hidrolog

Največ dežja padlo na območju Snežnika, najmanj na skrajnem severovzhodu

15. 03. 2025 06.54

Današnji dan bo znova v znamenju padavin, a bodo te čez dan slabele. Krka poplavlja na območjih pogostih poplav v zgornjem toku, poplavljajo tudi njeni pritoki. Na nekaterih predelih se razlivajo tudi reka Vipava, Ljubljanica, v spodnjem toku tudi Dravinja ter več vodotokov na Notranjskem, Dolenjskem in v slovenski Istri. V zadnjih 48 urah je v večjem delu države padlo od 40 do 80 litrov dežja na kvadratni meter.

Kako bi se spremenile plače učiteljev, policistov, medicinskih sester?

23. 10. 2024 20.03

Vlada je s predstavniki sindikatov parafirala kolektivno pogodbo za javni sektor, toda če do 15. novembra ne bodo sprejeti vsi dokumenti, torej tudi pogodbe posameznih dejavnosti, lahko sledi preklic plačnega zakona. Predlog zakona, ki ga bodo potrjevali poslanci, prinaša novo plačno lestvico v javnem sektorju, težko približno milijardo štiristo milijonov.

Kolpa in Krka poplavljata, burja dosegla 131 km/h, nekatere ceste zasnežene

03. 10. 2024 07.24

Naše kraje je dosegel nov sredozemski ciklon, okrepili so se vetrovi in padavine, ki bodo vztrajale do petka zjutraj. V popoldanski urah je začela v Vipavski dolini in na Primorskem pihati tudi burja, ki v sunkih dosega hitrost do 131 kilometrov na uro. Podrtih je več dreves. V višjeležečih krajih pa je zapadel tudi sneg, ki se ponekod oprijema cestišč. Zaradi obilnih padavin bo še naraščala reka Krka, največji pretok bo dosegla v petek dopoldne.

Močnejše deževje gasilcem povzročilo obilo dela

02. 10. 2024 11.27

Močnejše deževje je povzročilo obilo dela gasilcem ter delavcem cestnih in komunalnih podjetjih, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Meteorna voda in vodotoki, ki so prestopili bregove, so namreč zalivali objekte in cestišča. Arso je zaradi močnega deževja do vključno petka izdal oranžno opozorilo za južni del države.

Poveljnik Civilne zaščite izdal odredbo o pripravljenosti v več delih države

11. 09. 2024 16.53

Ob napovedanih nalivih se lahko zaostrijo tudi hidrološke razmere, možne je poplavljanje vodotokov. Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je zato izdal odredbo o pripravljenosti na območjih severne Primorske, Gorenjske, Notranjske, osrednje Slovenije, Koroške in zahodne Štajerske. Odredba bo veljala do četrtka do 22. ure. Šestan upa, da se ne bo ponovil scenarij lanskega leta: "Ampak nikoli ne reci nikoli."

Na ministrstvu prepričani, da bo sanacija končana v petih letih

30. 07. 2024 19.13

Poplave in plazovi, ki so spremenili podobo Slovenije, so državi izstavili račun v višini okoli 10 milijard evrov, toliko škode naj bi povzročili prebivalstvu, gospodarstvu in okolju. Odstranjevanje naplavin in utrjevanje brežin je trajalo kar 11 mesecev, ti izredni ukrepi pa zagotavljajo zgolj podobno varnost, kot so jo imeli prebivalci najbolj prizadetih območij pred obsežnimi poplavami. Ministrstvo za naravne vire je prepričano, da bo sanacija končana v petih letih, nekateri župani sicer, kot smo videli, poudarjajo, da se vodotoke ureja prepočasi.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?

17. 07. 2024 06.00

Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo

15. 07. 2024 06.00

Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

V Prekmurju klestila toča, v Kranju na avtobus padlo drevo, strele netile požare

31. 05. 2024 14.47

Gasilci so imeli zaradi neurja polne roke s podrtimi drevesi, poplavljenimi kletmi in cestami. V Kranju je na avtobus padlo drevo, poškodovanih ni bilo. Prekmurje pa je zajela toča. Udar strele je zanetil dva požara na stanovanjskih objektih, in sicer enega v občini Vrhnika, drugega pa v občini Velike Lašče

Kje končajo milijoni za vzdrževanje vodotokov?

