hospic

Od bolniške postelje do strehe sveta le z enim pljučnim krilom, presmučal Severni in Južni pol

08. 11. 2024 06.00

Od mučnega plazenja od bolniške postelje do kopalnice pa do strehe sveta z le enim pljučnim krilom. Spoznajte navdihujočo zgodbo Seana Swarnerja. Zgodbo, ki je danes ne bi mogel pripovedovati svetu, če ne bi imel, kot je prepričan, največje sreče v nesreči. Zgodbo, ki je lahko hkrati zgodba vsakega izmed nas, saj ima v življenju, kot pravi Sean, vsak svojo goro, ki jo mora preplezati. Za Seana, ki mu je dvakrat uspelo premagati raka, pa je bila pot na vrh sveta le začetek. Kmalu zatem je presmučal Severni in Južni pol, zdaj pa želi v znak podpore bolnikom z rakom v sedmih dneh na sedmih celinah preteči sedem maratonov.

Teja Kleč: Ko s tabo nekdo iskreno spregovori o smrti, začnejo s tebe padati strahovi

05. 10. 2024 15.29

Teja Kleč je 47-letna oblikovalka, ki ustvarja pod imenom Teja Ideja. Ima raka, ki izvira iz slepiča, in tumorje v trebušni votlini, ki počasi rastejo. Pozno, šele pred dvema letoma po desetletju črevesnih težav, so ji odkrili to redko obliko raka. Onkologi so ji nedolgo nazaj predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, ki bi ji verjetno življenje podaljšala za nekaj mesecev, a odločila se je, da se tej možnosti odreče in da raje kakovostno preživi zadnje obdobje življenja.

Jimmy Carter praznuje veličastnih 100 let

01. 10. 2024 16.28

39. predsednik ZDA Jimmy Carter praznuje 100. rojstni dan. To je prvič, da je ameriški predsednik živel polno stoletja. Je tudi dobitnik Nobelove nagrade za mir in večni zagovornik demokracije.

Tony Hadley: Življenje je prekratko, da človek ne bi bil srečen

15. 07. 2024 15.36

Tony Hadley je bil do leta 1990 pevec zasedbe Spandau Ballet, ko so nenadoma razpadli, ker so odnosi v skupini postali neznosni. Za turnejo uspešnic so se zbrali še leta 2009, dokončno pa se je od njih poslovil leta 2017. Že vrsto let ima odlično spremljevalno zasedbo, s katero je bil osrednje ime letošnjega 59. festivala Pivo in cvetje v Laškem. Več o njegovi karieri, izkušnjah, pivu, spominih na Slovenijo in še čem, pa si preberite v našem ekskluzivnem intervjuju!

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?

07. 06. 2024 06.02

V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Zmanjšanje strahu pred bolečim umiranjem: le redki deležni paliativne oskrbe

24. 05. 2024 18.24

Referendumsko vprašanje o prostovoljnem končanju življenja daje parlamentu vnaprejšnje soglasje, da po politični presoji uredi zakon, javnosti pa odreka možnost, da bi odločala vsebinsko. Tako meni Komisija za medicinsko etiko, ki poudarja pomen dolgotrajne in paliativne oskrbe, ki bi zmanjšala strah bolnikov pred bolečim umiranjem in občutkom, da bodo v najtežjih trenutkih breme svojcem ali osamljeni. Gre namreč za celostno obravnavo neozdravljivo bolnih, ki poleg lajšanja bolečin skrbi še za njihovo socialno, psihološko in duhovno stisko, podporo nudi tudi najbližjim. A je zdravstveni kader o tem premalo izobražen, postelj za paliativno oskrbo je le za vzorec, specializirani paliativni timi so podhranjeni.

Slovo od Mance Košir: v nebo bodo poleteli metulji s snežno belimi krili

05. 05. 2024 10.17

Od Mance Košir se bodo lahko poslovili vsi, je sporočila njena hči Tina Košir. Pogreb bo v sredo, 8. maja ob 16. uri, na ljubljanskih Žalah. Želela si je, da bi bilo na njenem pogrebu čim več ljudi oblečenih v belo. Zaželela si je tudi metuljev. Zato bo društvo Humanitarček v njen spomin na travniku izpustilo 30 belih metuljev, da se bodo rodbine širile dalje, kot naj se njene misli, so zapisali. Namesto rož svojci prosijo za donacijo v namen, ki ji je pomenil ogromno: za detabuizacijo umiranja in smrti ter za čim bolj kakovostno in čim dostopnejšo paliativno oskrbo.

