higiena rok

Bodoča zobozdravnica po prometni nesreči pozabila vse medicinsko znanje

11. 04. 2025 10.21

10. aprila pred šestimi leti je deževalo. Študentka zadnjega letnika medicine Klara Krošelj se je po končanih vajah peljala domov s fakultete, ko je njen avtomobil na spolzki cesti zaneslo in je silovito trčila v kombi. Ob tem je utrpela tako hude poškodbe glave, da je izgubila spomin, s tem pa tudi vse znanje s fakultete.

Zakaj covid-19 številne to 'sezono' povozi bolj kot doslej?

19. 12. 2023 08.54

Se tudi vam zdi, da vas je covid-19 tokrat povozil bolj, kot ste pričakovali? Ob začetku epidemije smo lahko slišali, da bo covid-19 postal prehladno obolenje, ki bo vsakič, ko zbolimo, verjetno milejše. Zakaj nekatere torej to sezono covid udari bolj kot prejšnjič?

Porast okužb dihal: na infekcijski kliniki primanjkuje prostora

15. 12. 2023 12.29

NIJZ opozarja, da so v porastu akutne okužbe dihal. Gripa je za zdaj razširjena v omejenem obsegu, obolelih z respiratornim sincicijskim virusom pa je več kot v preteklih tednih. Med prebivalstvom se širijo tudi koronavirus in rinoviroze. Na ljubljanski infekcijski kliniki je hospitaliziranih 80 bolnikov s covidom-19, od tega jih osem potrebuje intenzivno terapijo.

Med čiščenjem po poplavah poskrbite za lastno varnost, počitek in hidracijo

11. 08. 2023 12.59

Obsežne poplave, ki so prizadele našo državo, so za seboj pustile nepredstavljivo škodo in prizadetost. V tem težkem trenutku smo priča izjemnemu pogumu in solidarnosti, saj številni prostovoljci iz vse Slovenije stopajo skupaj, da bi pomagali čistiti posledice poplav. Vendar pa je v tem času izredno pomembno, da ohranimo tudi svojo lastno varnost in zdravje, so sporočili z Inšpektorata Republike Slovenije za delo. Inšpekcija nadzora varnosti in zdravja pri delu zato poudarja nekaj ključnih točk, ki nam bodo pomagale, da ostanemo varni in zdravi med čiščenjem po poplavah.

V Mežiški dolini in Črni prvi primeri črevesnih bolezni: bruhanje in driska

10. 08. 2023 09.09

Po zgodovinskem potopu, ki je prizadel Slovenijo, so se ponekod že pojavile tudi črevesne okužbe. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje so nam potrdili, da so prve primere opazili na območju občin Mežiške doline, nekaj več pa v Črni na Koroškem. Za zdaj beležijo nekaj več kot 10 primerov, a predvidevajo, da je teh še več, saj da vsi pomoči v zdravstvenih ustanovah ne poiščejo. Ob tem Inštitut opozarja, da se lahko okužbe pojavijo tudi drugod, zato je pomembno, da ljudje na prizadetih območjih upoštevajo preventivne ukrepe za varovanje zdravja.

Izredne zdravstvene razmere v Peruju zaradi porasta nepojasnjene paralize

28. 07. 2023 06.00

Neobičajen porast primerov bolezni, ki za več tednov paralizira ljudi, zbuja skrbi v Peruju. Okuženih je že več kot 200 ljudi, štiri osebe so umrle. Tamkajšnje oblasti so zato razglasile izredne zdravstvene razmere.

35 dni ležanja v imenu znanosti: izkušnja takrat 29-letnega Jurija Bizjaka

13. 06. 2023 10.46

Ko je IJS objavil, da bo jeseni potekala fiziološka raziskava, ki vključuje tudi dolgo, 60-dnevno ležanje v postelji, se je na oglas v zgolj treh dneh prijavilo več kot 200 moških. Zanimanje je veliko, saj je – vsaj na prvi pogled – obljubljeno plačilo za 'zgolj mirovanje' zelo mamljivo, a se mnogi niti ne zavedajo, v kaj se spuščajo. Kako je sodelovati v takšni raziskavi, kakšne so prijetne in neprijetne strani takšnega znanstvenega poskusa, smo se pogovarjali z Jurijem Bizjakom, ki je leta 2007 v zelo podobni raziskavi kar 35 dni miroval v postelji.

Ste naveličani lepljivih razkužil z neprijetnim vonjem in suhih rok?

