hiperaktivnost

Število otrok z avtizmom se vsako leto povečuje: kakšni so simptomi?

06. 04. 2024 07.25

V zadnjih desetletjih se je pogostost te diagnoze povečala za več 10-krat. Natančnega števila pri nas sicer nimamo, po okvirnih ocenah pa naj bi bilo v Sloveniji vsaj 20 tisoč avtistov. Kot večina ostalih razvojnih motenj so tudi motnje avtističnega spektra pogostejše pri dečkih kot pri deklicah. Pogovarjali smo se z mamo šestletnega Filipa, ki so mu avtizem diagnosticirali že zelo zgodaj.

'Glavni vzrok za agresijo je v nevzgojenosti in v nesprejemanju odgovornosti'

20. 04. 2023 18.38

Primer medvrstniškega nasilja v Celju pretekli teden je bil le eden od mnogih, opozarjajo strokovnjaki. Preplavili so splet in družbena omrežja, o njih tudi vse pogosteje poročamo mediji. Ob tem pa se vseskozi sprašujemo, kdo je kriv, da so taki prizori že normalen del našega vsakdana. In če so bili za to še pred desetletji krivi nasilje v družini, droge in alkohol, je treba danes vzrok iskati drugje.

BLOG: Hipertiroidizem

20. 11. 2022 07.00

Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

Zgrešeno je razmišljanje, da ima vsak živahen otrok ADHD

18. 11. 2022 19.05

Kaj pa pravzaprav je ADHD in kako ga prepoznamo? Čeprav se o tem govori šele zadnje obdobje, je problematika v Sloveniji poznana že od 80-ih let. Gre za motnjo pozornosti s hiperaktivnostjo, s katero se pogosteje soočajo dečki kot deklice. In zgrešeno je razmišljanje, pravijo strokovnjaki, da ima vsak bolj živahen otrok ADHD. Kako s takim otrokom ravnati, kako jim pomagajo v šolah in kaj svetujejo psihologi?

Ravni alkohola, ki bi bila med nosečnostjo varna, ni

09. 09. 2022 06.00

Alkohol je dokazano teratogen, kar pomeni, da lahko pri zarodku oziroma plodu povzroči vrsto razvojnih motenj, tako v rasti kot v razvoju posameznih telesnih organov. Prizadeti so lahko različni organi in tkiva, odvisno od njihovega razvoja glede na čas v nosečnosti, v katerem pride do izpostavljenosti otroka alkoholu. Najbolj ranljivi pa so otrokovi možgani, ki se razvijajo skozi celotno nosečnost. Zato naj velja, da vsako pitje alkohola predstavlja tveganje.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov

30. 10. 2021 08.28

60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

Med nosečnostjo uživa alkohol 27 odstotkov Slovenk

09. 09. 2021 07.52

Na današnji dan, 9. 9., zdravstvena stroka ob 9.09, kar simbolizira devet mesecev nosečnosti, še posebej opozarja na nevarnost uživanja alkohola v nosečnosti, saj zaznamujemo dan fetalnega alkoholnega sindroma, FAS, ki letno prizadene od enega do pet odstotkov živorojenih otrok. Pitje večjih količin alkohola lahko vodi v resne zaplete v nosečnosti, spontani splav, zastoj v rasti in celo v mrtvorojenost.

BLOG: Nootropiki – dodatki za možgane

26. 05. 2019 07.00

Ker smo trenutno v obdobju mature in zaključnih izpitov, sem se odločil, da bom pisal o tem, kako na naraven način poskrbeti za izboljšanje spomina in na splošno boljšo učinkovitost možganov. Nootropiki oz. ''pametne tablete'' so kognitivni pospeševalci oz. spodbujevalci, ki naj bi izboljševali učno kapaciteto, motivacijo, koncentracijo in ustvarjalnost.

BLOG: Hrana, primerna za uživanje v sezoni alergij

12. 05. 2019 07.00

Konvencionalna medicina sezonske alergije odpravlja z injekcijami in tableti, ki na žalost ustvarjajo stranske učinke in ne rešujejo težave v korenu. Obstajajo številna naravna sredstva za lajšanje alergij, ki jih lahko poskusite najprej, na primer uporaba eteričnega olja kadilne bosvelije, evkaliptusovega olja in kvercetina.