Poslednje pismo Mance Košir: Ko gledam umirajočim v oči, gledam v oči resnici

03. 05. 2024 13.02

Društvo Hospic je po smrti Mance Košir z javnostjo delilo njeno poslednje pismo. V njem je pokojna novinarka spregovorila tudi o smrti. "Ko gledam umirajočim v oči, gledam v oči resnici. Ker umirajoči nimajo mask na obrazu, ne igrajo več nobenih vlog, ne pozirajo," je zapisala. Poudarila je, da moramo za boljši odnos do starejših, hudo bolnih in umirajočih na družbeni ravni narediti več, pa tudi potrebo po detabuizaciji smrti, za kar je bila kot ambasadorka Hospica zadolžena.

'Slovo Mance Košir pomeni velikansko izgubo za celotno slovensko kulturo'

02. 05. 2024 20.31

Manco Košir smo poznali vsi. Kot novinarko, univerzitetno profesorico, publicistko in nekdanjo filmsko igralko. Bila je avtorica številnih novinarskih prispevkov, člankov in knjig, bila pa je tudi velika aktivistka. Bila je tudi kandidatka na listi Vesne za letošnje evropske volitve. Po dolgi bolezni, s katero se je pogumno borila, se je Koširjeva poslovila. Zdaj pa se od nje poslavljajo mnogi slovenski politiki, kulturniki, prijatelji in vsi drugi, ki so jo spremljali skozi leta in občudovali njeno delo.

Društvo Hospic prenovilo prostore dnevnega centra, dodatek solna soba

26. 04. 2024 18.29

V slovenskem društvu Hospic so v 114 let stari hiši prenovili prostore, ki so kot dnevni center namenjeni tako bolnim in umirajočim kot njihovim svojcem, ki včasih vsega ob službi in drugih dnevnih opravilih preprosto ne zmorejo. Za sprostitev in razbremenitev sta obiskovalcem poleg pogovora in delavnic na voljo tudi solna in senzorna soba.

Živ spomin na umrle, s katerim pomagate tudi žalujočim otrokom

20. 04. 2024 15.47

V Mozirskem gaju se rojeva prav poseben park – Park življenja. Svojci lahko v njem, ko jim umre ljubljena oseba, posadijo drevo in s tem živ spomin nanjo. Ta pa raste naprej prav tako kot spomini nanjo. Pri tem zeleni spomenik ne obremenjuje okolja, poleg simbolične pa ima projekt humanitarno noto. Izkupiček je namreč v največjem delu namenjen za pomoč žalujočim otrokom s hudo izkušnjo izgube.

Predlog za razpis referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja primeren

09. 04. 2024 06.27

Odbor DZ za zdravstvo je z devetimi glasovi za in štirimi proti koalicijski predlog za razpis posvetovalnega referenduma o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ocenil za primernega. Volivce bi vprašali, ali so za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

Velika krivda in bolečina, ker se ni poslovil od stare mame

01. 11. 2023 07.00

"Svoj beg sem opravičeval s tem, da sem jo želel ohraniti v spominu tako, kot je bila," pripoveduje Miha Zimšek, ki ga je dolgo razjedalo to, da ni zmogel dovolj moči, da bi se kot otrok poslovil od umirajoče stare mame, se ji zahvalil za vse, kar je naredila zanj. Občutek krivde in bolečine je prebolel šele po tem, ko je poiskal pomoč. Danes Zimšek kot sodelavec Slovenskega društva Hospic pomaga pri žalovanju drugim, otrokom in odraslim. Kako žalovati, se spopasti z neizmerno bolečino ob izgubi bližnjega, smo se pogovarjali z njim v Popkastu.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'

07. 06. 2023 07.49

Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Komisija Pravičnost in mir nasprotuje predlogu zakona o evtanaziji

10. 05. 2023 17.48

Član komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci Roman Globokar je opozoril, da še tako izpopolnjen zakon ne more preprečiti zlorab. Zato predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja nasprotujejo. Bolni in trpeči pa potrebujejo priznanje, da je njihovo življenje dragoceno.