29. 09. 2022 00.15

KOLONJSKA VODA IN OSVEŽILNE BRISAČKE

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože

14. 08. 2022 07.00

Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.

V ponedeljek potrdili skoraj 3000 novih okužb

26. 07. 2022 11.09

2939 novih okužb ob 9543 opravljenih PCR- in hitrih antigenskih testih. To je ponedeljkova statistika novega koronavirusa v Sloveniji. Po ocenah NIJZ imamo v državi trenutno 22.548 aktivnih okužb. Lekarniška zbornica Slovenije ob tem opozarja, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarno.

Stroka objavila nova priporočila za obvladovanje širjenja okužb

22. 07. 2022 11.26

Posvetovalna skupina predlaga obvezno nošenje zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu, vsem pa jih priporoča v zaprtih javnih prostorih. Sploh prvič so tudi opredelili, katere maske so primerne. Ranljivim in starejšim od 60 let priporočajo delo na domu, hkrati pa znova pozivajo k cepljenju. Nova priporočila ne posegajo pomembno v vsakdanje življenje posameznikov, z njihovim izvajanjem pa lahko vsak zaščiti svoje zdravje in zdravje bližnjih, izpostavljajo na NIJZ.

Spremembe tudi v šolah: kmalu brez mask in samotestiranja?

16. 02. 2022 12.08

Covid-19 ne bo več karantenska bolezen. To je glavni poudarek posveta politike in stroke na Brdu pri Kranju, na katerem so začrtali postopno sproščanje ukrepov. Najprej ukinitev pogoja PCT v najmanj tveganih dejavnostih, predlagajo tudi opustitev mask v šolah, vsaj v razredih, postopno pa tudi konec samotestiranja učencev. PCT pogoja prav tako ne bo treba izpolnjevati volivcem pri oddaji podpisov podpore za kandidatne liste. "V naslednjih dneh in tednih bo skladno z izboljšano epidemiološko situacijo ter predlogom strokovnih skupin odpravljena ali zrahljana večina omejevalnih ukrepov," je napovedal premier Janez Janša.

Ponekod konec pogoja PCT. Fafangel: Covid-19 ne bo več karantenska bolezen

15. 02. 2022 08.57

Minister za zdravje Janez Poklukar je s strokovno skupino za covid-19 in predstavniki zdravstva na Brdu pri Kranju razpravljal o prilagajanju ukrepov za zajezitev epidemije covida-19. Sodelujoči na posvetu so se strinjali, da omikron z blažjim potekom bolezni ne ogroža več populacije v tej meri, kot so jo pretekle različice, zato je čas za postopno sproščanje ukrepov. Predstojnik Centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel je povedal, da so predlagali, naj se iskanje stikov ustavi, s tem pa tudi karantene. "Od 18. februarja covid-19 ne bo več karantenska bolezen."

WHO: Države naj se pripravijo na nov val okužb, v Avstraliji prvi primer prenosa omikrona

03. 12. 2021 10.35

Svetovna zdravstvena organizacija je ob porastu primerov okužbe z novo različico koronavirusa izdala opozorilo, naj se vse države pripravijo na morebiten porast okužb. V Avstraliji so do sedaj potrdili devet primerov okužbe z omikronom, med katerimi je tudi prvi primer prenosa okužbe znotraj države. Gre za študenta iz Sydneyja, ki ni potoval v tujino. Toda oblasti ob tem sporočajo, da ne bodo zaostrovale ukrepov. Medtem so v ZDA zaostrili potovalne ukrepe. Vsi potniki morajo 24 ur pred vstopom v ZDA opraviti testiranje na covid-19, ne glede na cepilni status. Prav tako so do sredine marca podaljšali obveznost nošenja mask v javnem potniškem prometu.

Zobne paste, krtačke, nitke ‒ vemo, kako skrbeti za lep nasmeh?

02. 10. 2021 07.00

Le sedem od desetih odraslih si redno, torej vsaj dvakrat dnevno, čisti zobe, od tega osem od desetih žensk in le šest od desetih moških. To so podatki nacionalne raziskave o ustnem zdravju. Četrtina Slovencev si zobe umiva le enkrat dnevno. Sploh vemo, kako skrbeti za svoje zobe in katere pripomočke iz ogromne ponudbe uporabljati?

