hormonski

Navadne 'gatke' so postale 'za babice', v modernih pa so nevarne kemikalije

11. 01. 2025 17.50

Kar težko je verjeti, ampak dandanes imajo igrače, recimo barbike, za zdravje varnejša oblačila kot otroci, ki se z njimi igrajo. Evropske potrošniške organizacije so namreč ugotovile, da kar tretjina vzorcev spodnjega perila vsebuje bisfenole – nevarne kemikalije, ki vplivajo na hormonski sistem. In to tiste med dražjimi. Ker so nevarne kemikalije še vedno premalo regulirane, smo potrošniki prepuščeni sami sebi, da se zaščitimo pred škodljivimi učinki na naše zdravje.

Temna plat božičnih okraskov: vsebujejo nevarne kemikalije

12. 12. 2024 18.53

December je čas čarobnosti, lučk in bleščic, ki so praktično za vsakim vogalom. In čeprav res pričarajo občutek pravljičnosti, skrivajo tudi temno plat. Kar dve tretjini teh izdelkov vsebuje snovi, ki so lahko zelo nevarne za zdravje. Tako lahko umetna drevesa in božični okraski vsebujejo ftalate, ki motijo delovanje hormonskega sistema, najdemo jih pa lahko tudi v igračah, ki pa na deklaraciji velikokrat strupenih snovi sploh nimajo označenih. Regulativa na tem področju je pri nas namreč precej slaba, opozarjajo na Zvezi potrošnikov.

V moški konkurenci osvojil 11 naslovov, na paraolimpijskih igrah bo prva trans športnica

15. 08. 2024 15.11

Olimpijske igre v Parizu so mimo, na njih pa so veliko prahu dvignili nastopi Alžirke Iman Helif in Tajvanke Lin Ju-Ting. Osvojili sta zlati olimpijski medalji v boksu, polemike o njunem spolu pa so zasenčile njuno veselje. Po koncu olimpijskih iger je v Parizu prišel čas tudi za paraolimpijske igre, ki očitno ne bodo minile brez nove debate o spolu sodelujočih.

Cas zavrnil transspolno plavalko Thomas: zaščita ženskega športa

15. 06. 2024 08.35

Ameriška transspolna plavalka Lia Thomas v prihodnje ne bo smela nastopati na velikih mednarodnih športnih prireditvah. Mednarodno športno arbitražno razsodišče (Cas) je zavrnilo pritožbo plavalke zoper Mednarodno plavalno zvezo (WA), ki v svojih pravilnikih prepoveduje njen nastop.

V ZDA na mamografijo že 40-letnice. Bodo starostno mejo znižali tudi pri nas?

24. 05. 2024 06.00

V ZDA so nedavno spremenili priporočila in napotujejo na mamografijo ženske že po 40. letu. Za te nove smernice so se odločili, ker najnovejša dognanja kažejo, da lahko za 20 odstotkov zmanjšajo umrljivost zaradi raka dojk, če ženske začnejo hoditi na mamografijo že po 40. letu. Opažajo namreč, da se pojavnost invazivnega raka dojk pri mlajših ženskah povečuje. Tudi pri nas nekateri ginekologi na mamografijo napotujejo ženske kmalu po dopolnjenem 40. letu. Pa bo to postala redna praksa?

Kaj vse po Skovino odkrivajo ali skrivajo mestne luči

09. 03. 2024 11.00

Selena Gomez ima odličen hit, novinka Fabiana Palladino pa še za celo kategorijo boljšega

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih

15. 01. 2024 15.02

Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

V škatlah za pico, papirnatih lončkih: PFAS vplivajo na presnovo, hormone ...

23. 02. 2023 17.11

Onesnažena prst na salzburškem letališču, onesnažena pitna voda v Leondingu ... V Avstriji narašča zaskrbljenost zaradi onesnaženja naravnega okolja s PFAS (per- in polifluorirane alkilne spojine). Poleg tega pri severnih sosedih opozarjajo, da je tveganje veliko večje, kot se je dolgo predvidevalo, saj se pravzaprav vsakodnevno srečujemo s temi potencialno škodljivimi in delno neraziskanimi snovmi.

Pozor! Z vlago prihaja tudi plesen. Podajamo korake, kako se z njo spoprijeti

08. 11. 2022 00.15

Začenja se obdobje velike vlage v zraku in prve ohladitve, kar ustvarja odlične pogoje za razvoj plesni.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?

01. 10. 2022 14.23

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Raziskava: Kemična onesnaževala povezali s padcem kakovosti sperme

10. 06. 2022 11.32

V novi raziskavi so koktelj kemičnih onesnaževal povezali s padanjem kakovosti sperme. Znanstvenike sicer že dlje časa skrbi padec v kakovosti sperme. Vzroki za povečanje tovrstnih težav znanstveniki še preučujejo, a doslej so predvidevali, da so glavni razlog za to hormonski motilci.