Andrew Lloyd Webber po smrti sina: Ni hujšega za starša kot smrt otroka

19. 04. 2023 17.29

Skladatelj Andrew Lloyd Webber je po nedavni smrti sina Nicka prvič javno spregovoril o izgubi otroka in težki bitki, ki jo je pred smrtjo bil 43-letnik. Nicholas Lloyd Webber, prav tako skladatelj, se je 18 mesecev boril z rakom na želodcu, umrl pa je konec marca v bolnišnici v Basingstoku.

Sin skladatelja Andrewa Lloyda Webbra izgubil bitko z rakom

26. 03. 2023 10.03

V 44. letu starosti je po 18-mesečni bitki z rakom na želodcu umrl Nicholas Lloyd Webber, skladatelj z nominacijo za grammyja. Žalostno vest je v izjavi za javnost sporočil njegov oče, skladatelj Andrew Lloyd Webber, ki je zapisal, da je njegov sin umrl v bolnišnici v Basingstoku.

'Imela sem štiri spontane splave. 'Saj bo' ne pomaga'

25. 03. 2023 12.34

Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika je mama ženska, ki ima otroka. A nimajo vse mame otrok. Približno četrtina brez njega ostane že v času nosečnosti. "Misel na to, da nisem bila sposobna donositi otroka, je bila grozna," občutke po dveh spontanih splavih opisuje Katja. A poleg žalosti so prišli tudi sram, strah in dvom. "Sem še mama? Kako se reče mami, ki izgubi otroka? Lahko tudi jaz praznujem materinski dan?"

Bi starejše in bolne silili v evtanazijo, da bi prihranili?

23. 03. 2023 07.00

85-letna vdova, hudo bolna, z bolečinami, skoraj ves čas sama doma, z nizko pokojnino, stikov s svojci ni veliko, ker otroci delajo od jutra do večera. Čemu živeti? Ali je to dostojno življenje? In kaj bi ta oseba naredila, če bi pri nas evtanazijo uzakonili? Ali pa drug primer, 87-letni gospod z demenco, priklenjen na posteljo, v svojem svetu, četudi je ves čas vesel. Finančno in časovno veliko breme za svojce, ki ne morejo niti na počitnice zaradi njega. Sam o tem ne more odločati, kako bodo odločili svojci, če uzakonimo evtanazijo? V tujini, kot boste izvedeli v Popkastu, se dogaja marsikaj.

100 avtorjev sedem pravljic ustvarjalo štiri leta

01. 11. 2022 16.03

Si predstavljate, kakšno neverjetno zgodbo bi ustvarili, če bi jo nekdo začel, potem pa bi jo vsak naslednji avtor nadaljeval po svoji volji. Takšno idejo je imel 26-letni Primož Mirtič Dolenec: zbral je 100 ljudi, ki so z različnih koncev Evrope ustvarjali zbirko sedmih zgodb za otroke in mladostnike, v katerih se zrcali pravi mozaik življenjskih izkušenj: o izgubah in strahovih, o ljubezni in upanju. Natisnili so 1000 izvodov, dobro četrtino pa so jih že prodali. Ves dobiček od prodaje bodo podarili slovenskemu društvu Hospic, projekt pa je prejel tudi častno pokroviteljstvo predsednika Slovenije Boruta Pahorja.

Alenka Čurin Janžekovič: Prišel je čas. Čas za dostojno smrt

30. 10. 2022 12.40

V razpravi o evtanaziji oziroma pomoči pri samousmrtitvi, o kateri se pogovarjamo v naši družbi, na eni strani zagovorniki slednje pravijo: "Vsi imamo pravico umreti." A takoj zatem nasprotniki takšne pomoči rečejo: "Ni res, vsi imamo le pravico živeti."

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'

08. 10. 2022 19.22

Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.

