hipertenzija

'Ne vemo, če bo vaš otrok dočakal jutri'

08. 11. 2024 06.00

"Hitro, prinesi kisikovo bombo, naredi plinsko analizo, dvigni vzglavje, očisti nos, ugreza interkostalno, polna pljuča, vzemi kri, kliči oddelek za intenzivno terapijo otrok!" Prizor, ki bo mlado mamico Alešo Cverle spremljal vse življenje, besede, ki v njenih mislih odzvanjajo še vedno. Njen še ne enomesečni sin Emanuel je le teden dni potem, ko se je zaradi pljučne hipertenzije z neonatalnega oddelka vrnil domov, zbolel za zahrbtnim respiratornim sincicijskim virusom, ki še posebej ogroža dojenčke. Sploh če so, kot Emanuel, rojeni s srčno napako. "In ko sem vprašala, kaj se dogaja, so rekli, 'Gospa, ne vemo, če bo vaš otrok dočakal jutri'."

Pljučna hipertenzija: kot bi dihali z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih

19. 05. 2024 14.08

Si predstavljate, da bi dihali z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih? Takšen je namreč prikaz, kako je dihati s pljuči bolnika, ki ima pljučno hipertenzijo. Člani Društva za pljučno hipertenzijo Slovenije so konec tedna v Ljubljani pripravili dogodek 'Vsak vdih šteje', na katerem so mimoidoče ozaveščali o tej bolezni in njenih simptomih.

'Sodelavec me je spraševal, če sem dobro, a mu nisem mogel odgovoriti'

14. 05. 2024 20.16

Študije kažejo, da delež mlajših odraslih z možgansko kapjo narašča, so opozorili v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Po navedbah društva je možganska kap drugi najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji in tretji najpogostejši vzrok invalidnosti. Hitro ukrepanje ob prvih znakih kapi pa lahko osebi reši življenje. Jih znate prepoznati?

Filmska operacija: bolnika podhladijo in mu odstranijo kri

24. 10. 2023 18.11

Kljub vsem težavam v slovenskem zdravstvu naši strokovnjaki dosegajo nove mejnike in pišejo zelo uspešne zgodbe. Ekipa ljubljanskega kliničnega centra se je s pomočjo kolegov iz Cambridga izurila v operaciji kot iz znanstvenofantastičnih filmov. Da bi iz najglobljih kotičkov pljučnega žilja odstranili strdke, ki se pri zdravljenju pljučne embolije niso raztopili, bolniku iz telesa odstranijo kri in ga globoko podhladijo, da bi ohranili možganske in ostale telesne funkcije. To je velika pridobitev za Slovenijo in širšo regijo, pravijo v UKC Ljubljana, saj so morali takšne bolnike doslej pošiljati na Dunaj.

Slovenka s srcem iz Nemčije: 'To se dogaja v filmih, ne more se zgoditi meni'

15. 10. 2023 09.14

Tadeja Ravnik je Slovenka s srcem iz Nemčije. Prejela ga je pred petimi leti, ko njeno zaradi redke oblike srčnega popuščanja ni moglo več učinkovito prečrpavati krvi. In zanj je neizmerno hvaležna. Da bo kdaj potrebovala obliko zdravljenja s presaditvijo, ni nikoli niti pomislila, saj v njeni družini ni bilo nobenih srčno-žilnih obolenj. "Spomnim se, da sem že od vedno rada gledala zdravniške nadaljevanke. A ko sem jaz dobila tako diagnozo, sploh nisem mogla verjeti. To se meni ne more zgoditi. To se dogaja le v filmih," opisuje občutke, ko je izvedela, da bo njeno srce prenehalo biti, ona pa bo lahko živela naprej.