BLOG: Hrana za možgane

09. 12. 2018 07.00

Da so možgani lahko učinkoviti, potrebujejo veliko energije, saj so ukazno središče našega telesa in imajo več potrebe po hranilih kot drugi telesni deli. Poskrbite predvsem za vnos tistih hranil, ki jih telo ne more proizvajati samo, vendar so nujno potrebna za delovanje možganov. Med njimi so najpomembnejši vitamini, minerali, oligoelementi in maščobne kisline.

Mariah Carey spregovorila o dolgi in težki bitki z bipolarno motnjo

11. 04. 2018 15.20

48-letna Mariah Carey je storila nepričakovan korak in v javnosti ekskuzivno odkrila dolgo varovano skrivnost – pred 17 leti ji je bila postavljena diagnoza bipolarne motnje, s katero se je borila popolnoma sama. ''Živela sem v zanikanju in strahu, da bi kdo izvedel za moje zdravstveno stanje,'' pravi ena najbolj uspešnih glasbenic vseh časov.

Zaradi motnje hiperaktivnosti ne trpijo le otroci, ampak tudi vse več odraslih

14. 04. 2017 17.56

Imate kdaj občutek, da življenju ne morete slediti, da teče prehitro, da preprosto stvari ne dohajate. Vas velikokrat kaj zmoti? Se težko zberete? Sodoben način življenja nas sili v vse našteto. A za nekatere ne gre le za vsakodneven stres, temveč življenje z motnjo primanjkljaja pozornosti in motnjo hiperaktivnosti. Za vedenjsko in čustveno motnjo trpi približno 10 milijonov ljudi na svetu.

Igralka Maja Blagovič: Všeč mi je vse, kar diši po domačem

03. 04. 2017 06.30

Gledališka igralka Maja Blagovič se je razgovorila o tem, kako pomembno je, da podpiramo lokalno pridelano hrano. Za svojo družino zaradi zapolnjenega urnika zdravo kosilo z bio začimbami, ki jih z ljubeznijo goji na svojem vrtičku, za naslednji dan večkrat kuha celo ob polnoči.

Slovenci zaužijemo preveč sladkorja in maščob

27. 08. 2016 10.16

Tako maščob kot sladkorja Slovenci zaužijemo preveč. Povprečen odrasel človek naj bi zaužil največ deset žličk oz. 50 gramov sladkorja dnevno, a povprečen slovenski mladostnik dejansko na leto zaužije 66 kilogramov sladkorja, od tega skoraj polovico oz. kar 25 kilogramov le s sladkimi pijačami.

'Nasilje v družini ni zasebna stvar, njegovo preprečevanje pa je družbena odgovornost'

05. 07. 2016 11.31

"Vsako nasilje se da preprečiti," opozarjajo v Društvu SOS telefon, če je le prava volja. V PIC opozarjajo, da nasilje v družini ni zasebna stvar, dolžnost prijave pa ima vsakdo, ki sumi, da je otrok žrtev nasilja v družini. "Otroci so najšibkejše žrtve, ki ne morejo govoriti zase, in ki jih je treba prepoznati in zaščititi, pa poudarja zdravnica Nena Kopčavar Guček.

Pisal bi glasbo za Pobesnelega Maxa

08. 06. 2015 14.30

Dan Deacon je simpatičen glasbenik, ki je s svojim edinstvenim zvokom, zanimivim pristopom do koncertov in piflarskim videzom požel veliko pozitivnih komentarjev. Njegov nastop v Ljubljani pa bo, glede na pretekle nastope, posebno doživetje.

FOTO: Ekološki in humanitarni: z odpadnimi izdelki lahko pomagajte otrokom do spremljevalca

12. 03. 2015 09.30

Veliko otrok živi na pragu revščine, mnogi med njimi se soočajo tudi s čustvenimi in vedenjskimi motnjami, ki jih še dodatno izrivajo iz družbe. Ti otroci na letovanjih potrebujejo pomoč spremljevalca, ki stane okoli 450 evrov, česar starši ne morejo plačati. Zdaj imate priložnost, da jim pomagate.