Pri skoraj petini visoko tveganih stikov v karanteni se pojavi okužba

06. 08. 2021 14.21

Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek je opozoril na hitro širjenje delta različice novega koronavirusa, ki je hitro prevladala nad ostalimi sevi. Pred težjim potekom bolezni in morebitno hospitalizacijo nas še vedno najbolje ščiti cepljenje, je poudaril Krek in opozoril na slabo precepljenost prebivalstva, predvsem starejših. Podatki, ki jih je medtem objavil NIJZ, kažejo, da je v drugi polovici junija in v juliju en potrjeno okuženi z novim koronavirusom imel en visoko tvegani stik, večina jih je bila iz skupnega gospodinjstva. Pri 19 odstotkih tistih, ki so zaradi visoko tveganega stika pristali v karanteni, so nato tudi potrdili okužbo.

Krek: Delta različica se širi z eksponentno rastjo

08. 07. 2021 09.57

V sredo so potrdili novih 68 primerov koronavirusa. Opravili so 1713 testov. Delež pozitivnih testov tako znaša štiri odstotke. Polno cepljenih je 719.014 državljanov, kar je 34,1 odstotka. Delta različica koronavirusa se širi z eksponentno rastjo, je poudaril direktor NIJZ. Vlada medtem podaljšuje vse že obstoječe ukrepe, spremembe so pri vstopu v državo. Ob prihodu iz temnordečih držav se z dokazilom o prebolevnosti ali cepljenju izognete karanteni.

Dan varne hrane: res znamo ravnati z živili?

07. 06. 2021 10.21

7. junija obeležujemo mednarodni dan varne hrane. Zanjo morajo skrbeti vsi v prehranski verigi, od pridelovalcev in predelovalcev do potrošnikov. Žal pa se prav pri zadnjem členu rado "zalomi". Ali veste, kako shranjevati hrano v hladilniku, na kaj moramo biti pozorni pri pogrevanju in kakšno temperaturo morajo živila doseči, da lahko z gotovostjo trdimo, da so kuhana?

V ponedeljek potrjenih 894 novih okužb

04. 05. 2021 09.44

Po podatkih vlade so pristojni v ponedeljek ob opravljenih 4024 PCR-testih potrdili 894 okužb z novim koronavirusom, kar je nekoliko več kot pretekli ponedeljek. Hospitaliziranih je manj kot 600 covidnih bolnikov, umrle so štiri osebe.

Življenje kot v kirurški dvorani: ali razkužila prinašajo tudi tveganja?

24. 04. 2021 20.00

Če smo si včasih roke umivali površno, se večina danes vsak dan vede kot v kirurški dvorani. Razkužila – WHO priporoča tista, ki kot aktivno snov vsebujejo alkohol – dokazano učinkovito uničijo novi koronavirus in so eno izmed najmočnejših orožij za zaščito pred okužbo. A pretirana skrb za čistočo lahko v manjši meri slabi naš imunski sistem, razkužila pa s seboj ob nepravilni rabi prinašajo določena tveganja. Čeprav jih po eni strani porabimo več kot kadar koli prej, se lahko po drugi strani, če pri razkuževanju pogosto uporabimo prenizko koncentracijo ali je čas delovanja prekratek, razvijejo bakterije, ki so odporne proti razkužilu. Zato je ključno, da jih uporabljamo pravilno in po pameti.

Delež okuženih 14,6-odstoten, Logarjeva: To je tudi učinek zaprtja

19. 04. 2021 09.43

Zadnji epidemiološki podatki kažejo na izboljšanje: ob 1605 opravljenih PCR-testih so včeraj potrdili 234 novih okužb z novim koronavirusom. Delež okužb je tako padel na 14,6 odstotka. Pristojni so opravili tudi 6576 hitrih antigenskih testov, ki pa jih še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. Umrlo je osem covidnih bolnikov. V državi imamo trenutno 11.883 aktivnih primerov okužbe. Za spodbudne trende je po besedah vodje svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje Mateje Logar zaslužno tudi 11-dnevno zaprtje države, ob hkratnem cepljenju.

66 let po zmagi nad otroško paralizo: 'Patenta ni. Bi lahko patentirali sonce?'

13. 04. 2021 12.04

Po svetu še vedno potekajo globalni programi za izkoreninjenje otroške paralize. Verjetnost za njen izbruh je sicer največja v necepljenih skupnostih, kjer ljudje živijo v slabih sanitarnih pogojih. V Evropi smo s cepljenjem otroško paralizo izkoreninili, zadnji primer smo v Bolgariji zabeležili leta 2001, ampak to še ne pomeni, da se ne more vrniti. Prav zato je tako pomembno, da precepljenost dosežemo tudi v bolj ogroženih državah. Cepivo, ki je uničilo to hudo bolezen, pa je pred 66 leti razvil ameriški virolog Jonas Salk.