06. 03. 2024 06.00

Država je skrb za vodotoke prepustila zasebnikom. Osem območij je razdeljenih med pet koncesionarjev – Hidrotehnik, Nivo Eko, Drava VGP, Pomgrad-VGP in VGP Novo mesto. Je koncesionarski sistem zastarel? Je nadzor okrnjen?

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'

05. 03. 2024 06.00

30 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil

04. 03. 2024 06.00

Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?

01. 03. 2024 06.00

Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Zaskrbljeni župan Braslovč pisal premierju: Zašli smo v slepo ulico

16. 02. 2024 19.02

"Po več kot pol leta od poplav smo zašli v slepo ulico," je v odprtem pismu, ki ga je naslovil na premierja Goloba, zapisal župan Braslovč, ki so bile med bolj prizadetimi občinami v lanskih avgustovskih poplavah. Ignoriranja stroke in samovolje odločevalcev mu je, kot poudarja, dovolj. Za razliko od drugih poplavljenih stanovalci 142 hiš v občini od države niso dobili 20-odstotnega predplačila za obnovo, ker je bilo celotno naselje predvideno za selitev. Predlagani državni prostorski načrt pa razkriva, da za njihovo selitev pravne podlage sploh ni.

Biolog in hidrolog pred preiskovalno komisijo DZ: Trasa kanala C0 ni primerna

23. 01. 2024 06.31

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) po besedah biologa Andreja Uršiča še vedno smatra, da trasa kanala C0 v Ljubljani ni primerna, saj povečuje tveganje ogroženosti za oskrbo Ljubljane s pitno vodo. Tudi hidrologi menijo, da obstajajo tehnologije in sredstva, da bi ta kanal potegnili drugje, je dodal profesor Mihael Brenčič. Odločitve glede projektov, kakršen je povezovalni kanal C0 Ljubljani, morajo biti sprejete transparentno in strokovno, je v pričanju pred preiskovalno komisijo DZ poudarila predsednica Nataša Pirc Musar. Njen lanski poziv, da se gradnja projekta začasno ustavi, pa je bil posledica njene ocene, da javnost nima dovolj informacij, je dodala.

Drava v spodnjem toku še narasla, poplavljene zlasti površine pod Ptujskim jezerom

04. 11. 2023 07.12

Najhujši vremenski scenariji se niso uresničili, kažejo podatki meteorologov in centra za obveščanje. Je pa Drava v spodnjem toku še nekoliko narasla in v nekoliko večjem obsegu poplavila površine na območju pod Ptujskim jezerom, je povedal dežurni hidrolog na Agenciji RS za okolje Andrej Golob.

Maribor, Slovenj Gradec in Ptuj brez preizkusa siren: če se oglasijo, ni vaja

03. 11. 2023 08.19

Zaradi naraščanja pretoka reke Drave so se v Dravogradu in Vuzenici pred 8. uro sprožile sirene, ki opozarjajo na nevarnost. Dopoldne je reka tam tudi prestopila bregove, zato so ob Ribiški poti preventivno evakuirali devet objektov oziroma 15 ljudi. Pretok Drave v spodnjem toku počasi narašča, največji pa bo v nočnih urah. Zaradi neurij pa na območjih Maribora, Slovenj Gradca in Ptuja v soboto ustavljajo običajno mesečno preizkušanje siren. "V primeru proženja siren na teh območjih ne bo šlo za preizkus, temveč za dejansko nevarnost."

Sunki vetra z valobrana na cestišče pometali skale in kamenje

03. 11. 2023 06.04

Morje je zalilo piranske ulice, prizanašale jim niso niti meteorne vode. Zaradi poplav in plazov je neprevoznih več cest. Sunki vetra so v Piranu z valobrana na cestišče pometali večje skale. Močan veter je ponekod odkrival strehe, denimo na delu stanovanjskega objekta v Lokovcu v mestni občini Nova Gorica, v katerem živi družina s šestimi otroki.