Po tragediji v Celju: pomembno je ohranjati človeški stik

23. 09. 2022 19.41

Tragična zgodba iz celjske bolnišnice je sprožila številne pobude po izboljšanju sistema, da se takšen nedopusten dogodek ne bi več ponovil. V slovenskem društvu Hospic si že leta prizadevajo ozaveščati o pomenu ohranjanja človeškega odnosa in stika, ki se v dobi digitalizacije vedno bolj odrinja. Ena od pomembnih pravic, ki jo je posamezniku treba zagotoviti, je tudi pravica do slovesa od najbližjih, opozarjajo. Z nami je govorila Magda Žigon, ki so ji med epidemijo v bolnišnici omogočili, da je preživela zadnje dni oziroma noči ob svoji dolgoletni umirajoči prijateljici.

Archie za vedno zaspal: 'Boril se je do konca'

06. 08. 2022 13.43

12-letnega Archieja, ki je bil v komi vse od aprila, so danes odklopili z aparatov, ki so ga ohranjali pri življenju. Kmalu zatem je umrl. Njegovi starši so se zadnje mesece borili za podaljšanje zdravljenja oziroma premestitev dečka v hospic, a neuspešno.

Odločitev višjega sodišča: Archieja ni mogoče premestiti v hospic

05. 08. 2022 18.34

Višje sodišče v Veliki Britaniji je zavrnilo prošnjo družine Archieja Battersbeeja, da bi možgansko mrtvega 12-letnika iz bolnišnice premestili v hospic. Njegova mati Hollie Dance je odločitev označila za nezaslišano in nehumano. "Oblasti so zavrnile vse naše želje. Skrušeni smo, a nadaljujemo. Archieja imamo radi in nočemo obupati nad njim," je dodala. O prošnji staršev za dovoljenje za pritožbo na odločitev sodišča bodo zdaj odločali trije sodniki. Pri odločitvi bodo upoštevali pisne argumente brez zaslišanja.

Evropsko sodišče se ne želi vmešavati, starši želijo premestitev v hospic

04. 08. 2022 11.37

Potem ko je Evropsko sodišče za človekove pravice zavrnilo obravnavo primera 12-letnega britanskega dečka Archieja Battersbeeja, so njegovi starši na višje britansko sodišče vložili zahtevo po premestitvi dečka v hospic.

Družina možgansko mrtvega 12-letnika še na Evropsko sodišče

03. 08. 2022 12.14

12-letnega britanskega dečka Archieja Battersbeeja, ki ga vse od aprila zdravijo v londonski bolnišnici, bi morali danes odklopiti z aparatov, ki ga ohranjajo pri življenju. Zdravniki namreč trdijo, da bi bilo smiselno njegovo življenjsko podporo končati, saj naj bi bil otrok možgansko mrtev. S tem se ne strinja njegova družina, ki se je po več izgubljenih bitkah na britanskih sodiščih zdaj obrnila še na Evropsko sodišče za človekove pravice.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Še je čas, da del dohodnine namenite nekomu, ki to potrebuje

19. 12. 2021 16.45

Vsak davčni zavezanec lahko del svoje odmerjene dohodnine nameni za donacijo družbeno pomembnim ustanovam. V letu 2021 smo donacije v skupnem znesku 10,7 milijona evrov na tak način namenili 5.554 različnim upravičencem. Znesek je letos višji tudi zato, ker se je za donacije do lani lahko namenilo do pol odstotka dohodnine, letos pa se je ta znesek podvojil. Prvi na seznamu prejemnikov so še vedno Rdeči noski. Skoraj polovica zneska, ki je na voljo za donacije, pa je spet ostala nedodeljena.

Pogovor o smrti je v resnici pogovor o življenju

31. 10. 2021 10.10

Na jutrišnji praznik, dan spomina na mrtve, bomo mnogi obiskali grobove svojih najbližjih, preminulih svojcev in prijateljev. Prižgali jim bomo sveče, v tišini se jim bomo poklonili in se jih spominjali. To je tudi čas, ko govorimo o smrti, umiranju in minljivosti. A o vsem tem bi se morali več pogovarjati, ne le okoli 1. novembra, pač pa vsak dan. Ker pogovor o smrti je v resnici pogovor o življenju, pravi Metka Klevišar, portretiranka rubrike 24ur Fokus.