rešitvi se bodo še pogajali, a zaenkrat naj bi si vse strani prizadevale, da bodo vrata hiše ostala odprta.

Bodo na torkovem sestanku vendarle našli rešitev za Hišo hospica?

08. 05. 2015 18.42

Potem ko so v Hiši hospica napovedali njeno zaprtje, se je s pristojnima ministricama pogovoril tudi premier Miro Cerar. Po podrobni predstavitvi problematike je pozval k iskanju rešitve na torkovem sestanku vseh vpletenih.

Prostovoljec pri društvu Hospic: Zaprtje hiše je tragedija

06. 05. 2015 11.15

Ker denarja ni, bo morala hiša hospica zapreti svoja vrata. Podanih rešitev za financiranje je bilo veliko, vsekakor pa do zdaj še nobena ni bila sprejemljiva za predstavnike Slovenskega društva hospic, pa pravijo na ministrstvu za zdravje.

Ko bodo našli rešitev za bolnico, bodo hišo hospica zaprli

05. 05. 2015 15.24

Hiša hospica se je že dlje časa soočala s hudo finančno stisko in očitno je zdaj denarja dokončno zmanjkalo. Sporočili so namreč, da bo hiša, ki je edina v državi nudila celostno oskrbo odraslim s kronično neozdravljivo boleznijo v zaključni fazi, zaprla svoja vrata.

Hospic tudi na Primorskem

24. 03. 2015 17.31

Ko govorimo o zadnji fazi življenja, velika večina pomisli na Hišo hospica v Ljubljani. Le malo kdo pa ve, da so prostovoljci Društva Hospic aktivni skoraj povsod po Sloveniji. Po novem tudi na Primorskem.

FOTO in VIDEO: Slovenka leta 2014 je Sonja Pungertnik

20. 01. 2015 17.15

Dobili smo že 27. Slovenko leta. V konkurenci desetih posebnih žensk je ta čast tokrat doletela Sonjo Pungertnik, ki kljub izgubi vida dokazuje, da so tudi invalidi lahko enakovredni v družbi. Ljudi najvdihuje in navdušuje predvsem s svojim optimizmom in željo pomagati.

FOTO: Kate Middleton nadaljuje s kraljevimi dolžnostmi

20. 11. 2014 15.05

Britanska vojvodinja Cambriška ne počiva. Odkar je ne muči več jutranja slabost, se namreč redno udeležuje uradnih obiskov. Tega so najbolj veseli njeni oboževalci, saj imajo tako med drugim priložnost videti tudi njen nosečniški trebušček.

Z vedrom ledene vode tudi do sredstev za 150 slovenskih bolnikov z ALS: Nekje v tej negibni lupini je moja mama

27. 08. 2014 06.58

Spoznanje, da je bolnik zbolel za ALS, tako za bolnika kot svojce pomeni veliko stisko in trpljenje. Diagnoza pa s seboj ne prinese le vprašanje usihajočega zdravja, ampak tudi načina in kvaliteto življenja za bolnika ter svojce v času bolezni in s tem povezana finančna vprašanja.