Transspolna plavalka postala državna prvakinja in povzročila ogorčenje javnosti

20. 03. 2022 12.00

Ameriška plavalka Lia Thomas, ki je še do nedavnega tekmovala v moški konkurenci pod imenom William Thomas, je postala ameriška državna prvakinja v plavanju na 500 metrov prosto in z rezultatom povzročila val ogorčenja. Mnogi športniki, športni funkcionarji, navijači in predvsem starši tekmovalk se namreč ne strinjajo s tem, da lahko transspolna Thomasova tekmuje v ženski konkurenci, saj ima klub hormonski terapiji še vedno fizične predispozicije moškega.

Zagotovite si do 1072 EUR popusta in recite ja korekciji dioptrije

26. 02. 2022 00.15

Se spopadate s poslabšanim vidom in bi se radi osvobodili očal? Vas očala ovirajo pri delu in vas leče motijo pri športu? Morda očala pogosto založite in pozabite, kam ste jih pospravili? Ste se naveličali vsakodnevne menjave leč? Si želite bolj svobodnega pogleda na svet, tako kot takrat, ko težave z vidom še niso bile prisotne v vašem vsakdanjiku?

Pozor! Nevarna plesen je na pohodu! Uničite jo, brž ko jo opazite

25. 01. 2022 00.15

Vlaga v zraku ustvarja odlične pogoje za razvoj plesni.

Kendall Jenner se ne boji mraza: na sneg kar v bikinkah

22. 01. 2022 11.30

Ameriška manekenka Kendall Jenner te dni uživa na snegu na priljubljeni zimski počitniški destinaciji v Aspnu in dokazuje, da se ne boji nizkih temperatur. Tokrat je šla na sneg oblečena le v bikinkah, obute pa je imela krznene zimske škornje.

'Vloga vitamina D pred novim valom epidemije covida-19'

25. 09. 2021 07.00

O vlogi vitamina D v boju proti infekcijam je debata dolga toliko, kolikor dolgo obstajajo možnosti njegovega dodajanja v človeško prehrano. Glede na manjšo precepljenost je specialist, gastroenterolog Darko Siuka, dr. med., znova spomnil na potencialno učinkovitost dodajanja vitamina D in dodal: "Zlasti pandemija covida-19 je v Sloveniji razgalila velik javnozdravstveni problem, ki ga predstavlja pomanjkanje vitamina D." In še: "Sedaj je na voljo najpomembnejši ukrep – cepljenje."

Stroka sporoča: pri mRNA-cepivih povezava s strdki manj verjetna

22. 05. 2021 19.35

Po tem, ko smo poročali o tragični smrti slovenske državljanke po cepivu Janssen, se nam je oglasila 43-letna gledalka, ki je tri dni po cepljenju s Pfizerjevim cepivom doživela pljučno embolijo. Dogodek je prijavila kot neželen učinek cepljenja. Ali so že ugotovili, ali je to povezano s cepljenjem, smo vprašali NIJZ, odgovor še čakamo.

BLOG: Kako testosteron vpliva na naše zdravje?

28. 03. 2021 16.37

Ste vedeli, da je testosteron odgovoren za povečan spolni nagon ter višji libido pri obeh spolih? Ima pa še ogromno drugih izjemno pomembnih funkcij oziroma vplivov na naše zdravje. Ta anabolni hormon namreč povečuje mišično maso in moč, zavira kostno razgradnjo, spodbuja tvorbo kostnine ter povečuje mineralno kostno gostoto. Spodbuja tvorbo rdečih krvničk ter pozitivno vpliva na razpoloženje, energijo, kakovosten spanec in storilnost.

Kako pogoste so venske tromboze in kateri dejavniki vplivajo na nastanek?

16. 03. 2021 18.42

Alarme pri cepivu AstraZenece so prižgali domnevni stranski učinki: krvni strdki, venske tromboze in pljučne embolije. Huda bolezenska stanja, ki prestrašijo marsikoga od nas. Vendar je na tem mestu ključno poudariti to, da se te težave lahko tudi sicer pojavljajo med ljudmi, ne da bi bili cepljeni. Kako pogoste so venske tromboze, kdo je najbolj izpostavljen in kateri so dejavniki, ki vplivajo na njihov nastanek?

Nova študija: DNK, povezan s covidom-19, smo podedovali od neandertalcev

06. 07. 2020 09.07

Zakaj ljudje bangladeških korenin v Veliki Britaniji pogosteje umirajo za covidom-19 od ostalih? Raziskovalci menijo, da je to povezano s šestimi geni na kromosomu 3, ki naj bi jih podedovali od neandertalcev. DNK neandertalcev je sicer za sodobnega človeka škodljiva, ohranila pa se je le ponekod. V Bangladešu pa vsaj en izvod genov na omenjenem kromosomu nosi 63 odstotkov ljudi.