Posnetki na spletu: Je to pouk ali cirkus? Kje je avtoriteta učitelja?

11. 04. 2013 11.52

Na spletu so objavljeni skrb vzbujajoči posnetki pouka višjega razreda na eni od slovenskih osnovnih šol. Zdiranje nad nemočno učiteljico, ihtenje, butanje mize ob tla in sprehajanje po razredu so očitno ponekod stalnica. Je temu še mogoče reči hram modrosti? Ocenite sami!

Zajtrk vse bolj pomemben obrok med mladostniki

14. 07. 2011 10.55

Skoraj 40 odstotkov slovenskih mladostnikov redno zajtrkuje, hkrati pa jih dve tretjini redno uživa tudi sladkane pijače in sladkarije. Zelenjavo redno uživa le četrtina, in še to večinoma dekleta.

Slovenci ližemo manj kot drugi

02. 07. 2010 13.49

V poletni vročini je sladoled prijetna osvežitev. Mnogi zato posežejo po njem in poraba hitro naraste. Zanimivo pa je, da ga Slovenci v primerjavi z drugimi državami poližemo zelo malo. Prvaki so Novozelandci.

Podgane napadajo Slovenijo

27. 11. 2009 12.43

Sloveniji grozi nova glasbena nevarnost. Skrivnostna skupina Podgane, ki še ni pokazala svojega pravega obraza, širi pravi podganji virus.

Hiperaktivni zaradi svinca v krvi?

04. 10. 2009 09.29

Tudi najmanjša t. i. varna količina svinca v krvi je za otroke previsoka, pravijo britanski raziskovalci. Ugotovili so, da škoduje njihovemu čustvenemu in intelektualnemu razvoju.

Vse več predoziranj z zdravili na recept

24. 08. 2009 13.05

V ZDA je vse več primerov predoziranja s tabletami proti hiperaktivnosti pri najstnikih. To pa sovpada s porastom predpisanih receptov za ta zdravila.

Kaj zastruplja vaše otroke?

11. 07. 2009 06.00

Za otroke, ki kar ne morejo stati na enem mestu, so nemirni in nenehno tekajo naokrog, pravimo, da so hiperaktivni. Ste vedeli, da so vzrok za to lahko sladkarije?

FOTO & VIDEO: Čudežni dotik živali

29. 01. 2009 06.30

Psi, mačke, konji, zajci, ptiči, koze, delfini in druge živali delujejo kot čudežni obliž za ranjeno samopodobo. Punčko, ki je v krogu družine normalno funkcionirala, v drugem okolju pa ni spregovorila niti besede, so pozdravili plašni zajčki.

Nevarne spalne navade

20. 06. 2008 06.28

Če želite, da se bodo vaši otroci pravilno razvijali, morate poskrbeti za dovolj dolg in kakovosten spanec.

Aditivi povzročajo hiperaktivnost otrok

07. 09. 2007 10.48

Prehranski dodatki, kot so ugotovili britanski znanstveniki, lahko povečajo intenzivnost hiperaktivnosti pri otrocih.

Tableta proti neumnosti

05. 08. 2006 18.25

Mnogi ljudje bi bili radi pametnejši. Kmalu jim bo lahko pomagal nemški znanstvenik.

Norman Mailer proti TV oglaševanju

25. 01. 2005 00.00

Ameriški pisatelj Norman Mailer je zahteval, da na televiziji ukinejo vsa propagandna sporočila.

Tudi Cruise imel učne težave

12. 01. 2003 00.00

Tom Cruise, ki se na Novi Zelandiji pripravlja na začetek snemanja filma <em>The Last Samurai</em>, je staršem v ZDA svetoval, naj posvetijo več pozornosti otrokom s težavami v šoli. Po njegovih besedah starši vse prepogosto posegajo po zdravilih, če njihov otrok v šoli ne dosega zadovoljivih rezultatov.