'Da nekaj ni v redu, so mi povedale stopnice'

28. 05. 2023 17.42

Pljučna hipertenzija je izredno redka bolezen, ki prizadene pljuča in srce. Tako zelo redka, da nanjo včasih pozabijo tudi zdravniki, opozarjajo v Društvu pljučne hipertenzije Slovenije. Obenem pa je bolezen okolici povsem nevidna. Zato je treba javnost nanjo spomniti, dodaja predsednica društva Tadeja Ravnik. V mesecu maju, ko obeležujemo svetovni dan bolezni, so nanjo opozarjali na Prešernovem trgu.

Psihiatrinja o zdravljenju vojnih travm: Grozote onkraj človeškega razuma

23. 04. 2023 14.28

Ljudje, ki so preživeli 44-mesečno obleganje Sarajeva, imajo še danes, tri desetletja po vojni, znake postravmatskega stresnega sindroma, boleče spomine, strah in delno zaceljene rane pa jim znova odpirajo prizori iz Ukrajine, pojasnjuje nevropsihiatrinja, ki je vsa ta leta nudila pomoč žrtvam vojne. Slišala je veliko tragičnih zgodb, nepredstavljivih grozot, ki sežejo onkraj človeškega uma. Zaupala nam je, kaj se jo je najbolj dotaknilo, kje je sama našla uteho in kako presekati začaran krog t. i. transgeneracijske travme.

BLOG: Hipertiroidizem

20. 11. 2022 07.00

Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo

09. 11. 2022 10.19

Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Molnupiravir doslej pri nas prejela le peščica bolnikov

30. 12. 2021 10.20

Zdravilo molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju za bolnike s tveganjem za hujši potek covida-19, je doslej v Sloveniji prejelo le 10 bolnikov. Za osem bolnikov so zdravilo izdali v lekarni UKC Ljubljana in za dva v Kliniki Golnik, medtem ko v mariborskem UKC in celjski bolnišnici tega zdravila še niso izdali za nobenega bolnika. Infektologinja Tatjana Lejko Zupanc pravi, da mnogi covidni bolniki pridejo do zdravnika šele takrat, ko je že prepozno za predpis tega zdravila.

V Slovenijo prispelo zdravilo molnupiravir, kako do njega?

13. 12. 2021 12.28

V Slovenijo prispelo zdravilo molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju covida-19. Pred izdajanjem bo sicer treba uskladiti protokol na državnem nivoju. Po napovedih naj bi bilo zdravilo na voljo v štirih covidnih bolnišnicah, to je v obeh UKC, v celjski bolnišnici in Kliniki Golnik. Namenjeno je odraslim bolnikom, ki imajo vsaj en dejavnik tveganja za težek potek bolezni. Zdravilo predpiše osebni zdravnik ali zdravnik, s katerim je imel bolnik prvi stik, so sporočili iz UKC Maribor.

Od ponedeljka v Sloveniji na voljo novo proticovidno zdravilo

08. 12. 2021 11.40

Čeprav število okužb s koronavirusom upada, je število hospitaliziranih še vedno visoko. Osebe z dejavniki tveganja za težji potek bolezni bodo od ponedeljka naprej lahko prejele tudi novo zdravilo molnupiravir. Kot je pojasnil minister Poklukar, bo prva pošiljka omogočila 5700 zdravljenj, najprej pa bo za prevzem na voljo v štirih bolnišnicah. To zdravilo v Sloveniji sicer še ni registrirano, zato bodo morali bolniki podpisati soglasje za uporabo.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

BLOG: Kaj je SIBO?

24. 10. 2021 07.00

Poselitev (razrast) bakterij v tankem črevesju (SIBO) je resno stanje, ki povzroča številne prebavne težave, ter lahko vodi v resno tveganje za razvoj številnih zdravstvenih zapletov. Žal pa je še vedno premalo ljudi seznanjenih s tem stanjem, med drugim tudi mnogo zdravnikov ali celo ne pozna tega ali pa podcenjuje vpliv SIBO-a na zdravje in počutje ljudi.