11 dni dolga zapora javnega življenja: vlada pritrdila stroki, vračajo se maske na prostem

28. 03. 2021 15.25

Vlada je obravnavala predlog strokovne skupine o 11 dni dolgem zaprtju države in ga tudi sprejela. Predlog strokovne skupine temelji na številkah, ki kažejo naraščanje števila okužb in hospitalizacij ter pod vprašaj znova postavljajo trdnost slovenskega zdravstvenega sistema, saj bi lahko potrebe po intenzivnem zdravljenju presegle celo številke, ki smo jih videli na vrhuncu drugega vala okužb. Stroka sicer poudarja, da je glede ukrepov enotna.

Zdravje zob se je med epidemijo poslabšalo

19. 03. 2021 13.03

Zobozdravniki so pred svetovnim dnevom ustnega zdravja spomnili na pomen preventive. Te dejavnosti so se namreč v času epidemije covida-19 skoraj popolnoma zaustavile, posledice pa se na zdravju zob že poznajo.

Je cepljenje zagotovilo, da lahko odvržemo maske?

12. 03. 2021 06.00

Odločitev o cepljenju bo v veliki meri odvisna od tega, ali bo to pomenilo tudi več svoboščin oziroma sproščanje ukrepov gibanja ter druženja v skupinah za posameznike, kaže zadnja raziskava NIJZ. A neodgovorjenih vprašanj je še veliko: kdaj bo varno odvreči maske? Obiskati sorodnike in prijatelje brez skrbi, da s tem koga ogrožamo? Podatkov o tem, kako cepiva vplivajo na širjenje virusa, še ni dovolj, a raziskovalci se strinjajo, da so ključna za razbremenitev zdravstva in pomenijo najhitrejšo pot do normalizacije.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena

10. 03. 2021 06.00

Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Zakaj pozitiven test na protitelesa ne šteje kot dokazilo o prebolelosti?

19. 02. 2021 14.53

Trenutno veljavna dokazila o prebolelosti sta le pozitivni PCR-test ali hitri test, ki je starejši od 21 dni in mlajši od pol leta, ter potrdilo zdravnika o prebolelem covidu. Pri nas obstaja tudi možnost testiranja na prisotnost protiteles na Sars-CoV-2, a kljub veliki zanesljivosti tega testa to ne šteje kot uradni dokaz, da smo okužbo preboleli.

ECDC z osveženimi priporočili glede uporabe mask

15. 02. 2021 16.37

ECDC tudi v osveženih priporočilih ocenjuje, da uporaba medicinskih mask za širšo javnost ni potrebna. Vseeno pa je zaščito, ki jo maske (medicinske ali navadne zaščitne) nudijo, treba obravnavati kot del prizadevanj za nadzor pandemije, izpostavljajo. Prav tako še vedno velja upoštevati tudi vse ostale preventivne ukrepe, kot so ohranjanje fizične razdalje, zračenje, delo od doma ter higiena rok in kašlja.

V nedeljo 244 novih okužb

15. 02. 2021 10.13

V nedeljo so v Sloveniji ob opravljenih 1274 PCR testih potrdili 244 okužb z novim koronavirusom – delež pozitivnih je bil 19,2 odstotka. Opravljenih je sicer bilo tudi 9127 hitrih antigenskih testov, pozitivne pa od 13. februarja potrjujejo še s PCR testi. 738 oseb je hospitaliziranih, 135 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 covidnih bolnikov.

Pozitivne hitre teste bomo po novem preverjali še s PCR-testi

12. 02. 2021 12.29

Od sobote bomo v Sloveniji pozitivne hitre teste preverjali še z zanesljivejšimi PCR-testi, je na vladni novinarski konferenci napovedala državna sekretarka na Ministrstvu za zdravje Marija Magajne. V statistiki bo okužba zabeležena, šele ko bo potrjena tudi s PCR metodo testiranja. Testiranje šolnikov enkrat tedensko ostaja obvezno. Za osebe, ki so že bile cepljene z dvema odmerkoma cepiva proti covidu-19 ali so covid-19 prebolele v zadnjih šestih mesecih, pa testiranje ne bo več potrebno.