Nekatere reke so močno narasle, vodotoki se ponekod tudi razlivajo

02. 11. 2023 09.02

Reke na Gorenjskem in v Posočju so začele močno naraščati, opozarja Agencija RS za okolje, ki opozarja na verjetnost poplav hudourniških vodotokov in zalednih padavinskih voda na celotnem območju severozahodne Slovenije in delu osrednje Slovenije, pa tudi ob obali. V porečju Save Bohinjke in zgornje Soče pa so se že začela razlivanja vodotokov. Rdeče meteorološko opozorilo velja tudi ponoči, ko se bo odvila glavnina burnega vremenskega dogajanja. Okrepil se je tudi veter, zaradi česar so za pomorski promet priprli koprsko pristanišče. V Podbrdo je zvečer na pomoč prišla tudi Slovenska vojska.

Vršič pobelil sneg, padavine bodo ponehale

31. 10. 2023 07.11

V zgodnjih jutranjih urah se je pas intenzivnejših padavin vzpostavil v jugovzhodni Sloveniji. V Osilnici je v dobrih petih urah padlo kar 126 litrov dežja na kvadratni meter. Močnejše padavine so se razširile tudi nad Belo krajino in Kočevje, kjer je meteorna in podtalna voda poplavila več kot 20 objektov. Na Obali pa je precej nevšečnosti povzročilo visoko plimovanje morje. Naš najvišje ležeči cestni prelaz Vršič je medtem pobelil sneg. Ponoči bodo padavine sicer povsod ponehale, razjasnilo se bo. Reke v večjem delu države naraščajo, Kolpa je v zgornjem toku prestopila bregove in poplavila izpostavljene ceste in objekte.

Neurje zajelo Koroško: sodra in toča v Črni

27. 10. 2023 07.57

Neurje je zvečer zajelo tudi Koroško. Iz Črne na Koroškem so poročali o nevihti s točo in sodro. Dopoldne so v Zgornji Savinjski dolini preventivno sprožili sirene, nekaj težav je bilo v Lučah, Nazarjah in na Ljubnem pri Savinji, reka Ljubnica je odnesla dobršen del ceste proti naselju Rastke.

Pred nami izredne vremenske razmere: obilne padavine in močan veter

26. 10. 2023 10.02

Zahodno, osrednjo in južno Slovenijo so zajele krajevne plohe, ki za zdaj še ne prinašajo večje količine dežja. Po napovedih vremenoslovcev se bo situacija začela zaostrovati v drugem delu noči, ko se bodo padavine na zahodu krepile in se do jutra razširile nad vso državo. Zaradi močnih padavin in vetra, ki sta napovedana za petek, je Arso za večji del države izdal rdeče vremensko opozorilo. Poplavljajo lahko reke, hudourniki in tudi morje. Obstaja tudi povečana nevarnost za nastanek novih zemeljskih plazov in reaktivacijo tistih, ki so se sprožili ob zadnji ujmi. Težave pa lahko povzroča tudi močan veter.

'Ne rešujmo premoženja takrat, ko je treba reševati življenja'

26. 10. 2023 13.04

Zaradi napovedanih izrednih vremenskih razmer je v pripravi odredba za dvig pripravljenosti celotnega sistema, je pojasnil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. Pristojni prebivalce na ogroženih območjih pozivajo, naj bodo pripravljeni in ukrepajo samozaščitno ter naj ne rešujejo premoženja takrat, ko je treba reševati življenja.

Selitev Letuša: 'Ne želimo ustvariti geta z vrstnimi hišami'

19. 10. 2023 08.07

Župan Braslovč Tomaž Žohar je odgovoril na očitke dela krajanov Letuša, ki nasprotujejo selitvi na novo lokacijo. Ta bo – če bodo selitev potrdili – v Rakovljah, kjer naj bi zraslo 98 novih hiš. Zgradili jih bomo na ključ in bodo prilagojene posamezniku, trdi župan. Imele bodo od 500 do 2000 kvadratnih metrov parcele, odvisno od velikosti trenutne, obljubil je tudi nov vrtec in veliko zelenih površin. "Cilj je, da zagotovimo podobno okolje, kot ga imajo sedaj, ki jim bo poleg varnosti in mirnega spanca omogočalo dovolj kvalitetno življenje," pravi.