Tiha ubijalka: hipertenzija povzroča srčno-žilna obolenja

17. 05. 2021 19.13

Vzroki za povišan krvni tlak so: preveč soljena hrana, premalo telesne aktivnosti, čezmerna telesna teža in prepogosto pitje alkoholnih pijač. In glede na to, da hipertenzija povzroča srčno-žilna obolenja, ki so glavni vzrok smrti v razvitem svetu, se je na svetovni dan hipertenzije smiselno zazreti vase in poiskati pomoč, če jo potrebujete. O normalnem krvnem tlaku govorimo, kadar je sistolični oziroma zgornji 120 in diastolični ali spodnji 80 milimetrov živega srebra. Če si tlaka ne merite, niti ne boste opazili, da imate hipertenzijo, zato ji rečemo tudi tiha ubijalka.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena

10. 03. 2021 06.00

Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Cepivo ne povzroča neplodnosti. 'Za to ni popolnoma nobene osnove'

10. 02. 2021 06.00

Več kot 500 okuženih nosečnic, 12 so jih sprejeli na infekcijsko kliniko, ena je umrla. To so slovenski podatki o okužbah z novim koronavirusom pri nosečnicah. Teorija zarote pa: cepivo povzroča neplodnost. "Če bi cepivo povzročalo neplodnost, bi jo tudi okužba z novim koronavirusom, zmanjšano plodnost po okužbi pa bi zaznale vse svetovne statistike," poudarja dr. Mojca Lunder s Fakultete za farmacijo. Čeprav obsežnejše klinične študije na nosečnicah še niso bile opravljene, pa podatki za zdaj ne kažejo, da bi cepivo v resnici vplivalo na plodnost. Nekaj udeleženk kliničnih študij je med izvajanjem raziskav celo zanosilo.

Covid-19 pri otrocih: pojav prej nepoznanih izpuščajev

21. 01. 2021 14.12

Novi koronavirus žal ne prizanaša našim otrokom. Na Pediatrični kliniki v Ljubljani so obravnavali več otrok z večorganskim vnetnim sindromom, pojavlja pa se še ena, prej nepoznana bolezen, in sicer neobičajni izpuščaji na nogah in rokah. Obravnavali pa so tudi mlajšo bolnico, pri kateri so se pojavili kožni izpuščaj, odmrtje dela kosti in arterijska hipertenzija.

Mladi s pljučno hipertenzijo: 'Covid-19 je za nas res lahko usoden'

24. 11. 2020 11.08

Kot je že znano in kot opozarjajo tudi strokovnjaki pri ljudeh s pridruženimi kroničnimi boleznimi, pri okužbi z novim koronavirusom, pogosteje nastanejo resnejši zapleti in se lahko poslabša stanje obstoječe bolezni. Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije ob tem, skupaj s članicami krovnega evropskega združenja, s kampanjo Koronavirus je lahko usoden tudi za mlade osebe ozavešča o pomembnosti preventivnih ukrepov. Študije kažejo, da je bilo kar 33 odstotkov bolnikov s pljučno hipertenzijo, ki so zboleli za novim koronavirusom, hospitaliziranih.

Zakaj je zdaj še bolj pomembno redno spremljati svoj krvni tlak?

29. 10. 2020 00.15

Aktualne razmere od nas zahtevajo veliko prilagajanja tudi v komunikaciji z osebnim zdravnikom. Predvsem pa je pomembno, da sami spremljamo in odkrivamo morebitno zvišanje krvnega tlaka in o tem obvestimo zdravnika.

Skoraj vsak četrti odrasli človek na svetu živi s hipertenzijo

17. 05. 2020 07.49

Obeležujemo svetovni dan hipertenzije, ki ozavešča ljudi o krvnem tlaku in zdravem načinu življenja. Približno tretjina odraslih ima arterijsko hipertenzijo oz. zvišan krvni tlak, ki je resno stanje, saj povečuje tveganje za bolezni srca, možganske kapi in ledvične bolezni.

