hitra diagnostika

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'

23. 08. 2024 14.42

Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Stiske in stigma oseb z avtizmom: 'Nismo vesoljci, le ljudje kot vi!'

08. 10. 2022 07.00

Da so neprilagojeni, preglasni, nasilni, neumni, smešni in čudaki prve vrste. Ljudi z avtizmom se danes še vedno drži stigma, pa čeprav se o tej doživljenjski nevrološki motnji govori precej več kot nekoč. Avtizem ima že kar dober odstotek vse svetovne populacije, pri nas pa skorajda ni vrtca ali šole, kjer ne bi imeli vsaj enega otroka z avtizmom. Vsako leto se pri nas namreč rodi okoli 200 otrok z avtizmom. A kljub temu je terapij za otroke z avtizmom zelo malo, starši pa so še vedno prepuščeni bolj ali manj samim sebi.

Od ponedeljka hitro testiranje tudi v zdravstvenih domovih po državi

03. 01. 2021 16.12

S ponedeljkom bo hitro testiranje na okužbo s covidom-19 mogoče tudi v zdravstvenih domovih po vseh Sloveniji. Po zagotovilih državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Marija Magajne so zdravstveni domovi prejeli dovolj testov, kje bo testiranje potekalo, pa je odvisno od dogovora med posameznimi zdravstvenimi domovi in lokalnimi skupnostmi.

'Če imaš klopa, je najbolj pomembno, da to ugotoviš'

30. 04. 2019 10.26

Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika možnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prinašajo klopi. Pri nas je daleč najpogostejša lymska borelioza, sledi pa ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se lahko učinkovito zaščitimo s cepljenjem. Pomembno je, da se po prihodu iz gozda pregledamo in klopa odstranimo v roku 16 ur, svetujejo strokovnjaki.

Slovenska resničnost: Tako dolge so čakalne vrste v našem zdravstvu!

24. 05. 2018 15.14

Skrb zbujajoč je podatek, da v Sloveniji vsakega sedmega pacienta, ki obišče osebnega zdravnika, ta napoti k specialistu. Ker je sistem javne zdravstvene mreže kljub večletnim nenehnim opozorilom še vedno preobremenjen, se bolnik v primeru zdravstvenih težav prej ali slej sreča z dolgimi čakalnimi dobami za specialistične preglede. Bodo lansko leto sprejeti ukrepi vlade odpravili dolgotrajno čakanje ali je vedarle bolje, da se znajdete sami in pravočasno poskrbite, da boste na vrsti med prvimi?

K specialistu brez dolgih čakalnih vrst in velikih stroškov

29. 07. 2016 06.30

Če želite svojo zdravstveno težavo rešiti hitro, je samoplačništvo pogosto lahko edina izbira – toda le, če za svojo finančno in zdravstveno varnost ne poskrbite pravočasno.

Vsako leto več oseb, ki nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja

30. 11. 2015 18.05

Število oseb, ki nimajo zdravstvenega zavarovanja, je v porastu. Med njimi so tako odrasli kot otroci, kar je posebej zaskrbljujoče. Nezavarovane osebe verjetno, če ni nujno, ne iščejo pomoči, a za uspešno zdravljene je ključna hitra diagnostika.

Ultrazvok – hitra, preprosta in neboleča diagnostika

09. 12. 2013 06.07

Vito Vidmar, dr. med., specialist interne medicine: Ultrazvočna diagnostika je popolnoma neboleča, razmeroma hitra preiskava, zelo vsestransko uporabna in koristna pri odkrivanju bolezni v trebušni votlini kot tudi v nekaterih drugih organskih sistemih.

Nevaren očesni tumor pri otrocih, ki ga lahko odkrijete sami!

11. 03. 2010 07.00

Retinoblastom je najpogostejši maligni očesni tumor v otroški dobi. Sicer redka bolezen, ki lahko uniči otrokovo oko in njegov vid, če ni dovolj hitro prepoznan, pa lahko povzroči tudi smrt otroka.