56 vetrnic na Pohorju bi lahko proizvedlo skoraj 200 megavatov elektrike

28. 09. 2023 15.22

Predstavniki družbe Energija na veter, ki načrtuje investicijo v 56 vetrnih elektrarn na Pohorju, so skupaj s strokovnjaki, ki so presojali morebitne vplive na okolje, na Treh kraljih predstavili projekt. Tja so povabili tudi župana Slovenske Bistrice in Ruš, ki ju ni bilo, a se je pa pred dogodkom zbralo nekaj deset nasprotnikov projekta.

V Sneberjah 20.000 evrov na bivanjsko enoto, Janković državo opozarja na Savo

05. 09. 2023 15.48

Ljubljanski župan Zoran Janković od države pričakuje, da se bo prednostno lotila urejanja Save. Za sanacijo objektov in infrastrukture po poplavah pa bo občina poskrbela sama. Prebivalci 56 objektov so praktično že sklenili dogovore z izvajalci, je dejal. V Ljubljani so sicer komisije že opravile popis škode, te je za sedem milijonov evrov, od tega štiri milijone na bivalnih objektih. Do zdaj so se v Sneberjah izselili prebivalci iz 11 objektov, ki niso primerni za bivanje.

Braslovčani nasprotujejo selitvi. Župan: Rešitev je selitev na elitno lokacijo

04. 09. 2023 20.03

Z več kot 80 zbranimi podpisi nasprotujejo županovi ideji o rušitvi in selitvi dveh poplavljenih naselij s približno 150 hišami. Želijo si, da bi širša stroka – tudi neodvisna iz tujine – preučila vse možnosti in morda našla kakšen milejši ukrep. Župan Tomaž Žohar vrača žogico: ljudje nimajo izbire, njihova življenja in varnost imajo prednost pred premoženjem. Individualne in konkretne rešitve pa da bodo ljudem skupaj z vlado predstavili približno v desetih dneh.

'Voda bo našla svojo pot, ne glede na to, kaj bomo tam naredili'

02. 09. 2023 07.00

Avgustovske poplave so močno prizadele Slovenijo, hkrati so poplavljale tri največje slovenske reke, ob tem izrednem dogodku pa so bili oškodovani mnogi, odnašalo je hiše, ceste, mostove, sanacija bo pa še dolgotrajna. "Lahko bi rekli, da sta se avgusta dvakrat združila poletje in jesen," je dejal hidrolog Janez Polajnar z agencije za okolje.

Glavnina padavin zapušča Slovenijo, ponoči center ciklona nad Kvarnerjem

29. 08. 2023 06.10

"Prinašam dobre novice tudi za vzhodno Slovenijo, glavnina padavin se s tudi teh območij umika," je sporočil hidrolog Janez Polajnar. Arso je okoli 18. ure za Koroško sicer preklical rdeče opozorilo zaradi nevarnosti novega poplavnega vlada, ostaja pa strah pred plazovi. Do nadaljnjega bo zaprta ena glavnih prometnih žil med Ravnami in Dravogradom, kjer cestni odsek in železnico ogroža kar pet plazov. Ljudi skrbi tudi velik plaz med Mežico in Prevaljami, ki se že tedne razprostira čez polovico cestišča. Na Prevaljah pa so včeraj preventivno evakuirali štiričlansko družino, ki že od začetka avgusta živi v strahu pred plazom. Danes jim je močno deževje zalilo tudi dvorišče hiše.

'Bolj kot struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'

28. 08. 2023 19.16

V nebo, ki se je nad Slovenijo znova odprlo, najbolj zaskrbljeno zrejo na tistih območjih, ki jih prizadela že nedavna vodna ujma. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal hidrolog Janez Polajnar. Na Koroškem so pospešeno kopali kanale za odtekanje vode in prekrivali grozeče plazove. V strahu pred naraslo Poljansko Soro so na Škofjeloškem domove zavarovali s protipoplavnimi vrečami, nekateri so zgradili tudi visoke betonske ograje. Na najhujše so se pripravili v Ljubnem ob Savinji, katere gladina je kar meter in pol višja kot pred poplavami, pripravljeni so tudi na evakuacijo domačinov. Celjski gasilci so vzpostavili klicni center.