V Italiji znova porast okužb. 96 odstotkov smrtnih žrtev imelo pridružene bolezni

12. 05. 2020 19.10

V Italiji so po dneh upada znova zabeležili porast števila okuženih. Še naprej pa se znižuje število pacientov na intenzivnih oddelkih. Skupno je od začetku epidemije v Italiji ozdravelo že več kot 100.000 ljudi s covid-19. Poročilo o smrtnih žrtvah v Italiji kaže, da je imela 96 odstotkov umrlih pridružene bolezni, med njimi so najbolj pogoste srčno popuščanje, diabetes, hipertenzija, atrijska fibrilacija.

Zlorabe se zapišejo v možgane in telo

21. 09. 2019 07.00

"Tretjina zlorabljenih ljudi o tem nikoli ne pove nikomur, to skrivnost odnesejo s seboj v grob," opozarja pediatrinja in zdravnica Tina Bregant. Kakršnakoli zloraba otrok je travmatska izkušnja, ki zaradi ranljivosti možganov v obdobju odraščanja pušča dolgotrajne posledice. Bi rekli, da mednje sodijo tudi debelost, sladkorna bolezen, srčno-žilna obolenja, arterijska hipertenzija, kap, duševne motnje in prezgodnja smrt?

BLOG: Ali je melona zdrav sadež?

07. 07. 2019 11.00

V poletnih časih, ko je treba paziti na hidracijo, nam pri tem lahko pomaga tudi zaužitje kakšnega kosa svežega ter z vodo bogatega sadja. Melona je ena najboljših možnih izbir. Veliko varneje je kupiti celo melono namesto razrezane, saj je pri narezanih povečano tveganje za zastrupitev s salmonelo.

BLOG: Zakaj naše telo potrebuje magnezij?

23. 06. 2019 10.41

Pomanjkanje magnezija je povezano s številnimi zdravstvenimi stanji, kot so bolezni srca, migrene, inzulinska rezistenca, sladkorna bolezen tipa 2, Alzheimerjeva bolezen in hiperaktivnostna motnja. Magnezij je naravno prisoten v mnogih živilih, dobri viri pa so oreški, polnozrnata žita, stročnice in zelena zelenjava, pa tudi krompir.

Visok krvni tlak, tihi ubijalec, ki ogroža polovico Slovencev

13. 05. 2019 20.54

Kar polovica Slovencev trpi za povišanim tlakom, zaradi srčno-žilnih bolezni, ki jih povzroči hipertenzija, pa vsako leto umre 17 milijonov Zemljanov. Zdravniki zato ob mesecu boja zoper povišan krvni tlak opozarjajo, da vsaka meritev lahko reši življenje. Pozivu, ki lahko prepreči prezgodnje umiranje, se pridružujejo tudi estradniki.

Normalizirajte krvni pritisk po naravni poti!

12. 02. 2018 07.52

Hipertenzija je problem, ki v zadnjih desetletjih prizadene vse več ljudi. Največji problem je, da je smrtnost zaradi posledic visokega krvnega pritiska zelo visoka. Zato je hipertenzija že zavzela vodilno mesto pri umrljivosti.

Normalizirajte krvni pritisk po naravni poti!

17. 01. 2018 07.55

Hipertenzija je problem, ki v zadnjih desetletjih prizadene vse več ljudi. Največji problem je, da je smrtnost zaradi posledic visokega krvnega pritiska zelo visoka.

Prostovoljni gasilci dokazali, da nič ni nemogoče in izpolnili nekaj življenjskih želja

19. 05. 2017 18.13

Si predstavljate, da ne bi zmogli več pomiti tal v stanovanju, po stopnicah priti v prvo nadstropje ali iz trgovine nesti vrečke hrane? Tako poteka življenje s pljučno hipertenzijo. In ker je za bolnike včasih napor že hoja po ravnem, so hribi misija nemogoče, a želja marsikaterega bolnika.  Prostovoljni gasilci iz Tacna pa so dokazali, da nič ni nemogoče in izpolnili nekaj življenjskih želja.