V ospredju rožnatega oktobra letos skrb za zdravje

02. 10. 2019 15.51

V združenju Europa Donna Slovenija so začetek rožnatega oktobra obeležili z dogodkom v parku Zvezda, kjer so mimoidoče osveščali o pomenu zdravega življenjskega sloga. Prekomerni telesni teži in pomanjkanju telesne aktivnosti namreč pripisujejo od 25 do 33 odstotkov vseh primerov raka dojk.

Papirnata embalaža za živila je lahko zdravju škodljiva

25. 07. 2019 13.23

Črnilo in druge kemikalije v papirnatih slamicah, lončkih za kavo in kartonskih škatlah za živila so lahko zelo škodljivi, tudi rakotvorni, je opozorila Evropska organizacija za zaščito potrošnikov Beuc. Skladno s tem je Evropsko komisijo pozvala k regulaciji papirnatega pakiranja.

BLOG: Intoleranca na gluten in celiakija

14. 04. 2019 07.00

Intoleranca na gluten je postala vzrok za zdravstvene težave vse več ljudi. Povzroča velik stres na organizem in lahko pripelje do utrujenosti nadledvičnih žlez ali celo izgorelosti nadledvičnic, tako da se sposobnost telesa, da proizvaja kortizol, praktično izniči, kar povzroča nastanek težav s težo, utrujenost in depresijo. Takrat je odstranitev glutena iz prehrane prvi korak k izboljšanju zdravja.

55-letna mamica pozirala s štirimesečno hčerko

08. 11. 2018 20.05

55-letna Brigitte Nielsen je pred štirimi meseci prestala svoj peti porod in se zelo hitro vrnila v ustaljeni življenjski tok. Njeni nosečniški kilogrami so praktično čez noč izpuhteli, utrujenosti pa ni bilo opaziti. Igralka je zdaj na svojem Instagramu delila fotografijo, na kateri s hčerko pozirata v baročnem stilu.

Strokovnjakinja: 'Nasilni so običajno otroci nasilnih staršev!'

01. 10. 2018 15.07

Otroci že dober mesec dni ponovno gulijo šolske klopi, življenje se je po počitnicah vrnilo v ustaljene tirnice. Za otroke to pomeni ponovno zgodnje vstajanje, vsakodnevno delanje domačih nalog in mučno učenje, za starše pa usklajevanje službe z otrokovimi šolskimi in obšolskimi dejavnostmi ter domačimi gospodinjskimi opravili. Skrbi in obilo stresa na obeh straneh, torej. Dobra organizacija je v takih primerih ključnega pomena, prav tako ni odveč niti medsebojna pomoč in dobro sodelovanje med starši in otroki, zlasti v domačem okolju. A ravno s sodelovanjem imajo glede na ugotovitve strokovnjakov družine največ težav.

BLOG: Razstrupljanje jeter se začne v naši kuhinji

15. 04. 2018 06.30

Neizpodbitna resnica je, da živimo v morju toksinov in posledično uničujemo naše telo, organizem pa izpostavljamo vedno večjim in težjim izzivom. Imeti zdrava jetra je izjemnega pomena, saj bodo le takšna lahko pravilno in normalno opravljala svoje delo. Na srečo je veliko enostavnih, naravnih metod za razstrupljanje jeter.

Spoznajte, kako se rešiti največjega sovražnika vsakega moškega: Naravna formula v boju z impotenco

29. 01. 2018 08.55

Moški se vedno želijo pokazati kot močnejši in boljši v postelji. Nekatere raziskave pa so pokazale, da ima veliko število moških težave s potenco in doseganjem erekcije. Vzroki za ta problem so lahko različni: stres, poškodbe, starost, debelost, način življenja. Problem je nastal, ko se je ta težava začela pojavljati tudi pri moških, mlajših od 40 let.

Glavoboli in migrene – kako jih odpraviti?

16. 01. 2018 08.18

Glavobol poznamo vsi. Ko nas zaboli glava, težko mislimo na kaj drugega, kot le na neznosno bolečino. Trpite za glavobolom tudi vi? Se vsak dan sprašujete, kako čudovito bi bilo vaše življenje brez bolečin, brez tarnanja, pa tudi brez omejitev, ki jih bolečina prinese s seboj? Ste poskusili že vse metode, a glavobola nikakor ne morete odpraviti? Rešitev boste našli prav v tem članku!

Spoznajte, kako se rešiti največjega sovražnika vsakega moškega: Naravna formula v boju z impotenco

11. 12. 2017 06.30

Moški se vedno želijo pokazati kot močnejši in boljši v postelji. Nekatere raziskave pa so pokazale, da ima veliko število moških težave s potenco in doseganjem erekcije. Vzroki za ta problem so lahko različni: stres, poškodbe, starost, debelost, način življenja. Problem je nastal, ko se je ta težava začela pojavljati tudi pri moških, mlajših od 40 let.